PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2021 18:40

Tak jsem si prohlídnul, jak to mám teď v MacBooku - 323 GB volných z 1 TB.

Jenom Fotky mají 166 GB a Capture One katalog má 40 GB ... což je divný, protože fotky v něm nejsou a je to jen 15 000 fotek.

Těch 15 000 fotek je 373 GB, ale jak psal Tomáš, ty by mohly být na tom externím disku.

Ale stejně mi vychází, že kvůli těm sportovním akcím je u mě asi minimum 1TB, bohužel :-(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 20. 10. 2021 19:38

mozno teda zacnem pouzivat tie Smart Previews. aj ked neviem, ci to bude pre mna vhodne, mam iny workflow.

z fotenia (rodina, vylet) donesiem aj cca 15GB (RAW+JPG) vratane balastu. vsetko nakopirujem na rychly interny SSD cez rychlu citacku. pretriedim fotky (premazem), upravim len tie co chcem a necham si na PC/ntb aspon
upravene JPG full size vystupy, RAWy idu na 2x externe 2,5" otackove HD do archivu. toto kopirovanie uz chvilu trva, ale nefotim vela, tak to nevadi.

moja vyhrada voci externemu online pouzivaniu USB-C boxu a PCIe3.0 SSD disku bola skor rozpacite ocakavania od rychlosti kopirovania tych RAW fotiek, kde to bola ledva 1/3 rychlosti oproti internemu SSD.
ten box mam slahnuty v sufliku, AXAGON EEM2-UG2, 10 Gbps rychlost to teda nedalo, USB-C port v PC splnal rychlost aj kabel.

ale ked sa pouzije napr. ten Smart Previews v LR a RAWy su rovno na externych diskoch, jedno ci otackovych, alebo SSD v boxe, ze to stiha, tak to je fajn. samotna praca pri upravach bude OK.

...aj tak by som osobne preferoval systemovy SSD rovno 1TB. tie MP M1 asi nemaju moznost pridavat interne SSD, ako to ma vacsina lepsich "Windows" notebookov ci ? akurat ta RAM pamat je tam tusim natvrdo bez volnych slotov.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 10. 2021 19:57

Podle měření Peugot systems je při práci v Lightroomu vcelku jedno jestli jsou fotky na SSD či HDD, rychlost je v podstatě stejná. https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... lysis-875/

Nedoporučují pracovat s fotkami na externím úložišti:
"Technically, you could keep your photos on an external drive and edit directly from that drive. However, this is one of the most common causes of performance and stability issues we hear about from our customers."

Ty nové M1 čipy vypadají opět hodně dobře, ale jsem velmi rád za PC desktop, kde není problém cokoliv vyměnit, doplnit či upgradovat za zlomkové ceny.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2021 20:13

Já mám také desktop snadno upgradovatelný, ale nikdy jsem to z pohodlnosti nevyužil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 10. 2021 20:39

S GPU výkonem M1 max to asi nebude tak žhavý, jak Apple prezentuje. Je to nejspíš otázka použítí vhodného benchmarku, který vyhovuje M1 max.
https://www.pcgamer.com/apple-m1-max-nv ... rformance/

The laptop Apple is rating performance against is the MSI GE76 Raider (11UH-053), which comes with an Nvidia GeForce RTX 3080 mobile GPU with 16GB GDDR6, an Intel Core i9 11980HK, and 32GB of RAM.

So let's try and understand what's actually going on with Apple's new GPU, to better determine what we can actually expect from the M1 Max.

Apple says the GPU within the M1 Max is four times faster than the GPU in the M1, which checks out because it's exactly four times larger. The full eight-core M1 is rated to roughly 2.6 TFLOPS, so we're looking at a GPU in the M1 Max that's in the area of 10.4 TFLOPS.

That's actually quite a long way off the 18.98 TFLOPS of the RTX 3080 Mobile running at top speed, as it should in the MSI GE76 Raider. Apple's chip falls closer to the RTX 3060, in fact.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 21:03

Ono tedy když to dočteš dále, tak i v tomto kritickém článku máš celkem reálné vysvětlení - nové M1 (Pro a hlavně Max) budou v dost úlohách těžit z opravdu extrémní propustnosti RAM a dalších věcí daných tou "unified architekturou", dál roli můžou hrát i ty další pomocné funkce čipu (neural, kodeky atd.). Zrovna ta RAM je fakt hardcore - 400GB/s, top motherboard pro Ryzen je někde na 60GB/s. A navíc je daleko rychlejší i jakýkoli přenos mezi CPU a GPU, což se taky v některých úlohách pozná dost (v jiných logicky méně či vůbec).
Je samozřejmě otravné, že se po koupi nedá paměť kvůli integraci změnit ani teoreticky, jenže přidanou hodnotu to chtě nechtě má značnou, už staré M1 je v přístupu k RAM před prakticky jakýmkoli "klasickým PC".

On je obecně celý koncept SoC/SoM u Apple Silicon dost nemožné teoreticky porovnávat s "klasikou", zajímavé jsou až výsledné testy reálného provozu a ty u optimalizovaných aplikací (které už dnes jasně převládají) vycházejí vesměs výborně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 10. 2021 21:12

Taky mi vyhovuje možnost upgradu u stolního PC a využívám ji hlavně na RAM a disky. No a někdy i recykluju lepší komponenty do nového PC, když už si to stejně stavím sám:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 10. 2021 21:17

tomashr:
Dočetl jsem to až do konce :) V tom článku se především snaží odvodit reálný výkon M1 max gpu.
Nvidia RTX 3080 mobile má RAM bandwidth ještě o něco vyšší - 448.0 GB/s. Výhodou M1 max ovšem je, že takto rychlý přístup je do celé, velké RAM paměti (sdílené s CPU). Tato výhoda se projeví v situacích, kdy je potřeba pracovat s extrémně velkými 3D modely a texturami. Je dost možné, že benchmark byl cílen právě tím směrem.

---

jj, taky recykluju komponenty, naposled HDD a zdroj. Vlastně jsem do nového PC dal původní HDD i s instalací Windows. Po spuštění W10 chvíli stahovaly nové ovladače pro úplně jiný HW a pak normálně naběhly i se všemi instalovanými programy :)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 10. 2021 05:52

lennyl_ tie Smart Previews by som bezne asi nevyuzival, nie je to nutne ak ma clovek pocitac stary do 5r a zaroven nefoti so 100Mpx telom. Zrychlenie LR je na mojom i7 9700K so 42Mpx fotkami len male, asi ani nema uz v com pridat,...

Skvele je to ale ak treba niekomu poslat fotky na upravu ci korekciu, zabera to vyrazne menej miesta a dokaze to spracovat akokolvek slaby HW. Navyse naspat k originalom staci dodat samotny katalog, netreba uz tie nahlady.
Je to skvele na cesty s notebookom co ma mensi disk, na zdielanie v pracovnych skupinach ci na pracu na dialku bez nutnosti mat desiatky GB fotiek pri sebe. Matematicky mi to vychadza tak, ze jeden nahlad RAWu, s ktorym sa da pracovat, zabera asi 1.6MB

Flor - super postrehy k vykonu M1 Pro/Max, skutocne to porovnavali najma s mobilnym svetom a v situaciach, ktore im dost vyhovuju (tak ako to robia vsetci).
Mne sa samotna praca s obycajnym M1 pacila, hruby vykon mu chyba na exporty nahlady ci panoramy, no cely system (asi kombinacia CPU-GPU a zdielanej pamate) je velmi svizny a porovnatelny s vykonnym stolovym PC.
Tieto nove su urcite este znacne lepsie a ked to vydrzi vysoko cez 10h na bateriu, tak proste parada... o 2-3r to bude v notebookoch za 1000€ a na to sa celkom tesim :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 10. 2021 06:48

Sledoval jsem přímo tu prezentaci Apple jako celek (ne jen body vytržené z kontextu)...
S tím srovnáním se to má tak, že Apple to s mobilními stroji srovnával zcela otevřeně (i v minulosti) což je zcela logické, když prezentuje notebook, pokud se pak v reakcích někdo tváří, že Apple kecá, protože ten či onen procesor pro desktop je lepší, tak je prostě mimo, že jde o mobile tam bylo dost otevřeně, ne jen někde mezi řádky. Nové bylo to, že u GPU se v jednom místě objevil i odkaz s grafem na desktopové grafiky, kterým byl ale otevřeně přiznán vyšší výkon, ale za cenu vyššího odběru.

Co se týče výkonu, tak u celé M1 řady v tom skutečně hraje zásadní roli ten SoC/SoM koncept, který hodně zvedá efektivitu komunikace jednotlivých částí systému mezi sebou. A jak se zdá, tak celkové fungování systému (ještě ve spojení s klady MacOS proti Windows) je ve výsledku opravdu o dost lepší, než naznačují jednotlivé benchmarky. Popravdě mi to u notebooků přijde jako jasný klad, tam je stejně upgradovatelnost už hezkých pár let minimální zcela všeobecně i mimo Apple, připájené CPU/GPU jasně dominují všude, RAM taky celkem často, snad jen u disků je na tom Apple ve vyměnitelnosti opravdu hůře. V tomto kontextu si myslím, že řešení, které se za nemožnost upgradu alespoň odmění koncepcí opravdu rázně zvedající výkon, je výborná volba.
U desktopu je to přirozeně problematičtější, tam přeci jen větší počet případů, kdy někdo něco mění a vylepšuje (i když podle řady výzkumů je jich ve skutečnosti daleko méně, než by si člověk myslel podle diskusí).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 10. 2021 10:49

Já bych to s tou zásadní rolí SoC/SoM zas tak nepřeháněl. Když mám na PC zapojené RAM moduly v dual channel módu, tak to zvýší propustnost RAM paměti dvojnásobně. Reálné zvýšení výkonu v drtivé většině aplikací je však v jednotkách procent.

I když vezmu nějaký extrémní případ typu 1GB fotka ve Photoshopu, tak nepostřehnu jestli se z paměti načte za 1/60s nebo 1/400s.

Propustnost paměti má největší význam při 3D výpočtech, proto mají desktopové grafiky propustnost RAM až 1,008 GB/s.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 10. 2021 11:22

U toho SoM ti ale propustnostmi a rychlou odezvou naroste vlastně vše uceleně - paměť CPU i GPU, výměna dat mezi CPU a GPU, komunikace s dalšími podpůrnými moduly na čipu atd. a to už se nasčítá...
Ad "nepřehánět roli SoM" - tak samozřejmě že to nejsou žádné "několikanásobky", to možná opravdu jen na některé velmi pečlivě vybrané operaci, ale ani náhodou ne celkově. Ale desítky procent už reálné docela jsou a to není málo...

A obecně k těm novým MB PRO - já si skutečně myslím, že největší přínos budou pro video s velkým rozlišením (plné 6K a 8K). Tady už první M1 hodně překvapily a zvládaly to lépe, než se očekávalo. U nových bych ale po posílení výkonu jak přímo CPU/GPU a hodně také těch samostatných HW coderů videa čekal výsledky v tomto oboru fakt skvělé. Pro "pouhé fotky" se to zdaleka tolik nevyužije...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2021 12:21

Včera vydali DxO PhotoLab 5, který by měl na MacOS běhat 4x rychleji.

Jinými slovy, je to přenosná alternativa k desktopu, mírný kompromis tam asi bude, ale mnohem menší, než kdykoli předtím. Snad poprvé mám pocit, že volba mezi desktopem a notebookem není jasná, že desktop notebook brutálně neválcuje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 10. 2021 12:28

Ale současně se (až) o 50 % zkrátily časy operací na PC. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2021 14:11

Psali 1.5x, u mne to bylo cca 15%, asi hodně záleží na konfiguraci.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků