PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 1. 8. 2021 09:19

uz ste niekto skusali Windows 11 ? ci na tom chodi Adobe Lightroom napr. ? vytvaram si teraz USB boot, tak som zvedavy, ci sa to nainstaluje a nebude to mrznut..

EDIT: tak Windows 11 Pro je nainstalovany na ntb Lenovo Legion 5 Pro. vyzera to dost inak ako Windows 10 Pro, pride mi to nieco na styl Apple. idem skusat kde mam klikat :-D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 17:30

Zůstanu aspoň rok u W10, vidím, že Microsoft už jednoho dobrovolného testéra našel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 1. 8. 2021 18:23

nahodou som dnes videl na jednej stranke toto ISO s nazvom Windows 11 Pro & Home Insider Preview Build 22000.65 x64 ​Untouched, hodil som to na USB a nainstaloval. normalne to mam zaregistrovane svojim oficialnym seriovym cislom.

instalacia vyzerala tak ako aj Win10. vsetko mi funguje (programy ako LR, siet, RTX, zvuk atd.).
nic nemrzne a je to rychle (ved pri tom HW notebooku by som sa aj cudoval, AMD R7 8jadro / 16GB DDR4, 2x 1TB Nvme SSD, RTX 3070, 2k IPS)

je to krajsie ako Win10, posobi ten system modernejsie. zvykam si na trochu ine rozlozenie ovladacich prvkov a pomenene skupiny menu (poloziek)

vyzera to super :-)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 18:31

A ladí to s tím podsvícením? :-) :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 8. 2021 18:35

To se samozřejmě bude muset předělat :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 1. 8. 2021 18:49

vyzera to prenadherne, haha
na desktop si ten Win11 Pro mozno tiez nahodim, ale najskor na ntb poinstalujem vsetky programy a hry co pouzivam.
...inak mi ukazuje priamo v priezkumnikovi RAWy (ARW Sony aj DNG Pentax) a rychlo to vykresluje tie nahlady.

IMG_193737.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 8. 2021 07:11

Ad W11 - synátor to při reinstalaci stroje (hw problém, nesouviselo s žádnými Windows) nasadil takřka vynuceně a s výsledkem je spokojen. Na dané sestavě se totiž ukázalo, že pro novou grafickou kartu se ovladače na W11 chovají daleko lépe než pro W10...
Je to sice náhodný příklad, ale přeci jen to naznačuje, že W11 jsou poměrně stabilní a i přes změny v jádře to je spíš evoluce z W10, kde naopak mohou být některé věci zapracovány a výsledný stav je pozitivní. Nezdá se, že by to mělo být jako u některých předchozích nových verzí, kdy zpočátku spousta věcí nefungovala a až postupně se uváděla do chodu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2021 09:16

pemar píše:Já jsem spokojený s M1 v iPadu.

Výdrž 2-3 dni, výkon jako u notebooku, hmotnost půl kila. Už tomu chybí jen adaptovat můj oblíbený software.



Tak naokraj, na iPad vylezla nová verze LumaFusion 3, která hodně posunula střih videa na iOS a navíc opravdu plně využívá možnosti M1 iPadu. Recenze vlastně jen pozitivní a u videa to posouvá možnosti "vystačit s iPadem" opravdu docela vysoko.
Na focení je zatím z těch "renomovaných" pořád jen Adobe (s výhradami) a Affinity, ale iPad verze slibuje více firem (C1, snad i DXO), takže i tady je naděje na posun nemalá.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2021 11:26

Na video defekuje bílý tesák (z vysoka), těch pár videí, co dělají děti do soutěží nebo jako záznam divadelního představení si upraví na desktopu.

Adobe bojkotuji a u Affinity se mezi nelíbí UI, takže jsem ho odinstaloval a tak zůstávám pořád v situaci, kdy programy v desktopu a aplikace na iPadu zůstávají nekompatibilní a sdílím jenom RAWy nebo JPG, hotové výstupy. Kupodivu to má své výhody, třeba úpravy expozice, ořezy a retuše dělám raději (a rychleji) na iPadu, ale ideální stav to zatím není.

Jediný program, který mi aktuálně na iPadu chybí, je DxO PhotoLab.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 8. 2021 09:30

Tak na okraj pro zájemce o editaci na iPadu - právě vyšel srpnový update foto produktů Adobe a je tam docela podstatný update u Photoshopu ve verzi pro tablet. Přibyly totiž plnohodné výběry - magic wand a laso, což je z kategorie změn docela podstatných, která tablet verzi sune vzhůru znatelně. A zajímavé je i vylepšení v případném využití externího monitoru k iPadu.

Jinak je pár novinek i v desktop Photoshopu, ale není to tak podstatné. V Lightroomu (Classic, CC i mobile) tentokrát funkčně není nového nic, jen bugfixy a podpora nových fotoaparátů (třeba Nikon Zfc) a objektivů.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 2. 9. 2021 18:23

lennyl_2 píše:vyzera to prenadherne, haha
na desktop si ten Win11 Pro mozno tiez nahodim, ale najskor na ntb poinstalujem vsetky programy a hry co pouzivam.
...inak mi ukazuje priamo v priezkumnikovi RAWy (ARW Sony aj DNG Pentax) a rychlo to vykresluje tie nahlady.


Moj 3r. desktop mi pred casom, ked som si ho dal overit na kompatibilitu s Win 11 vyhodil hlasku, ze nie je kompatibilny. To ma dost sokovalo, ale nejako som to neriesil. Az teraz s avizovanym prichodom W11 v buducom mesiaci som sa o to zacal zaujimat a vyslo mi to na absenciu TPM cipu. Tak som pogooglil a zistil som, ze ho asi mam, ale nie aktivovany v Biose. A tak aj bolo, aktivoval som TPM dnes v Biose a uz je kompatibilita na W11 overena.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 3. 9. 2021 17:16

No já nevím,asi před 3mi týdny jsem si stáhl instalačku win11 zde z odkazu.Něco se mě v 10kách pokazilo a nechtělo se mě pracně hledat chybu,tak jsem se chystal na novou instalačku 10tek.
Zkušebně jsem teda nainstaloval win11,samo hotová verze to není,ale i tak bych to nechtěl ani zadarmo.Všechno zpřeházený jinak,dlaždice nic,mě vyhovovaly a nastavení taky překopáno tak,že jen přemýšlíš jako začátečník kde co je. Vím,že to časem bude o zvyku,ale i jinde poukazují na to že s aktualizací na win 11 ještě minimálně půl rok počkat, např.zde...
http://www.ddworld.cz/aktuality/softwar ... hat-2.html
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 9. 2021 14:41

Měl bych dotaz na Ty z vás, kteří se věnujete nebo máte blízko k programování. V čem se dnes programuje a v čem se co programuje (PC/Mac počítače, aplikace Android/Apple)? Já jsem po Fotranu, Basicu a Pascalu skončil v polovině 90tých let a v té době frčelo C++.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 28. 9. 2021 17:56

Dnes je to mnohem zamotanější, spíš než o programovací jazyk, jde o framework. Na Android aplikace se pořád používá C, C++, ale v rámci frameworku Android Native. Na Win aplikace je populární .NET framework od MS, který podporuje většinu populárních jazyků (Python, C#, F#, C++, Visual Basic).

Aplikace se přesunují na web, tak se čím dál víc používají webové technologie (HTML, CSS, Javascript). A protože jsou multiplatformní, tak se používají i pro vývoj na desktopu, to umožňuje např. framework Electron. Pro multiplatformní vývoj (Android & Apple) mobilních aplikací se zas používá React Native, který také vychází z webových technologií a Reactu.

React.js je pak nejpoužívanější framework na vývoj webových aplikací. Není to jen nějaký doplněk Javascriptu, úplně převrací zažité postupy. Místo OOP je znovupoužitelnost kódu založená na komponentách, které se samy neustále překreslují na základě změn stavu.

Kromě toho má každý framework ještě spoustu doplňkových knihoven, takže je to doslova džungle. Ale jinak to dnes nejde. Kdybych měl dělat web aplikaci jen pomocí Javascriptu bez frameworku, tak vývoj bude tak neefektivní, že to nikdo nezaplatí.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 9. 2021 18:37

Díky. Úplně moudrý z toho sice nejsem, resp. pořád netuším, jak bych třeba měl začít, ale vidím, že snadná odpověď asi není. Dcera se ručí ve škole programovat v Pythonu a rád bych věděl o co go a třeba bych jí mohl v něčem pomoci.

A jen tak mimochodem, programuje se dnes ještě vůbec v asembleru?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků