PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 18. 5. 2021 21:51

zdroj Fractal Design ION+ 860P uz do bedne Fractal Design Meshify 2 Compact nevopcham, aj keby som vytiahol klietku na 3,5" disky (ktoru dam aj tak prec).
mozno zajtra objednam lepsi zdroj, aj ked mi je to vlastne asi jedno...

nooo, takze som nevydrzal a nahodil vodnika aj do "starej" bedne. vyzera to kurwa pekne a teploty su este o nieco lepsie ako pri velkom vzduchovom chladici - mam na pumpe prepnuty rezim PWM, kde si to pumpa reguluje cez svoj firmware zamerany na vyssi vykon = lepsie teploty/viac hluku (vsetko mi ide inak na low otackach, to som zapol zasa v Asus Ai Suite3) a nic nepiska (pumpa) ani nehucia vetraky
...na hokus pokus zapojenie som nechal na pumpe original teplovodivu pastu, potom v novej bedni si tam natriem uz Thermal Grizzly Kryonaut

zatial som nadseny ako maly jojo :-D farebne som zosynchronizoval cez ASUS Aura aj RGB vetrak v bedni + RGB LED pasik aj dva ARGB vetraky Fractal + pumpu.

pred a po
pred_po.jpg


detail
IMG_221407resize.jpg


ad teploty, na tom mojom 8jadre AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz (TDP 105W), Boost 4.7 GHz mam v IDLE teplotu do 36 stupnov a pri praci (web, Zoner) je 38 - 42 stupnov. viac som zatial neskusal.

PS: vodnik mi do tej mojej bedne vosiel na pi*cn*y chlp, kable som extra neukladal na tu chvilu, RAMky su na desatinu milimetra.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 5. 2021 23:11

pemar píše:Já jsem to psal, jemné barvy, odšum a doostření dělám na desktopu, kde mám výkon, DxO a Topaz Labs.

Na iPadu jsem smazal Lightroom, používám Polarr, SnapSeed a Retouch a k tomu i ten nativní editor od Apple a upravím na tom 95% fotek (u ptákovin z temné roury je to procento horší). Ořez, expozici, dokonce i WB (dám sytost na 100% a upravím teplotu tak, aby nešla ani do červena ani do modrá), retušování, výměna oblohy, filtry, převedení do ČB (to dělám přes Carbon), úpravy obličeje (FaceTune), …. na úpravy. si vybírám místo ve stínu a nemám s tím problém, na desktopu s EIZO monitorem opravuji jen cca 5% barev, mnohem méně, než W10 notebooku.

Nový iPad podle prvních výsledků dosahuje v Geekbench 5 na jedno jádro 1700 a na všechny jádra 7,200 bodů, to je single Core lepší a na multi Core srovnatelné s mým záložním počítačem ! Reálný výsledek bude u mne o kousek horší, uniklé benchmarky totiž byly z 16 GB RAM a 1 TB SSD 12,9 palcová verze, a ja mám přitom objednanou jen 11 palcovou verzi s 8 GB RAM a 256 GB SSD.

Hodně se mi osvědčil Apple Pencil na jemné retuše, to mi na notebooku nebo desktopu trochu chybí.


To máš zajímavé workflow. Ale spíš mě zajímá ta praktická stránka věci, nikdy jsem fotky venku nezkoušel upravovat. Jestli třeba uděláš několik fotek a pak se přesuneš někam do stínu je upravit? A pak zas pokračuješ ve focení? Prostě mi přijde praktičtější venku fotit a někde vevnitř pak upravit fotky z celého dne. Případně to nechat až domů na stolní počítač a velký monitor.

Jo,na benchmarky jsem se díval, M1 podává výborný výkon.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 19. 5. 2021 01:47

Asi tak. Nehledě na to, že na cestách raději cestuji, připravuju si další program, případně si "připravuju" ženu :D.
Na úpravy je dycky dost času doma (teda spíš není ;-) ).
Na cestách maximálně, když zbyde něco času, fotky prvotně protřídím, nejlíp na noťasu.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 19. 5. 2021 05:00

Když pominu sportovní a jiné akce, zastřešované nějakou organizací, která většinou preferuje rychlou reportáž z akce na FB nebo Instagramu bez požadavku na studiovou kvalitu, tak i soukromě někde na dovolené mám většinou pár hodin večer nebo ráno, kdy se mohu podívat na fotky, ty povedenější doladit a rovnou vystavit na flickr. A to nemluvím o situaci, kdy jedu vlakem nebo letím letadlem hodinu a více (palubní časopis začne brzy nudit). Nemusím čekat třeba i několik týdnů, než budu zase doma.

Co se týče světelných podmínek, tak iPad si jas upravuje a navíc má funkci TrueTone, takže v tom na běžné barevné úpravy problém nevidím, úspěšnost úprav je vysoká, hodně v tom pomáhá ta Retina, o hodně lepší, než displej běžného notebooku.

Bez problémů to ale není, v principu jsou dva. První je HW, mnohonásobné slabší, než desktop. To znamená, že rovnání svislic, renderování, odšum nebo AI doostření by trvalo dlouho. A při úpravě 50 Mpx RAWu mi to občas spadne. Druhý problém je SW, ty aplikace pro iPad jsou výborné, ale plnohodnotně mi DxO nenahradí, korekce objektivů, DeepPRIME a pár dalších věci mi tam chybí.

Cely ten iPad workflow je ideální na fotky, které jsou už z foťáku hodně dobré, na klasické SOOC. Je to trochu i výzva, takhle fotí profící, abych i já focení méně flákal.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 5. 2021 08:05

pemar: ja som si myslel, ze si fotis iba tak pre seba (cestovanie,dovolenky,rodina), kde je cas na triedenie fotiek/upravu az doma. takze aj oficialne akcie robis pre firmy a pod. ?

kurier mi uz dopratal novu bednu. vidno, ze je to kvalitne spracovane, aj ta biela vyzera fajn. tak zasa mozem pocitac rozoberat a skladat novy, to bude radosti, heh...inak toto uz nie je moc o "praktickom" PC na upravu fotiek, ale vymyslanie co este kde ako pomenit. a zdroj si necham ten Corsair RM650, kaslem na to, ak bude tichy, GTX1660 OC nebudem aj tak menit.

IMG_20210519_083708.jpg


teploty s malym vodnikom Fractal (2x12cm), normalna praca/web - pri vsetkych vypnutych vetrakoch, teplota okolo 36 stupnov.
pri zapnuty vsetkych vetrakov na full speed to huci ako v serverovni, teplota klesla okolo 30 stupnov.
...otacky AIO pumpy mi ale neukazuje, neviem preco. soft som aktualizoval.

teploty.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 19. 5. 2021 08:46

Ja posledni dobou upravuju fotky hlavne na tabletu, asi si za to zaslouzim spravedlive odsouzeni :), ale docela me to bavi a travim tim nad fotkama mene casu pri PP. Puvodni cil byly prave upravy na sportovnich akcich, kde mam jasny casovy ramec, kdy musim nekolik fotek odevzdat, ale pouzivam to ted i pri upravach doma na gauci. Na nejake prohlizeni fotek vecer na pokoji pri dovolene je to taky ideal, ale pri beznem foceni se jit projit a hned skocit nekde do stinu pod strom a upravovat fotky je zbytecne, to bych si akorat okradal o cas na foceni.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 5. 2021 09:48

Já mám konvertibilní notebook, kde se dá displej přetočit do režimu tabletu, ale nějak jsem tomu nepřišel na chuť. Zkoušel jsem mobilní LR, ale má to omezené možnosti úprav. Kvůli ovládání prstem jsou tam kravské ovládací prvky, což je na malé obrazovce dost na pytel. Navíc jsem zvyklý na klávesové zkratky, které dost urychlují práci.

I co se týče ergonomie je pro mě příjemější, že displej nemusím držet, ale drží ho za mě v potřebné poloze notebook. Stejně tak ruku nemusím mít ve vzduchu nad displejem, ale mám ji položenou na notebooku a jen hýbu prstem po touchpadu. Nakonec ten tabletový režim používám jen na testování webových aplikací, jak se zhruba chovají na tabletu.

Tím nechci odsuzovat práci s tabletem, každý ať si najde to svoje.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 5. 2021 10:27

Mobilní LR je o dost lepší na iPadu než na Androidu (i než iPhonu), ale jinak bych se zeptal, kdys to zkoušel? LR CC se totiž dost posouvá a z hlediska úprav popravdě je už dnes rozdíl proti Classic velmi malý (v dost ohledech opravdu nulový), tady bych už o omezených možnostech nemluvil. Ovšem třeba před rokem a půl tomu tak ještě nebylo...
Já mobilní LR nepoužívám proto, že mi nevyhovuje z hlediska katalogizace fotek a s tím spojenými souvisejícími věcmi. Za druhé je pro mne dost nešťastná struktura předplatného ve smyslu jak se kombinuje LRc, LRCC, PS a cloud prostor', to by bylo na delší rozbor.
Co se ale týče úprav fotek, tak mi aktuální "cloudový LR" obsluhovaný klientem na Mac/Win anebo právě na iPadu přijde už hodně dotažený a tady vlastně není co kritizovat. Horší (podstatně) je mobilní verze Photoshopu, ale cloudový Lightroom je už dotažený opravdu docela hodně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 19. 5. 2021 10:32

V cem je LR na iOS lepsi nez na Androidu? Koukal jsem na YT na upravy na ipadu a prijde mi to uplne stejne, PS je neco jineho, ale ten prakticky nepouzivam ani na desktopu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 5. 2021 10:49

Jo, už je to nějaký čas, co jsem to zkoušel. Na tom konvertibilním notebooku mám normální Windows 10. Jak se dál cloudový LR vyvíjí už mě moc nezajímá, celkově upravovat fotky v režimu tabletu mi moc nedává smysl. S touchpadem je to pohodlnější na ovládání a díky tomu, že ten ntb můžu mít rozevřený v úhlu 180 stupňů, tak klávesnice zvedne displej výš do výšky očí, aniž bych ntb musel držet. Stačí ho mít na gauči opřený o koleno.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 5. 2021 11:24

milann88 píše:V cem je LR na iOS lepsi nez na Androidu? Koukal jsem na YT na upravy na ipadu a prijde mi to uplne stejne, PS je neco jineho, ale ten prakticky nepouzivam ani na desktopu.


Na iOS ne, tam je to plusmínus stejné, LR (i PS) ale mají trochu odlišenou samostatnou verzi pro iPadOS, tedy čistě pro iPady. On ten rozdíl nebude nějak fatální (navíc se to pořád mění), ale co jsem naposledy zkoušel, tak tam určitý rozdíl byl, zrovna tehdy mi to vadilo, protože jsem to promárně zkoušel v Android engine na Chromebooku...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 19. 5. 2021 11:35

Dělám to tak, že mám iPad v kapse fotobatohu a buď na něj fotky přetahuji přes SnapBridge automaticky, nebo přes čtečku karet následně. Během akce nehledám stín ani neodbíhám upravovat fotky, v klidu dofotím a pak bývá většinou nějaká pauza. Pokud je dostatečně dlouhá a mám chuť a potřebu, začnu fotky prohlížet, mazat a upravovat. Na rychlou úpravu pro FB na 95% stačí upravit JPG (ořez, expozice, vytažení stínů, zvýraznění oblohy, retuš). Držím ho oběma rukama.

Konvertibilní notebook se mi neosvědčil. Zbytečně velký a těžký, horší displej, pomalý, prostě klasicky W10 notebook bez výhod tabletu (kromě šmatlání po displeji). To už raději MBA, který má lepší displej a třeba DxO na něm běží plynuleji, ale pořád proti desktopu pomalu. Polarr běží srovnatelně s iPadem, nezáleží jen na HW, ale i na optimalizaci SW.

Já jsem na iPad obecně zvyklý hodně, používám ho i pracovně. Ale na ten menší, 12,9 palcový už se více blíží notebooku, kombinace většího iPadu a notebooku (MB s M1) mi nedává moc smysl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 5. 2021 11:38

Nedalo mi to, kouknul jsem na YT na videa z posledni doby, kde se delaji nejake upravy v LR na iPadu a opravdu tam ty rozdily nevidim, v cem je tedy o dost lepsi na iPadu?
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 5. 2021 12:13

LR bojkotuji, ale obecně byl dříve rozdíl mezi iPadem a MacBookem (třeba Air) v detailech, základní úpravy jsou k nerozeznání. To je těch 95%, o kterých jsem psal. On je i pak podobný rozdíl mezi MaxBookem a desktopem s EIZO, jen v rychlosti zpracování (a ten je citelný).

Zásadní rozdíl je v tom, že iPad je o tolik lehčí a menší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 5. 2021 12:25

Samozrejne mezi verzi, co mam na Win je rozdil. Nemuzu slozit panorama, HDR, chybi modul camera calibration a vyuzit pokrocilejsich masek s vyberem pomoci "range mask".

Ale prave me zarazilo, ze je i znacny rozdil mezi ipadem a androidem, protoze jsem mel za to, ze v LR tam ten rozdil neni.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků