PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 22. 2. 2021 18:12

Já bych od toho čekal 2667/2933 MHz a CL15 nebo C16, to jsem i někde zahlédl v reálném provozu nebo testu. Na nějaké Ryzen 7 mi to přijde jako zajímavá volba, ale sobě na počítač by to nedal.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 22. 2. 2021 18:52

Proč myslíš?
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 2. 2021 19:18

Protože na AMD bych sáhl po něčem jako G Skill Intl F4-3800C14-16GTZN 16GB.

Do nového desktopu bych šel po něčem rychlejším, co bude mít přes 25 GB/s.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 22. 2. 2021 19:38

Dej prosímtě odkaz na nějaký český obchod, nemůžu je nikde najít.
Mně šlo hlavně o stabilitu systému, ne o nějakou hyper rychlost.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 2. 2021 20:11

Stabilní systém mám zatím taky, naštěstí :-).

Z českých obchodů jsem už dlouho nic nekoupil, takže nemám přehled. Stabilita je základ, bez ní je to pakárna.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 2. 2021 22:51

Používáte někdo aplikaci Fotky na Applech a jak? Původně jsem myslel, že ji budu používat na všechny fotky, protože se mi moc líbí funkce Vzpomínky, ale teď to vidím spíš jen jako aplikaci pro již hotové, vytříděné a upravené fotky.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 2. 2021 23:08

Já jsem Photos dal šanci.

Vzhledem k tomu, že Apple nepodporuje RAW z Canonů, ani ty HEIF soubory, tak to mám především pro prezentaci a organizaci.

Nějaké úpravy v tom taky dělám - třeba do-oříznu fotku, umí to i retuše, když si všimneš, že jsi zapomněl (nebo že C1 tam má chybu) ...

Ty vzpomínky a prezentace jsou celkem dobrý, ale když chci jednoduché lehce nastavitelné slideshow, jdu do FileBrowser (na IPadu).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 23. 2. 2021 23:54

mate niekto realne skusenosti s novymi PCI4 M.2 diskami ? uvazujem o Samsungu 980PRO 512GB ako systemovy disk + aplikacie na doske ASUS X570-P.
ale co som pozeral testy, neviem to objektivne vyhodnotit, ci uvidim velky rozdiel oproti mojmu Samsung 970EVO Plus 256GB...napr. v rychlosti exportu (zapis) TIF z Lightroomu a pod.

nooo, toto som si pozrel (kopiroval-cital) a realny rozdiel minimialny :(
https://youtu.be/4Rww5Yibw2c?list=UUHDY ... nkA&t=1247
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM v ocakavani + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 2. 2021 05:50

Podla mna je takyto upgrade minoritny. Skor je to upgrade 512 vs 256 GB.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atti.hombre 24. 2. 2021 06:15

Sam 980PROje horší ako Sam 970RO ... samsung šidí čipy... chod do 970 PRO určite.
Ryzen5 1600,Asus Prime X370 Pro, G-Skill Flare X 3200 MHz CL14 16GB,Sapphire HD 7750 Ultimate,Sam.970 Pro ,Sam.840 Pro 128GB + Toshiba DT01ACA200 + Himuro, RM 650x ,Thermaltake Armor Jr... Pentax K-3II Silver Edition
atti.hombre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_ 24. 2. 2021 07:49

no mna napadlo, ze vyuzijem PCIe 4,0 4x NVMe na mojej doske. tak mi je divne, ze taky disk by nemal byt viditelne rychlejsi ako PCIe 3,0 disk.
pozeral som totiz na Alze tie nove disky, aby mali teda zapis nad 4000MB/s a boli tam iba dva 500GB
Samsung 980 PRO 500GB
WD Black SN850 NVMe 500 GB

EDIT: a este sa mozno sprosto opytam (ako laik). vacsi systemovy disk ako 500GB nechcem, lebo na nom bude iba Windows a programy. ze keby som tam daval aj RAWy, tak by sa pri citani do LR a exporte do TIF spolu s pracou Windowsu ten disk vlastne spomaloval...uz od doby SATA diskov davam data (fotky,hry) na druhy disk mimo systemu...
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM v ocakavani + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 2. 2021 08:06

fotofanda píše:Používáte někdo aplikaci Fotky na Applech a jak? Původně jsem myslel, že ji budu používat na všechny fotky, protože se mi moc líbí funkce Vzpomínky, ale teď to vidím spíš jen jako aplikaci pro již hotové, vytříděné a upravené fotky.

Mám úplně stejný problém jako Davidoff - jako jemu chybí RAW z R5/R6, tak mě pro změnu v Apple RAW chybí podpora Oly E-M1 mark III (dvojka či M1X je OK). Trochu to flákají (i když jsem zachytil i komentář, že to je spíš chyba výrobců foťáků, Apple přidává to, k čemu dostane podklady ve správné formě a neobtěžuje se vlastní analýzou RAW, není to pro něj priorita).
Jinak ale fungování Apple Photos vůbec není marné a posunuli to hodně nahoru a zrovna jako katalog to je možná k Lightroom nejlepší alternativa vůbec, ve zpracování RAW to u podporovaných foťáků taky není jen bezplatná náhražka, jde o dost seriózní aplikaci. A na sdílení je to vyloženě vydařené.
Mám teď předplatné LR zaplaceno na rok dopředu, tak neřeším, ale popravdě pokud by během toho roku postupně podpora nových Olympusů přibyla, tak se možná nad alternativou Photos plus nějaký specializovaný RAW konvertor (třeba DXO Elite) ke konci předplatného minimálně vážně zamyslím.

EDIT - ale poznámka pro Davidofa - kdy jsi to RAW R6 zkoušel? Tady se píše, že v únorové aktualizaci už R5/R6 přidali: https://support.apple.com/cs-cz/HT211241 , je to docela nové info, tuším z 12.2.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 2. 2021 09:00

Photos mám na třídění fotek v low-res jpg, popř. z telefonu. Dobře se to pak sdílí v rámci rodiny. Když jsem býval aktivní na FB a neměl zrušený Instagram, tak Photos sloužilo jako takové “překladiště” exportovaných fotek z C1.
Ty vzpomínky jsou fajn. Sice mi to občas hodí i připomínky na rozpadlé vztahy a mrtvé, ale pořád Ok. :-)
Naposledy upravil wikxzen dne 24. 2. 2021 09:00, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 2. 2021 09:00

Tomáš

Budu to muset ověřit, nejsem si jistý, jestli jsem to nezkoušel třeba jedenáctého :-)

Máš pravdu, že ty Photos mají docela vyspělé funkce, vůbec bych se nebránil je na něco používat.

Jediné, co mi úplně nesedí je to, že do počítače člověk nahraje kvanta fotek, které se začnou synchronizovat na všechny strany a potom z nich vybere deset.

Chybí mi tam takový nějaký třídící před-mód, ve kterém by člověk ty fotky aspoň základně probral.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 24. 2. 2021 11:42

lennyl
na systém
https://www.czc.cz/seagate-firecuda-520 ... 80/produkt

na data
https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-pro- ... 77/produkt
terový je rychleší než 512 Gb

Toto už by mělo být znát, otázka jestli to za tu cenu potřebuješ.

Samsung 980 Pro bych nebral, je to už jen TLC.
feanoor
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka