Slow synchro a rychla zaverka

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod endrofin 24. 3. 2008 17:02

cau, mam takove male trapeni:
vysel jsem si tuhle takle ven s fotackem a najednou me napadlo, ze si vyfotim utrasvetle snehove pozadi s ultratmavym stromem v popredi. bez prepalu vychazela zaverka na nakych 1600tinu. ovsem jakmile jsem otevrel blesk, vzrostla na 180tinu, a to dokonce v rezimu M, o kterem jsem si vzdycky myslel, ze do nej nema fotak co kecat.
jsem ve foceni maly pivo, takze jsem fotak nerozmlatil na elementy a predpokladam nejake racionalni vysvetleni o ktere bych vas chtel timto poprosit, protoze jestli si nemuzu vyfotit stromecek v protisvetle, tak je to neskutecne depresivní. jo ta skrinka ma na sobe vyrazeno K10D...
predem dekuju
endrofin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Toona 24. 3. 2008 17:28

synchronizační čas blesku (vestavěného i externího) u K10D je až 1/180 s.
Toona
Toona
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KubaPa 24. 3. 2008 20:38

Problém je ve fungování lamelový závěrky- lamely se můžou pohybovat jenom určitou rychlostí - při udávaným synchročasu (tady ta 1/180) a delších je závěrka v jeden moment otevřena celá najednou a může se odpálit blesk. Při všech kratších časech není závěrka vůbec otevřená najednou, ale jenom přes políčko projede otevřená štěrbina, jejíž rozměr odpovídá času. Každá část políčka (jedno jestli filmu nebo čipu) je otevřená tu nastavenou krátkou dobu, ale horní a spodní část každá jindy (taky teda existujou foťáky s horizontálním pohybem závěrky, ale těch je minimum). Záblesk blesku trvá pouze desetitisíciny sekundy, takže blesk je možno použít jen při synchročasu a delším, jinak by neosvítil celý políčko, ale jen tu část, kde by zrovna při záblesku byla štěrbina.
Lepší blesky a těla od Canonu a Nikonu maj režim, kdy blesk svítí dýl a je možný používat i kratší časy, ale nevím jestli to maj i ostatní značky a taky to není bez chyby - poměrně silně to omezuje výkon a tedy i dosah blesku. zajímavá je v tomhle ještě D70 od Nikona, která má dvě závěrky - jednu klasickou a jednu elektronickou v čipu, která se stará o krátký časy. Důsledkem je to, že foťák má jednu v dokumentaci nepopsanou funkci - když člověk nasadí externí blesk, kterýmu přelepil všechny kontakty kromě středovýho, fo´ták o blesku neví, ale ten kontakt sepne, takže umožńuje synchronizaci na všech časech.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 24. 3. 2008 22:05

endorfin: Co třeba nějak brutálně zaclonit a tak se dostat na nějakej použitelně dlouhej čas?
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 24. 3. 2008 23:13

Taky mám K10D a taky mi vadil synchronizační čas. Pořídil jsem si externí blesk s funkcí HSS, takže můžu použít jakýkoli čas - ovšem s omezením, které napsal KubaPa, blesk musí svítit delší dobu a tak mu fakticky vlastně klesá výkon. Brutální zaclonění, který navrhuje USER47 má bohužel stejný efekt.

Pokud vím neexistuje zrcadlovka, která by přelezla přes 1/250 bez speciálního blesku, který podporuje funkci high speed synchro.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod endrofin 25. 3. 2008 16:14

ahaaaaaaaaaaa, DEKUJU za objasneni. s clonou jsem mel sve ostrici zamery a filtry zadne nemam, takze v te situaci by onen delesvitny blesk byl asi resenim... jeste jednou dekuji
endrofin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 25. 3. 2008 17:03

Neni zac. Mas na vyber krome Pentax blesku jeste ty od Samsungu, Metze, Sigmy... Je jich dost.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 25. 3. 2008 17:58

elho_cid píše:Taky mám K10D a taky mi vadil synchronizační čas. Pořídil jsem si externí blesk s funkcí HSS, takže můžu použít jakýkoli čas - ovšem s omezením, které napsal KubaPa, blesk musí svítit delší dobu a tak mu fakticky vlastně klesá výkon. Brutální zaclonění, který navrhuje USER47 má bohužel stejný efekt.

Pokud vím neexistuje zrcadlovka, která by přelezla přes 1/250 bez speciálního blesku, který podporuje funkci high speed synchro.r/quote]
JJ, 1/250 je už poměrně dobrá hodnota synchronizace, myslím, že jsem viděl u nějakýho profimodelu (možná F5) 1/300, ale víc fakt akorát ta D70 a přelepit blesku kontakty - ovšem zase pak člověk musí na blesku nastavovat ručně iso a clonu a nechat měřit blesk.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 25. 3. 2008 18:42

KubaPa píše:JJ, 1/250 je už poměrně dobrá hodnota synchronizace, myslím, že jsem viděl u nějakýho profimodelu (možná F5) 1/300, ale víc fakt akorát ta D70 a přelepit blesku kontakty - ovšem zase pak člověk musí na blesku nastavovat ručně iso a clonu a nechat měřit blesk. /quote]


Nechápu jak to může fungovat. Pak přece nemáš stejnoměrnou expozici pro celé políčko, ne? Udělá ti to tam přece svislou čáru...
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 25. 3. 2008 18:55

D70/70s a myslím i D50 mají kombinovanou závěrku - krátké časy exponují elektronicky, ne mechanicky. Tam potom blesk funguje normálně. Následkem je ale náchylnost k bloomingu na krátkých časech. U novějších modelů už jde nikon cestou klasické štěrbiny.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KubaPa 25. 3. 2008 19:34

KubaPa píše:... Zajímavá je v tomhle ještě D70 od Nikona, která má dvě závěrky - jednu klasickou a jednu elektronickou v čipu, která se stará o krátký časy. Důsledkem je to, že foťák má jednu v dokumentaci nepopsanou funkci - když člověk nasadí externí blesk, kterýmu přelepil všechny kontakty kromě středovýho, foťák o blesku neví, ale ten kontakt sepne, takže umožńuje synchronizaci na všech časech.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 25. 3. 2008 19:41

Dík za objasnění Pety. Takže to není žádná výhra, blooming je dost hnusná věc.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 25. 3. 2008 20:06

Asi se málo snažím, ale ještě se mi u žádné z 8 tis. fotek na D70s nepovedl.
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 25. 3. 2008 21:25

milday: přesně tak - málo se snažíš. :)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milday 25. 3. 2008 21:32

Tobě by se to určitě povedlo hned - zřejmě nic jiného než slunce a přepaly nefotíš :-D
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků