Rada-PRIORITA CLONY

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jack kingmaster 11. 12. 2007 18:39

nazdar všem... mám na svém canonu A570 IS prioritu času zkoušel jsem ji jen tak v exterieru a zjistil jsem že po nastavení nějakeho čas a namáčknutí spouště se Display stmvaví jako by nešel na snímač světlo...čím kratčí časy tím tmavší to vidím na displeji.. je to logicke?? možna jen něco dělam špatně děkuji za každý tip...mám ho dnes doma poprvé ale tohle nevyskoumam z návodu
MB: gigabyte M52LS3,CPU:AMD Athlon 64X2 EE 4400+,RAM A-data Vitesta extreme X512MB 800mhz,GPU ATi RADEON X1550 512MB,Zdroj Fortron 350W
chlazení case: nanoxia FX 80X80>ted Noctua 80X80 1300ot/min.
jack kingmaster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Canon77 11. 12. 2007 19:01

čím menší čas dopadá na čip svetlo, tým je jeho množstvo menšie, čiže aj výsledná fotky bude tmavšia. . . pri namáčknutí spúšte ti display ukáže približnú tmavosť výslednej fotky :-). . . ono čím dáš menší čas, tým by sa ti mala naopak otvoriť viac clona, aby bol výsledný záber rovnako svetlý, ale keď je už clona otvorená na maximum, fotka bude podexponovaná
Canon 350D
Canon EF-s 17 - 85 mm/4 - 5,6
Canon EF 100 - 400mm/4,5 - 5,6
Sigma AF 24/1,8
Canon speedlite 430 EX
Canon77
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 11. 12. 2007 20:43

jack kingmaster píše:nazdar všem... mám na svém canonu A570 IS prioritu času zkoušel jsem ji jen tak v exterieru a zjistil jsem že po nastavení nějakeho čas a namáčknutí spouště se Display stmvaví jako by nešel na snímač světlo...čím kratčí časy tím tmavší to vidím na displeji.. je to logicke?? možna jen něco dělam špatně děkuji za každý tip...mám ho dnes doma poprvé ale tohle nevyskoumam z návodup/quote]
No jde o to, že když máš zvolenou nějakou citlivost a venku je určité množství světla, jde světlost/tmavost fotky ovlivnit clonou a časem. Dá se to představit jako velikost díry a doba otevření tý díry - podle toho jak velkou díru foťák nechá a jak dlouho ji nechá otevřenou proleze určitý množství světla - čím míň ho bude, tím tmavší fotky budou.
No a problém s režimem priority času je v tom, že foťák (zejména kompakt) má jen několik málo hodnot clony na výběr. Takže se může snadno stát, že nastaví takovej čas, že i když foťák clonu otevře na maximum (nejmenší číslo=největší díra) stejně toho světla bude málo a fotka bude tmavá.
Když projedeš úplně všechny časy od nejkratšího po nejdelší, mělo by se stát toto: ze začátku bude clona dopočítaná foťákem to nejmenší číslo a nebude se při změně času měnit a fotky budou hodně tmavý a postupně budou světlat. po chvíli se dostaneš k fotce, která bude správně exponovaná a začne se měnit clonový číslo nastavený foťákem tyhle fotky by měly bejt stejně světlý, po další chvíli dojdeš na konec rozsahu možnejch clon a fotky se začnou zesvětlovat... :mrgreen:

Doporučení: pokud chceš poloautomatiku, je lepší priorita clony, přeci jenom možností nastavení času má foťák daleko víc a spíš se trefíš do použitelný hodnoty.
A všímej si co ti foťák píše, pokud nastavíš v prioritě času takovejk čas, že nemá vhodnou clonu k dispozici, měl by ti to nějak dát najevo.
KubaPa
Návštěvník