Dotaz - nastavení expozice

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod B2lik 8. 8. 2007 13:46

Chtel sem se optat zda-li je nekde neaka tabulka (takove ty tipi na foceni). Mam namysli jak si odvodit kdy(za jakeho pocasi rano odpoledne vecer, (popripade noc). pouzit jakej cas a jakou clonu? nebo jestli je neaka sikovna knizka.
(nebo jakym zpusobem to odvodit) je jasne ze to je vzdy +- neco ale aspon jak zjistit kdys vidim co chci fotit abych si byl schopnej rict jo tady by to chtelo ISO 200 F5 a cas 1/50 (poradite.?) ..prosim ...

predem dekuju ...
B2lik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 8. 8. 2007 13:50

Taky dotaz - jak moc podrobně to potřebuješ vysvětlit?

http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janfran 8. 8. 2007 14:30

Pro začátekek myslém stačí toto minimum, ze kterého můžeš vycházet:
Zapni si režim A- prioritu clony, foťák si bude sám dopočítávat čas
Jestli máš kompakt, nemusíš se moc trápit clonou. Za dobráho světla ji můžeš mít třeba 4.0, za špatného úplně odcloň na 2.8
ISO měj vždy co nejnižší, teprve když bude fotka rozmazaná kvůli příliš dlouhému času, zvyš ho.
A pak zkoušej fotit, na sluníčku, pod mrakem, v místnosti atd. a koukej se, jaký časy ti foťák dopočítává. Všímej si různejch zákonitostí (třeba že když zvýšíš ISO na dvojnásobek, čas se zkrátí na polovinu). Po čase pak budeš schopnej odhadnout, pro jakou situaci jsou vhodné jaké expoziční hodnoty
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 8. 8. 2007 14:32

Ty orientační tabulky se podle mě kdysi přikládaly k filmům. Ono se to hodilo u foťáků, který nemaj expozimetr (třeba můj Zenit B). Ale je to jen velice přibližné, stejně si to musíš nacvičit a dostat to do oka (mně se to ještě nepodařilo:)).
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 8. 8. 2007 15:32

Dotaz je myšlen tak, že se rozhlídneš kolem sebe a vysypeš clonu a čas? T.zn. že budeš fotit rovnou na manuál?
To dost pochybuju, je to hodně složitý.
Všechny foťáky přece mají režim priority clony a času, z toho prioritu clony asi většina lidí používá časteji.
Nastav si nějakou clonu a vyzkoušej v různých situacích, jaký ti foťák dopočítá čas. Pokud clonu změníš, tak závislost je myslím přibližně: jedno clonové číslo nahoru= zdvojnásobení času a naopak.
Jen poznámka - řada clonových čísel není lineární, jsou to např. čísla 2-2,8-4-5,6-8-11-16-22 atd (na obě strany).
Pozor ale na jednu věc - clona neslouží jen k regulaci množství světla, dopadající na čip, vedlejším (a docela důležitým) efektem je také nastavení hloubky ostrosti. Stručně řečeno - malé clonové číslo (např. 2,8) znamená velkou (otevřenou) díru, tedy krátké časy, ale také malou hloubku ostrosti (vhodné např. pro portréty nebo je záměrem zdůraznit fotogravaný předmět tím, že vše před ním a za ním bude neostré). Naopak velké číslo (např. 16) znamená malou díru, kterou projde málo světla, tedy vyžaduje delší časy, ale také znamená velkou hlobku ostrosti (např. při focení architektury nebo krajiny). Hloubka ostrosti také závisí na ohniskové vzdálenosti objektivu (malá ohnisková vzdálenost znamená velkou hloubku ostrosti a naopak)

Myslím, že pro začátek nemá cenu moc studovat nějaké tabulky, prostě běž a foť. Až nafotíš pár tisíc fotek (přičemž nebudeš používat manuál, ale třeba tu prioritu clony), tak už budeš mít alespoň odhad typu: "tady je moc tma, to bez stativu nebo blesku nevyfotím", nebo budeš vědět, že když fotíš např. člověka proti světlé obloze, tak si rovnou dáš korekci expozice 2/3 do plusu, aby
nebyl moc tmavý... Každopádně si fotky kontroluj - zásadně podle histogramu - jedině tak uvidíš, že je fotka moc tmavá nebo světlá a můžeš změnit nastavení a napravit to.
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 8. 8. 2007 15:49

JJ, některý filmy to maj natištěný zevnitř krabičky. Jinak nejobecnější pravidlo co znám je "Sunny sixteen" - Scéna přímo osvětlená sluncem: clona 16 a čas 1/ citlivost ISO. (-: Ale radši spoléhám na expozimetr, i když se dá vypěstovat poměrně přesnej odhad - kamarád v pohodě fotil na diáky odhadem...
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod B2lik 8. 8. 2007 19:48

ty jo ani nevite jak me to bodlo ...(aspon vim z ktere strany "lesa" na to jit) diky moc
Canon EOS 400D , Metz - 58 - AF-1 Digital, Canon 50mm F1.8 + 2x1GB 133x speed
B2lik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 8. 8. 2007 21:21

Pravidlo Sunny 16 ktore spomina KubaPa sa da lahko vygooglit a na pruzny napr. CB film to fotografi bezne pouzivali. Osobne v tunajsich letnych podmienkach mi to skor vychadza na Sunny 8 (-2 EV), aspon s filmom.
The worst creator will always be better than the best critic.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod B2lik 10. 8. 2007 00:01

tak sem si to procet a mam v tom slusnej hokej :)) neak to snad vstrebam ... neslo by treba poradit (ehm je odpoledne ... a ja nevim jake F tam mam dat) ... jak to poznam ..? iso mam tak neak v hlave ..ale clonu a cas nevim ... stale nevim kdys dam prioritu clony .. kolik mam dat ... ? neni treba neakej rozzsah ..? mam namysli treba je slunecnej den ... iso 100 ale jakej rozsah F .? nevim jestli sem se vyjadril dost jasne ..(jak v tom ma gulas .. tak se me to psatne popisuje) ..ale chtel bych neak zacit ... si to rovnat ...(abych vedel co delam..a ne bezhlave mackal...) ... (predem dik panum fotografum co co ctou a asi se smejou) .... a poradej
Canon EOS 400D , Metz - 58 - AF-1 Digital, Canon 50mm F1.8 + 2x1GB 133x speed
B2lik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav 10. 8. 2007 00:54

Vždyť ti to popsali,ISO pokud možno nejmenší,clonu s ohledem na to jakou požaduješ hloubku ostrosti,větší clonové číslo=větší hloubka ostrosti.Expozimetr ti dopočítá čas a musíš sám usoudit,zda je vyhovující,nebo ne,dlouhý čas může způsobit rozmazání snímku.Potřebujež li tedy čas zkrátit,nezbyde ti nic jiného,než buďto odclonit,nebo zvýšit citilvost (ISO).Nevím nad čím pořád bádáte,vždyť u digitálu je velmi snadné zhotovit snímky a okamžitě je porovnat.My museli čekat na vyvolání,ale zase to čekání taky do sebe cosi mělo.
U clony je možné vzít do úvahy ještě to,že na plnou díru nemají objektivy nejlepší kresbu,nastav vyšší a zkoušej,porovnávej.
miroslav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod friggo 13. 8. 2007 13:36

B2lik: tohle prostě od monitoru nevyšpekuluješ, jediná možnost je jít do terénu a zkoušet... dokud nepochopíš závislost clony, času a ISA a nedostaneš to do krve, tak si budeš připadat ztracenej...
Nad nějakou denní dobou podle mého vůbec nedumej - vždycky záleží na množství světla na scéně a to se neustále mění... nejlepším tvým kamarádem budiž expozimetr...
Nedávno jsem četl podobnej dotaz: chlapík psal, že byl na leteckým dni, připadalo mu, že je hodně světla, tak tam dal tisícinu, clonu 8 (chtěl totiž mermomocí fotit na plnej manuál, aby nevypadal jako začátečník, i když nevěděl, ani co je to clona) a pak se strašně divil, že byly ty fotky tmavý - myslel si, že existujou nějaký absolutní nastavení, který se daj kdykoli použít...
Primárně se řiď tím, čeho chceš dosáhnout, ne jestli je sedmnáct minut po čtrnáctý hodině. Pokud chceš malou HO, odcloň, pokud velkou HO, přicloň, pokud chceš zachytit rychlej pohyb, dej kratičkej čas, pokud chceš pohyb rozmazat, dej dlouhej čas. To všechno samozřejmě s ohledem na ISO a ohnisko, abys to udržel. Jak říkám, to si prostě musíš odcvakat v plenéru...
Pro zasmání: já když začínal se zrcadlovkou, fotil jsem na Vyšehradě portrétík manželky - bylo to v zimě k večeru, tma jako víte kde, bylo to tak na dva tři metry, ohnisko 80, prdnul jsem tam clonu 8 na ISO 200 bez blesku a pak jsem se děsně divil, že je to na desetinu rozmazaný... vůbec mě nenapadlo, že bych moh třeba zvýšit ISO nebo hlavně míň clonit, případně blejsknout ;-)
friggo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod manas 13. 8. 2007 14:21

Jj, jak tu pisou ostatni, jen praxi zjistis nejvice....

a jeste k tomu casu a ohnisku. Nekde jsem cetl, ze nejdelsi cas pro dane ohnisko, ktery je jeste udrzitelny je prevracena hodnota daneho ohniska, tedy dejme tomu ze fotim s ohniskem 200mm, tak nejdelsi cas ktery bych mel udrzet je 1/200 (jestli jsem to dobre napsal, tedy). Ale i tohle je podle mne od kazdeho fotografa rozdilne, nekdo udrzi kratsi casy, nekdo delsi, nekdo to neudrzi vubec....
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod friggo 13. 8. 2007 15:09

manas: napsal jsi to správně, ale ještě to musíš vynásobit crop faktorem, tedy pro nás nikoňáky 1,5x... takže na 300mm fyzických je to po přepočtu 1/450, v praxi ale já osobně udržím daleko delší časy... je to opravdu indivuduální...;-)
friggo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod manas 13. 8. 2007 15:21

friggo: jj vidis, ten crop faktor mne nejak nenapadl
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 13. 8. 2007 16:04

manas: tohle je uzase obecna poučka, která nějak +- funguje, ale záleží to na spoustě dalších faktorů, namátkou: jestli máš Parkinsona
jestli jsi právě doběhl maratón/vystoupil na Everest
jestli umíš držet foťák (spousta lidí to neumí)
co máš za foťák (ergonomie, hmotnost, do určité hranice (opět individuální) je zde větší hmotnost foťáku lepší je rozdíl i focení přes displej versus foťák opřenej o hlavu při pohledu do hledáčku.
Jestli ti mlátí zrcadlo, nebo ne (dnešní zrcadlovky jsou docela dobře utlumený, navíc ty s crop faktorem 1,5 a vejš maj zrcátko malý, ale u středoformátu to bouchalo někdy hodně).

Prostě je to hodnota, u který má cenu začít zkoušet. Ale konkrétní hodnoty pro tebe a tvůj foťák (kombinaci foťák/objektiv) si musíš vysledovat sám. Navíc je to o pravděpodobnosti (i podstatně delší čas se dá udržet - ale vyjde to třeba jenom 1 z deseti pokusů) a nárocích (co je pro někoho rozmazaná fotka, je pro druhýho ještě v pohodě) a taky o velikostech zvětšenin a pozorovací vzdálenosti.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků