Pouzitie stavebnych halogenov na nasvietenie?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Barell 15. 4. 2007 19:18

Zdravim,

chcel by som skusit nejake potrety v domacich podmienkach. Ale podla moznosti nieco trochu viac kreativne, cize sa trochu pohrat so svetlom.

Niekde som cital ze sa daju pouzit stavebne halogeny na nasvietenie objektu, tak by som sa chcel spytat ci sa to da pouzit (este som nic take neskusal, nemam xxx penazi na profi svetla).

Ak pouzijem stavebne halogeny, nebude z nich salat moc velke teplo? Budem musiet pouzit aj nieco na rozplylenie svetla? Ak ano tak co?

Vdaka za odpovede.
Barell
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 15. 4. 2007 20:13

jj jda se to pouzit. topi to sice nehorazne ale pokud nebudes v kuse fotit tri hodiny tak se to da pouzit. ohledne toho zmekceni svetla doporucuju dat pred to obycejnej bilej papir, nesmi ale být moc blízko jinak by se z toho tepla mohl vznitit
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod johnie_goodman 28. 5. 2007 17:00

Zdravím, sice je to možná s křížkem po funuse, ale radši si ty peníze za halogeny ušetři a pro začátek si kup staré blesky a synchro kostku....halogeny nejsou správnou volbou......mrkni se na diskuzy na fotografovani.cz...... mnoho stran bylo popsáno......
johnie_goodman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robin_bery 21. 6. 2008 17:24

Zdravim,
mozna pro barella bylo pozde, ale ja jsem take uvazoval o koupi halogen svetel, ale nenapadla me moznost vyuziti napr starych blesku...
Co bych vsechno k tomu potreboval? jsou nejake tipy? ...
zkousel jsem hledat na vysse zminenem odkazu ale nejak jsem se nedohledal..

Diky
R
robin_bery
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod víík 21. 6. 2008 18:57

No nevím.
Blesk je fajn, ale světla lze nastavit tak, abych měl pod kontrolou žádoucí i nežádoucí stíny. Aby bylo ve tmě co má být skryto, aby nebyl nevhodný stín od nosu ap.
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 22. 6. 2008 15:21

Halogeny nebrat ... meni barvu fotografovaneho objektivu - i kdyz vyvazite bilou na teple svetlo. Nehorazne teplo a neocekavane vysledky. Mel jsem moznost fotit s dvema halogenama na zkousku a stalo to zaprd.
Jak bylo receno, lepsi nakoupit nejake stare Metzy za tisicovku a odpalovat bud je kabelem za par stovek, nebo i bezdratove kde to vyjde cca na 7 stovek / blesk plus tisicovka vysilac na telo.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod robin_bery 22. 6. 2008 17:50

Ano, diky za nazory a postrehy ... S myslenkou poridit docasne halogeny jsem se asi uz rozloucil...

Ted v lete si chci kupovat stejne blesk - C. Speedlite 580 EX, a tak pro zacatek hlavne ven sehnat k nemu nejake asi starsi blesky...

Tudiz se mi naskyta otazka, co vsechno k tomu budu potrebavat.. Muze nekdo poradit, popr dat konkretnejsi tipy? ... hlavne presne co.. a pak take jestli to praskat pres destnik nebo nejaky softbox...

... pozdeji, do pul roka rekneme, bych presel na nejake studiove zablesky, ale tam je asi problem s mobilitou, ze bych potreboval napeti, pokud bych si tedy nekoupil nejakou mobilni sestavu, ze? .. Mate i na toto nejake tipy, abych vedel na kolik zacit setrit :hm :-[

(btw.. mam canon400D)

Diky moc...
robin_bery
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 22. 6. 2008 18:12

vzhledem k mobilite mas asi nejlepsi koupit 3x 580EX II - to vyjde cca na 20 tisic a ST transmitter za trojku ... muzes to pak strilet pres destniky, boxy, jak je libo.
U studiovek je vyhoda ze je muzes napajet ze site, ale na prenaseni velice neprakticke.
Jinak synchronizovat 580EX II s necim starsim je nemozne, resp mozne, ale jenom stredovym kontaktem.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 24. 6. 2008 13:35

Crazy Ivana a uz si niekedy tak fotil ??? :)

Nic proti ale aranzovat svetlo bez toho aby som to videl je dost obtiazne ... klasicky v studiu mas svetlo+blesk na kazdom mieste svetlo je len na aranzovanie a na vyslednu fotku pouzivas svetlo z blesku...

pochybujem, ze clovek co ma 400d teraz vrazi 20tisic do bleskov ...., takze naozaj jedine tie stare .... a vybojkove lampi popripade.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 24. 6. 2008 13:57

Tak samozrejmne mit blesky jenom tak je blbost, nejaka ta lampa ta k nim byt musi, resp by mela byt. Ono to jde delat temi kontrolnimi zablesky, ale je to vicenez nepohodlne. Ty tri speedlite jsou vyborne na produktovku - vsechny na plnou ranu ruzne nad stan a mas po stinech, popr. si pak regulovat jednotlive intenzity dle potreby.

U tech halogenu je z vlastni zkusenosti problem z vykonem. Meli jsme dva stavebni 300W s nejaky specialnima zarovkama philips a s APS-C vychazelo iso 100 pri case 1/60 ktery se da rozumne udrzet max. clona nejakych f6.3 coz bylo pro nase potreby malokdy dostatecne.
Co mam 580tku, tak produktovku fotim na f10-14 pri pevnem case 1/200.

A dalsi problem halogenu - pokud to neni halogenit, tak svetlo je strasne teple, zlute, meni odstiny skoro vseho, nafotit s nim zlate nebo stribrne sperky je nemozne (fotil jsem ve starozitnictvi jednu dobu).
Takze opravdu halogeny nedoporucuji, kdyztak nejake stale svetla treba z walimexu, ael spise bych sel do tech zablesku paralelnich s nahledovym svetlem.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladikS 24. 6. 2008 16:58

Tak že by to s halogenama nešlo, to se úplně říct nedá, stačí se podívat například sem: http://www.folvarcny.com/coppermine/thu ... hp?album=2 tady je všechno uměle nasvíceno pomocí halogenů.

Stejně to chce trochu investovat, protoze se samotnými světly se nedá dobře manipulovat a rozptýlení je přece jen problematické, protože se vlasního světla nesmí nic dotýkat, hřeje to jak blázen...
www.vladiks.cz - kompletní webové řešení
VladikS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 24. 6. 2008 17:06

No, kdyz vezmu kvalitni halogenovy reflektor s kvalitni halogenkou tak to vyjde na nejake dva tisice. Kdyz pripoctu na miru urezane difuzni sklo u sklenare, tak to je to zase nejaka koruna navic.

Na lidi je to docela pouzitelne, ale zase jenom v atelierech - nejak si neumim predstavit tahat nekam ven iks svetel a dizlagregat na 220.

Kazdopadne na produktovku je to absolutne nevhodne, vyzkouseno, overeno.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod joX2 25. 6. 2008 17:47

Teda stavebne halogeny nemam, ale pouzivam jak halogenove, tak zableskove svetlo a nejako mi nesedi nepouzitelnost halogenov na produktovu fotografiu. Osobne pokial sa nieco nehybe, najradsej to fotim halogenmi, samozrejme zo stativu a nie 1/100s. Pokial sa nieco hybe, tak radsej bleskami, trebars aj uz zmienovanymi 580kami pokial nestoji za to tahat studiove. Ale na pochopenie prace so svetlom staci aj stara nocna lampa.
joX2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 25. 6. 2008 18:56

Tak to nevim co fotis za produkty ... fotil jsem zlato, stribro, drahe kamenny a ruzne kombinace vseho tohoto, popr. ruzne zlate a stribren starozitne hodinky a dostat z toho ten spravny odstin bylo temer nemozne ....
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jimicz 29. 6. 2008 13:46

Osobně mám zkušenosti s halogeny. Nejsou až tak špatné ale opravdu chytit tu správnou barvu není tak jednoduché. Hřejí jako blázen (4x150W + 2x500W) ti spolehlivě vytopí i větší pokoj a modelce není zima. Výhoda je, že hned vidíš stíny.
Pokud chceš blesky tak se to dá udělat za pár korun. Já jsem použil 30let staré Mechaniky Praha T-327 (jeden jsem měl a druhý koupil na aukru za 80Kč), rozebral, napojil dvojlinku, z jednoho uřízl synchro kabel a propojil z obou dvojlinku. Používám je na odraz přes zlatý deštník(vyrobený za 120Kč). Nejdražší jsou stativy-500Kč/ks :-(
Canon EOS 30D + EF-S 18-55 + EF 50 f/1.8 II + EF 85 f/1.8 USM + Sigma 70-300 f/4-5.6 DG Macro
jimicz
Kolemjdoucí

Další stránka