18% šedá tabulka

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2007 07:03

No celá finta je právě v tom, že to foťák neví, jestli fotí bílou nebo šedou. Jde o to, předhodit mu něco, co má rovnoměrné zastoupení barev a je klid, Nemusí to být ani 18% šedá, ale čím blíž k bílé, tím lépe.
Dobrá finta, co jsem četl, je, nechat kousek té tabulky v záběru. V PC to pak ořežeš a přitom máš ve fotce referenční bod, podle kterého to můžeš dokalibrovat ještě v počítači. Ale to má smysl, pokud fotíš třeba předmět do katalogu, ne u fotky z dovolené :-)
Libb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2007 07:06

FastIkarus píše:
irmo píše:cernia je cierna, tam tazko urobis balanciu bielej farby ;-).

Myslel sem samozřejmě vytisknout na ten papír šedou plochu... teda ne že bych se to plánoval dělat, jak řikáš, na měření barvy mě osobně stačí cokoli bílého, papír, zeď, atd....p/quote]

a jak myslíš, že tiskárna vyjede šedou plochu? Jako "chvíli nic, pak tečka černé, zase nic, zase černá..." tohle není šedá na kalibraci!

BTW viděl jsem nástavec na objektiv, který rozmlží totálně obraz, ale jde podle toho skvěle kalibrovat bílá. U té tabulky je totiž problém, že ji musíte umístit k focenému předmětu, což v případě zmíněného hokeje nebo piraně v akváriu moc dobře nejde ;-)
Libb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr1968 3. 4. 2007 11:45

Spam a flamewar :lol: :lol: :lol: Kdybych já byl barevný, měl bych život nádherný. Živil by mě český stát, já jen tančil, pil a krad. Souložil bych jako kanec a peněz měl plný ranec. Po světě pak cestoval, v Strassburgu si stěžoval. Nezabýval bych se prací, živil bych se emigrací. Příslušníci jiné rasy mají u nás zlaté časy. I ten Cikán zdivočelý ze Spiše i Pováží, houfně do Čech stěhuje se za svou černou pakáží. Vítej v zemi zaslíbené náš národní hoste! Díky tobě
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 3. 4. 2007 13:53

Libb píše:
FastIkarus píše:
irmo píše:cernia je cierna, tam tazko urobis balanciu bielej farby ;-).

Myslel sem samozřejmě vytisknout na ten papír šedou plochu... teda ne že bych se to plánoval dělat, jak řikáš, na měření barvy mě osobně stačí cokoli bílého, papír, zeď, atd....p/quote]

a jak myslíš, že tiskárna vyjede šedou plochu? Jako "chvíli nic, pak tečka černé, zase nic, zase černá..." tohle není šedá na kalibraci!

BTW viděl jsem nástavec na objektiv, který rozmlží totálně obraz, ale jde podle toho skvěle kalibrovat bílá. U té tabulky je totiž problém, že ji musíte umístit k focenému předmětu, což v případě zmíněného hokeje nebo piraně v akváriu moc dobře nejde ;-)g/quote]

U akvaria to samozrejme problem bude, ledaze by byla moznost strcit tu tabulku do vody:)Ale u hokeje je vsude po stadione osvetleni stejne, takze pouziti sede tabulky neni problem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fak 3. 4. 2007 23:10

Bože!

Dostává mě jak šetřílkové spekulujou nad tim, kde tu správnou plochu splašit jinde než v obchodě za "těžký" prachy. :roll:

:!: Vykašlete se na to a běžte si jí koupit! Stojí to za ty dvě kila nebo kolik stojí... :!:

PS: nejdřív jsem taky čuměl že stojí tolik, ale stojí za to a koupím jí znova až jí zničim.

PS2: doma udělat nejde!
Life is a bitch and then you die!
fak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod russianblue 3. 4. 2007 23:57

v jednom fotolabu mě dali pro kalibraci toto. dnes jsem to cvakl, za slunečného dne do raw. v photoshopu(bar.profil srgb / 8) jsem vyvážil bílou na 20% šedé (zbytek na default). A jak se chová zbytek spektra si můžete změřit sami. objektiv sem použil 50/1,8 D, foťák nikon D50.

Obrázek

jinak kdo si chce ladit WB, ať si pořídí foťák s rawem! ingoustová tiskárna 18%šedou tabulku nenatiskne.

osobně ladím WB v RAW, převážně subj. podle oka, protože v reálu může bejt víc světelnejch zdrojů s různou teplotou, tak se soustřeďuju na přirozenou pleťovku, než aby byla šedá zeď opravdu šedá....
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nady 21. 12. 2007 17:01

Ako tu bolo spomenuté vyvazovanie bielej pri fotení akva, mam otazku ci je možné pouzit postup, že do akva ponorím biely porcelanový tanier a vyvažim bielu takto. Myslim tym ze by som zabil aj viac much jednou ranou, lebo by som zaroven eliminoval sčasti aj zafarbenie vody a aj ´odfarbil´sklo akvarka ktoré je zelené. Zrejme to ide urobit aj vo fotosope, ale nemam čas sa tomu teraz vednovať.
Išlo by to takto?
nady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 21. 12. 2007 18:42

nady : samozrejme.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nady 21. 12. 2007 19:00

Dik, super, som iba amater :) .
nady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krrtek 21. 12. 2007 22:33

někdo třeba 200 nechce dávat za kus šedý tabulky :wink: jsem student a i 200 jsou pro mně velký prachy...
krrtek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 21. 12. 2007 23:10

Pozor, S6500 podle šedé tabulky nevyváží bílou přesně, fotka vyjde hodně do žluta. Je potřeba poradit si jinak, já jsem si třeba tabulku vytiskl a potom obyčejnejma pastelkama ladil barvu tak dlouho, dokud jsem nebyl s výsledkem spokojenej. Vědecky přesný to asi není, ale odchylka je minimální a neřeším ji, protože smyslem mých fotek opravdu nejsou stoprocentně přesné barvy. Měření podle různých papírů, omítek a bílých plastů taky většinou dopadne celkem dobře.
janfran
Návštěvník

Předchozí stránka