Fotografování a následný prodej pořízených fotek

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod janurpo 8. 2. 2007 13:13

Dobrý den. S jednou slečnou vznikli fotografie, které jsou stylizované jako velmi lehké erotické snímky. Zajímalo by mně, co všechno (hlavně z právní stránky), kromě podepsání smlouvy "model relase" je nutné udělat, aby bylo možné fotografie dále prodávat na nosičích DVD, například prostřednictvím e-shopů? Děkuji.
janurpo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod russianblue 8. 2. 2007 14:03

pokud to nejsou akty, ale lehká erotika tak bych řekl, že je to ku prdu.
Pro umělce to nebude a pro prasáky zase žádnej hardcore. Ale pokud by si se rozhod, že to chceč protlačit, tak bych zkusil spíš nějakej er.servr a odprodat pár konkrétních fotek...

řekl bych, že na to bude stačit smlouva o dílo + smlova s modelkou. Kdyby se to rozjelo a fotil by si více, tak má smysl uvažovat o živnosti...

edit: nahoď nějakou ukázku (popř. přes oči dej proužek)
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janurpo 8. 2. 2007 14:58

dobře, ale pořád mi tady něco co by se mělo udělat uniká. Například asi něco někomu zaplatit (vůbec nevím komu a co, v tomhle jsem amatér). Asi nejde jenom tak přijet, něco si nafotit a potom to lehce zpeněžit, i kdyby jsem to měl prodávat přímo konkrétním lidem na dobírku a ne přes další servery.
Naposledy upravil janurpo dne 8. 2. 2007 17:08, celkově upraveno 1
janurpo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod manas 8. 2. 2007 15:15

No jedine co staci, je dohoda, nejlepe pisemna s danou modelkou (ci modelkama). Je na tobe a na nich jak se dohodnete a co oni za to budou chtit, taky nemuseji chtit penize, ale treba jen kolekci fotek.
Jinak pak zalezi na tom, jak to budes prodavat. Jestli jen jako prodej autorskych prav k fotografii, tak pak je potreba uhradit dan 10% z ceny autorskych prav. Na vse ostatni by jsi mel mit zivnost.
Nebo to muze vydat a prodavat nekdo jiny (agentura, vydavatelstvi.....) a ty se s nima dohodnes na castce popripade na zpusobu prodeje. A to je zase na tobe, bud jim prodas prava (je vic moznosti ci druhu) nebo treba napriklad podepisete nejakou dohodu o prodeji atd atd a tam zase zalezi na tom jak to udelate, od toho se pak odvijeji dane.
Jinak nikomu NIC nemusis platit. Jen statu dane.

Jinak ja kdyz fotky prodavam (sem tam se to povede :) ) tak i kdyz je to fotka tistena, tak vzdy prodavam autorska prava + popripade naklady na tisk a dopravu (postovne). Na to nepotrebuju zivnost a odvedes pak jen 10% dan...
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 8. 2. 2007 15:17

Mno podle me hrozi jedine problem ze strany modelky, ktera by se na tobe mohla svezt.S ni bych doporucil sepsat nakej papir, kde by ti potvrdila, ze souhlasi s tim, ze muzes nalozit s fotkama dle sveho uazeni a ze po tobe nemuze vymahat zadny/dalsi honorar, nebo neco v tom smyslu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod manas 8. 2. 2007 15:21

Presne tak, sepsat smlouvu s modelkou a tam vyslovne uvest, ze fotografie budou dale prodavany a ze ona s tim souhlasi a ze vase jeji veskere naroky jsou vyporadany tak a tak a ze se dale zadnych naroku nebude domahat. V pripade ovsem, ze neni starsi 18ti let, pozor na to, musi byt souhlas zakonycj zastupcu (rodicu).
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 8. 2. 2007 15:54

Hned v prvním příspěvku mluví o "model release", tedy o smlouvě s modelkou.
anonymni

Odeslat příspěvekod manas 8. 2. 2007 16:09

m4x píše:Hned v prvním příspěvku mluví o "model release", tedy o smlouvě s modelkou.e/quote]


Jenze jako model release se da podepsat a sepsat da se rici cokoli a muze obsahovat pokazde neco jineho. Sam jsem jich videl uz par verzi a nekolik z nich bylo i da se rici nicnerikajici......
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 9. 2. 2007 09:59

Když to tak čtu, možná by stálo za to, kdyby sem někdo zkušenější mohl hodit názornou ukázku. Dobrou ukázku. Ať se poučíme. Ne že bych měl na prodej fotek, ale jednou třeba ano a vzor se mi bude hodit... :-)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod manas 9. 2. 2007 10:11

riman píše:Když to tak čtu, možná by stálo za to, kdyby sem někdo zkušenější mohl hodit názornou ukázku. Dobrou ukázku. Ať se poučíme. Ne že bych měl na prodej fotek, ale jednou třeba ano a vzor se mi bude hodit... :-)l/quote]

Tak ja prilozim to co pouzivam ja. Jde o smluvu na autorska prava mezi mnou a kupujicim. Co se tyce Model Release, ten je ke stazeni na webu, staci ho vygooglovat.

Urcite casti se meni podle druhu a typu prava, zda se jedna o vyhradni, nevyhradni a k jakym ucelum.
Nekdy je potreba zmenit veci i vic, jako treba zpusob dodani ci platba atd....

Mozna to neni to prave orechove, ale ja to zatim uspesne pouzivam.

Jmeno Prijmeni autora
Adresa, Obec, PSC
r.č. 123456/9090
(dále jen „Autor“)
a
Jmeno a Prijmeni (nazev fy) kupujicího
Adresa, Obec, PSC
r.č. 123456/9090 (popripade ICO)
(dále jen „Nabyvatel“)
uzavírají tuto
smlouvu o poskytnutí autorského práva
v souladu s §§ 18 a násl. a § 46 a násl. zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), v platném znění.
1. ÚVODNÍ PROHLÁŠENÍ
1.1 Autor prohlašuje, že je autorem fotografie „NAZEV FOTKY, popř. jeji popis“ pořízené na KDE, (dále také „Dílo“) a že jeho užitím podle této smlouvy nebude porušeno žádné právo třetí osoby ani právní předpis.
1.2 Autor hodlá přenechat Nabyvateli autorské právo k použití za podmínek specifikovaných v této smlouvě.
2. PŘEDMĚT ZÁVAZKU
2.1 Autor poskytuje Nabyvateli autorská práva k trvalému nevýhradnímu užití fotografie pro marketingové a reklamní účely. Fotografie bude poskytnuta v elektronické formě jako obrazový soubor.
2.2 Nabyvatel se zavazuje poskytnout Autorovi odměnu XXX,- Kč( basu piv, atd..) . Odměna je splatná před poskytnutím fotografie a to převodem na účet autora vedeného u NAZEV BANKY Praha, č.ú. YYYYYYYYY/XXXX.
3. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
3.1 Tato dohoda, jakož i práva a povinnosti vzniklé na základě této dohody nebo v souvislosti s ní, se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), v platném znění.
V OBEC AUTORA dne X.X.2006 V OBEC KUPUJICÍHO dne X.X.2006
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 9. 2. 2007 15:02

Díky za vzor kupní smlouvy!

Když už jsem věděl, že mám hledat spojení "Model Release", opravdu nebyl problém najít spoustu vzorů. Například na http://www.fotik.estranky.cz/clanky/model-release , kde se mi zamlouvá nejvíce vzor 1, kterých bych asi pro své potřeby pouze rozšířil o definici fotek, které jsou předmětem smlouvy (asi časem a místem)...
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků