ako fotit pod UV?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod acidrain 28. 3. 2006 01:31

Zdravim vsetkych odbornikov... :wink:
Mate niekto skusenosti s fotenim pod UV svetlom? Mam na mysli UV trubicu. Najlepsie bez blesku a stativu. Kedze treba dlhsiu expoziciu, stale sa mi zaber rozostri. Viete poradit??? (ale setrne, pretoze som len pokrocili zaciatocnik :D )

//mobil-man: priste nezvyraznujte cely prispevek, diky
acidrain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod goodoldalex 28. 3. 2006 18:03

Vysoke ISO, stativ alebo polozit fotak na knihy alebo podobnu stabilnu podlozku. V najhorsom skratit expozicny cas natolko aby sa nerozmazal a potom v grafickom editore z podexponovanej fotky nieco vytlacit, ale tym sa vela neziska.

O aku dlhsiu expoziciu asi ide? A co sa vlastne foti pod UV svetlom okrem vnutornosti pocitaca? :?:
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek II 28. 3. 2006 20:01

Asi ťa sklamem, ale fotiť pod UV je dosť zložité, pretože väčšina objektívov je zo skla, ktore veľmi UV neprepúšťajú. Teda budeš mať dlhšie časy.. alebo je treba použiť špeciálne kremenné objektívy, ktoré stoja tak 6000 USD kus.. Ďalej je tu problém s ostrením, pretože na UV nie je zaostrené v rovnakom momente ako na viditeľné svetlo, to isté plati aj pre infračervenú fotografiu , ale tam je posun ostrosti na opačnú stranu, takže sa ostrí manuálne. A ešte potrebuješ nejaký filter, ktorý prepustí len UV na nijaké viditeľné svetlo.
Nikdy som nič nedokončil, teraz ale
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 28. 3. 2006 20:52

goodoldalex píše: A co sa vlastne foti pod UV svetlom okrem vnutornosti pocitaca? :?:

prečo sa PC črevá fotia pod UV :?:
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 28. 3. 2006 23:25

Ked niekde narazis na vytunovany pocitac ktoreho komponenty a kable svietia rozne na zeleno, ruzovo atd, to je fosforeskujuca farba ktora sa aktivuje pod UV. Myslel som ze to bude ono...

A o co teda ide? Zavana to vedecky, a to ma vzdy zaujima :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 29. 3. 2006 07:09

Jsou to neony to co vzdycky sviti na fotkach v PC...bezne se daji koupit neonove chladice, trubky...cokoli...zapoji se to do zakladky odkud si to bere proud a sviti to jak fosfor... :)
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod neetah 29. 3. 2006 07:34

To se ale nejedna o UV, ale o viditelne svetlo, jak tu nekdo napsal - aktivovane UV lampou. Takze pomuze - stativ, velke ISO.
neetah
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 29. 3. 2006 07:38

Otass píše:Jsou to neony to co vzdycky sviti na fotkach v PC...bezne se daji koupit neonove chladice, trubky...cokoli...zapoji se to do zakladky odkud si to bere proud a sviti to jak fosfor... :)
To ano, ale druha kategoria su komponenty ziariace iba pod UV lampou, ktora sa hodi niekde do vnutra PC, takto mozes rozsvietit aj kable k harddiskom ktore by asi bol trochu problem zapojit do elektriny :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek II 29. 3. 2006 17:50

takze ty vobec nepotrebujes fotit UV, tebe staci len stativ...
Nikdy som nič nedokončil, teraz ale
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod acidrain 5. 4. 2006 19:15

ziadne creva ani vnutornosti... :D chcem fotit dekoracne plachty namalovane UV aktivnymi farbami, ktore pod UV trubicou pekne svietia... ale kedze je to na miestach kde byva vacsinou vela ludi, stativ nehrozi :( ale vdaka za rady, zase som o cosi mudrejsi 8)
acidrain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod goodoldalex 6. 4. 2006 01:20

Ono ked prasknes vysoke ISO a stale potrebujes napr. 1/2 cas oproti tomu co vies udrzat tak ti moze aj v dave pomoct jednonohy stativ (monopod). Dalsie male zlepsenie, ktore vyuzivam ja, je fotit v seriovom snimani - urobia sa povedzme 3 fotky a z nich si vyberies tu najmenej rozmazanu. Ak este nieco chyba, tak skratit v manualnom rezime cas natolko aby sa obraz nerozmazal a potom si rucne "navysit ISO" v grafickom editore. To je asi tak vsetko co sa da robit :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 6. 4. 2006 05:36

no pokud svítí, je to už viditelné světlo a můžeš to fotit normálně. Nebo to chceš fotit bez té UV trubice? :?:
radek72
Návštěvník