Blesk, bouřka....

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dušis 10. 3. 2006 10:32

Víte někdo, jak na to? Učebnice hovoří jasně:
Stativ, aparát nasměrovat na předpokládané místo, zaostřit manuálně na nekonečno, zbytečně neclonit, maximální čas.
Jenže praxe je jiná.
Dušis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod activer 10. 3. 2006 15:18

jina? jaka? myslim ze tenhle postup se moc vylepsit neda.
bourku jsem fotil (defakto presne jak pises) a nemyslim ze to nedopadlo nejak extra spatne...

http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25 ... &gal=photo
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod citrusak 10. 6. 2006 22:54

Jo vcelku zajímavá fotka, ale mně se více líbí barevné....
citrusak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dimo 6. 7. 2006 12:03

Opravil bych, že zaclonit hodně, aby se dal co nejvíce prodloužit čas, a pokud je bouřka ve dne, pomůže i ND filtr, ten ztmaví scénu. Jednou se mi povedlo vyfotit krásný blesk při sériovém snímaní při 1/10s, ale nejlepší lovení blesků je večer, nebo v noci, při dlouhém, mnohasekundovém expozičním času.
Nejlepší přátelé : Foťáky, PC, internet.
Ale lidi jsou lidi.
Dimo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 6. 7. 2006 14:33

tou clonou ovlivnis v noci defakto jenom to, jak moc budou vysviceny blesky.. cerne okoli zustane cerne tak jako tak. Kolem clony 7-9 se mi to zdalo idealni ale zalezi na okolnostech..zkusit a videt
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 8. 7. 2006 20:21

nedávno som skúšal fotiť blesky, ale vôbec sa mi neosvedčilo čo najviac predĺžiť čas expozície. De facto z tých bleskov bola osvetlená takmer celá obloha ( a aj niektoré objekty, ktoré mi zavadzali pri fotení ) a fotky išli pekne do fialova.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Didymos 8. 7. 2006 23:07

Co je tady dlouhý čas? .o)
Didymos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Baldric 8. 7. 2006 23:28

radove vteriny, mozna spis desitky vterin. Ja jsem predevcirem fotil na 10 vterinovou spoust
Canon 350D + 18-55 + 28-200 USM; laik
Baldric
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 9. 7. 2006 12:48

Didymos : skúšal som 4 až 15 sekúnd
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dalos 17. 7. 2006 07:28

Jo, to chce prostě kabelovou spoušť a až to blejskne, tak zavřít...
A když není kabel, tak ten objektiv po blesku zakrýt třeba kloboukem.
Dalos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pita 17. 7. 2006 07:50

Nevíte někdo, jak mám nastavit digitál, aby se mi podařilo vyfotit blesk? :?:
pita
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dalos 17. 7. 2006 08:02

pita: No jak jsem psal - jestli jde o kompakt bez možnosti kabelové spouště, tak prostě co nejdelší čas, nízkou citlivost, clonu na nejlepší kresbu a spustit snímání - a když to blejskne, tak po zbytek doby otevření "závěrky" zakrýt objektiv něčím aby to nesnímalo další záblesky.

Odeslat příspěvekod pita 17. 7. 2006 08:08

A jak nastavim nejdelší čas,nízkou citlivost a clonu? Jsem totiž začátečník a zatim tomu moc nerozumim. Mám fotoaparát OLYMPUS FE- 150. Vysvětli mi to prosím...... Dík.
pita
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dalos 17. 7. 2006 08:48

pita: Obecně - nastavit manuální režim, zvolit nejnižší citlivost, vybrat nejdelší čas a clonu zvolit třeba 5,6 (podle výsledku - i na displeji - pak zaclonit víc nebo míň) a zmáčknout to.
Co jsem našel rychle na netu tak nevím jestli zrovna FE-150 umí manuální režim, spíše mi to přijde jako zápisníček do kapsy pro běžné focení a "hrát" si to neumí.

Odeslat příspěvekod goes12 17. 7. 2006 17:46

Nikon D50, ojbektiv Nikkon 18-55 + samo stativ

- obecne se musi fotit na dlouhy cas, proste dam si prioritu casu, dam takovych 10-15 sekund, clona se sama dopocita, nekde zamerim, cvaknu a cekam co bude :) bud se trefim nebo ne. Ale chce to stativ. Jinak vyblejsknout blesk na kratky cas chce hodne velkou haluz...

Zaostreno na tu budovu do ktere "na oko" uhodi blesk
ISO: 200
Clona: 22
Cas: 15 s
Foceno v cca 22 hodin takze v noci

Obrázek
goes12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slajfo 19. 12. 2006 22:55

no ja len pridam, ze tuto fotku som odfotil NOKIOU 6681, kde je 1.3 MPx fotak a o nejakom nastaveni casu sa tam hovorit neda... :D

Obrázek
automatika mi to nastavila na:
ISO 1250
cas 1/20
clona F3,2
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 20. 12. 2006 06:03

Šum je jasnej - ale co ty tři stupně jasu? To ten mobil fotí fakt takhle?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Paja1971 20. 12. 2006 07:24

Jestli máš ten Olympus jenom automat, taky to nevadí, dej režim krajina (bez blesku, zaostření je určitě na nekonečno) nebo noční krajina a pak už jenom namířit a trefit se. Jestli chceš fotit jen oblohu s blesky, tak nemusíš mít ani stativ, protože záblesk blesku je velmi krátký. Tak se dají fotit i ohňostroje na silvestra.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Paja1971
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slajfo 20. 12. 2006 15:58

Pety píše:Šum je jasnej - ale co ty tři stupně jasu? To ten mobil fotí fakt takhle?h/quote]

no jo, je to nim fotene, len je spraveny vyrez. stupne jasu boli na nulovej hodnote (nezmenene)... som 1 a 1/2 hodiny cakal na takyto zaber :D
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 20. 12. 2006 18:59

slajfo : na všetkých fotkách Ti takto graduje jas smerom nadol? Nemám na mysli prednastavenie jasu, ale keď sa pozrieš na fotku, tak vidíš, že hore je úzky tmavomodrý pásik, potom je svetlejší širší pás a napokon zvyšok fotky je najsvetlejší.
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slajfo 20. 12. 2006 20:03

nee, to nee. To bude tym bleskom a este sa to zvyraznilo zvysenim kontrastu fotky.. uz som ho inak predal... ale fotiek mam cez 2000 :D
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod USER47 20. 12. 2006 20:09

Ty nevidíš, že ta fotka tam má pruhy, které mají rozdílný jas? Tohle tím bleskem prostě být nemůže.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slajfo 20. 12. 2006 20:15

no ja to tam vidim, neviem preco to tam je, ale na ostatnych fotkach to nerobilo
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slajfo 20. 12. 2006 20:26

a je to tym bleskom... lebo fotku to robi smerom od hora dolu a ten blesk bol rychly a osvetlil oblohu v case expozicie... toto je original fotka, vsimni si, ze ten pas zacina tam kde blesk... 8)
Obrázek
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 20. 12. 2006 20:31

Je to možné - blesk bouřkový není nijak synchronizován se závěrkou, jako bývá blesk fotografický, takže se může takhle projevit, když blýskne během otevírání/zavírání, a je vlastně lhostejné, je-li to závěrka mechancká nebo (nejpravděpodobněji u mobilu) elektronická. Elektronická u výkonného stroje by to nejspíš neudělala, ale u mobilu bude pomalá.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod slajfo 20. 12. 2006 20:33

tak to hej.. je tam elektronická a dosť pomala... ked som fotil aj auto v pohybe z boku, bolo posunute... vrch malo vyexponovany znatelne skorej ako podvozok... :oops:
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod USER47 20. 12. 2006 20:46

Jo, jak nad tím přemýšlím, asi to tak bylo, nenapadlo mě, že by to mohlo bejt rychlostí závěrky, zase jsem o něco moudřejší:).
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slajfo 20. 12. 2006 21:02

tak si pozri este toto... toto je dost extreme :twisted:
Obrázek

aj ked haluz ze to spravilo tmave na mieste z bleskom, ale asi tam hore vtedy bolo blysnite... neviem, nepamatam :D
slajfo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 20. 12. 2006 22:36

na toto by som sám neprišiel :lol: - že by sa také niečo mohlo stať. Ale pokiaľ to nerobí na iných bežných fotkách, tak to bude tým. :roll:
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 4. 1. 2013 03:26

Hezké je sloučit několik snímků blesků do jedné fotografie. Jak na to je na stránkách http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-blesky/
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 1. 2013 04:57

Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 1. 2013 16:44

A nestačilo jen napsat čas 8, clona 8 a případně s odůvodněním? Ale asi jsi se chtěl pochlubit...
Blesky jsem nefotil, nechci radit z pozice teoretika, ale rozhodně bych doporučil dálkovou spoušť, dotýkat se fotoaparátu na stativu může jen člověk který si neváží vlastní práce.
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 1. 2013 17:20

Callgaro: ne, nestacilo, text jaksi neukazuje prostredi a obrazovy zaznam, vis?

"dotýkat se fotoaparátu na stativu může jen člověk který si neváží vlastní práce."

A tohle zase napise jen nekdo, kdo vic cte "zarucene odborne poucky", nez sam foti.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 4. 1. 2013 17:33

Zlaté zamknutí spouště nebo přinejhorším časosběrné snímání, když bych raději u foťáku nebyl. :-)

Jinak jak už bylo napsáno, nenechte se zblbnout obecnými poučkami, pravidla jsou přeci o tom aby se porušovala. Při takové expozici rejpání do těla nevadí, samozřejmě stativ s hlavou by měli za něco stát, aby to nevibrovalo sekundy.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 1. 2013 17:45

...neni nad to, kdyz nekdo se stativem "hama" poucuje druhe, jak by meli nebo nemeli se svymi stativy fotografovat ;)

Obrázek
Naposledy upravil Petr Luňák dne 4. 1. 2013 17:49, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 1. 2013 17:48

Mě by tedy ty 400,- za riziko že si "drcnu" do foťáku a zkazím snímek rozhodně nestaly

http://dalkove-ovladani.heureka.cz/kabe ... dc0-mc-30/
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 4. 1. 2013 18:21

Stačí mít nastavené zpoždění u předsklopení zrcátka, nebo samospoušť.. ikdybych do toho nějakým nemotorným pohybem šťouchl, za těch pár vteřin před expozicí se to uklidní.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 1. 2013 18:27

Staci mit STATIV.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LGA 4. 1. 2013 18:41

a foťák co umí detekci pohybu
LGA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 1. 2013 18:50

A nejlépe nastavit na nějaký scénický režim "bouřka" že...

Luňáku, kdo jsi přišel k Hamě?
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 1. 2013 19:22

Callgaro píše:Luňáku, kdo jsi přišel k Hamě?

Zvlastni to veta, budu predpokladat, ze se jedna jen o preklep :)
K Hame jsme kdysi skutecne prisel a proto dokazu pochopit, ze existuji lide s takovymi uzkoprsymi nazory, jako mas Callgaro ty.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 1. 2013 19:35

Ano, překlep to samozřejmě je, mělo tam být kde.
Zajímalo by mě totiž proč sem taháš Hamu. Chceš tím snad naznačit, že kabelovou spoušť potřebují jen ti co nemají pevný stativ? A koho tím myslíš? Mě?
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 1. 2013 19:43

Callgaro píše:Chceš tím snad naznačit, že kabelovou spoušť potřebují jen ti co nemají pevný stativ?

Kabelovou spoust potrebuji predevsim ti, co nemaji pevny stativ. A nebo s nim nemaji zadnou zkusenost a tak radi a radi a radi...podobne veci:

Callgaro píše:dotýkat se fotoaparátu na stativu může jen člověk který si neváží vlastní práce.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 6. 1. 2013 22:44

Callgaro píše:Mě by tedy ty 400,- za riziko že si "drcnu" do foťáku a zkazím snímek rozhodně nestaly

http://dalkove-ovladani.heureka.cz/kabe ... dc0-mc-30/

Přesně tohle ovládání jsem objednal z DX a vyšlo mě na 85kč.
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 19. 5. 2013 21:21

Když se fotí bouřka, je málo pravděpodobné, že vyfotíte několik blesků najednou... Proto existuje jeden malý, nenápadný tríček v postprodukci, který to umožní http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-blesky/ :)
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník