Tmave rohy na sneznej krajine

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod goodoldalex 28. 12. 2005 23:08

Dnes som sa hral s manualnym rezimom a teraz si pri pozerani fotiek vsimam ze mam na fotkach tmave okraje, hlavne to vidiet na oblohe a pri podexponovanych snimkach, na lepsie exponovanych idu rohy do modra:

Obrázek
Obrázek

Cim je tento ukaz sposobeny? Nedavno som cital nieco o stmavovani oblohy smerom do stran, myslim ze v suvislosti s polarizacnym filtrom, ale neviem ten clanok najst a tak vyrazny ten efekt nebol. Predpokladam spravne ze sa teda jedna o polarizaciu oblohy? Ako by taka fotka vyzerala s filtrom? Obloha bola uplne biela, svetlo rozptylene.

Tiez je mi divne ze v mensej miere sa tmave rohy prejavuju aj na snehu, teda na spodnej casti fotky. Fotak je Canon A610, suvisia tieto tmave rohy tiez (aspon ciastocne) s oblohou alebo to je cisto samostatny efekt, resp. vlastnost?

Dik vopred :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav 29. 12. 2005 01:08

Nic zvláštního,jemná vinětace,zvětšením ohniskové vzdálenosti by měla ubývat.
miroslav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 29. 12. 2005 09:10

JJ
Jeto konstrukcni vada objektivu v teto tride fotoaparatu bezna. Jen doplnim miroslava ze muzes zkust i zmeniit clonu to taky muze pomoct nebo si pohrat v editoru v PC.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 29. 12. 2005 11:20

Na ty obloze je to vcelku videt, ale myslim, ze to k foceni patri (pokud nemas super drahej objektiv a zrdcadlo)
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 29. 12. 2005 18:36

Vinetacii rozumiem, ale preco sa na tychto fotkach tak silne prejavuje na oblohe a na snehu iba minimalne? Mam zabery kde je spodna polovica biely sneh a vrchna je obloha, pricom na snehu stmavovanie rohov prakticky nevidno - az v grafickom editore som sa uistoval ze nemam vidiny (rozdiel v RGB oproti stredu asi 5%). A to aj ked sa mi podarilo zaber podexponovat aby bol sneh viac sedy. Nehadam sa, iba chcem vediet ci v tom nema prsty aj ta zamracena obloha :)

Inac, pravda je ze vacsie clonove cislo tieto rohy eliminuje... Predtym som si ten vztah neuvedomil.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 29. 12. 2005 19:42

Zkus vyfotit bilou stenu tam to uvidis lepe. Pokud by byla VINETACE nerovnomerna znacilo byto asi(?) spatne "vycentrovany" objektiv pri vyrobe a jestli se to da reklamovat bych se zeptal v autorizovanem servise( http://www.awh.cz/ ).

Pripadne me nekdo opravte s konstrukci objktivu nemam moc zkusenosti.

Ps: zkus se podivat po recenzich na netu jestli tam nejsou fotky s vinetaci a pripadne zkus porovnat.
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 29. 12. 2005 20:10

Na ty zemi to neni tak moc videt, ale jiste tam taky nejaka bude.
A mimochode neni lepsi mit vinetaci jen na jedny strane, nez vsude? :)
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 29. 12. 2005 23:59

S bielou stenou to skusim, teraz v noci to uz nema asi vyznam :) V recenziach na A610/620 ktore som videl (http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_a620-review/index.shtml) sa tieto problemy nezaznamenali, respektive priblizne v takej miere ako vidim ja na snehu (stmavenie cca tych 5% kazdej farby RGB).

Zalezitost jednej strany to ale nebude, pretoze sa prejavuje vzdy iba na oblohe, ci je obrazok orientovany na vysku alebo na sirku.

Hm na dnesnych fotkach tmavnutie v rohoch vobec nevidim, aj ked pravda je ze som obvykle trochu zoomoval. Napada ma ci som iba nemal zapareny objektiv alebo co :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Malkovich 30. 12. 2005 08:48

Tady je odkaz,jak se vinětaci pokusit odstranit už z hotových snímků.
http://digi.zive.cz/h/fotoskola/AR.asp?ARI=74
Až budeš zkoušet fotit bílou stěnu vyzkoušej více variant ohnisková vzdálenost versus clona.
Pokud objektivem zobrazuješ předmět, který leží mimo optickou osu, projeví se omezení chodu paprsků přírubami čoček a tubusem objektivu. Navíc, ve spojení s působením clony, nastane deformace průřezu svazku paprsků, který pak díky tomu nebude kruhový, ale eliptický. Podle vzorce je totiž osvětlení závislé na úhlu, pod nímž svazek dopadá na objektiv:
A právě ztráta osvětlení obrazu předmětů ležících mimo osu, způsobená touto deformací (danou závislostí na čtvrté mocnině úhlu náklonu ) se nazývá vinětace. Vinětace závisí především na stavbě objektivu. Je totiž tím menší, čím větší je vstupní pupila (D) a čím kratší je ohnisková délka objektivu (f).

http://photo.mysteria.cz/clanky/objekt2.html
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goodoldalex 30. 12. 2005 15:25

No hej, tak som po dnesnom foteni snehu (je svetlejsi ako biela stena v interieri) usudil ze to bude predsa len objektivom. Doteraz som si vinetaciu v takej miere asi nevsimol pretoze taketo jednofarebne plochy som zatial nefotil a navyse som castejsie pouzival automaticke rezimy ktore pouzivaju vacsie clonove cislo, kdezto ja skor pouzivam kratsie casy. S vyssim clonovym cislom a dlhsim ohniskom sa tmave rohy velmi rychlo stracaju. A zase som o nieco menej sprosty :)
goodoldalex
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků