Ako foti? mesiac

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fretka* 16. 10. 2005 19:56

Dobrý deň. Potrebovala by som pár rád, ako fotiť mesiac, aké nastavenia je najlepšie použiť...Dakujem:)
Fretka*
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MirekE 16. 10. 2005 20:07

Záleží na tom, co chceš fotit. Jestli povrch, nebo měsíc jako celek, nebo siluetu něčeho, co je před tím měsícem.

nejlepší doba je těsně před tím, něž měsíc dosroste (dojde do úplňku). Není tolik jasný a je už dost veliký. Na povrch samozřejmě s teletem a to s pořádným. Jinak je dobré přeexponovat o 1-2EV kvůli zajištění toho, aby byl měsíc bílý. Nikdy by neměla expozice trvat déle než 1/4 sec, protože v tu chvíli už dojde k pohybové neostrosti. Měsíc se pohne a bude mázlý.

Zdroj: National Geographic + vlastní zkušennosti.
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 22. 10. 2005 16:44

Ten Mesic se hybe tak rychle?? :shock: Jak je to vlastne s oblohou...? Za jakou dobu je mozne z hvezd "udelat" pouze cary na obloze?
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 22. 10. 2005 18:39

Měsíc se hýbe tak rychle... čáry na obloze lze udělat už za pár vteřin, pokud ale chceš opravdu velké čáry, zkus na 10 minut nastavit BULB... po pravdě řečeno, nikdy jsem to nedělal,.. nikdy mi to nepřišlo přitažlivé...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 22. 10. 2005 20:53

to myslíte smrteľne vážne ( s tým pohybom Mesiaca ) ?
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 22. 10. 2005 21:54

TA: ano je to smrtelně vážně... víc jak čtvrt vteřiny a už neuvidíte strukturu měsíce ale mázlou skvrnu...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 23. 10. 2005 00:00

neni to trosku pritazeny za vlasy? 1/4?

a zkousel jsi fotit mazly hvezdy? chci to vyzkouset na kinofilm .. kolik tak asi clonit? :-/
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 23. 10. 2005 11:08

Zkus si 1 vteřinu, zkus si 1/2 a uvidíš, že nic neuvidíš :-)
Co se týče hvězd, řekl bych clonit co nejvíce... uvědom si, že to budeš mít otevřené dost dlouho, takže k osvícení dojde a nebudeš mít zašuměnou světlou oblohu... co se týče ostření, tak po zaostření na Hyperfokální vzdálenost (těžko říci, jestli to má smysl při těchto vzdálenostech) :-) bys měl dostat hvězdy dost ostré... ale ty je stejně chceš máznout pohybem zeměkoule.... :-)

Dobré výsledky (zajímavé) jsou když oběktiv namíříš přesně na polárku... všechny ostatní hvězdy by se měly točit kolem ní.
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 23. 10. 2005 14:46

diky moc. skoda ze je ted takov pocasi..doufam ze s testama nebudu muset cekat az do leta :)

btw..podle tebe ma vyssi clona pozitivni ucinky na hladinu sumu? to jsem nikde zatim nezpozoroval.. :-/
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 23. 10. 2005 16:02

To ne, ale když v noci fotíš dlouhým časem, dostaneš šum do fotky vždycky... a protože při dlouhých časech se můžeš dostat až na to, že budeš mít světlou oblohu... stačí hodně .. co nejvíce zaclonit a šum v tmavé je méně patrný než ve světlé obloze. Nevím jestli to vysvětluju správně.. je to prostě má zkušennost.
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 26. 10. 2005 16:01

jo jasne..takhle nejak jsem si i myslel ze to myslis:) diky! snad uz se konecne dostanu k tomu si to vyzkouset..
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michael B. 26. 10. 2005 22:35

Čím to budeš fotit?
Michael B.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 26. 10. 2005 23:25

digital na tohle necham doma a zkusim to na starou dobrou praktiku..;) objektiv bud 50 nebo 105 mm.
btw MirkuE, tys to zkousel cim?..a jak to fungovalo :)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 27. 10. 2005 00:33

Zkoušel jsem to digitálem ... zrcadlovka Canon EOS350D + Sigma 70-200 F2.8 APO HSM EX ... na 200mm je EQ35mm=320mm... delší sklo nemám.
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod palomik 27. 10. 2005 09:54

Pridam sa do vasej debaty aj ja. Skusal som fotit mesiac s Kodak DX7590 v roznych fazach avsak ak som chcel mat mesiac prekresleny musel som pouzit cas 1/100 a F viac ako 5 inac pri dlhsich casoch to bolo skorej slnko ako mesiac (obloha ostala cierna) . Nemam vsak dojem ze by niektora fotka vysla tak aby stala za zverejnenie.
palomik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MirekE 27. 10. 2005 10:22

Jo, měsíc lítá jak fretka po tom nebi :-)
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rada_losik 27. 10. 2005 11:18

Chtěl bych zkusit fotit měcís ale mám starou praktiku, u které se mi porouchal expozimetr. Jaký je optimální čas a clona když budu fotit na 100 film?
Přesně jak pravilo staré proroctví :D
rada_losik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 27. 10. 2005 13:57

s tou 1 štrvtinou si to raz musím odskúšať..... hmmmmm
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 28. 10. 2005 16:11

rada: jestli chces vecer ti to zmerim digitalem ;) ale kdyz jsem ho fotil naposled (to ale asi bylo s jinym zamerem nez jaky mas ty:)), mel jsem f11 a 8s a vypada to takhle
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25 ... &gal=photo
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rada_losik 28. 10. 2005 17:05

MirekE píše:Nikdy by neměla expozice trvat déle než 1/4 sec, protože v tu chvíli už dojde k pohybové neostrosti. Měsíc se pohne a bude mázlý.d/quote]
activer píše:rada: jestli chces vecer ti to zmerim digitalem ;) ale kdyz jsem ho fotil naposled (to ale asi bylo s jinym zamerem nez jaky mas ty:)), mel jsem f11 a 8s a vypada to takhle
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25 ... &gal=photo

Jak to že máš ten měsíc tak ostrý když jsi fotil 8s?

Jinak nádherná fotografie fakt psycho :wink:
rada_losik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 28. 10. 2005 20:11

Takze sem taky zkousel fotit mesic...opravdu to chce kratsi casy..tady muj vysledek http://www.mickaelb.ic.cz/mesic.jpg je to focene na 1/160s a clona byla 6,3 pri ISO 80 ;)
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 28. 10. 2005 20:55

mickaelb píše:Takze sem taky zkousel fotit mesic...opravdu to chce kratsi casy..tady muj vysledek http://www.mickaelb.ic.cz/mesic.jpg je to focene na 1/160s a clona byla 6,3 pri ISO 80 ;)

veď je modrý ako od Šmolkov. Ako si mal nastavené vyváženie bielej?
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 28. 10. 2005 20:59

Heled..on byl modry i doopravdy, jakkoliv se ti to zda divne :-O je tomu tak...byl tak nasvicen..vyvezneni bile sem delal primo na miste ;)
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 28. 10. 2005 21:15

mickaelb píše:vyvezneni bile sem delal primo na miste ;)

čo znamená priamo na mieste? Že si nechal vyvážiť bielu konkrétne v tom danom momente pred urobením fotky?
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 28. 10. 2005 21:27

Jo, presne tak ;)
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rada_losik 28. 10. 2005 23:36

mickaelb:
Hmm zajimavý vysledek jaký jsi měl ohnisko? Je to pěkně přiblížný jdou tam vidět dobře detaily
rada_losik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 29. 10. 2005 00:43

r_l: mno, ja si hlavne myslim ze ostry neni, ale to je tim ze pres nej sly ty mraky (o ktere mi tak nejak slo..:))

mickaelb: a jakym zpusobem jsi tu bilou jako vyvazil? :-/ myslim ze takovehle veci se spis hodi fotit do rawu a doma si uz tu bilou dodelat tak, aby to vypadalo aspon trosku verohodne ;)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 29. 10. 2005 00:54

Ten měsíc ostrý není ... resp :-) není to to co jsme všichni měli na mysli. Mluvili jsme o strukturách... mořích... na měsíci.. o struktuře měsíce... tohle je foceno velmi krátkým sklem, takže ostrost je dostačující... prostě... je to kulaté-... to stačí....
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 29. 10. 2005 01:00

Můj předchozí příspěvek patřil k té první fotce, kde je měsíc jen doplňkem, součást celkové kompozice.... druhý snímek je tuším to, o čem se tu celou dobu bavíme.. je to hlavní motiv... a není to špatné.. je vidět, že tam je lehká neostrost, a je tam znát abberace objektivu... (a propo, čím to je focené??)..ale není to špatný výsledek.... o skutečnosti té barvy bych také pochyboval... to že byla bílá vyvážena na místě... (čím?? Jak?? zdá se že s bleskem).... ještě neznamená, že byla vyvážena správně...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 29. 10. 2005 01:17

jj jasne, to byla jen ilustrace svetlosti pri danem case a clone.

..Ja si hlavne nedokazu predstavit podle ceho by se ta bila v tomto pripade dala vyvazovat.. nejspis jen podle citu..
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 29. 10. 2005 01:24

Nevím, myslím že v extrémních podmínkách (žádné světlo) se vyvažování bílé již nebere tak tragicky. Resp. v extrémních podmínkách kde nemám světlo, je mi celkem jedno, jestli budu mít ulici namodralou, nebo nazelenalou. Stejně to bude pokaždé správně.
V 'žádném světle' nelze fotit. Takže pokud lze fotit, nějaké světlo tam je. Pokud nastavím 18ti procentní šedou tabulku před objektiv a vyvážím podle ní, tzn vyfotím to světlo které mi dokáže odrazit, pak mám vyváženo. Popravdě jsem se tím nikdy moc nezabýval, neb fotím do digitálního negativu (RAW). Navíc jsem založením perfekcionalista, takže by mě vyvažování bílé velmi zdržovalo, protože bych se je snažil dělat po každé, když by vlezl před slunce jiný mrak, než tam byl při posledním vyvažování.
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 29. 10. 2005 08:22

Ta bila byla delana podle bile plochy, ale stejne uz byla tma, ale ten mesic hodne svitil...no ale todle todle to delalo na jakekoli vyvazeni.. hodil sem to do sede http://www.mickaelb.ic.cz/mesicek.jpg ...jinak ta aberace je tam, to je jasne, je to na nejdelsi ohnisko (432mm) focene Panasonicem LUMIX FZ-5
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 31. 10. 2005 15:32

nahodou jsem narazil na tohle... http://www.asu.cas.cz/~svanda/astrofoto.htm
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 31. 10. 2005 18:32

Otass píše:nahodou jsem narazil na tohle... http://www.asu.cas.cz/~svanda/astrofoto.htm

takže s tými sekundami pri fotení Mesiaca je to naozaj tak :roll:
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vx1 31. 10. 2005 23:21

Mam vyzkouseno cas 1/125 clona 11-16 pri ISO 100. Ohnisko tak kolem 400, aby to bylo trochu videt.
vx1

Odeslat příspěvekod MirekE 1. 11. 2005 00:50

To TA: Je to tak...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 11. 2005 16:41

Kdyz uz sme u tech vesmirnych teles..tak se mi povedlo vyfotit tohle:
Obrázek nevim co to bylo, pohybovalo se to celkem rychle a blikalo to :-O, je to focene na 48x zoom+maximalni vyrez ;)
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 1. 11. 2005 17:25

To je letadlo... :twisted:
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 11. 2005 17:27

Ne, neni to letadlo ;) opravdu ne ;) letadlo vypada trosku jinak a nemeni barvy a nema za sebou ohon :-D
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 1. 11. 2005 17:46

A kdy jsi to fotil? Jestli to nahodou neni Columbie... :mrgreen:
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 11. 2005 18:26

Ne, neni je to focene asi tri dny zpet...osobne to tipuju na nejaky meteor....
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 1. 11. 2005 18:41

No teoreticky je to mozne, ale kdyz si vemu vlivy co pusobi na svetlo "obycejne" hvezdy, tak to muze byt i ona :wink:
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 11. 2005 18:48

Nj ale hvezda by asi neproletela asi za 5 minut kolem ;)
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 1. 11. 2005 20:42

svetluska lezouci po objektivu.. jinou moznost nevidim ;)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 11. 2005 22:13

delejte si srandu...dobre, jestli verit nechcete, neverte ;)
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 1. 11. 2005 22:38

2 mickaelb : ja Ti verím. Ale teraz len tak medzi nami, v akom programe si urobil tú machuľu? :)
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 11. 2005 22:54

Boze, hodim vam sem originalni fotku ;) mam i video, ale to je prostorove trosku narocne... tato uz je z pozdeji, ale zas je tam ta antena, tak abyste vedeli jak to zhrubabylo velke http://img313.imageshack.us/img313/4069/ufo17ds.jpg
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 1. 11. 2005 23:07

zkus to poslat do servisu, terba na to vyreklamujes fotak ;)
ne promin.. to se mi to keca..
-i want to believe-
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 1. 11. 2005 23:09

Pravda je někde tam... venku... :-)
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 2. 11. 2005 00:05

Treba zavolať FBI a opäť otvoriť the X Files... a čo keď to bolo vážne UFO ( ale bez srandy).
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomas Kubasak 3. 11. 2005 20:27

Dost rychlo sa pohybuju. Vlastne to my sa pohybujeme (Zem sa toci), nie hviezdy. Ja som studoval geodeziu a kartografiu a mali sme aj skusku z geodetickej astronomie a na cvikach sme obcas merali na Slnko a hviezdy. Ono je to niekedy problem najst v tom dalekohlade a odmerat uhol (a cas). Cas sme odmerali vtedy ked hviezda presla vertikalnym vlaknom dalekohladu. A ona svina jedna isla pekne rychlo :) Niekedy sme to nestihli a museli sme este raz.
Tomas Kubasak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zorrgg 5. 11. 2005 13:09

taky se podelim o nejake zkusenosti fotil jsem mesic hodnekrat a osvecilo se mi dlouhe tele manualni 500 f5,6 na digitalu canon jsem z toho dostal krasnych 800 f5,6 clonil jsem na f8 cas opravdu co nejrichlejsi 1/4s neni kec me to taky zarazilo a nejlepe bodove mereni :cry: bohuzel nemam pak se krasne vykresli i povrch mesice chce to zkouset pak prijdou vysledky
zorrgg

Odeslat příspěvekod TA 5. 11. 2005 21:05

2 Tomas Kubasak : v podstate i hviezdy sa hýbu - vzhľadom na iné galaxie.
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 16. 12. 2005 23:13

skúsil som si pofotiť mesiac, lenže nebolo veľmi pekné počasie, a kým som pripravil potrebnú techniku, tak aj pomaly zašiel za mraky. Ale v podstate sa mi potvrdilo to, čo sa mi predtým nezdalo - to, že Mesiac beží rýchlo jak sviňa. :arrow: fotky s 2 a viac sekundovou uzávierkou neboli veľmi pekné

dúfam, že najbližšie počs splnu bude jasná obloha :?
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 9. 4. 2006 21:58

PetrPavel píše:Tak to bude vesele ***

:?:

uz jsem to smazal, asi reklama na svuj web
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tripleTTT 10. 7. 2006 14:39

ObrázekObrázek

Obrázek

Mulder: Scullyová vidíš to ...
Scullyová: Co to sakra je? UFO?
Mulder: Ale ne. To jen nejaký amatér si neumí pořádně nastavit foťák.
Naposledy upravil tripleTTT dne 10. 7. 2006 14:54, celkově upraveno 1
tripleTTT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 10. 7. 2006 14:51

nejak sa to tu zvrhlo :mrgreen: to je z Tatooinu? :D
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alesek_35 8. 11. 2006 22:03

Ahoj já zkoušel jen trochu.
Obrázek
alesek_35
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mi-ro 8. 11. 2006 22:23

Já jsem zatím měsíc nefotil, fotím teprve 14 dní ale až budu fotit měsíc tak vám určitě nějaký obrázky pošlu :D
mi-ro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Miloš 8. 11. 2006 22:28

Miloš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tripleTTT 8. 11. 2006 22:39

Obrázek

Canon 350D tamron 55-200 (200)
f 5,6
iso 400
1/500
tripleTTT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alesek_35 9. 11. 2006 00:11

Další fotky: foceno dnes večer
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
alesek_35
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tripleTTT 9. 11. 2006 00:23

Hezke fotky, ale maji dve vady.
Prvni: Hnusny modry napis v pravo dole.
Druha: V pravo dole hnusny modry napis.

Teoreticky jde o jednu vadu, ale povazoval jsem ji za tak vyznamnou, ze jsem ji uvedl hned 2x.
tripleTTT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alesek_35 9. 11. 2006 08:12

:D
alesek_35
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dadajax 23. 10. 2007 21:53

sice je to už staré téma ale nedalo mi abych se nepochlubil :) Nedávno se mi povedl tenhle snímek s panasonicem FZ8. Celkem jsem nafotil asi 50 fotek a tahle jediná byla ostrá (no zas tak ostrá není, ale vzhledem k možnostem techniky bych řekl že dost). Jinak taky mě překvapilo jak rychle se pohybuje, mi furt utíkal :) Jo a barvy sem neřešil, přepnul jsem na černobíle foto a bylo po problémech :lol:

Obrázek
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 24. 10. 2007 20:21

zaujímavo vyriešená farebnosť :D hoci nejakú tú farbu obvykle máva...
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Komousch 28. 10. 2007 23:49

BTW, špatná diskuze na velmi zajímavé téma. Ani bych nevěřil, že toto dokáže vyfotit člověk bez speciální techniky. Zkoušel někdo nějaké planetky? To už asi bude chtít jiná skla, že?
Komousch
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 31. 10. 2007 15:01

planétky? ak by som mal 10x telekonvertor, tak by som to aj skúsil :D
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zombi 10. 11. 2007 17:35

takto najko to vyzera s fuji s6500fd

Obrázek
zombi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod norman_64 11. 11. 2007 13:14

jejky...zkus to nahrát jeste jednou (jako ten obrázek)..nezobrazuje se mi...jsem na nej celkem zvědavy...páč mam taky tuhle Fujinu :)

THX
norman_64
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zombi 11. 11. 2007 16:56

zombi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 15. 11. 2007 13:57

Foceno z ruky http://www.trekearth.com/viewphotos.php?l=3&p=772813
Nikon D40 , Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED IF AF-S DX VR
Exposure: f/11, 1/320 seconds
Barevne se me to takhle libilo, protoze nevim, jak vlastne barevne mesic vypada.
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník