Vysoký šum v režimu vysokého kontrastu

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Papadimo 3. 3. 2020 21:23

Včera jsem si vyzkoušel fotit s Panasonic GX80 (fotím do JPG ,redukce šumu − 5=nejnižší). A překvapuje mě jedna věc: proč v režimu nastavení vysokého kontrastu (přes Highligts = +5 a Shadows = −5) je na fotkách vyšší šum? Abych to upřesnil: při konkrétním ISO má fotka takové množství šumu, které bych čekal na ISO o 1 až 2 EV vyšší. Tzn jestliže normálně považuji na micro43 ISO 800 za bezproblémové, ISO 1600 za stále pěkné, ale se znatelným šumem, ISO 3200 za zašuměné, ale použitelné, a ISO 6400 za horní strop (12800 a 25600 nepoužívám). S vysokým kontrastem jako by ISO 3200 bylo 8000, ISO 1600 jako 5000 (čísla trefuji aby vyšly o více než 1EV a méně než 2 EV)
Přesněji řečeno, nevypadá to, že by se zvýšil šum, ale zesílila jeho redukce

Očekával bych dva jevy: zvýšení kontrastu zvýší přímou úměrností střední odchylku, takže víceméně logické. Ale potom další jev, že fotoaparát použije pouze určitou podmnožinu dynamického rozsahu. A to by mě zajímalo, jakou, například pokud na základním ISO 200 například má rozsah 0až12 EV...na ISO 1600 =9EV, jaké rozsahy budou použity při vysokém kontrastu?


...proč není základní ISO 100?
Papadimo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kezic 4. 3. 2020 11:57

Tak nějaký rozdíl tam je - je jasné že zvýšením kontrastu dojde i ke zvýraznění šumu. Ten rozdíl ale rozhodně není v tolika EV. Zkus si v editoru na normálně exponované fotce přidat v křivkách ty samé hodnoty +5 a -5 a dostaneš prakticky stejný výsledek.
v příloze zkouška z foťáku.
Přílohy
Snímek obrazovky (72).jpg
kezic
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků