Interiérové focení - kasíno

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MartinLib 17. 9. 2018 20:19

Ahoj,

budu se prvně pokoušet fotit v interiéru něco kloudnějšího, avšak ve specifickém prostředí kasína. Nerad bych něco podcenil, proto budu rád, když mi sem přihodíte pár tipů a triků, jak to co možná nejlépe s mým vybavením zvládnout.

Moje výbava:

-Nikon D5300
-Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM pro Nikon
-Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G
-Stativ, filtry, externí blesk a kabelová spoušť samozřejmostí

Typ blesku jsem neuvedl účelně, protože bych rád zachoval atmosféru kasína a jeho typické přítmí a nesnažil se mermomocí prosvítit každý kout. Okna tam nejsou, takže žádný světelný vliv zvenčí nehrozí. Pokud samotné osvětlení kasína není dostačující a zapojili byste do práce i blesk, tak mě prosím poučte. O nějakých základech interiérového focení vím - fotit zhruba z jednoho metru, držet si linie, pohrát si s nábytkem a dát si celkově pozor na rozmístění jednotlivých prvků, fotit z rohů a i čelní pohled a vypnout samozřejmě stabilizaci.

V první řadě mi jde hlavně o to, zda bude ohnisko sigmy na této APS-C dostačující. Dle toho, co jsem různě pročítal, tak jsem zjistil, že někdo si interiérové focení nedokáže představit s větším ohniskem než 17mm a jiným to zase přijde zbytečné a postačí jim 24mm. Chápu, že jde taky nejspíše o konkrétní situace a stísněnost prostoru, ale zde bych problém neviděl, protože je kasíno prostorově veliké. Detaily bych chtěl fotit na pevnou padesátku a využil její potenciál hloubky ostrosti.

Další co mě zajímá je samotná technika focení - zda používat vícenásobnou expozici, držet si clonu na 9, nebo jinou, fotit raději s vyšším ISEm a kratší časy (kvůli nelibému efektu od umělého osvětlení), nebo s co nejnižším ISEm a časy klidně protáhnout, použít polarizační filtr kvůli nežádoucím odleskům atd...? V tomhle si nejsem až tak jistý. Času na to budu mít dost, takže přinejhorším použiji metodu pokus - omyl, ale rád bych už přišel s konkrétními představami o tom, jaké nastavení fotoaparátu zvolit. Chtěl bych provést i nějaké panorama, ačkoliv jsem slyšel, že u interiérů to někdy bývá oříšek poskládat dohromady - to bych pochopitelně fotil na manuál, ale jinak bych chtěl ostatní fotil na režim priority clony.

Budu moc rád za každou připomínku.

Děkuji

Martin
MartinLib
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků