Jak vyfotit "velký" měsíc

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod yorg 11. 11. 2016 18:18

Zdravím.
Dosti často vidím fotky měsíce podobné této.
Obrázek
Docela by mě zajímalo, jak je to foceno (pokud to není složeno v PS).
Mám crop 1,5 a 300 objektiv a toto vyfotit neumím.
Přílohy
DSC06972.jpg
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rammstein 11. 11. 2016 18:57

Je to photoshop. Takhle velký Měsíc (v porovnání s objekty na Zemi) nikdy vyfotit nedokážeš.
Takže se udělá několik fotek Měsíce při ideálních podmínkách, které se potom složí např. v Registaxu nebo jiném programu do jedné ostré a kontrastní a výsledný Měsíc vezmeš a v PS zvětšený vložíš do požadované fotky.
Viz třeba tohle: https://www.youtube.com/watch?v=_cGbbSx-Mug
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 11. 11. 2016 19:25

Potřebuješ objektiv s ohniskem ekvivalentním cca 1000mm+ filmového políčka. Takže nějaký UZ 900-1200mm
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod T-Lama 11. 11. 2016 20:18

Taky pomůže vhodné načasování, měsíc je v některých fázích "větší" a v jiných zase "menší". Stačí hledat pojem Supermoon.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 11. 2016 21:31

Akorát, že rozdíl v úhlové velikosti je jen několik procent.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 11. 11. 2016 21:47

No, přemýšlel jsem o tom už dřív, ale vzpomněl jsem si na tyto fotky kvůli pondělnímu přiblížení Měsíce, kdy byla jako upoutávka právě zobrazená fotka.
Díky za potvrzení, že to je "photoshopped".
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 11. 11. 2016 22:16

To neznamená, že je každá photoshop imho. viz. Lotrandor
http://www.photopills.com/articles/7-ti ... our-photos
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 11. 2016 22:18

Většina takových fotek jsou montáže, ale jde to vyfotit i bez toho, když nastane shoda podmínek - vhodný objekt na obzoru, za kterým zrovna vyjde Měsíc, hodně dlouhý teleobjektiv (levně např zrcadlový, teleskop apod.), čistou atmosféru bez oparu.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stump 13. 11. 2016 01:11

Jedná se o montáže ale najdou se i výjimky. Řada lidí fotí přes hvězdářské dalekohledy nebo obrovské teleskopy a použitý materiál vkládá do Registaxu a následně do jiných fotek. Dnes je možné i řezat měsíc z fotek které mají dostatečnou velikost, většina profi dsrl dovoluje řezat z rawu v dobré kvalitě a tak člověk nemusí nasazovat bůhví jak dlouhé skla. Za ideálních podmínek v zimě kdy je čistá atmosféra co se nevlní teplem se dá pořídit řada pěkných fotek. Pokud chci aby fotka měsíce byla v hledáčku fotoaparátu od kraje do kraje je potřeba nasadit něco co má 1600mm a pak to může dopadnout i takhle
Přílohy
1.jpg
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rammstein 13. 11. 2016 18:29

Máte pravdu, opravdu je za určitých podmínek možné vyfotit tak velký Měsíc nízko nad obzorem.
A právě zítra v noci (a teď doufám, že se nepletu) bude superúplněk, kdy by měl Měsíc vypadat jako největší od roku 1948.
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kalanis 13. 11. 2016 20:09

Ano, datum je určeno na 14.11. cca od 17:00
Užívej si každého dne tak, jako by to byl tvůj poslední
Kalanis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stump 13. 11. 2016 20:59

Příprava na zítřek snad bude počasí.....
Přílohy
měsíc 13.11.2016 web.jpg
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 18. 11. 2016 17:15

Dam tip ktery jsem nikdy nezkousel ale tusim ze by to mohlo uzasne fungovat pro detaily mesice.
SUPERRESOLUTION
Princip je spojeni mnoha fotek te same sceny. Vysledkem je vysoce detailni obraz. Dekovne zpravy pls do posty. Dekuji. ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rammstein 18. 11. 2016 18:02

Ale např. takový Registax taky nedělá nic jiného, než spojení několika fotek do jedné ostřejší a detailnější. Děkovné posty stačí sem do vlákna, ať mi neplníte schránku :-) .
rammstein
Návštěvník

Další stránka