Amatér

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod semrad8 10. 12. 2015 23:03

Ahoj, koupil jsem si Sony RX100, jak s tím udělám co nejlepší fotky? Mám fotit na RAW nebo JPEG?
Jak přehraji ty fotky z ARW? Fotím na automat. Každou radu ocením, ale počítejte s tím že se ve fotácích moc nepohybuji. Díky ;)
semrad8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ANNO2077 11. 12. 2015 01:04

musíš to zkusit, fot do rawu a dej to do pc a uprav v Lightroomu, ten si stahnes, pak vyexportuj do JPEGu
ANNO2077
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 11. 12. 2015 01:15

Doporučuji Ti přečíst si pár článků o focení - tohle je to sice primárně o zrcadlovkách, ale základy vědomostí Ti to dá: http://www.fotografovani.cz/novinky/tre ... --153735cz Až je přečteš, pochopíš, jak nesmyslnou otázku jsi tady položil, a budeš už umět ptát se smysluplněji :-). Jo, a základ je taky průběžně studovat manuál k fotoaparátu.
Když fotíš na automat, tak klidně foť do JPEGu, pokud máš velký hard disk, tak klidně JPEG + RAW, k RAWu se pak můžeš po čase vrátit. Budeš se muset naučit pracovat v nějakém grafickém programu - zadarmo je GIMP 2 (nepodceňovat, je český, je k němu knížka - ta už se samozřejmě musí koupit), a může Ti hodně dlouho stačit. Pak je tady taky český ZONER, ten už je za nějaké peníze, a samozřejmě Lightroom a Photoshop už za víc až hodně peněz.
Jen Scoot Kelby napsal o focení a úpravách fotek asi osumdesát !! knížek, já sám jich mám od něj sedum :-). Tak nečekej, že Tě tady někdo naučí fotit několika radami. Když budeš mít zájem, dám Ti další tipy na literaturu.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 12. 2015 03:06

Jestli chceš co nejlepší fotky, foť do RAWu. Na práci s RAWem je potřeba software, nejpoužívanější na RAWy je Lightroom, pokud chceš ušetřit tak asi RAW Therapee.

Zoner ani Gimp bych nedoporučil. Na úpravu JPEGu je Zoner v pohodě, ale RAWy moc nezvládá. Gimp má komplikované ovládání a oproti Photoshopu mu chybí spousta funkcí. Je ale zadarmo. RAW formát Gimp neumí, takže je stejně potřeba nějaký RAW konvertor a až potom se dá s fotkou pracovat v Gimpu.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skulivert 11. 12. 2015 06:36

Osobně bych doporučoval neutrácet peníze za soft, který nevyužiješ a ani nepotřebuješ... Adobe Lightroom a Photoshop je právem doporucovany etalon, ale pochopit základy, lze i na zdarma dostupném softu a časem, az budeš vědět co potřebuješ a vyuzijes, muzes klidne přejít na Adobe... zatim ale ta investice do techto programu mi prijde nesmyslna... ohledně fotografování to jsou základy kompozice a expozicni trojúhelník (iso, cas, clona), k tomu se, podle mého názoru, hodi články na milujemefotografii, mujolympus - blog nebo třeba krátká videa pana Neffa (tuším se spolupráci s Aaronem) ci nebojtesefotit, samozřejmě je nutné je brat s nadhledem, neboť jsou plne reklamy, takže když budou tvrdit, ze je potřeba jedine Zoner a Canon/Olympus, tak si říct, ze se to da zvladnout např. i se Sony, RawTherapee a Gimpem... ale základní informace podaji ctive, nenasilne a srozumitelne...
Co se softu týká, na vyvolání Rawu, lze použít ze začátku téměř libovolný soft, klidne i ten dodavany k fotoaparatu - kvalitní, zdarma dostupné jsou rawtherapee a photivo, na Linuxu výborný darktable, ale nebal bych se pouzit i jednodussi fotor a cas od casu zkusit polarr, photoflow (jsou zatím ve vývoji) a jine, staci aby to melo opravdu základní nástroje, takový Adobe Camera Raw z Photosopu Elements...
Raw je v podstatě film, který je třeba vyvolat do podoby fotografie, tedy v digitální forme do jpg a/nebo tiff...
Na upravu digitálně vyvolané fotografie je kvalitních zdarma dostupnych programu méně, staci v podstate tři veci aby to umelo - nástroje, vrstvy a masky vrstev, což z těch zdarma dostupnych splnuje již doporucovany gimp, zkusil bych nejnovější verzi 2.9.2, ale ze začátku bude stačit i jednodušší paint.net (nemá v zakladu masky) ci cas od casu treba i pixlr express... na zaver bych doporučoval fotit do jpg i raw soucasne, raw pro zálohu originálních dat a k učení, jpg pro to, abych mel fotografie okamžitě k pouziti
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 11. 12. 2015 10:16

Pokud jsi amatér a koupil sis svůj první lepší foťák, tak se na RAW zatím vykašli!
Je spoustu jiných věcí, které je potřeba zvládnout a pak přijde čas na to, jestli budeš, nebo nebudeš fotit do rawu. Já bych začal přečtením pár článků o tom, jak se navzájem ovlivňují clona - ISO a čas, pak přepni foťák z automatu do polomanuálního módu. Zkus si různá nastavení, vyzkoušej si focení s odraznou deskou místo blesku atd. atd.. A až budeš vědět jak to všechno funguje a budeš to mít trochu v ruce, tak pak se můžeš zabívat tím, jestli RAW ano, nebo ne.
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 11. 12. 2015 11:40

Osobne nedam dopustit na software Faststone. Je zadarmo, snadne intuitivni ovladani. Neni oznacovan jako RAW convertor, ale RAWy tam v pohodne zobrazis a muzes je nasledne po upravach ulozit jako jpg nebo tiff. Velmi intuitivne umoznuje upravu fotek, vcetne krivek, upravu svetel a stinu, upravy barev apod. Zacatecnikovi bych doporucil rozhodne spis Faststone nez RawTherapee (ovladani je silene) nebo Gimp (slozity)
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod semrad8 11. 12. 2015 12:01

A existuje nějaký program co umí sám ten raw upravit, tak aby byla fotka hezká?
semrad8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soowa 11. 12. 2015 12:11

semrad8 píše:A existuje nějaký program co umí sám ten raw upravit, tak aby byla fotka hezká?


Když se ptáš takhle, foť pro začátek do JPEGu (to je totiž RAW upravený tak, aby fotka byla "hezká" :-)) Nauč se nastavovat svůj foťák (používat poloautomatické a manuální režimy, vědět k čemu je clona, ISO, měření expozice, vyvážení bílé...). Když tě to chytne a začneš k focení přistupovat tak, že budeš chtít co nejvíc sám ovlivnit výslednou podobu fotky, tak sám dospěješ k tomu, že ti RAW k něčemu bude a budeš ho chtít sám editovat - aspoň tak jsem to měl já :-) Do tý doby ti RAW bude k ničemu.
Sony α7IV | Laowa 15/2.0 | Sony 20-70/4.0 | Sony 28/2.0 | Sony 35/2.8 | Sony 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Samyang 135/1.8
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 12. 2015 12:43

Jo, začni JPEGem :). Focení je hlavně o světle, to je nejzajímavější ráno a večer, přes poledne kloudnou fotku nevyfotíš. Hodně si o tom načti. Lidi mají rádi jednoduchý řešení, ale neexistuje žádný kouzelný foťák ani program ze kterého automaticky padají špičkové fotky. Jestli chceš dobře fotit, musíš zvládnout techniku, kompozici, světlo, postproces.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 11. 12. 2015 13:01

Hlavne nemá význam babrať sa s rawom na neskalibrovanom lacnom monitore.
Aj z JPG sa dá niečo dostať, nie samozrejme toľko ako z rawu, ale pohrať sa s tým dá. Zrovnanie zvislíc, orez, doostrenie, mierny odšum, to všetko zvládnu aj free programy.
Teraz bol napríklad zadarmiko plný zoner 17 (iba v ENG).
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JSP070 11. 12. 2015 22:07

Preco by nemalo? Mne D7100 dost podexponovava aj pri permanentnom nastaveni +3/6 EV. Podla servisu to tak ma byt. Vyssia korekcia uz niekedy vedie k prepalom. To by casto pri uprave v jpg viedlo k posterizacii. Nemam skalibrovany monitor, ale raw je na nezaplatenie.
Neviem ako Sony, ale v nikonackom Capture sa zobrazia fotky ako z jpg. Pre zaciatocnika velka vyhoda.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 12. 12. 2015 08:56

semrad8 píše:A existuje nějaký program co umí sám ten raw upravit, tak aby byla fotka hezká?

Jistevze existuje. Jmenuje se Brumer Illusion. Ale ma to jen par fotografu kteri jsou VIP.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 12. 12. 2015 17:31

bob222 píše:Hlavne nemá význam babrať sa s rawom na neskalibrovanom lacnom monitore.

S tim urcite nesouhlasim, skalibrovany monitor ti mozna umozni vernejsi barvy/kontrast/expozici, ale na odsum/doostreni->detail je RAW v dnesni dobe rozpatlanych jpegu i u drazsich fotaku pro mnohe vcetne mne vylozene nutnost. A moznost neresit (az na opravdu extremni pripady ktere se mi vyhybaji) WB je luxus, ktery si rad uzivam. A to nemluvim o naprave prepalu/podpalu... Jsem rad, ze jsem tomu obetoval nejaky cas a aspon trochu se to naucil delat. Clovek nemusi byt profik, aby vyzadoval kvalitni fotky i o technicke strance...

Stejne tak zastavam nazor, ze utracet na zacatku teto cesty prachy jen pro SW je zbytecne stejne tak jako se uplnym zacatecnikum se zrcadlem/CSC doporucuje fotit setakem aby zjistili co jim bude chybet, jake ohniska budou pouzivat a az potom dokupovali skla...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 12. 2015 07:11

Ospravedlnujem sa, ze niekomu leziem do temy, ale ma nazov ktory ma definuje a rad by som sa tiez nieco opytal (mozno to pomoze aj autorovi). Je to hlupa otazka, ale mozno to pomoze aj autorovi. Preco ked fotim skoro rano (v tomto obdobi okolo 5:00, teda v podstate v tme) napriklad ulicu, alebo nejaku budovu, svetelne loga su orandzove, hoci realne su zlte. Plati to napriklad aj pre osvetlene benzinky a podobne. Dakujem
Fidko
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků