Kdo si na mě najde čas?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod staclu 27. 1. 2015 21:58

Zdravím, je mi 16 a trochu fotím a od zkušenějších fotografů bych rád znal názor na mé fotky, popřípadě bych rád nějaké rády co zlepšit a podobně.
Tady mám nějaké ty povedenější https://www.dropbox.com/sh/z0fkx84dp82zq9m/AADS7hNX74MpubWwKd_GJMmWa?dl=0
Fotím na Canon Powershot A710IS
staclu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod banner 27. 1. 2015 22:52

Vzhledem k tomu, že začínáš(předpokládám) tak se mi některé fotky líbí. Zapracuj na kompozici, to rozhodně. Ale doporučuji Photoshop a Lightroom pro úpravy fotek. Pokud již máš, tak do PS přidej plugin Topaz Adjust 5 - dost šikovný nástroj. Dále si našetři tak +- 4000 a poohlédni se po zrcadlovce. http://www.paladix.cz/bazar/ Já tam třeba kamarádce našel pěkný set Canon 400D, 18-55 a ješte Pentacon 135/2.8 a dvě CF karty a to vše za 3200. Stačí to pravidelně procházet. Rozumíš pojmům clona, expoziční čas, ISO a podobné? Fotíš na manuál?

Edit: Umí ten prďola RAW? :D
banner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod staclu 28. 1. 2015 07:34

Fotky upravuju v zoneru. Většinou fotím na manuál ale RAW to neumí.
staclu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 28. 1. 2015 07:52

Davej si postupne ty svoje fotky nekam na fotoserver a uvidis, jak budou lide reagovat.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 28. 1. 2015 09:01

staclu: těch fotek je hodně, asi není v mých silách se vyjádřit ke každému zvlášť. Kdyby jsi vybral 10 nejlepších, určitě by byla větší odezva. Dám ti ale pár obecných postřehů, které mi naskočily pi prohlížení galerie.

- na více fotkách není nic ostré (třeba hned první "bublinky"). Někde je to nesprávným ostřením, jinde mám podezření na nevhodné časy. Soustřeď se na to, havní motiv musí být ostrý. Pokud není, fotka patří do koše. Bublinky by byly fajn, být to ostré

- u krajinek se rozmysli, co chceš zdůraznit. Je to něco pod, nebo nad horizontem. Odpovídajícícm způsobem pak posuň horizont nahoru či dolů. Horizont uprostřed snímku má obvykle zklidňující efekt, pokud není přímo záměrem, je lepší se mu v tomto umístění vyhnout.

- úhel pohledu - hodně fotek máš tak že jsi někde stál, někam se naklonil, a odfotil to. Zkus najít zajímavější pohled, jdi níž, lehni si k té houbě, nacpi objektiv blízko, nebo v jiném případě vylez na blízkou lavičku nebo zítku. Anebo se podívej nahoru, jako jsi to udělal na 59

- černá - není nikdy černá. máš dost "utažený" černý bod. Ani silueta nebývá celá černá, světlo jí "objímá" a prosvětluje okraje foceného objektiu, kde jsou pak vidět detaily ve stínech. Rada zní, méně černé.

- noční snímky - vyhýbej se situacím, kde jsou velké nic neobsahující plochy, například 30, 31, lepší je to na 32, být to smysluplněji zaostřené - vločky nebo kapky mohou být rozmazané, taky se pohybují, rozmazanost u nich dává smysl. Nezaostřený dům smysl nedává, to je jako bych si sundal brýle. Neostré okraje siluet stromu také nelahodí oku. Líbí se mi to barevně a posuň ten horizont. Cheš tam mít více oblohy a celé koruny stromů? Zbav se toho sice nasvíceného, ale jinak nudného trávnímu. Pokud to chceš naopak, bylo by dobré mít něco před sebou, kmen stromu, velký kámen, přisvícený, který ti vyplní ten trávník. Dobrý základ má i 52 - více světla, lepší stíny, lepší barvy, jen zase nevíš, co fotíš.

Něco pozitivního - vidíš křivky a linie, umíš je komponovat podle potřeby, přijde mi, že to vidíš lépe v interiréru a u těsnějších kompozic, než když se kocháš krajinou. Ale i v té krajině fungují stejná pravidla, linky, s-křivky (řeky, terén). Vidíš to barevně, řekl bych že většina tvých fotek funguje dobře barevně. Netlač už na saturaci, to se okouká, ale vidím tam jak barevný kontrast tak i doplňující se barvy, neruší mě to a v náhledech, kde nejsou vidět tehnické nedostatky to funguje dobře. Tohle jsou dle mého skromného subjektivního názoru tvoje silné stránky

Že foťák neumí RAW bych neřešil, upravovat se dá i JPG. Určitě ale nenechávej stranou postprodukci. Skutečně dobré fotky se bez ní obejdou málokdy.

-- 28. 1. 2015 10:01 --

držím palec
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod staclu 30. 1. 2015 16:32

Zajímalo by mě jak se vám bude líbit/nelíbit tato fotka.
http://www.maxiforum.cz/gallery/114434-241114212844.jpeg
staclu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radek71 30. 1. 2015 18:57

Nás bych hlavně zajímalo, když je ti 16, jestli jseš dívka nebo chlapec.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LGA 30. 1. 2015 21:43

Lotrandor píše:
Že foťák neumí RAW bych neřešil, upravovat se dá i JPG. Určitě ale nenechávej stranou postprodukci. Skutečně dobré fotky se bez ní obejdou málokdy.

-- 28. 1. 2015 10:01 --

držím palec

Přes CHDK RAW umí, ale díky 1/2,5" CCD to nějak nepomůže. Zkoušel jsem na mém IXUS310HS.
Stále je na fotkách vidět ta rozpatlanost :-! jako např. na fotce mravence.
LGA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod staclu 30. 1. 2015 21:56

U mravence je rozpatlanost protože je to oříznuté
A může se tím chdk nějak poškodit foťák?
staclu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LGA 31. 1. 2015 12:23

Nikdy nelze 100 % zaručit nepoškození. Reálně je ale riziko minimální.

Když jsem hledal správnou verzi CHDK pro můj firmware, tak se foťák při aktivaci CHDK prostě seknul. Stačí vytáhnout baterku. Používal jsem CHDK na A610 a 310HS.
LGA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod staclu 31. 1. 2015 12:47

Ještě bych poprosil o vysvětlení, jak se nastavují ty speciální závěrky tŕeba 60 s nebo vyšší clony ISO a podobně, v tom chdk menu jsem zkoušel přenastavovat různé hodnoty ale když pak něco vyfotím tak je tam pořád všechno jako před chdk a v manuálním režimu jsou pořád originální hodnoty. Nebo se to musí dělat přes skripty?
staclu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod staclu 31. 1. 2015 15:54

Tak už na to přišel ale když nastavím clonu 16 tak je to pořád clona 8, to prostě víc nejde nebo dělám špatně!

-- 31. 1. 2015 15:54 --

Tak už na to přišel ale když nastavím clonu 16 tak je to pořád clona 8, to prostě víc nejde nebo dělám špatně?
staclu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 1. 2015 18:23

clona 16 je na tom kompaktu nesmysl.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků