Amaterske foceni jidel

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kafooo 6. 1. 2015 10:23

Zdarec,

pritelkyne si bude zakladat foodblog a ja se rozhodl, ze ji zacnu fotit jidlo. Timto bych Vas rad poprosil o par rad.

V prve rade bych chtel podotknout, ze jsem ve foceni totalni amater a minimalne ze zacatku budu taky pouzivat i amaterske vybaveni, v prubehu casu, pokud se blog udrzi a me bude foceni i nadale bavit, bych zakoupil i neco lepsiho.

K fotaku, vlastnim kompakt Canon G12, puvodne kupovany jen kvuli momentek z vyletu a dovolenych. Zaroven jsem si pred par dny zakoupil i 2 stativy, jeden velky, co bude pred stolem pro foceni sirsiho zaberu, a ministativ pro detaily. Do budoucna bych si chtel na tohle poridit zrcadlovku, ale momentalne musim pracovat s tim co mam.

Snazim se ted cist celkem dost tutorialu o kompozici, aby to nejak vypadalo, ovsem co zatim moc nezvladam jsou svetla. Pokud fotim o vikendu tak se to da, mam stul pod oknem, kde na nej cele dopoledne sviti slunce. Problem je pres tyden, kdy chodim z prace k veceru a veknu uz je tma.
Po celkem dost googleni mi jako nejlepsi napad prijde pouzit fotostan se 2 svetly. Prozatim jsem vybral tohleto:
Kód: Vybrat vše
http://www.stativy.com/foto-stan-50x50x50-4x-pozadi-p42

Kód: Vybrat vše
http://www.stativy.com/fotograficka-lampa-se-zarovkou-p834

Je to dobry napad? Je mi jasne, ze minimalne u svetel jde o entrylevel, ale momentalne nechci davat za svetla tisice, alespon dokud se v tom nezacnu orientovat trosku vice.

Celkove bych se chtel hlavne zamerit na to, abych vyfotil jidlo co nejlepe a minimalne upravoval v grafickych programech. Nejake laky na vlasy a podobne neprichazi v uvahu, kazde jidlo hodlam po vyfoceni jist :D

Tudiz, abych to shrnul, s vybavou co mam a mensimi investicemi bych chtel poridit alespon takove fotky, abych se nemusel stydet je dat na web. Pokud by Vas napadlo cokoliv dalsiho co by mi v mometnalni situaci pomohlo, budu velice vdecny, tak samo za jakekoliv rady :)

Zaroven prikladam jednu fotku z vikendu. Tento vikend jsem prakticky vzato fotil poprve na manualni nastaveni, po asi tydennim uceni jak co funguje :) Fotka je focena na primem slunecnim svetle, nasledne jen lehce poupraveno v ZP, jidlo se az moc lesklo... (a jak tak ted koukam na nahled, vypada trosku mazle, ale v RAWu byla ostra :D )
Obrázek
kafooo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Skulivert 6. 1. 2015 16:08

Na první pokus to zas tak špatné není... jinak celkem pěkné shrnutí jak fotit jídlo nabízí instruktážní video přímo od Canonu - http://www.nebojtesefotit.cz/, případně zde https://www.youtube.com/watch?v=jRTVgS0eb2g
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 18. 1. 2015 23:24

Pár mých názorů a postřehů:
1) Za prvné bych se vyprdnul na fotostan a snažil se o nejpřirozenější světlo - práce s časem (tvým).
2) Dále bych změnil "porcelán" na bílý. Stejně tak pozadí na nějaké zajímavější - dobře vypadají struktorované dřevěné stoly (lze nahradit dřevem od ceny 0kč)
3) Při focení použít delší ohnisko (přizoomovat) a jít dále. Díky tomu budeš mít menší DOF (hloubku ostrosti)
4) Nechceš fotky upravovat, i tak by si nějaký kontrast určitě zasloužili. Naučil bych se pracovat s rawem.
5) Snaž se fotit jídlo tak, aby jsi z té fotky dostal hlad, ikdyby jsi v sobě měl 4 "meníčka" z MC Donaldu.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cz.charlie 19. 1. 2015 00:17

Dobrá rada nad zlato. Mě stačí jen vidět jedno jediné menu z donalda a mám po chuti na týden na cokoli. To bych toho moc nevyfotil... ;-) 8-D
cz.charlie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 1. 2015 01:53

Po 4 meníčkách by člověk taky mohl zesnout..

Obecně platí, že na jídlo je dobré měkké a hodně rozptýlené světlo (kvůli odrazům). Zbytek je spíš otázka kompozice. Pro hardcore focení žrádýlka jsou dobré TS-E objektivy. :D A stativ, samozřejmě..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod chel 19. 1. 2015 12:17

Vem si od nejakeho luxusni fotografii a okopiruj ji az si budou podobne .. nez dojdes k tomuto vysledku budes znat spoustu fint a triku.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 1. 2015 12:47

Nechápem, prečo by sa mal snažiť o menšiu DOF? Veď predsa ide o foto jedla, a to by malo byť ostré od vidíš do nevidíš, nie mať zaostrenú jednu hranolku. Kompakt je fajn práve kvôli veľkej DOF.
Svetlo treba skúsiť odrazkami, ale nie hladkými. Pre začiatok kľudne zmuchlaný a vyrovnaný alobal na kuse kartónu. Skúšať skúšať. Na nete je toho plno. Tie skutočne špičkové fotky jedla sú vlastne podvodné. Bežne sa používajú rôzne laky (mat alebo lesk), mlieko sa nahradzuje bielou farbou ktorá vypadá lepšie a podobne. Ale to už je reklamčina. V každom prípade rozprašovač s vodou a olej so štetcom ako základ je fajn. Hlavne zelenina ak sa potrie olejom vyzerá tak akosi lepšie.
Ale ako hovorím, návodov na nete je hafo.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 19. 1. 2015 14:52

dneska mě přišel tenhle newsleter:

http://www.milujemefotografii.cz/fotogr ... e-16012015

třeba tam něco vyčteš ;-)
snopa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 19. 1. 2015 17:14

nechci se vam do toho motat, zajimave tipy do zacatku. S tou DOF je podle mne mysleno nemit DOF od nevidim do nevidim, ale prave s ni pracovat. Treba tak aby ta miska zacinala lehce rozostrena, jidlo bylo ostre a pozadi zase rozostrene. Ja bych odstoupil a zazoomoval uz jen pro jinou perspektivu a prirozenejsi pohled nez je ten nasiroko. Pri jednotvarnem jidle by mohlo byt zajimave mit na lzici/vidlicce cast jidla a pekne proostrene a zbytek mirne rozostrene, abys na to co je na tom jidle zaujimave prave upozornil. Aspon tak bych to zezacatku zkusil ja. Rozhodne zacni s RAWem, posune te to technicky dal, nejen na zacatku, ale i dobudoucna si budes mozt vic dovolit. Hodne zdaru.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 20. 1. 2015 16:05

bob222 píše:Nechápem, prečo by sa mal snažiť o menšiu DOF? Veď predsa ide o foto jedla, a to by malo byť ostré od vidíš do nevidíš, nie mať zaostrenú jednu hranolku. Kompakt je fajn práve kvôli veľkej DOF.

Proč? Protože pak může použít zajímavé pozadí, které pomocí DOF zmírní. Namátkou sem dám jednu reportážní fotku focenou na přirozeném světle.
Obrázek

ps: Není to ukázka dokonalé kompozice, spíše ukázka proč pracovat s DOF.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 20. 1. 2015 16:56

Mne to teda vôbec nesedí. Jedlo ako ústredný motív tvorí tak 5-10% obrazu, zbytok je umelecký bordel. Ak by to malo byť foto tabule tak ok, aj ked aj tam by som mal radšej ostré všetko, ale tu sa to jedlo straca. Mne skrátka to rozostrenie v tomto pripade fakt nesedí ale je to len môj názor. Nehovoriac o tom že pri fotke jedla by som mal vedieť, čo to vlastne je.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 21. 1. 2015 21:14

Tady se ti jidlo taky ztraci? ;)
http://nicolesyblog.com/2011/01/13/hali ... -tomatoes/

Urcite to neni dokonale a hlavni motiv mel byt vic v popredi a vetsi, ale mne osobne to prijde zajimavejsi nez ty "facebookovky" ostre po cele plose...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 1. 2015 06:23

Ale to je uplne iné. Tu je cely ustredny objekt ostry, rozostrenie decentne ako pri fote detailu.
Nemam len rad samoucelne prilisne rozostrenie pozadia.
bob222
Návštěvník