Zaklady sportovni fotografie

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 21:26

Mikeczcz píše:Ono spíš probírat těch 1500 fotek je sebemrskačství.

:-))
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2014 21:31

No tož fakt :D chodím pravidelně fotit na jednu taneční soutěž a poprvé jsem z tama donesl 1200 fotek a vzhledem k tomu, že každá fotka potřebovala nějaké úpravy, aby se na to dalo koukat, tak jsem nad tím málem strávil mládí. Od té doby jsem pokaždé donesl míň fotek a odevzdal víc. Letos jsem z tama donesl 400 a říkal jsem si, co jsem za kkta, kolik jsem toho zase nafotil.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 21:35

To je asi jeden z duvodu proc se vyhybam reportazi. Clovek musi mit spoustu casu na trideni :D
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 26. 5. 2014 21:40

Proc by mel zacatecnik zacinat s necim, s cim ma minimalni sanci udelat dobrou fotku??...

nechci tu vyvolávat fleme war - ale mohu zeptat klidně podobně - Proč by měl začátečník dát ihned navíc 20-50 (či více) tis. za vybavení, které zatím neumí využít a v budoucnu kdo ví, zda-li (a jak moc) ho využije?
a již jen tak mimochodem - např. 5 Tips for Shooting Fast Action Indoor Sports http://unifiedphoto.com/268/ - ale uznávám, že je i spousta dobrých návodů jak fotit halový sport s bleskem...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 21:50

Skulivert píše:
Proc by mel zacatecnik zacinat s necim, s cim ma minimalni sanci udelat dobrou fotku??...

nechci tu vyvolávat fleme war - ale mohu zeptat klidně podobně - Proč by měl začátečník dát ihned navíc 20-50 (či více) tis. za vybavení, které zatím neumí využít a v budoucnu kdo ví, zda-li (a jak moc) ho využije?
a již jen tak mimochodem - např. 5 Tips for Shooting Fast Action Indoor Sports http://unifiedphoto.com/268/ - ale uznávám, že je i spousta dobrých návodů jak fotit halový sport s bleskem...

To co mu radim ja, stoji tak 13 vcetne 3 3m stativu. Pokud chce neco delat, neni lepsi motivace jako skutecne dobra fotka, kterou mu okoli pochvali. A prodat to muze vzdy.
Jo jinak ne nadarmo si fotografove preji dobre svetlo ;)
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2014 21:56

chel píše:To je asi jeden z duvodu proc se vyhybam reportazi. Clovek musi mit spoustu casu na trideni :D

Jako ono to jenom nechce pálit jako ožralý milionář a jde to. Na kšeftech co mám ve škole a co je úplná reportážní trivialita, tak jsem výtěžností někde kolem 35% což je vzhldem k tomu, že dělám vždycky dvě expozice, pro mě víc než dostačující :)
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 26. 5. 2014 22:21

Chel - opravdu mohu někde ihned koupit Canon EF 85mm f/1.8 USM + 3x blesk (který? řekněme SpeedLite 430 EX II?) + odpalovač blesků + kvalitní stativ na foťák a blesky (tedy dohromady 4x, ale i kdyby jen 3 stativy na blesky) za 13 tis. dohromady?? a to jsem snad na nic nezapomněl (Lightroom do toho nepočítám, není pro Linux), ale i tak se na 13 tisíc nedostanu (ani když slevím a vezmu jeden blesk)...
jinak těch 1500 fotek na jednu akci je opravdu moc, až zbytečně moc...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2014 22:28

Co tak yonguo 560? Já měl dva i s odpalovačem, stativama a deštníkama za šestku, takže plus jeden za 9 akorát s tím objektivem se nevlézáme :) ale pořád nejsem přesvědčený, že je to to pravé ořechové na sportovní report.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 22:29

Skulivert píše:Chel - opravdu mohu někde ihned koupit Canon EF 85mm f/1.8 USM + 3x blesk (který? řekněme SpeedLite 430 EX II?) + odpalovač blesků + kvalitní stativ na foťák a blesky (tedy dohromady 4x, ale i kdyby jen 3 stativy na blesky) za 13 tis. dohromady?? a to jsem snad na nic nezapomněl (Lightroom do toho nepočítám, není pro Linux), ale i tak se na 13 tisíc nedostanu (ani když slevím a vezmu jeden blesk)...
jinak těch 1500 fotek na jednu akci je opravdu moc, až zbytečně moc...

13 jen blesky, odpalovace a stativy

-- 26. 5. 2014 23:31 --

Mikeczcz píše:Co tak yonguo 560? Já měl dva i s odpalovačem, stativama a deštníkama za šestku, takže plus jeden za 9 akorát s tím objektivem se nevlézáme :) ale pořád nejsem přesvědčený, že je to to pravé ořechové na sportovní report.

je to jedna z moznosti.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 5. 2014 17:21

s tými bleskami nemám sksúenosť.. neviem si to dobre predstaviť vo veľkej hale.. ale tie počty cvakov zvlášť pri sériovom snímaní sú v pohode..

hmm také niečo ako nohejbal kde pri sérii snímkov spraví človek cca 7 záberov na akciu a z toho nemusí byť nič na 100% tak je to pravdepodobné..

cit ako u p. Kozáka sa dá vypestovať.. ale trvá to aj roky a hodne pokusov, cvakov, výcvakov, .. a následne analýz..

k úprave.. možno malý dodatok.. konštantné osvetlenie haly, svetelné sklo na primeranej clone (primerané DOF/čas/ISO) lightroom pohrať sa z jenou fotkou , označiť všetky.. synchro a drobné úpravy +- gama a hromadná úprava je na svete.. netreba pri tom stráviť s každou fotkou dlhý čas.. predpokladám že niečo podobné pobeží aj na linuxoch.. teda programe v OS

do haly je F4 málo aj na FF--iba ak dobré svetlo čo na Slovensku bohužiaľ nie je nikde.. svetla je málo aj na žiarovkách sa šetrí.. :-)
v nedeľu som musel ísť na futbale von na ISO 800, 1/4000s--aj keď mi je jasné že by stačila trebárs 1/1000s v hale a k tomu odpovedajúce ISO ale s f 4 by to bolo podľa osvetlenia blízko 12800..
chcem povedať že clona cca F2 je tak akurát :-)
Naposledy upravil DUDISKO dne 27. 5. 2014 17:36, celkově upraveno 1
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 5. 2014 17:31

Jako nechci si tu hrát na profíka, ale styl - přijde nahrávka -> zavřu oči -> držím vteřinu spoušť -> pak koukám co z toho vylezlo, podle mě není úplně ono. Máš téměř jistotu že první dvě a poslední dvě fotky ze série vyhodíš a ten správný moment ti uteče, protože 7 fps je prostě málo. Z těch 1500 fotek něco vybereš, ale cesta je podle mě v tom zvyšovat výtěžnost z cvaků ne zvyšovat jejich počet. Just sayin'.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 5. 2014 17:43

sledujem scénu počas snímania aj keď divoko..
zo 3 rôčky som fotil vtáctvo v letku čo bola dobrá škola a niekedy som mal z 10tich záberov 10 dobrých technicky a už som si vyberal len fázu letu ktorá bola naj..
pri športe je to podobné sa mi zdá.. nevieš ako dopadne súboj, či príde nad sieťkou blok, či sa pretlačia a dĺžku sekvencie držíš kým akcia beží a bufer stíha..
v hľadáčiku je to tiež, keď to berieš na čo najlepšie priblíženie, čelindž - sleduješ akciu a s foťákom pri ústach a keď ti už má prísť, priložíš k oku a cvakááááš.
ale ja som len amatérisko tak to beriem po svojom :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 5. 2014 18:04

Jako jasně, ale podle mě je celkem k ničemu mít nafocené jak hráči naskakujou na síť a jak zase padají dolů. Já jsem celkem brzo přišel na to, že mojich 6FPS je sakra málo na to chytit ten okamžik. Osobně se mi vyplatilo spíš zkusit trefit ten okamžik než spolehat na burst.

_DSC5549.JPG
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 5. 2014 18:51

tu sa o externých bleskoch nedá povedať.. však..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 5. 2014 19:08

Podle mě neproveditelné. Navíc jsem dostal dost hustě vyhubováno od hlavního pořadatele už jenom za to, že jsem se během time-outu přiblížil k domácí střídačce. Zajímavé na tom bylo to, že borcovi s D4s a 70-200 f2.8 to neřekl :D, takový fotomaják. Navíc jsem tam byl na pozvání holek z domácího týmu, měl jsem i pozvánku do šatny, ale přijel jsem pozdě :(
Mikeczcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka