Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 4. 2014 00:25

Puntík píše:Samozřejmě, ale systémový blesk nelze použít k bezstínové fotce, pokud oči nevadí.

Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 10. 4. 2014 00:34

Nic proti makroblesku, ale pokud ho sundám z objektivu, tak je jeho jediná výhoda, tedy souměrné osvětlení cíle, právě kruhem světla kolem objektivu, v hajzlu... mimo osu objektivu už je vcelku šumák, jestli je to makro blesk nebo běžnej blesk, natož když ho přehodím lajntuchem...ehm softboxem. Je až neuvěřitelně trapný, jak mistr světa v držení diplomu si nedokáže představit, jak to co remcá, vypadá v reálu...
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 4. 2014 00:41

Výhoda makroblesku je i v tom, že dostane světlo na focený předmět i při velmi malé vzdálenosti od objektivu.
Asi by bylo lépe to uzavřít s tím, jak napsal pan Kodyš, kruhový makroblesk patří mezi nejlepší řešení. Vyrábějí se, prodávají se a používají je i experti na makrofoto. Že se najdou výjimky, nebo dokonce je těch "výjimek" většina, na věci nic nemění.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 4. 2014 01:09

Puntík píše:...používají je i experti na makrofoto. Že se najdou výjimky, nebo dokonce je těch "výjimek" většina, na věci nic nemění.

Kdyz je neco vyjimka, nehovorime pak o tom jako o vetsine, pak by to jiz vyjimka logicky nebyla. Napsal si absolutni blbost, vetsi nez obvykle. Gratuluji :D
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 10. 4. 2014 01:09

A proto je potřeba shazovat jiná (poznámky o papírovém deflektoru), objektivně ověřená řešení, že soudruhu bodko? Stejně tak je třeba tvrdošijně remcat o "nesprávných příkladech fotek". Aby nakonec z tebe pod tíhou faktů vypadlo něco ve smyslu, že se dá fotit s makrobleskem i bez něj. Což je stav, který je tu od prvopočátku znám. Takže opět důkaz kvadraturou kruhu: Ne - většinou ne - v mnoha případech ne - někdy ne - někdy ano - no tak tedy ano... :tleskani Ehm, a jak vypadá výjimka, která je častější než standardní stav?
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod R.I.P 10. 4. 2014 17:24

Tečka.
R.I.P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 10. 4. 2014 18:54

Puntík.
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 4. 2014 18:19

Aktualni... bohuzel bez makroblesku, takze minimalne ty odlesky v ocich vypadaj fakt blbe diky "papirovemu deflektoru", ale to je holt dan za to, ze nejsem diplomovanej pan fotograf.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 13. 4. 2014 06:44

Já myslím, že nejdřív jsi ho měl trefit pantoflí, aby se nevzpíral při aranžování doma na stole :-D Ale jinak, když dodáš kolečka makroblesku ve fotokrámu, dokreslíš akčnější pozadí, tak to bude dobrý :-D
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 24. 4. 2014 22:18

Když použiju reverzní kroužek, má smysl přidat ještě i mezikroužky (http://fobchod.cz/mezikrouzky-pro-canon ... canon.html)? Mám EF-S 18-135mm IS STM.

Pokud to dobře chápu - mezikroužek bych nasadil na tělo, na druhý konec bych nasadil reverzní kroužek a na ten nasadil obrácený objektiv.
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 00:16

Ano, chápeš to dobře. Úplnou sadu mezikroužků můžeš ovšem potřebovat až pro velká zvětšení, kdy stále ještě funguje přenos/ovládání clony a AF. Uvedené mezikroužky ale přenosové nejsou, ty by byly podstatně dražší.
Obracecí kroužek slouží k lepší kresbě v případech, kdy se zaměňuje předmětová a průmětová rovina. Tedy když má objektiv (který je počítán pro zaostření na předměty v nekonečnu a k průmětně/čipu na blízko) k fotografovanému předmětu pro velký výtah (mezikroužky) blíž, než k čipu.
Ještě větších zvětšení lze dosáhnout makroměchem, případně nasazením obráceného objektivu (s krátkým ohniskem) na objektiv s ohniskem výrazně delším - na těle.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 25. 4. 2014 06:57

Díky. Vím, že tyhle nejsou přenosové - bral jsem to tak, že se mi akorát nebudou přenášet informace + nebudu moct nastavovat v průběhu clonu a nebudu mít AF.
Což v případě použitého obracecího kroužku stejně taky nebudu mít. Takže jsem to chtěl pouze z hlediska dalšího dodatečného zvětšení (např. kdyby reverzní kroužek umožnil zvětšení 5:1, tak přidání mezikroužků pak třeba na 6:1).
Ale je pravda, že pokud bych chtěl mezikroužky použít na stávájící objektiv bez obracecího, tak by to asi bylo k ničemu. Protože (jestli to opět dobře chápu, pardon, teprve se budu učit), tak bych musel nasadit objektiv na tělo - nastavit clonu, sundat objektiv, nasadit mezikroužky + objektiv a fotit při nastavené cloně. A v případě potřeby změnit clonu to zase celé přestavět a postup opakovat.

Mám Canon - jak jsem se dozvěděl, musím clonu nastavit předem (ne např. sirkou, jak bylo ve videu na první stránce). Potřeboval bych prosím ještě poradit v této oblasti - budu mít nasazený objektiv - nastavím si clonu - foťák nevypnu - sundám objektiv - nasadím reverzní kroužek + objektiv a fotím. Říkám to správně? Nejsem si jistý tím, jestli můžu sundávat objektiv během zapnutého foťáku.
Děkuji.
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 10:02

Samotný obracecí kroužek ti dopomůže ke zvětšení cca 1:1, ovšem na krátkém ohnisku a tedy velmi blízko foceného předmětu, kdy je už někdy problém dostat k němu světlo. Mezikroužky ti dopomohou k témuž s větším odstupem, případně k většímu zvětšení.

S clonou při užití objektivu Canon ti neporadím v makrech jsem se s touto značkou nezabýval. Pokud šlo o nepřenosové spojení, používal jsem raději obrácené M42 objektivy.
Pokud sejmeš objektiv s nevypnutého těla, nemělo by se nic stát. Velmi často se tak stává ve chvatu. A nikdy jsem o žádném poškození neslyšel.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 25. 4. 2014 11:26

1:1? Já to vše dělám kvůli tomu, abych měl fotky, jako je třeba tahle:
Obrázek
Na dovedení světla si chci vyrobit bouncer.

Jsem teď už z toho zmatený, pardon : ))
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 11:35

cross 182, takto může vypadat i fotka, na která původně byla ta potvora o kus menší nebo nakřivo. Do této podoby ji klidně dotlačíš patřičným a promyšleným ořezem přebytečné plochy, který zvládne každý jednoduchý editor. :-)
Jinak editor a práce s ním je stejně důležitá, jako vše předcházející. Tedy výběr a úprava scény + práce s technikou (fotopřístrojem atd.). Málokterá (dobrá) fotka dnes je tak jak vypadla z foťáku po expozici, tedy bez úprav. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka