Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod waaaw 25. 4. 2014 11:49

Pokud zmeris expozich a pak pridas mezikrouzky, tak je to spatne, protoze mezikrouzky uberou svetelnost
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 25. 4. 2014 11:57

Tak třeba pro Canon jsou adaptéry který umožňují používat clonu i na reverzne nasazených objektivech.

-- 25. 4. 2014 12:05 --

Třeba Kooka KK-AT5A za tři tisíce.

-- 25. 4. 2014 12:23 --

Špatná varianta taky nejsou mezikrouzky a nějakej manuální objektiv, kde se dá clona nastavit rucne
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 4. 2014 12:33

cross182 píše:1:1? Já to vše dělám kvůli tomu, abych měl fotky, jako je třeba tahle:
Obrázek
Na dovedení světla si chci vyrobit bouncer.

Jsem teď už z toho zmatený, pardon : ))


Tuhle fotku jsem udelal s Nikonem D90, na kterem jsem mel nasazeny zminovany Tamron 17-50, bez zadnych mezikrouzku:
Obrázek

Uz bez nich je obraz v hledacku/na displayi pri zacloneni hodne tmavy, pokud bys dal pred reverz mezikrouzky, tuplem bys uz nic nevidel a nezaostril. Mezikrouzky se pouzivaji tam, kde nedochazi ke ztmavnuti hledacku z nejakeho duvodu, napriklad pred makroobjektiv ci teleobjektiv, rozhodne se nepouzivaji u reverzu, kde se obvykle divas skrz zacloneny objektiv.
S tim clonenim Canon objektivu si to popsal spravne. Jen dodam, ze nekteri jedinci objetovali setovy 18-55, ktery vykuchali a kontakty ze zadni casti objektivu vyvedli na reverzni krouzek, takze ikdyz maji objektiv obracene, tak muzou menit clonu. Tobe bych to u STM asi nedoporucil, kor kdyz je to tvuj jediny objektiv :) Ale ten setak se da poridit za par stovek z druhe ruky, kdyby sis ho chtel na tyto ucely upravit a jsi trochu zrucny ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 14:20

..........."..... Mezikrouzky se pouzivaji tam, kde nedochazi ke ztmavnuti hledacku z nejakeho duvodu, napriklad pred makroobjektiv ci teleobjektiv, rozhodne se nepouzivaji u reverzu, kde se obvykle divas skrz zacloneny objektiv...".....

Proto je lépe používat mezikroužky s přenosem, kdy se ostří na plnou díru, funguje AF a k zaclonění dojde až při expozici. A obracecí kroužek jen při větších výtazích a v pevné konfiguraci (na stativu), kdy se zacloní až po zaostření.

Na př.: http://obchod.fotoskoda.cz/canon-mezikr ... cification
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 4. 2014 14:42

Puntík píše:..........."..... Mezikrouzky se pouzivaji tam, kde nedochazi ke ztmavnuti hledacku z nejakeho duvodu, napriklad pred makroobjektiv ci teleobjektiv, rozhodne se nepouzivaji u reverzu, kde se obvykle divas skrz zacloneny objektiv...".....

Proto je lépe používat mezikroužky s přenosem, kdy se ostří na plnou díru, funguje AF a k zaclonění dojde až při expozici. A obracecí kroužek jen při větších výtazích a v pevné konfiguraci (na stativu), kdy se zacloní až po zaostření.

Na př.: http://obchod.fotoskoda.cz/canon-mezikr ... cification


K cemu jsou platne automaticke mezikrouzky u REVEZNIHO objektivu proboha? :lol:
A doporucit nasledne JEDEN mezikrouzek za skoro 4 tisice Kc, kdyz se daji koupit automaticke TRI mezikrouzky za 2,5 tisice, to je taky na velke podekovani :D
Naposledy upravil Petr Luňák dne 25. 4. 2014 14:45, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 14:43

Reverzního kroužku netřeba.

"Na př.:" není tento. A ne všechny přenosové elementy (tedy i TC) jsou schopny i AF.
Naposledy upravil Puntík dne 25. 4. 2014 14:51, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 4. 2014 14:48

Tak ani ne dva a pul... :)

http://www.daganet.cz/mezikrouzky/220-m ... clony.html

http://www.aaron.cz/produkty/viltrox-sa ... on-ef-ef-s

-- 25. 4. 2014 14:54 --

Puntík píše:Reverzního kroužku netřeba.

"Na př.:" není tento. A ne všechny přenosové elementy (tedy i TC) jsou schopny i AF.


Jak netreba reverzniho krouzku? Tak proc reagujes na to, kde o nem konkretne pisu? Ach zase ta schiza a zase to utikani od jadra pudla... :tleskani

AF je zavisle na svetelnosti celeho kompletu, ne na samotnych krouzcich proboha! Jdi uz fakt do haje s tema tvejma vyctenejma radama.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 14:54

Věřím, že cross 182 je svéprávný a vyhledat si nejvhodnější mezikroužky dovede sám. Za panáct stovek je to bez debaty nejlepší řešení, na obracecí kroužek stále ještě lze rezignovat. Mne na můj přístroj stály víc. :-)
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 4. 2014 14:59

Priklady vyuziti mezikrouzku (v mem pripade Phottix za 2590Kc).
Nikkor 70-200/2.8 + mezikrouzek 20mm:
Obrázek
Samyang 85/1.4 + tri mezikrouzky (12+20+36):
Obrázek
Nikkor 105/2.8 VR + tri mezikrouzky (12+20+36) + orez na cca polovinu zaberu:
Obrázek

-- 25. 4. 2014 15:03 --

Puntík píše:Věřím, že cross 182 je svéprávný a vyhledat si nejvhodnější mezikroužky dovede sám. Za panáct stovek je to bez debaty nejlepší řešení, na obracecí kroužek stále ještě lze rezignovat. Mne na můj přístroj stály víc. :-)


Prachsprosty alibismus nasledovany naprosto lzivym tvrzenim. Zadne mezikrouzky v kombinaci se zadnym objektivem se nedokazi ani zdaleka priblizit zvetseni, jake nabizi sirokouhly REVERZNI objektiv. To jsou fakta, ktera lze uplne hrave prakticky dolozit, coz se koneckoncu z me strany nejednou stalo. Ale klidne se zesmesnuj dal Tecko, nebot jak sam rikas, cross 182 je jiste svepravny a dokaze tak rozlisit, kdo tomu spis rozumi a kdo spis nerozumi.

Zdravim.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 4. 2014 15:10

Inu, zatím co ty si tu hraješ na prudkého fotografa, mne za takovouto a další práci dost dobře řadu let platili. Takže se tu klidně vycukej, já přiznávám ochotně že vím, že nic nevím.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 4. 2014 15:21

Puntík píše:Inu, zatím co ty si tu hraješ na prudkého fotografa, mne za takovouto a další práci dost dobře řadu let platili. Takže se tu klidně vycukej, já přiznávám ochotně že vím, že nic nevím.


Nedotknutelny argument :tleskani Obzvlast, kdyz se podivam na cvakalisty do nejen mistnich deniku, co za "umeni" tvori. I oni jiste muzou argumentovat tim, ze umi, kdyz jsou placeni :-D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 25. 4. 2014 17:42

Klídek Petře, jestli si minimálně z tohoto vlákna tazatel nedokáže vybrat koho brát vážně, tak si dovolím tvrdit, že dobře mu tak.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 25. 4. 2014 18:02

Nechtěl jsem vás tu rozhádat. Jen se chci začít konečně učit fotit, tak sbírám rady :)

Petr Luňák píše:S tim clonenim Canon objektivu si to popsal spravne. Jen dodam, ze nekteri jedinci objetovali setovy 18-55, ktery vykuchali a kontakty ze zadni casti objektivu vyvedli na reverzni krouzek, takze ikdyz maji objektiv obracene, tak muzou menit clonu. Tobe bych to u STM asi nedoporucil, kor kdyz je to tvuj jediny objektiv :) Ale ten setak se da poridit za par stovek z druhe ruky, kdyby sis ho chtel na tyto ucely upravit a jsi trochu zrucny ;)

Dobře, díky :) Zatím to nechám jen s obyčejným reverzním a až si to odzkouším a uvidím, jestli mi to půjde nebo ne, tak případně zkusím tuto alternativu :)

Jinak koupil jsem ten kroužek v Ostravě (nakonec ne s Ebay, jak jsi mi posílal link) za 130 (kovový, nevím, jestli dělají i plastové), takže cena nebyla špatná :)
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 25. 4. 2014 18:15

"Jen dodam, ze nekteri jedinci objetovali setovy 18-55, ktery vykuchali a kontakty ze zadni casti objektivu vyvedli na reverzni krouzek, takze ikdyz maji objektiv obracene, tak muzou menit clonu"

Tohle jsem nejak nepochopil. Reverzni krouzek prece spojuje sroubeni na predni strane obou objektivu. K cemu jsou kontakty vyvedene na reverznim krouzku?

Jinak trochu nerozumim, proc vyrobci objektivu nedelaji neco jako obracene nasazeny objektiv v cene levneho svetelneho objektivu, ale optimalizovane pro makro. Takovy makrokonvertor na velka zvetseni
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 4. 2014 18:18

cross182 píše:Nechtěl jsem vás tu rozhádat.



to není tvoje práce, to je zdejší status quo :-D
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků