Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fryw 8. 12. 2014 13:04

Petr Luňák> A co ten co sice chytá ryby na gril ale chytá je na žížalu, byť je šance je chytit třeba na rohlík? Jak se díváš na tohle?

Jsou to prostě zapeklité záležitosti (ty morální postoje) a nejde asi na to jít uplně tak rozumově.
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 12. 2014 13:30

Tak to ale myslím máme všichni velmi podobně, jen se lišíme v limitech, na kterých se rozhoduje co už je a není hloupost. Tu lze popsat jako chování, které škodí buď okolí, nebo mě samostnému. My se dokážeme potkat na to, že usmrcení jedince za účelem vyhlášení rezervace je prospěšné. Někteří máme pochybnost, zda i to je nutné. Člověk věci znalý tvrdí, že je to nezbytné, protože do brouka z pouhé fotky nevidíš. To je podle mě pádný argument a protože té problematice nerozumím, jsem ochoten přijmout s určitým rizikem omylu autoritu někoho, kdo alespoň na první (a i druhý) pohled ty znalosti má. To riziko omylu je tu malé, moje zkušenost mi říká, že je přijatelné. Pro jedince méně zatížené zkušeností, ve věku vybaveném zdravou schopností o všem pochybovat, to může být méně přijatelné. O tom asi nemusíme diskutovat, tak to je a je to správně. Věci by se jinak těžko pohnuly.

A pak tu máme situaci, kdy se radí fotky chtivým amatérů, hmyz zchladit. To zabíjení tam pokud vím navržené nebylo, jen se konstatovalo, že ani usmrcení není žádné drama, protože těch exemplářů jsou přinejmenším desetitisíce. A tady rozumím určitému vymezení, proč by si to měl někdo zjednodušovat, když já jsem si tu práci s tím dal a nic nezabil ani nemrzačil. Má to ale jednoduché východisko, většině lidí na pár broucích nesejde. Ba co víc, mnoho jedinců homo sapiens bude dokonce plenit ta chráněná území ať za účelem atraktivního úlovku na prodej nebo jen do sbírky. Konec konců placené odstřely šelem v Africe budí sice pozornost médií, ale vcelku to k ničemu jinému než zaplnění okurkové sezóny nepřispívá.

Když chodím po městě a vzpomínám, jak to dřív, rozuměj za komára, bylo všechno špinavé a zaplivané, a vidím ty vajgly, co zůstaly dodnes, mám pocit, že se toho moc nezměnilo. Ale jedno přece, v mém okolí (i generaci) už nekouří prakticky nikdo, kromě pár nenapravitelných jedinců. A s tím cigárem většinou vidím mladé slečny kolem dvaceti. Což je velký obrat, to dřív nebylo. Tak teď nevím, jestli je to generační záležitost, nebo osobnostní rys. Tedy ta ochrana přírody a okolí. Spíš to druhé a jen u někoho. A není to nutně norma, a bohužel dnes už ani zvyk. APlikovat to plošně nutně vede k nesouhlasu okolí, které zpohodlnělo a nastavilo limity jinak.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 12. 2014 13:47

Fryw: prekvapi te hodne, kdyz reknu, ze se muj pohled na to nijak nelisi? Nepochybne existuji miliony lidi, pro ktere je to jen zizala. Stejne tak jsou miliony lidi, kteri napriklad zabiji pavouka v domacnosti, protoze se ho stiti. Ja ho seberu a vynesu ven. Stejne tak bych tu zizalu nenapichl na hacek.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 12. 2014 13:52

Dorcadion píše:Takže vám zbývá makroblesk a v případě extrémně rychlých ....... objektů zchlazení. V terénu to řešíme s kamarády krabičkami přenocujícími pod autem na zemi a ranním focením "na provozní teplotu nezahřátého" materiálu. Což je někdy tak 2-3 minuty času........


Tato věta mluví o zkušenosti, že zchlazený hmyz ( v tomto případě pobytem v krabičce přes noc pod autem) po dvou, třech minutách opět mizí/odlétá. Což ví každý, kdo se k seriozní práci s makrofotkou hmyzu dostal. Nebo alespoň pochopí. Evidentně to přes všechny silácké řeči není případ PL.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 12. 2014 14:13

Puntík píše:A moucha sedí jak přibitá. Možná je i mrtvá, dneska jsem dvě masařice zabil....... :-)


Kdo je tu nejvetsi silak je snad kazdemu jasne. Jinak Sheldon Puntik opet nezklamal:
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fryw 8. 12. 2014 17:35

Petr Luňák> Nepřekvapí. Je to v pořádku. Proto jsem to napsal hned v prvním příspěvku k tomuto tématu. Prostě je to vnitřní přesvědčení, které ale nemusí nutně odrážet realitu. Proto si myslím že není dobré na to nabalovat nějaké jakože reálné argumenty, protože tím vzniká poměrně vratká a snadno napadnutelná konstrukce. Není to potřeba a myslím že ani není moc fér ti to nějakým způsobem vyvracet...
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 12. 2014 18:22

K vůli takovýmto fotkám muselo být kdysi zničeno několik žároviček. Také barbarství ? No, nebyly moje. :-)
IMGP2011- 6-12.jpg


Nefotí se jenom makro-mouchy..... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 8. 12. 2014 19:06

Tak abych to vratil zpatky k tematu, dopustim se jedne uvahy. Foceni makra s reverzne nasazenym objektivem neni nic jineho, nez pouziti makropredsadky, ktera neni jednocockova. Zvetseni je uchazejici, cena take, protoze je mozne pouzit pevne sklo v cene dejme tomu 5 tis. Je tospojeno s par neprijemnostmi, nutnost zafixovat otevrenou clonu, nemoznost nasadit slunecni clonu.
Proc nekdo nevyrabi takovou vicecockovou makropredsadku optimalizovanou na makro za rozumnou cenu?
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 12. 2014 20:03

Proč by to kdo dělal ? Jenom by tím patrně přispěl dalšími optickými členy k pravděpodobnému zhoršení kresby. Makrorežim není v podstatě nic jiného, než větší vyjetí objektivu při ostření na krátkou vzdálenost. A pokud nestačí dráha posuvového závitu, lze výsuv prodloužit mezikroužky. Mnohem levnějšími, než optika. Při tom lze použít i sluneční clonu, i polarizační filtr. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fryw 8. 12. 2014 20:26

A dá se říct jestli je pro krátký (30 mm) macro objektiv lepší volba mezikroužek nebo makro předsádka?
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 8. 12. 2014 20:37

To Puntik:
Delal by to pro ty omezence, kteri pouzivaji reverzne nasazene objektivy nebo predsadky a jeste jim nedoslo, ze jediny spravny zpusob jak fotit makro je pouzit mezikrouzky
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 12. 2014 21:13

Fryw píše:A dá se říct jestli je pro krátký (30 mm) macro objektiv lepší volba mezikroužek nebo makro předsádka?


Da se rict to, ze na 30mm objektiv bude oboje ztezi pouzitelne.

Puntík píše:K vůli takovýmto fotkám muselo být kdysi zničeno několik žároviček. Také barbarství ? No, nebyly moje. :-)
Nefotí se jenom makro-mouchy..... :-)

Zdravím


To musel byt zajimavy aparat, respektive uctihodna velikost snimace. A nebo ze by pan vseznalek nevedel, co pod oznaceni makro spada a co jeste ne? :hm
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fryw 8. 12. 2014 21:40

Díky. A na 200mm, nebo to už je zase až příliš?
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 12. 2014 22:17

Janeiro píše:To Puntik:
Delal by to pro ty omezence, kteri pouzivaji reverzne nasazene objektivy nebo predsadky a jeste jim nedoslo, ze jediny spravny zpusob jak fotit makro je pouzit mezikrouzky


Janeiro, jsi zbytečně kousavý. Nevím, jestli jsou mezikroužky jediný správný způsob, jak fotit makro, ale jsou logickým pokračováním v případě, že už konči možnost dalšího výsuvu objektivu pohybovým závitem. Obracecí kroužek má logické opodstatnění v případě, že se vzájemně mění vzdálenosti předmětové roviny a průmětny. U měchových přístrojů nikdy nikdo mezikroužky ani ten obracecí neřešil, u kompaktů v režimu makro se nepoužívá také vůbec nic. Oproti obracecímu kroužku mají (ty dražší) výhody nejen v možnostech velkého rozsahu změny zvětšení, použití clony a polarizáku, i ve stále fungujícím AF a automatice clony (ostří se na plnou díru). Stejně tak i oproti předsádce se dají použít celoživotně na všechny možné objektivy bez ohledu na jejich ohniskové délky a průměry filtrových závitů. Pokud tedy nedojde k dotyku předmětu s čelní plochou první čočky objektivu. Pro větší vzdálenost od předmětu, nebo velká zvětšení se používají makroměchy. download/file.php?id=40204
Pokud to někdo dělá jinak, nemusí být nutně omezenec, patrně volí v tu chvíli "menší zlo". Nicméně to, co jsem ti napsal, se dá najít i v literatuře. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 12. 2014 00:39

Fryw píše:Díky. A na 200mm, nebo to už je zase až příliš?


Vubec ne, naopak je to vyhoda, s delsim ohniskem muzes pak zkombinovat klidne mezikrouzky s predsadkou a porad bude jeste odstup objektu od predni cocky akceptovatelny, akorat neni snadne najit foceny objekt v zaberu, vlivem uzkeho zorneho uhlu. Nez jsem zacal pouzivat revezne Tamron 17-50, tak jsem na D90 mel makrac Tamron 90 prave se 3 mezikrouzky a predsadkou Hoya +4D. Tusim, ze dle testu na pravitku, mi to davalo zvetseni necele 3:1. No a pro srovnani, Tamron 17-50 umi na APS-C snimaci az 6:1 ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků