Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cpbbt 9. 10. 2014 08:21

Hele, a jak je to s bacily a viry? Ty se můžou zabíjet anebo ne?
cpbbt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomas.skipp 9. 10. 2014 11:05

T-lama: Systém mám v podpisu. Nikon D90 + Nik 18-105mm + Nik 35mm f1,8 + Tokina 12-24 f4 DX2
tomas.skipp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 9. 10. 2014 11:28

Hrátky s obráceně nasazeným objektivem si můžeš vyzkoušet i jen při pouhém držení objektivu vůči tělu, není to sice moc šikovné a na skutečné focení prakticky k ničemu, ale dá to určitou představu o poměru zvětšení. Ta 18-105 by z nich mohla asi vyhovovat nejvíc, reverzní kroužek stojí pár stovek, případně to můžeš spáchat jako Petr Luňák z krytky (dle zručnosti ;-) )...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 10. 2014 12:49

Nejlevnejsi bude pouzit 35/1.8 reverzne pres redukci z ebay za par korun. Clonu pak bude nutne necim zaaretovat v urcite poloze.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 12. 10. 2014 02:02

ahoj. rád bych se zeptal na pár věci - jak docílit zvětšení řekněme 2:1, či 3:1 ? (7:1 je moc, to se hodí asi jen na brouky)
a kdybyste měli koupit nový objektiv, který by to byl:
Tamron 60 či 90mm makro anebo
něco jako 50mm 1.8 D + makro - mezikroužky ?
s Nikon 18-55 je to špatné, byť přenos clony i automatického ostření s makrokroužky funguje, prakticky nepoužitelné,
mám ještě telefonvertor, mohu jej dát za mezirkoužky anebo jen jedno či druhé zvětšení ?
a kde se dá sehnat reverzní člen na bajonet, chtěl bych zkusit fotit s obráceným objektivem
makrofoto
další otázka - dá se se clonou F11 ještě udržet z ruky aneno pak už jen stativ/blesk ?

Tamron 17-50 už nemám, myslíte že SIgma 18-50 má stejné vlastnosti při reverznim nasazení jako Tamron 17-50 ?
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 10. 2014 12:55

Tak poporade:
1. Tamron 90mm
2. Muzes to zkombinovat, jak takova sestava na tom bude potom opticky nedokazu posoudit. Pokud je TC kvalitni, melo by se to dat snest, v opacnem pripade to bude katastrofa a lepsi jen mezikrouzky.
3. Napr.:

http://www.elementrix.cz/www-foto-eshop ... 53-3-Nikon

4. Tam, kde bys f11 udrzel z ruky, bude pravdepodobne tak hnusne ostre svetlo, ze stejne fotit za takovych podminek nema smysl. Takze blesk + difuzer.
5. Pravdepodobne, ale co ti brani to vyzkouset? ;)

Nikon D80 + reverzni Tamron 17-50 na 50mm:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 12. 10. 2014 15:14

Petr Luňák - viděl jsem tvé video na YT, další metoda je spojení 2 objektivů, mám Nikkor 70-210 F4 a mám zájem o nákup 70-300 VR, tohle nejsou makro objektivy, ale podobné fotky s nimi jdou vytvářet, mezikroužky mi nemohou pomoci na N. 70-210,
hrálo by roli nějaké spojení 2 objektivů, např reverzní nasazení 50mm 1.8 na přední člen toho telefobjektivu, to samé pak s 70-300, který bych chtěl do budoucna?
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 10. 2014 20:06

Na tohle ti fundovane odpovi pouze dva typy lidi. Ten, kdo presnou sestavu jiz vyzkousel, coz ja nejsem a pak ty sam, protoze to vyzkouset muzes :) Vsechno jde, je jen otazkou, jaky bude vysledek z hlediska pomeru zvetseni a samozrejme z hlediska obrazove kvality. Neni nic jednodussiho nez tu padesatku vzit a zkusmo ji pred tim teletem co mas pridrzet ;)
BTW proc ti nemuzou mezikrouzky na 70-210 pomoct?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 10. 2014 14:32

Gender.Bender - spojením těchto dvou objektivů dosáhneš obrovského zvětšení, ovšem tak malé hloubky ostrosti, že je snímání s nimi při držení přístroje v ruce prakticky nemožné, a to i pro velmi malou vzdálenost přední čočky této soustavy od předmětu.
Drž se běžného ohniska ve spojení s mezikroužky. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomas.skipp 13. 10. 2014 19:24

Tak jsem koupil reverzni kroužky na oba objektivy (Nik 18-105mm a nik 35mm). Lépe se mi pracuje s tou 35mm, dá se fotit ostře. Se seťákem je to horší, hodně se třese na stativu a tak detaily moc nejdou. Možná, kdybych měl externí blesk, teď jsem si svítil čelovkou. :-D

Na vyzkoušení to je supr.
tomas.skipp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rnechvatal 17. 10. 2014 06:41

Nevíte zda se dá někde na nějakém fóru ještě popovídat s Kutilkou ??? Rád bych se ho zeptal na něco k Anaretu 4,5/30 na focení makra.
rnechvatal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod montone 26. 10. 2014 12:28

Já vybral pár věcí za skvělou cenu zde http://www.worldshopping.cz/e-shop/pris ... grafy.html
montone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dorcadion 7. 12. 2014 17:46

Tak jsem si se zájmem pročetl celé vlákno a někdy jsem se nestačil divit ;-) . Ale to je normální, sto lidí, sto názorů a není možné říci že jen jeden je správný... Jako entomologa, který často v terénu fotí hmyz, mne zaujala debata makroblesk x jiné osvětlení a pak problém "pacifikace" hmyzu před focením.

Někdy není čas na to si hrát se složitým osvětlovacím systémem, hledat ideální osvětlení, používat stativ... Pokud jste na expedici (třeba Irán, Východní Turecko...), v horkém, ale větrném počasí a chcete vyfotit (pokud možno slušně z hlediska estetického, technického i vědeckého) některé druhy hmyzu tak jste dost limitováni. Většinou to lze řešit klasickou sestavou makroblesk a makroobjektiv, to zabere nejmíň místa a je to poměrně pohotové. Většina druhů pro mne atraktivního hmyzu (v mém případě brouků z čeledí tesaříkovitých a krascovitých) je v době své aktivity velmi rychlá, ostražitá, při vyrušení okamžitě odlétá a je poměrně velice neposedná... A pořídit slušnou fotku je docela challenge. A pokud máte v hledáčku druh, který živý vidělo pár lidí, nebo lépe druh, který evidentně je druhem neznámým a jde o jediný zatím známý exemplář, tak si dávate setsakra pozor aby vám neufrnkl... ;-) . Takže vám zbývá makroblesk a v případě extrémně rychlých či extrémně vzácných objektů zchlazení. V terénu to řešíme s kamarády krabičkami přenocujícími pod autem na zemi a ranním focením "na provozní teplotu nezahřátého" materiálu. Což je někdy tak 2-3 minuty času. Ovšem naše cíle jsou tak vzácné, že povedená fotka živého jedince udělá radost vždy. Nechci zklamat Petra Luňáka (...protože se sám léta angažuju v ochraně přírody), ale nasbíraný materiál pak nekompromisně jde do smrtiček a je posléze vypreparován, determinován, popsán (v případě nových druhů) a uložen do sbírek :).

Pár příkladů makra s makrobleskem bez "chlazení":

http://fc08.deviantart.net/fs70/i/2012/311/e/a/julodis_by_dorcadion-d5k94da.jpg
(krasec Julodis armeniaca - Nemrut Dagi National Park, východní Turecko)

http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2012/333/f/f/jewel_i_by_dorcadion-d5miy68.jpg
(krasec Julodis onopordi - Nemrut Dagi National Park, východní Turecko)

http://fc02.deviantart.net/fs71/f/2012/334/1/8/black_and_red_by_dorcadion-d5mmtpb.jpg
(v té době jeětě neznámý a nepopsaný tesařík Calchaenesthes primis - Nemrut Dagi National Park, východní Turecko)

Nikon D90, NIKKOR AF-S Micro 105 mm f/2,8 G IF-ED VR, blesk Nikon SB-R1C1 Macro
Dorcadion
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 12. 2014 18:36

Ale to je preci tak krasne, ze jakmile clovek objevi nejaky novy druh, tak jej okamzite usmrti "na pamatku", protoze fotka preci nestaci. Jak jen muze byt nekdo z takoveho pristupu k prirode pohorseny... ^^

Ukazkove fotky krasne demonstruji, jak nehezke svetlo makro blesk produkuje. Diky za ne.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 12. 2014 19:01

Docardion, této reakce se nevšímej, všichni fotografové nejsou takoví a názor odborníka je pro ně poučením. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků