Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 1. 2014 19:17

Opakovane dostavam dotazy jaky si koupit makroobjektiv, co pouzivam, s cim fotim, jak fotim atd. Velkym lakadlem je pro moho lidi velke zvetseni malych objektu na fotografii, ktere resim obracenym nasazenim objektivu. I na toto tema se me pravidlene lide ptaji, proto jsem se rozhodl udelat takove uvodni video k teto problematice, treba to zde nekomu pomuze do budoucna:

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 1. 2014 20:02

Hodně solidní video. Diky.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Toni23 16. 1. 2014 20:29

Děkuji,super video
Toni23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vstan 9. 3. 2014 16:54

Super, už se těším na pokračování. Moc děkuji.
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 5. 4. 2014 18:02

Druha cast je v eteru ;)

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Edems99 6. 4. 2014 06:51

Pekne tutorialy, diky za ne. Jen by mne zajimalo, pri takto velkem zvetseni, treba 5:1 musi byt bez makrosanek hrozne tezke z ruky zaostrit pohybem predozadnim, HO musi byt tak v desetinach mm, kolik mas odpadu na jeden povedeny zaber? Ja kolikrat i pri pouziti makroobjektivu se zvetsenim 1:1 mam dost malou HO a sem tam radeji pouziji makrosanky na nejake statictejsi predmety...
Edems99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 6. 4. 2014 11:11

Paradni video, po delsi dobe neco v cestine na co se da celou dobu divat a nemam z toho pocit amaterismu. Diky za to. Nechci parazitovat na vlakne p.Lunaka, jen pisnu me zatim male zkusenosti s makrem (kdyztak to klidne smaznete jestli to bude nekoho iritovat) :-P .

Sam s makrem teprve zacinam a vzhledme k tomu, ze nevim jak mne to chytne nechtel jsem vrazet prachy do makro objektivu. Prvni myslenka: pouzit setak 18-55mm z NEXe a dokoupit mezikrouzky s prenosem el.signalu, ikdyz to neni draha zalezitost (pro NEX ebay cca 500-600,-) odradilo mne dost prispevku o obcasnych problemech pri prenosu signalu, vrceni pri ostreni, atd. Zakoupil jsem protopar desitek let starou padesatku s kvalitni kresbou, konkretne Yashinon DS-M 50/1.7, ktera se bude dat pouzit i pro krajinarsky detail a portrety. Objednal jsem redukci M42 na E-bajonet, M42 mezikrouzky a redukci 49mm (filtr sony NEX)->52mm (filtr Yashinon) pro reverzni pripojeni. Porizovaci cena prislusenstvi cca 250,-

Osobne mi s moji sestavou prijde lepsi pouziti mezikrouzku. Pri pouziti reverzniho objektivu je na NEXu moc velka vinetace (musi se oriznout), vetsi zkresleni a stineni objektivem (vyresil by blesk s difuzerem). Zvetseni mam max. 0,9x. Na druhou stranu mezikrouzky snizuji svetelnost objektivu, ale mam k dispozici plnych 16Mpx, nestinim si tolik na objekt-ostrim z vetsi vzdalenosti, nemusim sebou tahat 2 objektivy a nezatezuji tolik vyzoomovany setak jako pri reverznim pripojeni. Zvetseni je max. 1,1x. Neni to mnoho a makropredsadka by to znacne vylepsila, ale pro zacatek a bezne vyuziti to staci. Ono se pri kvalitnich 16Mpx z APS-C da dostat slusny vyrez a navic za ty prachy... Samozrejme jine sestavy, napr. s teleobjektivy se budou chovat jinak. Tady jsou vysledky pri foceni klasickeho vysouvaciho meridla o siri cca 12mm:
1. reverzne pripojene objektivy (Sony SEL1855@55mm+Yashinon 50/1.7)
http://www.2imgs.com/6fce3e14c7
2. pouziti mezikrouzku Pentacon (delka 50mm) +Yashinon 50/1.7
http://www.2i.cz/1631c1eb38
3. surovy test s okem mouchy (Sony SEL1855@55mm+Yashinon 50/1.7)
http://www.2imgs.com/7120d0fa29
Poznamka: Moucha byla jen omracena a po testech vypustena na svobodu. :potichu

Chtel bych se zeptat co by se dalo doporucit pro vyrobu difuzeru, vzhledem k tomu, ze mam bezzrcadlovku, kde neni moc co pridelat (max. na ty mezikrouzky) a slaby externi blesk (myslim ze smer.cislo 7 pri ISO100). Takova polopruhledna tlusta deska co je ve videu pro mne asi nebude to prave aby mel blesk i nejaky ucinek?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 4. 2014 14:18

Edems99: nedokazu ti dat nejake presne cislo, nekdy to vyjde na prvni pokus, nekdy je to i pet cvaku, nez se trefim do DOF. Zalezi na nekolika okolnostech. Jednak co fotim (stoji to? Leze to?), druhak kde to fotim (muzu se zaprit loktem o zem ci zed?). Porad ale radsi obetuju nejaky ten odpad, nez abych pred kazdym zaberem nastavoval stativ ;)

kultus: jen parazituj, od toho jsem to vlakno zalozil ;) Co se difuzeru tyce, tak plati jista umera. Cim mene pruhledny difuzer je, tim vice zmekci svetlo, tim vice ja ale logicky narocnejsi na prosviceni bleskem. Jak jsem zminil ve videu, ja jsem tu 5mm desticku z tvrdeho pvc prosvitil i internim bleskem. Zase ber v podtaz, ze blyskas ani ne na 30cm ;)
Jinak casto se pouziva pauzovaci papir, ten bude mit propustnost svetla vyssi rekl bych. A je lehky, takze se da udelat z nejake krabice od dzusu jednoduchy lehky difuzer. Horsi to ale bude s tim hranatym tvarem odlesku v ocich, pokud bys fotil skakavky :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 7. 4. 2014 06:16

No vzhledem k delce sestavy se vsema mezikrouzkama bude blesk bez nejakeho udelatoru-tubusu ktery privede svetlo pred objektiv a ne pres nej pouzitelny jen pro max. 2 nejmensi krouzky. Jsem na to moc hrr, chce to udelat par fotek bez blesku natvrdo ukasnit si jake zvetseni a sceny se v terenu povedou a pak podle delky sestavy poresit blesk s difuzerem.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 4. 2014 09:06

kultus, možná by mohlo být lepším řešením, pokud se budeš makrem zabývat dlouhodobě, použití makro blesku. V podstatě jedno jaké značky, na obrácený objektiv bys s jeho uevněním stejně musel improvizovat. Ale pokud by ti seděl na tvoje objektivy, jeho využití je možné nejen v makru, ale i v jiných oblastech, například v portrétu, reportážním obzvlášť. :-)
Přikladně - http://www.megapixel.cz/metz-blesk-15-ms-1

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 7. 4. 2014 09:14

Tento blesk mam ja, pouzil jsem ho na stary makro objektiv, novy ma vetsi prumer, takze ho nenasadim. Asi bych ho prodal.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 7. 4. 2014 11:49

jo dik za typ pekny blesk, ale to je jeste daleko. Nejdrive si chci vystacit s tim co mam, pripadne si neco udelat doma, a az pak narazim na limity uvidim co dal...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 7. 4. 2014 13:49

Já jsem Yashinon. 50/1.7 na makro používal s mezíkrouzky , obraz nebyl vůbec spatnej,, jen se při zaclonenii hůře ostrilo, v opt. Hledáčku byla docela tma, ale to byl malej a nepříliš svetlej Hledacek u OLy E 300. Pro začátek to ale není špatná volba. Nasviceni jsem používal jednoduchej papirovej difuzor a to jak na interní, tak i externí blesk.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 4. 2014 14:16

Svetlo z takovehoto kruhoveho makroblesku jako navrhuje teoretik Puntik nevypada na fokach ani torchu hezky. Predevsim je to svetlo relativne ostre, protoze pred to nedate zadny uspokojivy difuzer. Za me tedy kruhovy blesk ne! Podivejte se, kolik dobrych, respektive znamych makrofotografu jej pouziva... to hovori za vse.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 7. 4. 2014 15:16

Rodri: na NEXu je na displeji temer 10x lupa + focus peaking (obarveni zaostrenych hran) takze na displeji je vsechno dobre videt a manualni ostreni je ikdyz narocne tak diky temhle pomuckam spolehlive, na tom Yashinonu si krome ostre kresby vazim hlavne jemne ostreni. Co jsem zkousel jine stare objektivy, tak s nima to ostreni tak fajne nebylo, myslim ze jsem koupil dobre...uvidime jestli to zvetseni 1:1 bude stacit nebo jeste dokoupim nejake delsi ohnisko
kultus
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků