Jak fotit pohyb psu na vystave v halach

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bolero2004 4. 11. 2013 15:24

Dobrý den všem,

měl bych na Vás prosbu, zda by mi někdo nemohl poskytnout radu, jak co nejlépe dokázat vyfotit psa v pohybu na výstavách v halách, kde není moc dobré osvětlení.
Naposledy jsem fotil o víkendu v Letnanech, kde byla mezinárodní výstava psů. Bohužel osvětlení nebylo zrovna ideální a všechny portrétové fotky jsem fotil v nastavení 3200 iso s časem 1/125.
Fotím Nikonem D7000 a používám zoom Sigma 70-200/2,8.

Bohužel na pohyb psa je tento čas nedostatečný a ted babo rad, jak příště. Přeci jenom bych potřeboval zachytit pohyb psů v kruhu, ale říkám si, mám zvednout ještě ISO, už tak mi při zvětšení připadaly fotky dost zašumělé..

Budu moc vděčný za každou radu.
Předem moc děkuji
bolero2004
Návštěvník

Odeslat příspěvekod menicks1 4. 11. 2013 15:59

Zdravím jsou v podstatě tři možnosti:
1) nějaký světelnější objektiv, nejlevněji v této kategorii tak 85 1.8, záleží jak moc potřebuješ být blízko. Pokud se třeba dostaneš blíž tak i 50 1.4 apod.
2) FF kde 6400 iso je ještě použitelné. I když pokud chceš fotky hlavně tisknout 6400 je ještě v pohodě do max velikosti A4 možná i A3.
3) Zlepšit osvětlení, tzn dobře se postavit fotit když pes probíhá světlejším místem. Nebo využít blesk, třeba i dálkově odpalovaný, otázka je jestli to bude možné (nebude to psům nebo někomu vadit) a jak to bude vypadat..

Jo ještě se jim dá říct at více rozsvítí, to už mi taky jednou při fotbale vyšlo :D
Přikláněl bych se k první možnosti nebo kombinaci :)

Focení pohybu v hale patří mezi nejnáročnější na techniku.
menicks1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 11. 2013 16:21

Skus poprosit diskutera lukas_highenergy.cz. Venuje sa foteniu psov programovo.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 4. 11. 2013 16:32

A pro jaký účel to je? Pokud nepotřebuješ velké výřezy nebo dělat velký plakát, tak z D7000 je ISO 6400 dobře použitelné. Jinak na zpracování doporučuju Lightroom, umí odšumět docela dobře.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 5. 11. 2013 00:09

"Zahod" Sigmu a porid misto toho 50/1.4G a/nebo 85/1.8G. Nic levnejsiho me nenapada.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 5. 11. 2013 07:12

Vystavy jsou jedna z mala psich akci, kde je uplny standard pouzivani blesku a specielne v hale je to asi jedina moznost, jak dostat vysledek, co obvykle chteji vystavujici nebo odborny casopisy (o "umeleckejch reportazich" a jinym exhibovani se nebavim). Pozadavek obvykle je, aby byl pes vyfocenej presne v tom zlomku vteriny, kdy vypada jak ma (nohy, telo, usi, hlava - tzn. sekvence a vybrat), byl ostry a mel jasnou strukturu srsti na "porovnani". Ne uplne dobry barevny vyvazeni fotky se obvykle celkem toleruje a max u bilejch psu to chce ohlidat. Tzn. Fotit nejakym supersvetelnym sklem vzdycky nepomuze, protoze hrozi, ze podstatna cast psa bude mimo HO a hlavne kdyz je hodne blby svetlo, tak i pres ostry kontury, nebude srst prokreslena. Osobne fotim nejvic s 24-70/2.8 a bleskem. Pokud je pes mensi, dal (treba stul na opacnym konci kruhu) a nebo je hodne mista, tak beru 70-200/2.8 . Blesku se snazim vyhybat, ale malokdy to jde. HSS je vyhodou - pri 1/250 se obcas stava ze jsou tlapky mazly a vypada to blbe. Ale to uz zalezi na tom, jak a jaky plemeno se vystavuje.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod karf 5. 11. 2013 10:07

Jezdím docela často na psí výstavy a pokud jsou venku, tak fotím buď seťákem ef-s 18-135 nebo tamronem 70-300. Většinou světlo stačí. Pokud fotím uvnitř, tak beru prakticky jen ten seťák a fotím s bleskem (na eos 400d), nastavuju ho na max a clon/čas nastavuju ručně. iso pak 200-400 stačí. Fotím prakticky jen čivavy, který jsou malý, takže ohnisko 135 je tak tak, pokud zůstanu za páskou.
Přídavný blesk je asi nutnost, jak píše lukas_highenergy.cz
karf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bolero2004 5. 11. 2013 14:00

Děkuju všem za rady, přiznám se, že mě také napadlo fotit s bleskem, ale říkam si, jestli nebudu mít problémy, že při běhaní v kruhu psů mě pak nějaký paníček nezastřelí, že mu tam bleskám na psa.
Nebo používate blesk s odrazem?
bolero2004
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 5. 11. 2013 14:07

Blesk se snazim pouzivat az kdyz musim a tak jako jindy, takze kdyz jde odrazit, tak odrazim. Kdyz nejde, jako na spouste mist v tech Letnanech, tak aspon malej difuzer a nebo naprimo. Obecne blesk a zvirata na vystavach a pri sportu nejdou moc dohromady, ale u vystav se to tak nejak toleruje, protoze lidi chtej fotky. A narozdil od sportu nevim o tom, ze by nekdy blesk ovlivnil vysledek vystavy. Treba v zavereckach se blejska porad, profici tam maj silny blesky a jedou bezne sekvence a nikdo si nikdy nestezoval. Ale nejsnazsi mas se zeptat u kruhu, pokud si nejses jistej. Je mozny, ze je nejaky plemeno v tomhle citlivejsi a nefoti se s nim. Ale ja se s tim jeste nesetkal.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod bolero2004 5. 11. 2013 14:59

to máš pravdu, naštestí se ženy ptát moc nemusím, když vystavuje:)), u ostatních uvidím.
Je pravda , že 70-200 mi v Letnanech už někdy překáželo, musel jsem si dost odstupovat, ale na druhou stranu nebyl problém přes celý kruh vyfotit detail.
Ted mi v hlavě ještě začal vrtat nápad, že bych pořídil 24-70/2,8, ale to už mě asi doma trefí, asi nemá nic jinného cenu pořizovat než tamron, nebo nikon, ta cena, hm to budu muset okecat :))
bolero2004
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků