ostření na dotykovém displeji a správné držení přístroje

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 12. 2014 13:50

IvanGS: držanie som už prirovnával aj k držaniu piva a stolnotenisovej raketky:
http://dusanhaluska-photography.webnode ... -mi-drzia/
:-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 22. 12. 2014 15:04

Ganec - ten článek jsem četl, dokonce se postupně snažím prokousat všemi Tvými texty, bez toho bych na ně nemohl mít názor. Nicméně přiznám, že v nich nacházím stále víc věcí, často elementárně jednoduchých, se kterými se nemohu ztotožnit (a to jsou moje vlastní zkušenosti poměrně krátké). Např. "Zrkadlovku ale držím len jedným spôsobom: vždy mimo ťažiska. Aby som ju držal pevne, musím ju omnoho viac stláčať" - já nevím, jestli držím A77II, poměrně velký foťák, správně, ale držím ho pohodlně a především ho nijak "nestláčam". Držím ho oběma rukama a nemám pocit, že výsledný úchop je "mimo ťažiska", koneckonců během držení ovládám oba rolery, středové tlačítko apod. a to by při křečovitém, silovém úchopu nebylo možné. Mým hobby je mj. střelba a jak krátkou, tak dlouhou zbraň, držím primární rukou (to je ta, která tiskne spoušť), mimo těžiště. Proto nastupuje druhá ruka, která to bezezbytku vyrovnává a tak to cítím i u foťáku.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 22. 12. 2014 15:20

Ivane, Ganec by byl schopný poučovat Jágra o správném držení hokejky na zhruba šesti stranách tištěného textu. Vypotit takový elaborát o poměrně jednoduché věci je neuvěřitelný. Jsem schopný číst Viktora Huga, ale na Gance nemám, to je na etapy a s poznámkama.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 12. 2014 15:40

IvanGS: vtedy som ešte robil podobnú chybu ako robia tí, ktorí tvrdia že bezzrkadlovky majú zlý úchop: hodnotil som držanie zrkadlovky jednou rukou. Preto to porovnanie k pivu :-)

Fakt ale je, že ma po chvíli reálneho fotenia s D5100 (asi hlavne pri pozeraní výsledných záberov) ruky rozboleli.

Inak, čo hovoríš na toto držanie?
Obrázek
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 22. 12. 2014 16:29

Ganče, že ten svůj špígl drží onen jedinec jako prase revolver, neznamená, že si hned teď letí majítelé DSLR koupit úhlový hledáček, páč chcou mít super koncertovky. Prostě stejnej extrém jako ty. Jinak k úhlovému hledáčku, když jsem rozprodával výbavičku okolo D300, tak úhlový hledáček na svého majitel čekal nejdýl. Co vím jistě, tak to borec rozhodně nebyl na koncertní focení.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 22. 12. 2014 20:08

a držal som to normálne.. maximálne nad hlavou a pohoda.. :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 23. 12. 2014 18:08

Ganec: jedine, co na drzani fotaku ma zmysel riesit, je technika co najstabilnejsieho /najostrejsieho/ sposobu fotenia bez stativu. Vsetko ostatne je individualna zalezitost podla preferencii kazdeho sudruha, typu fotaka, vahy skla,atd.

Tu mas, studuj :) http://www.pentaxforums.com/reviews/lon ... ction.html
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 12. 2014 19:46

Mozno ide viac o problem maleho fotoaparatu, pri ktorom uzivatelia premyslaju ako ho vobec rozumne udrzat a ovladat.... no ak su s malym fotakom dostatocne velke a tazke objektivy (bez zoomu), tak to ide celkom dobre (drzanie za objektiv)...ale v pripade zoomu sa take fotaky krutia v ruke a je to cele nap**** zle
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 12. 2014 19:55

Dá sa zoomovať dvomi prstami, to nie je problém.
Objektívy bezzrkadloviek sú vždy dostatočne veľké aby sa za ne dalo chytiť (dokonca aj s pevnou 20-kou som ju držiaval aj za objektív).
U kompaktov sa to nedá, v tom je rozdiel.
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 23. 12. 2014 23:44

DUDISKO: Tublatanka to je srdcovka, pěkný fotky

Ganec: ten přídavný grip na M10 byl vyloženě příjemná záležitost, bez toho se foťák držel o dost hůř.

Na A6000 jsem zkoušel ostření dotykem (měl jsem to asi půl dne) a fungovalo to pohodlně. Ale málo fotím přes displej a ten foťák se mi špatně držel. Podotýkám, že nemám nějak moc velkou ruku.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 12. 2014 08:56

Aj moja :-) Akurát tu mám celú ich diskografiu...

Lotrandor: set s prídavným gripom by mohli dávať v akcii :hm

Bol som naposledy v dákom NAY-ku, alebo kde .. a vedľa lowendových zrkadloviek mali len E-PL5, no dokonca s odmontovaným gripom, aby tam mohli nalepiť tú svoju "prísavku". Tí, ktorí si vyberajú foťák podľa držania si ho určite nevyberú... :-(
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 24. 12. 2014 10:43

Lotrandor píše:Na A6000 jsem zkoušel ostření dotykem

Nepletes si to s jinym modelem? A6000 dotykac nema...
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 1. 2015 10:34

Aha čo som sa práve dočítal. Citujem:
Vzhledem k absenci gripu se přístroj nedrží tak jistě jako třeba nejlepší modely bezzrcadlovek. Moc to ale nevadí, člověk alespoň nemá tendenci k ledabylému fotografování jednou rukou a vrátí se ke správnému a bezpečnému obouručnímu držení.

Teda: bezzrkadlovka s malým gripom je v skutočnosti lepšie riešenie ako tá s veľkým, lebo nabáda na správne držanie foťáku pri fotení :-)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 23. 1. 2015 12:42

Petr Vozak je take jen clovek, stejne jako Ganec.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 23. 1. 2015 13:27

Ganec píše:
Teda: bezzrkadlovka s malým gripom je v skutočnosti lepšie riešenie ako tá s veľkým, lebo nabáda na správne držanie foťáku pri fotení :-)

A to jsi vydedukoval z čeho?
kozakm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka