tipy pro natáčení videa foťákem

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 30. 8. 2013 10:10

asi je nás foto-videomanů víc, budu rád, když se tady podělíte o své tipy jak si filmování ulehčit
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Janovsky 30. 8. 2013 10:31

No já mám tip na literaturu:

Homevideo I-III. (Grada 2008) - vše podstatné o typech záběrů, skladbě obrazu a střihu ...
Pro staromilce pak Nová škola amatérského filmu (Orbis 1962)
Ondrej Janovsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 30. 8. 2013 10:33

reign, záleží na tom co chceš točit. Pro report doporučuju pořád kameru, na klipy už to valim na fotáky. Ale chce to další výbavu :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 30. 8. 2013 15:51

no, s tou výbavou - celkem bych ocenil nějaké udělátko na plynulý zoom, máš nějaký tip?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 8. 2013 11:11

Powerzoomový objektív?

Na Casiu EX-V8 som mal slajder ktorým sa dala pohodlne meniť rýchlosť zoomovania.

Napríklad nová Sony ho má tiež (predpokladám že ho majú všetky PZ objektívy):
Obrázek
(no neviem či sa tým dá regulovať aj rýchlosť, zdá sa mi trošku krátky ten rozsah)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 31. 8. 2013 11:20

to sklo je hezké, ale na G5 asi nepůjde... Rozsah by mi plně stačil, slušná světelnost, stabilizace - ekvivalent na m4/3 by se hodil
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 31. 8. 2013 11:43

Reign, pro natáčení používám pod kameru opěrku, navíc tam je komfort i při váze 2,5 kilča při nastrojení trošku jinačí. To pěrku jsem pak snadno uzpúsobil i pod bezšpígly. K ostření jen tohle, boční ostření a je třeba se to naučit. Použití af nevylučuju a sám ho používám při běžných věcech. Ale na klipech ostřím ručně. Jinak s sklo 12-50 a 45-175 jsou moje oblíbené, i kvuli hladkému chodu při zoomování. Na kameře používám roční zoom, ale to je i kvuli velikosti skla pochopitelné. U mft je tomu právě naopak a za tuhle možnost jsem rád. Ještě k zoomování, píše se to pořád dokola, takže nevím proč má spousta lidí utkvělou představu, že když se chytnou točítka, tak musí zoom strhat jak borůvku. Osobně rostu, když vidím co předvádí tester Šurkala na digimanii. To je reprezentativní vzorek jak to dělá 99,9 procent lidi. JInak hodně při natáčení používám staré skla m42, konkrétně helios 58/f2 a tessar 50/2,8 Taky manulání samyang 7,5/3,5 už mi udělal taky spoustu práce. U něj se ostří napohodu, vše se vejde do HO :)

-- 31. 8. 2013 11:50 --

Ganec píše:(no neviem či sa tým dá regulovať aj rýchlosť, zdá sa mi trošku krátky ten rozsah)

Rychlost trafa předpokládám obdobnou jako u kolébek kamer sony, tedy dvě rychlosti. Stejně to je i u panasu, stačí lehce potlačit a je to pomalé, u silnějšího stisku to jede rychleji. Rozsah základního skla v tom nehraje roli
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 31. 8. 2013 12:38

Grimjaur: o zoomu u videa si taky myslím svoje, ale já točím svoje děti a ty mi občas vyběhnou velikostně ze záběru - z 90% potřebuji přejít na širší ohnisko, s těmi přískoky to holt doma vystříhám...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 31. 8. 2013 12:40

Dětičky jsou náročná "dispiclína" :-D
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 31. 8. 2013 13:02

:-D no vždyť neboj, omdlévám když čtu jak někdo chce úplně co nejlevnější foťák, že mu to stačí, chce to JENOM na fotky a videa malých dětí - normálně regulérní sportovní fotografie... Navíc ti malí rarášci nehrají podle žádných pravidel, nic nelze předvídat :hmm:
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 31. 8. 2013 21:08

Reign, ani nevis kolika rodicum jsem musel vysvetlovat, ze veta "chci pocitac, ale nejaky starsi a levny jen pro deti na hrani her" je nesmysl uz od zakladu. :D :D deti jsou proste nakladne ve vsech oborech. :)
Umbrella
Návštěvník