Jak fotit s Heliosem 44-2 na Sony NEX-5N

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Sebb 5. 1. 2013 19:36

Zdravím,

mohl by jste mi někdo prozradit, jaké jsou základní zásady focení s manuálními skly na digitálu?

Mám Sony NEX-5N a k němu přes redukci Helios 44-2. Občas se mi podaří zajímavá fotka ale je to spíš náhoda než že bych věděl co dělám.

Prošel jsem hodně článků na internetu ale převážně se zabývají tím co nebude fungovat, kde koupit redukci atd.

Pochopil jsem, že jediné režimy, které mohu použít jsou M a A. Taky jsem zjistil, že na objektivu se dá skokem nastavit na kolik půjde clona maximálně uzavřít. Pak je na objektivu taky prstenec na kterém jsou (asi) metry na které se ostří. Ten se pohybuje vůči takovým ryskám, které asi odpovídají hodntám clony ale jsou od "středu" na obě strany což nechápu ;-)

Jak tedy na to?

Předem díky za rady!
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 5. 1. 2013 20:55

Ty clony na obě strany jsou stupnice hloubky ostrosti - ale pro kinofilm. Uprostřed mají ukazatel na zaostření proti stupnici v metrech. Čili když nastavíš 2m proti tomu ukazateli, máš zaostřeno na dva metry - pokud je redukce správně vysoká. Kousek vedle je možná ještě jeden červený ukazatel - ten ignoruj, ten je pro infračervené světlo.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 5. 1. 2013 21:04

A jakým způsobem mám foťáku říct, jakou clonu jsem nastavil?

Myslel jsem, že to půjde v režimu M nastavit ručně a že tam dám to co mám nastavené na objektivu ale ono to tam nejde nastavit vůbec. Pochopitelně s "normálním" objektivem si tam mohu nastavit co chci.
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 1. 2013 21:10

1) clonu nastavuješ na objektivu (NEXu je to jedno)
2) ostříš objektivem (zapni si focus peaking v NEXu)
3) v režimu A, stačí zmáčknout spoušť a uděláš fotku

Stačí?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 5. 1. 2013 21:16

Mno tak je to jasné! Je to v rukách :-D

Takhle jsem to dělal ale většina fotek byla divná. Buď máznutá nebo přepálená nebo oboje dohromady.

Holt musím víc cvičit. Jen jsem si říkal jestli nedělám něco špatně respektive na něco nezapomínám...
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 1. 2013 22:52

NEX-5N by měl umět focus peaking (svítí/zvýrazněné hrany objektů co jsou zaostřené) a taky by měl umět zvětšit místo zaostření. Najdi si to případně v manuálu.

Focus peaking je skvělá funkce, bohužel nejlépe funguje s EVF hledáčkem. Ale na LCD by to mělo taky jít.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 5. 1. 2013 23:53

Focus peaking znám a s oblibou používám.

Zajímavé je, že mám zapnuté automatické zvětšení náhledu při manuálním ostření a se seťákem to funguje a s Heliosem ne. Tam to musím vybrat manuálně. Ovšem to je detail.
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 1. 2013 00:09

Zřejmě to bude tím, že bez elektroniky v objektivu foťák neví, že točíš ostřicím kroužkem.
kozakm
Návštěvník