Jak fotit bílé produktové foto ?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dejv_U 31. 12. 2012 15:17

Ahoj,

poradí někdo jak v domácích podmínkách vyfotit bílé předměty pro účely produktové fotografie a tak aby šlo snadno odstranit v editoru pozadí ?

Mám zrcadlovku Nikon D3100 se standardním objektivem 18-55 mm, stativ.
Fotím v improvizovaném "foto stanu" - stůl obehnaný bílým plátnem přes které svítí 500W halogeny, pozadí světle zelené plátno.
Focení venku na denním světle dávalo lepší výsledky, ale vzhledem k aktuálnímu době a situaci musím fotit v interiéru.
Focení tmavých předmětů na bílém pozadí je celkem ok, ale u bílých nejsem schopnej dostat ani uspokojující výsledky.
  • výrazný šum
  • neostré hrany
  • nevýrazné barvy
Příklad:Obrázek

Hrál jsem si s nastavením expozice, clony, kalibrováním bílé ale bez úspěchu.
Na lepší vybavení nebo na profesionálního fotografa nemám prostředky a ani to není ekonomické vzhledem k ceně foceného zboží.

Poradil by někdo jak na to ?
Dejv_U
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod snopa 31. 12. 2012 18:06

Správně vyvážit bílou musí jít i ve foťáku, a pokud né, tak v editoru je to otázka několika sekund. Stačilo by ti to takhle????

http://leteckaposta.cz/530547374

;) :)

-- 31. 12. 2012 18:50 --

Co se týká hran a kontrastu, tak bych použil "tvrdší" světlo. Rozptýleným to asi nedokážeš, a k bílé bude lepší tmavší pozadí . ;)
snopa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dejv_U 31. 12. 2012 18:53

Díky moc za odpověď a tu práci s úpravou, tohle vypadá barevně určitě líp.
Ale co s tou neostrostí a šumem, který jsou vidět v detailu ? Před tím jsem jsem třeba fotil svícen v bronzové barvě a vyšel krásně ostrý obraz a čisté barvy (bez těch fialových a zelených skvrnek).

Je ok to světle zelené pozadí ? Zkoušel jsem fotit proti tmavšímu kontrastnějšímu a ten bílej svícen sice vyšel s výraznějšími obrysy a v sytějších barvách, ale ta bílá chytila barevný nádech toho tmavšího pozadí a vypadalo to nepřirozeně.

Můžu ještě něco udělat líp co se týče připravy scény s tím skromným vybavením nebo jsem odkázanej už jen dodatečný úpravy v Gimpu/Photoshopu ?

edit: Mám tedy použít přímé osvětlení předmětu ? A co s tím odrazem kontrastního pozadí na ten bílý povrch ? Fotil jsem třeba proti tmavě oranžovému a okraje svícnu měly oranžový nádech.
Sorry že se ptám jako totální lama.
Dejv_U
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Northwestern 31. 12. 2012 19:34

Dejv_U píše:Ale co s tou neostrostí a šumem, který jsou vidět v detailu ?

Sum -> Znizit ISO 1600 na 200
Neostrost -> daj clonu cca 16 a nie 32
Northwestern
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod snopa 31. 12. 2012 20:05

Až teď sem mrknul na exif- clona 32 je fakt šílenost ( na seťáku by měla stačit 8-11), ISO stáhnout na max 800, a vyvážení bílé nastavit ručně. Na stativu používat časovač expozice 2- 10 sekund zpoždění( eliminace otřesů). Expoziční režim použij s prioritou clony.

A musí to jít. :)
snopa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dejv_U 1. 1. 2013 02:21

Ještě jednou díky moc za vyčerpávající odpověď. Co nejdřív to zkusím znovu nafotit a konečně se snad dostaví očekávaný výsledek :-)
Dejv_U
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 19. 5. 2013 21:06

Něco málo o tom jak fotit produkty jsem napsal na blogu http://www.tipyjakfotit.cz, pokud chceš ale opravdu komplexní informace jak fotit produkty, zkus mrknout na http://akademieproduktovefotografie.cz/
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník