Portrét

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luksík 14. 11. 2012 11:27

Zdravím,

plánuji takové moje první focení portrétů a potřeboval bych tak trošku poradit. Nějaké články a teorii k tomu mám načtečnou, ale přece jen by Vaše zkušenosti a rady pro mne byly užitečnější. Fotím na Nikon d3100 s objektivem 18-105mm.
Takže:
má se ostřit na oči, tady bych se chtěl zeptat, jestli přímo na jedno oko nebo někde mezi oči aby byly obě ostré. Bojím se, že když zaostřím na jedno, tak druhé bude trošku mázlé.
Potom jakou ohniskovou vzálenost zvolit? Co jsem si přečetl tak by se portréty měly fotit v rozmezí 70-100mm. U toho objektivu mi to s takovým ohniskem, ale nedovolí jít pod clonu f/5.
Potom, když bych tedy fotil přímo portrét, tak by se volily ostřící body jednotlivě, ale když celé tělo, tak se používá ta volba dynamického rozsahu ostřících bodů? nebo se taktéž ostřit na oči a zbytek těla může být trošku máznutý.
Omlouvám se, že je to napsané trošku zmateně, doufám že se v tom vyznáte a poradíte.

Díky moc za rady a informace :)
Přeji hezký den. :)
Luksík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NefroniK 14. 11. 2012 12:12

S tvojím objektívom používaj ohniská okolo 50-105mm. f/5 bude OK ak bude objekt od pozadia dostatočné vzdialený, aby si ho "vypichol" do popredia rozostrením pozadia. Pri tejto clone a fotení celej postavy je takmer jedno, či zaostríš na telo alebo oko, pretože ta hĺbka ostrosti bude pomerne veľká (dajme tomu - dostatočná). Čo sa týka detailnejších snímkov, ostri vždy na jedno kokrétne oko, to bližšie k tebe alebo podľa zámeru - lepšie mať ostré jedno, ako žiadne.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 14. 11. 2012 12:18

Pokud nebudeš s tímto objektivem fotit vyloženě např. detail tváře, tak bude hloubka ostrosti většinou pořád dost velká na to, aby se projevila případná drobná nepřesnost. Ale teoreticky když chceš mít ostré oči a máš nastavenou třeba clonu f1.8 nezbývá, než zaostřit přesně na jedno oko a to druhé mít ve stejné rovině ostrosti. Pokud to nejde, je lepší když je ostré to bližší oko. Podle mě je téměř vždy ideální výběr ostřícího bodu nejbižšího tak, aby se poté nemuselo, nebo jen minimálně překomponovávalo (po zaostření).
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 11. 2012 12:18

1. Oči: Mít jen jedno oko ostré je speciální úchylka některých fotografů, záleží na vkusu, ale sám za sebe mám radši obě oči ostré.
2. Ohnisko: Není až tak důležité, používat ohnisko kolem 100mm je sice zaběhlý "standart", ale viděl jsem i excelentní portréty focené třeba ultraširokáčem (14-28mm), stejně tak se dá použít ohnisko klidně 300mm a víc, jen pak bude portrét poněkud "plochý".
3. Clona: Použij takovou clonu, jakou Ti objektiv dovolí (tedy co nejmenší vzhledem k oddělení portrétované osoby od okolí a zároveň takovou, abys měl ostré to co chceš mít ostré), na f/5 to nebude žádné terno, ale nějaký odstup od pozadí se tím vykouzlit dá, pokud danou osobu nenalepíš přímo zády ke zdi. Druhou možností je investovat do levného světelného skla, u kterého se dá s hloubkou pracovat výrazně lépe než u seťáku.
4. Ostřící bod: Používej jeden bod, nevím co myslíš dynamickým rozsahem bodů, ale pokud je to nějaká haluzní automatika samovolně volící body, tak bych se tomu vyhnul.
5. Ostři na oči/obličej, pokud fotíš větší část nebo celou postavu a opět si v případě potřeby přicloň, pokud budeš chtít mít ostré na postavě vše , nebo jen něco.. ;-]
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luksík 14. 11. 2012 16:33

Dobře, díky moc za rady :) hodně pomohly. Snad to dobře dopadne :eh
Luksík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 14. 11. 2012 20:29

...a koukni na toto, to ti může pomoct s jakýmkoliv objektivem https://www.youtube.com/watch?v=Tin5q2-yPew
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NefroniK 15. 11. 2012 10:04

Ako už bolo spomenuté, na portŕet je za málo peňazí veľa muziky vhodný napr. Nikkor 35mm f/1.8 G, alebo 50mm f/1.8 G. Prípadne ak by si chcel do toho vraziť trochu viac, tak 85mm f/1.8G. Osobne mám všetky 3 (hoci je 50ka v D verzii), a tá 35 a 85 sú fakt super. Od kedy mám 35 tak 50 už takmer nepoužívam, a od kedy mám aj 85 tak už nepoužívam (na portrét) ani 35.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Janíčko 16. 11. 2012 15:31

Ostri vzdy no oci a zaklad mas porieseny. Zvysok je uz to know-how, ako pracovat s modelom, ako vyberat lokalitu, ako vyuzit tvoj fotoaparat na max., ...
Svadobný a portrétny fotograf Marek Janíčko - Košice - www.janicko.com
Marek Janíčko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Luksík 17. 11. 2012 15:37

Lidi ještě jednou díky moc za rady :) moc pomohly a na obou stranách je spokojenost :) navíc jsem začal přemýšlet o investici do té pevné 50tky F/1,8. Pohybuje se okolo 4900,-- což je hodně přijatelná cena.
Takže díky moc :)
Luksík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 30. 12. 2012 16:55

Něco o nastavení fotoaparátu při portrétní fotografii jsem napsal na stránkách http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-portret/.
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 12. 2012 17:44

Mas tam predpokladam preklep:
"Pokud jste pokročilější v užívání fotoaparátu, můžete zkusit plně automatický režim."
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 1. 1. 2013 21:51

Díky Petře, opraveno!
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník