Jak na focení reportáže

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod destiny12 3. 11. 2012 12:09

Dobrý den,
omlouvám se, pokud tu tuhle téma už někde je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jak na focení reportáže. Konkrétně se jedná o tento projekt:
http://www.silnibeznasili.cz/fotogaleri ... an-nekuda/
http://www.silnibeznasili.cz/fotogaleri ... an-krupar/

Jde vlastně o nacvičení muzikálu a následné představení. Zatím jsem reportáž nefotila(alespoň takovýhle typ ne) a tak pořádně nevím, jak a co. Jde tam jak o sport, tak i o detaily některých předmětů a o pohyb v horším osvětlení. Vlastním Canon EOS 1100D a setový objektiv efs 18-55mm. Chtěla bych vás poprosit, co byste mi doporučili na focení reportáže. O nastavení ISO, clony a času vím hodně věcí, ale pořádně nevím, jak třeba fotit pohyb v horším osvětlení, aby fotky nebyly mázlé a nebyl tam moc znát šum nebo jaké detaily nebo jaké prvky fotit. Nebo jestli fotit třeba na střed nebo zlatým řezem atd. Prostě různé tipy, triky, rady. Předem děkuji.

(Finanční možnosti jsou jen do 10 000 Kč)

Děkuji a hezký den
destiny12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 11. 2012 20:15

...vidím to na blesk 430EXII,... s ním to bude ľahšie :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 11. 2012 23:16

V podstate chces po "nas", abychom te naucili na par radcich fotit. Reportaz neni nijak odlisna od jineho zanru, co se tyce zakladnich poucek/pravidel, ktere se tykaji napriklad kompozice.
Pokud nevis, jak fotit pohyb pri slabem svetle, tak toho naopak o clone, casu a citlivosti moc nevis, nic ve zlem.
Procti si clanky na fotoroman.cz, tam ziskas prehled o schopnostech zrcadlovky spolu s praktickymi ukazkami a jak to potom dokazes ty sama prevest do praxe a pridat fotkam spetku originality, je uz jen na tobe.
Az budes opravdu vedet, jak vyslednou fotku ovlivnuje expozicni cas, clona a citlivost, budes si moci sama odpovedet, jak vznikly treba tyto vesmes povedene "reportazni" fotky:

http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=1&gal=cat&galcat=72&galsort=avg
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metyn 4. 11. 2012 10:07

no nevím petře jestli jsi ji neměl dát konkrétní odpověď, radu či tip jak na to a ne ji tady zepsut že má číst nějaké články, na dost konkrétní otázku / chce rady a triky jak na to/ ji dáš odkaz na street foto což ona opravdu nechce, podíval ses vůbec na ty odkazy co by chtěla nafotit? ne každý je profík jako ty a potřebuje si občas o "tom" i pokecat, jak píšeš ty - nic ve zlém ale postav se na zem.
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod destiny12 4. 11. 2012 11:54

děkuji za tip na blesk, přemýšlela jsem o něm, tak koupím...a i díky za tipy na články, většinu jich mám ale pročtených a nastavení docela dobře ovládám, ale tahle nabídka přišla nedávno a už je to za chvíli a já s tím nemám skoro žádné zkušenosti, tak jsem se chtěla zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti a nemohl byste mi poradit ohledně vybavení nebo co a jak fotit. Děkuji
destiny12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 4. 11. 2012 12:02

Metyn - musím se zastat Petra, ten odpověděl nejlíp jak to šlo... :-)

,,O nastavení ISO, clony a času vím hodně věcí, ale pořádně nevím, jak třeba fotit pohyb v horším osvětlení, aby fotky nebyly mázlé a nebyl tam moc znát šum " Slušně řečeno - nevíš stále dost :-). Aneb poznej foťák a základní principy => fotoroman.cz a zkoušej, zkoušej, zkoušej.

,,Nebo jestli fotit třeba na střed nebo zlatým řezem atd. Čili v kompozici taky chaos. Na ten výsledek zkoušení se podívej v počítači, koukni se ke kolegům a příště to udělej prostě líp. :-)

Tím nechci snižovat chuť do focení destiny12, ale pokud ho focení zajímá a baví, tak se to prostě musí naučit. A to se nestane tady na digiareně. Když se naučí ovládat foťák a pochopí jak co funguje, bude se teprve moci konkrétně soustředit na obsah a formu toho co fotí. Digiarena není instantní fotokurz dámy a pánové...
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 11. 2012 14:13

metyn: jen jsem to prehledl, nebo si skutecne nenapsal jedine pomocne slovo k tematu?
Nevidim sebemensi duvod, proc tu rozvadet tema jak napriklad spravne komponovat, kdyz to napsalo jiz nekolik lidi srozumitelne prede mnou, proto odkaz na fotoroman.cz, kde se dozvi i jak pracovat s bleskem atd.
Street photo je z principu uplne to same, co reportaz z vlozenych odkazu. Kompozice, uhel pohledu, spravny moment, vyuziti hloubky ostrosti atd. atd., to vse plati u obou zanru stejne. Jediny rozdil muze byt v tom, ze pri foceni v interieru se casteji vyuziva blesk (jak kdy, jak kde, jak kdo). To uz ale napsal Ondrej Bobek.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod destiny12 4. 11. 2012 15:49

dobře, děkuji všem, hold se budu muset ponořit do studování a za ty dva týdny to nastudovat, tak já to tak nějak ovládám, byla jsem i na pár kurzech a z některých věcí mám docela strach, protože jsem to ještě nezkoušela a hodně se na mě spoléhá, tak uvidím, jak a co dokážu, prostě jsem se jen chtěla zeptat, zda nemáte nějaké tipy a rady, co a jak, hlavně třeba ohledně objektivů, vím, že lepší jsou ty světelnější, ale zase ráda bych i nějaký zoom a známí, co to již fotili mi moc neporadili, spíše jenom řekli co a jak nastavit a tím to haslo. Takže nějak vím, co a jak nastavit, představení navíc znám, tak vím jaké je kdy světlo a jak se kdo pohybuje, spíš tápu ohledně výbavy. Jaký objektiv nebo takovéhle věci kolem. Děkuji i tak za rady :)
destiny12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 4. 11. 2012 16:40

Je uplně zbytečné, vrhat se do hlubokých vod, pokud nevíš, jak funguje (principiálně) foťák a konkrétně ten tvůj. Až ho budeš (funkčně) 100% ovládat => budeš se moci opravdu soustředit pouze na záběr, pak přijdeš na to, co ti skutečně chybí. A potom investuj. Takto se "utopilo" už více nováčků... ale každý máme k penězům zase jiný vztah.

Za mě pár postřehů:
- každý začíná/l, máš digitální zrcadlovku, nikdy nebudeš mít lehčí cestu k rychlému náhledu a zhodnocení fotografie, využij toho, každý snímek tě posune :-)
- lepší odmítnout focení, než si udělat ostudu ;-)
- až budeš v situaci, že tvůj snímek nemohl technicky vzniknout (např. málo světla = blesk? světelnější objektiv? nutnost FF?, vypíchnutí objektu = světelnější objektiv, nedostatečné ohnisko, apod) - a je-li to pro tebe rentabilní, terpve uvažuj o nákupu techniky
- co se kompozice týká, foť přirozeně :-)

A nakonec:
,, a z některých věcí mám docela strach" - uveď příklad, potom ti třeba můžeme napovědět. Trochu mám obavy, jestli odpověď stejně nenajdeš na fotoroman. :-)
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod destiny12 4. 11. 2012 19:13

Dobře, tak zkušenosti s foťákem už i mám, prošla jsem pár kurzy a i jsem si pročetla pár článků na jíž zmíněném fotoroman, ale hold jsem se chtěla zeptat, jaké máte kdo zkušenosti s focením reportáže a co byste doporučili na takovýhle typ, protože já zatím dělala jen do architektury, portrétů a spíše statických věcí a na sport a focení během špatného osvětlení se během těch několika měsíců nedostalo a před pár dny mi tohle nabídli, tak jsem se chtěla jen zeptat, jak pořádně na to. Děkuji za všechny rady :)
destiny12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 11. 2012 20:19

Skoro se mi chce napsat, ze nejlepsi bude, kdyz jim doporucis nekoho, kdo s tim zkusenost ma. Na druhou stranu dneska si zaklada fotoatelier kazda druha zena po materske (to neni nadsazka), s praktickymi zkusenostmi maximalne z kurzu od "uzasneho" Idifu, takze koneckoncu proc do toho nejit, ze?
Jestli to bylo nezdrave uprimne, tak se omlouvam, urcite to neni mysleno osobne, ale ja take nekyvnu na nabidku postavit rodinny dum, kdyz ma prakticka zkusenost zacina a konci u namichani malty...^_^
Na druhou stranu kdyz nemehlo postavi barak, tak po jeho padu to bude vetsi prusvih, nez kdyz laik "jen" blbe odfoti reportaz, to nikoho nezabije, alespon ne tedy fyzicky... :)
Reportazni fotografie (a nejen ta) chce proste zkusenosti, muzem ti tu napsat slohova cviceni co jo, nebo co ne, ale stejne to bude k nicemu, protoze to bude proste jenom blba teorie, navic zamerena vic na techniku, nez na emoce z fotek, o ktere jde AZ na prvnim miste.
Jinymi slovy, sleduj zajimave okamziky, fot obycejne veci z neobycejnych uhlu (vsimas si, ze malokdo je ochotny si treba kvuli fotce jenom kleknout?) a vic neres. Technicky dokonala fotka bez emoci je u reportaze spatna fotka. Naopak pokud vystihnes neopakovatelny zajimavy okamzik, pak nikdo moc resit nebude, jestli to neni nahodou moc uprostred, jestli to neni trosku maznute atd. Proto jsem ti dal odkaz na galerii, kde muzes bohate nacerpat inspiraci.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod destiny12 4. 11. 2012 22:03

Tak já původně tohle neměla dělat, je tam už osvědčený fotografický tým ze čtyř členů, který objíždí všechny termíny, ale zrovna dva termíny se aspoň třem nehodí, takže by tam byl jen jeden a to je pro ně špatné a někdo si náhodou vzpomněl, že tu a tam vytáhnu foťák a něco vyfotím a tak to dali na krk mně, ať se s tím nějak poperu...
Díky Petře za rady a i odkazy, jak jsem napsala, prostě jsem vlastně ani neměla na výběr, zda kývnout nebo ne, takže hold to budu muset nějak zvládnout :)
destiny12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 11. 2012 22:46

No jak pisu na konci, moc to nehrot ;) Pokud navic na cloveku nezavisi cela prace, tak je to o to pohodovejsi foceni. Ja jsem si takhle vzal na maturitak kompakt a tim, ze jsem si fotil jen pro sebe, tak jsem byl uplne v klidu, zadnej stres, ze neco promeskam apod. Muzes mrknout tady (fotky bez uprav, proto je to vesmes takove "vyblite":)):

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 804&type=3

Duvodem, proc zrovna tohle predkladam je to, ze podobne akce, co se problematickeho nasviceni tyce, jdou fotit s koukatelnym vysledkem i bez zrcadlovky s externim bleskem. Pokud tedy nejsi hlavni fotograf, vyprdni se na blesk, o to budes mit fotky zajimavejsi, nebot s bleskem v interieru foti temer kazdy, takze budes treba i jedina, kdo zachyti prirozenou svetelnou atmosferu. I takovy pristup muzes zvolit. Kdyz pak trefis i nejaky fajn moment z netradicniho uhlu, mas o uspech postarano ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tinkao 5. 11. 2012 17:52

Nevím, jestli ti poradím, ale něco mám na http://www.tinafoto.cz . Překopávám galerii, takže jsou tam jen "Svatby" a "Coro piccolo". Je to převážně foceno v tmavých prostorách, bez blesku, s výbavou Canon 50D a Canon 50mm 1,8. Tu pevnou 50 ostatně doporučuju, poměr cena - výkon je velmi dobrý. Osobně mám radši pevná skla, že musím "zoomovat nohama", mi nijak nevadí, a taky více světelné zoomy na reportáž jsou dost drahé. Nějaké tipy ode mě: 1) foťák stále u oka, zapnuté servo ostření
2) vybrat si jednoho člověka a toho foťákem sledovat, lépe tak uhlídáš zajímavý moment.
3) nebo si vyber fotogenické místo a na vhodnou osobu si počkej (zase s foťákem u oka)
4) i v pauze (když se zrovna nedíváš do hledáčku) monitoruj situaci, rozhlížej se kolem sebe.
5) u reportáže musí být fotograf zdravě asertivní, důležité je se nebát někam vlézt a fotit.
6) kombinuj celky a detaily.
Asi by toho bylo víc, ale momentálně mám usínající dítě na ruce, tak aspoň takhle.

-- 5. 11. 2012 18:23 --

Ten druhý odkaz je fajn, i z těch fotek něco vyčteš: světlo je pěkná divočina, v podstatě nasvícené jako koncert, vyhledej si na netu články o focení koncertů. V tomto případě bude záležet na tom, kde budeš moct stát, jestli se buseš moct trochu pohybovat, nebo budeš muset stát na místě. Blesk by v této světelné situaci kazil atmosféru, tedy necitlivě použitý, musela bys mít s bleskem už nějaké zkušenosti, aby tam nebyl moc vidět. Takže pokud bez blesku, pak: Co nejnižší clonu, co nejvyšší ISO s ohledem na šum, čas takový, abys udržela v ruce. A focení do RAWu.

-- 5. 11. 2012 18:32 --

A ještě: věta "jak třeba fotit pohyb v horším osvětlení, aby fotky nebyly mázlé a nebyl tam moc znát šum" si trochu odporuje. Za slabého osvětlení, pokud nepoužiješ blesk, si buď musíš vybrat mezi delším časem (a tudíž mázlými fotkami) anebo větším šumem. U 1100D bych to viděla na max. ISO 1600, a to radši s černobílými fotkami.
tinkao
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 5. 11. 2012 19:13

Mám zkušenosti s 1100D více jak rok používání.
Bez vysoce světelného objektivu je takové focení jaké chceš dělat a bez blesku celkem nemožné. Já to řešil tak, že jsem si pomáhal bleskem 320 EX ale tím LED světlem pro video. Daleko nedosvítí, ale dost pomůže.ISO 800 je ještě celkem použitelné, ale 1 600 už se musí při konverzi z RAW hodně odšumovat a fotku to hodně degraduje. Jak píše tinkao jedině z toho udělat černobílé.
Také záleží z jaké vzdálenosti bude možno fotit, 50/f 1,8 je po přepočtu 80 mm a to už chce dost odstup. Možná by byl vhodnější CANON EF 35/2, dalo by se jít blíž. ;-)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků