Jak na focení hub?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Danny350 30. 10. 2012 15:03

Tak nějak zkouším fotit houby v přírodě. Mám Nikon P7000. Za vzor mi jsou fotky ze stránek naturfoto a nějak ne a ne se k tomu aspoň přiblížit. Nejde mi ani tak o nějakou kvalitu rozlišení nebo tak, ale spíš o celkové podání fotky. Jako dva hlavní problémy jsem identifikoval jednak samozřejmě světlo. Nafotit houbu nejen v lese ale i na louce bez přisvícení je dost problém a ve většině případů je to nemožný či kvalitativně nemyslitelný. Takže otázka zní čím si to nasvítit v exteriéru? Blesk se dá použít málokdy a když tak dělá stejně stíny.
Problém druhý je barevné podání. To co mi leze z foťáku je prostě strašně vyblitý i když základ je nastavenej na živé barvy a následně nějaký extra zvyšování sytosti v kompu je prostě nereálný páč když trošku přitvrdím už to začíná vypadat strašně přepáleně (fotím do jpg). Tzn. otázka druhá jak na barevné podání? Čím dosáhnout barevné kvality aspoň blížící se fotkám z naturfota? Co z toho je výsledkem focení na stanovišti a co úpravou v kompu? Díky za názory.
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 10. 2012 15:37

houby se nehýbou, takže při nedostatku světla je nejlepší použít stativ.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 30. 10. 2012 15:45

Nastav nejnižší ISO dej foťák na stativ a foť do raw. Na počítači můžeš zkusit pohrát s vyvážení bílé a přidání kontrastu v křivkách a houby budou jak malované ;) Je také dost možné, že jsou ty fotky nasvícené bleskem přes difusní stan, nebo pomocí odrazných/ difusních desek. Možností je spousta.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 30. 10. 2012 15:54

Namatkou si vyberu naprikald tuto fotku:
Obrázek

Co na ni vidim? V prve rade pouziti relativne nizke clony, aby se popredi (mech) a pozadi (les) rozostrilo a tim vypichlo hlavni motiv.
V tvem pripade toho docilis focenim na delsi ohnisko, otazkou je, jak tvuj fotak zvlada "makro" prave u delsiho ohniska. Nutne vyzkouset. Na sirokouhle ohnisko nedoporucuju fotit, je tam velke zkresleni a houba bude mit jine proporce nez ve skutecnosti ma, tedy pokud nebude ucelem houbo-karikatura ;)
V druhe rade teple barvy. Pokud budes fotit bez blesku, urcite nastav vyvazeni bile na zatazenou oblohu, neli primo na "stin". Tato konkretni fotka je ale nepochybne priblesknuta, kde decentni zablesk pouze prosvetluje stiny (neni hlavnim zdrojem svetla). Muzes pouzit i interni blesk, zablesk bude ale vhodne necim zmekcit, pro zacatek muzes pouzit mlecnou skolni podlozku.
At se dari ;)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraou 30. 10. 2012 22:19

Flor.cz píše:houby se nehýbou, takže při nedostatku světla je nejlepší použít stativ.

A k tomu stativu si najdete nejmin pulmetrove houby, aby se vam nejen dobre fotily, ale aby ty fotky taky za neco staly.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2012 00:20

maraou:
tak na makro to chce specifický stativ, že..
Možná nejlíp vyjde "rýžový stativ"
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 31. 10. 2012 03:35

Chce to slušný foťák (ideální kombinace podle mě je Olympus E-3 a 50mm f2 + 35mm f3.5) a pak najít ty houby. :D

Jinak proč tohle, nu les sám o sobě poskytuje dost stativů, stačí mít foťák co snese trošku víc vlhkosti (a má výklopnej display :).

Samozřejmě řešení jde najít hodně.. takovej Pentax K-5 s makrem by taky šel.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 31. 10. 2012 09:45

2PL: Nízká clona? To určitě ne. Já osobně se věnuju zejména makrofotografii a tohle je cloněny tak na 11 aby byl ostrý skoro celý klobouk. Přitom pozadí zůstane rozostřené, protože je od houby poměrně daleko. Je třeba si uvědomit, že při focení z 15ti centinetrů je hloubka ostrosti velmi malá. Například pokud fotím brouka, který má 4 cm a mám ho přes celé pole, tak na clonu 5,6 bude mít ostry akorát tak oko. Běžně cloním f11-16.

Takže stativ, clonit a svítit.
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraou 31. 10. 2012 10:12

Nevim, co mate porad vsichni s tim stativem?! Ta houba je vysoka par centimetru, vetsinou se foti z urovne zeme, nebo z podhledu tak, aby byla videt pekne noha, klobouk a to i ze spodni casti (jako na ukazce). To znamena, ze u toho budete prakticky "lezet" a fotak budete mit opreny o zem. Zadny stativ uz tam proste nedate a o prakticnosti reverzni stredove stativove tyce bych po zkusenostech dovolil pochybovat.

Vzal bych si misto stativu takovou tu levnou bilo-stribrnou alumatku. Rozprostrel bych ji skoro az k hoube tak, aby mi odrazene svetlo z ni prosvetlilo nohu a spodek klobouku (pritom nerusilo v zaberu) a vycihal bych si okamzik, kdyby slunecni svetlo prosvitalo porostem na moji houbu, zalehl a exponoval.

Eventuelne by se kvuli svelu dalo fotit v atelieru, ale to zas jinde jsme.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2012 10:32

maraou: právě proto jsem psal o rýžovém stativu - http://www.fotoaparat.cz/image/14562
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 31. 10. 2012 10:37

Světlo odřežené z alumatky? No proč ne, akorát to bude chtít spoustu trpělivosti při čekání na paprsek světla co proletí potemnělým lesem a zasvítí zrovna na tu moji houbu.

Při použití difuzéru by se dal na dosvícení použít i interní blesk. Stačí čtvereček nalepovacího poznámkového papíru a plesknout ho před něj.
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraou 31. 10. 2012 11:05

Ovsem barva svetla interniho blesku neni nic moc, prirodni je prirodni. Zalezi na charakteru lesa, pocasi, rocni a denni dobe. Nekdy se tomu da pomoci macetou, ale treba ve smrkovem hustniku bude tma porad. Pekne fotky hub se hold nedelaji kazdy den.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 31. 10. 2012 12:27

Flor.cz píše:houby se nehýbou, takže při nedostatku světla je nejlepší použít stativ.

No to by mě nenapadlo :mrgreen:
Nicméně při tomhle focení je potřeba dostat světlo tam kde není. Respektive přirozené osvětlení zhora je většinou naprd.

-- 31. 10. 2012 12:30 --

Daf píše:Nastav nejnižší ISO dej foťák na stativ a foť do raw. Na počítači můžeš zkusit pohrát s vyvážení bílé a přidání kontrastu v křivkách a houby budou jak malované ;) Je také dost možné, že jsou ty fotky nasvícené bleskem přes difusní stan, nebo pomocí odrazných/ difusních desek. Možností je spousta.

Myslím že to že je to přisvícený je evidentní. Jde o to jestli někdo nemá tip čím. Pokud odhlídnu od drahých možností jako je makroblesk a pod. Problém je zejména v dostatečném výkonu aby přisvícení za dne bylo vůbec znát a taky musí být mobilní a nejlépe co nejmenší.

-- 31. 10. 2012 13:00 --

Petr Luňák píše:Namatkou si vyberu naprikald tuto fotku:
Obrázek

Co na ni vidim? V prve rade pouziti relativne nizke clony, aby se popredi (mech) a pozadi (les) rozostrilo a tim vypichlo hlavni motiv.
V tvem pripade toho docilis focenim na delsi ohnisko, otazkou je, jak tvuj fotak zvlada "makro" prave u delsiho ohniska. Nutne vyzkouset. Na sirokouhle ohnisko nedoporucuju fotit, je tam velke zkresleni a houba bude mit jine proporce nez ve skutecnosti ma, tedy pokud nebude ucelem houbo-karikatura ;)
V druhe rade teple barvy. Pokud budes fotit bez blesku, urcite nastav vyvazeni bile na zatazenou oblohu, neli primo na "stin". Tato konkretni fotka je ale nepochybne priblesknuta, kde decentni zablesk pouze prosvetluje stiny (neni hlavnim zdrojem svetla). Muzes pouzit i interni blesk, zablesk bude ale vhodne necim zmekcit, pro zacatek muzes pouzit mlecnou skolni podlozku.
At se dari ;)

Jak píšu fotím kompaktem. Hrátky s clonou v zásadě nemají zásadní vliv na hloubku ostrosti. Na dlouhý ohnisko bokehu (a to samozřejmě není žádnej extra) docílím nicméně ostření je téměř nemožný a to ani manuálně (vlastnost kompaktů). Jediný jak můžu docílit solidního bokehu je makro na nejširší ohnisko. Tady se ale potýkám vlastně zase s problémem opačným a to je menší hloubka ostrosti než potřebuju. Co se bokehu týče mám vlastně tyto možnosti: pokud je houba "placatá" (malá) použiju makro režim na široký ohnisko celkem s úspěchem. Pokud je houba velká pomůžu si jedině výběrem stanoviště tak aby pozadí bylo hodně vzdálený.
S vyvážením bílé jsem si už hrát zkoušel, ale tady mám asi ještě rezervy takže vyzkouším zataženo.
Přiblejsknutí vidím jako nezbytně nutné po zkušenostech, právě pro ty detajly ve stínech. Možná bych mohl vyzkoušet fotit vzhůru nohama aby ten blesk šel trošku zespoda jak potřebuju a difuzi budu muset vyzkoušet.
Díky za dobrej názor :-)

-- 31. 10. 2012 13:05 --

otofonnofoto píše:2PL: Nízká clona? To určitě ne. Já osobně se věnuju zejména makrofotografii a tohle je cloněny tak na 11 aby byl ostrý skoro celý klobouk. Přitom pozadí zůstane rozostřené, protože je od houby poměrně daleko. Je třeba si uvědomit, že při focení z 15ti centinetrů je hloubka ostrosti velmi malá. Například pokud fotím brouka, který má 4 cm a mám ho přes celé pole, tak na clonu 5,6 bude mít ostry akorát tak oko. Běžně cloním f11-16.

Takže stativ, clonit a svítit.

S tímhle naprosto souhlasím, stejné zkušenosti. Proto se ptám čím svítit a ne jak fotit :-D
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 31. 10. 2012 13:35

Já sice používám makoblesk, ale kdysi jsem si na podobny "hrani" sehnal za tři stovky nějakej starej blesk Metz s manualně nastavitelnym vykonem. Stači si k němu sehnat nebo udělat stojanek. Pokud ma P7000 nějakej konektor, stačí propojit. Pokud ne, použít "světelnou kostku", kterou odpálíš interním bleskem. Ta se bude dát sehnat taky za dvě/tři kila. Před blesk můžeš dát jakýkoliv barevný filtr a je. Použitím bílé odrazné desky vykreješ stín z druhé strany. Je to relativně levny a funkční. Popravdě ale nevím jak je na tom P7000 s možností odpálení externího blesku.
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2012 13:41

Než pracně pomocí blesku či odrazu dostávat světlo, tam kde není, je podstatně jednodušší odstranit světlo seshora. Prostě houbu něčím zastínit. Pak bude houba rovnoměrně, měkce osvětlena jen okolním rozptýleným světlem. Zastínění ubere hodně světla a je potřeba ten stativ :).
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 31. 10. 2012 14:00

No jo, ale bude to vybluty. Aby ti pěkně vylezly barvy je potřeba trocha světla. X-sekundová expozice to nedožene. Na zem dopoadne jenom to, co už odfiltrovaly listy stromů a pod. Ideální je exponovat jakoby na pozadí, aby nebylo moc tmavy a "houbu" si jenom trochu přisvětlit.
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2012 14:12

To si nemyslím, takhle mi dopadla několika sekundová expozice detailů potoka -
http://www.flor.cz/foto-kmeny-kameny

Celý potok byl stínění hustým porostem a ještě to navíc bylo focené v podvečer, takže světla tam bylo minimum. Stačí fotku trochu poladit přes křivky, případně zvýšit živost barev.

Houba se taky nemusí stínit úplně, ale třeba jen něčím poloprůsvitným, aby na ni světlo seshora částečně šlo.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 31. 10. 2012 14:49

Doladit se toho dá hodně, ale pokud fotíš kompaktem do jepegu, možnosti jsou omezené. A čím míň vložíš do fotografie na začátku, tím víc práce budeš mít na konci. Na druhé straně samozřejmě chápu, že když de člověk do lesa na houby, tak sebou nechce vláčet kdejaky vybaveni, ale minimálně malej trojnohej makrostativ do kapsy by to chtělo. Ten rýžovej se bude hodit pak. Přecejen když člověk lítá celej den po lese tak mu vyhládne ;)
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2012 15:05

Do JPEGu fakt nefotím, proč se taky zbytečně připravit o lépe prokreslené detaily, větší dynam. rozsah, atd. RAW dneska umí každý lepší kompakt.

Na přípravu rýžového stativu je potřeba s sebou vláčet kotlík ;-)

-- 31. 10. 2012 14:14 --

Myslím, že nejjednodušší bude to stínění hub prostě vyzkoušet v praxi. A až pak případně řešit externí blesk a další přisvětlovací vychytávky.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 31. 10. 2012 15:21

Flor.cz píše:Než pracně pomocí blesku či odrazu dostávat světlo, tam kde není, je podstatně jednodušší odstranit světlo seshora. Prostě houbu něčím zastínit. Pak bude houba rovnoměrně, měkce osvětlena jen okolním rozptýleným světlem. Zastínění ubere hodně světla a je potřeba ten stativ :).

To zní sice jednoduše, nicméně co pozadí? Pokud mám tmavou (uměle zastíněnou) houbu a světlý pozadí nemyslím že by z toho vyšlo něco rozumnýho.
Naopak bych řekl že při omezeným použití bokehu bych naopak potřebovat pomoct si to odpíchnout od pozadí taky světlostí. Tzn. že pozadí bude přiměřeně tmavší.
Naposledy upravil Danny350 dne 31. 10. 2012 15:29, celkově upraveno 1
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 31. 10. 2012 15:25

"Do JPEGu fakt nefotím, proč se ..."

Ale tazatel ano. Přeneseně řečeno, otázka zní: Jak uplést z ..... bič. Ale to nejde. Takže:

1.) makro stativ(300kč)
2.) difuzní deštník(250kč) - zapíchnot nad houbu
3.) dlouhý čas nebo blesk z hora/boku do deštníku (300kč)
- na dlohé časy se dá blesk odpálit ručně

Za cca 850kč komplet makrohoubosada.
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 31. 10. 2012 15:37

Ano v zásadě otázka takto opravdu zní :-D
Tak do RAWu fotit můžu, tak tím asi začnu.
A zkusím asi obě varianty jak rozptýlenej blesk, tak přistínění, případně kombinaci obojího a uvidíme :-)
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 31. 10. 2012 15:40

Danny350: jo, to je pravda, pokud nebude ve stínu i pozadí, tak jedině dosvítit. Uvidíš
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 31. 10. 2012 15:51

Tak světelný podmínky vybírám tak aby bylo nejlépe pod mrakem. Pokud svítí slunce něco fotit v lese je skoro nereálný. Je lepší se odpíchnout od toho že světlo je difuzní a všude stejný než řešit že tady na ten kousek svítí a tady zase nesvítí to bych se z toho pos...
Takže v tomto případě bude to přistínění vždycky způsobovat světlejší pozadí.

No vyzkouším některé rady co tu padly v terénu a pak to zase tady oživím.
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 31. 10. 2012 15:54

A houby jeste rostou? :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 31. 10. 2012 16:10

V nedělu vrchovatej koš, sice trochu hledačka pod sněhem, ale zas rostou jiný houby než v létě (to teda letos nerostlo nic). O víkendu má být zas nad 10 stupňů takže pohoda ;-)
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 31. 10. 2012 19:26

Danny350: zkus napsat tomuhle pánovi, tředa bude ochotný trochu se podělit o zkušenosti s fotografováním hub http://www.naturfoto.cz/jaroslav-maly.html
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jack08 31. 10. 2012 20:47

Vyvážení bílé Cloudy, více clonit a poměrně dost ladění v PC.
jack08
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 1. 11. 2012 10:40

oldbas píše:Danny350: zkus napsat tomuhle pánovi, tředa bude ochotný trochu se podělit o zkušenosti s fotografováním hub http://www.naturfoto.cz/jaroslav-maly.html

Tak autora fotek na naturfotu jsem si samozřejmě našel už dávno a taky jsem koukal co používá za techniku, mimo jiné i komplakt 8-D
Nicméně psát mu s žádostí o vyzrazení techniky, zvlášť když ty stránky prodávají licence na jeho fotky se mi zdá přinejmenším diskutabilní :-)
Danny350
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 1. 11. 2012 17:16

No, já s tím mám zkušenosti výborné. Za zeptání nic nedáš.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomash. 2. 11. 2012 01:56

Strýček Gůůůgl mi prozradil, že se Jaroslav Malý mihnul v 5. díle pořadu České televize Na houby, který se jmenuje Lysohlávky až na konec. Tady se dostaneš do videoarchivu:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1031 ... z-nakonec/

Začíná to od 6´30 a končí na 8´00 ale i tak je hezky vidět, že "houby obkládá pekáčkama" (to mě fakt pobavilo) a stativ samozřejmě používá.

Tak zdar, snad jsem pomohl.
Tomash.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danny350 2. 11. 2012 09:25

Díky. Upřímně řečeno odrazné desky z alobalu bylo první co mě napadlo a už jsem to zkoušel. Nepřišlo mi ale že by to mělo kýženej efekt. Zdálo se mi toho světla všeobecně málo natož toho odraženýho. Nicméně asi to zkusím znovu s přicloněním na delší čas a uvidíme.
Danny350
Návštěvník