Jak mít opravdu ostré fotky (portréty, ...)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Poltergeist 29. 8. 2011 14:11

no ona je to s tou ostrostí taková mánie poslední dobou, já jsem např zjistil že když dám fotky doostřit (u těch, které to podle mě nepotřebují) tak to spíš mrvim . . po vyvolání na lesklém papíře (údajně) to vypadá malinko víc ostré než na monitoru, k tomu objektivu - ten setový nic moc, ale spíš bych to přisuzoval že ti to ostří trochu před, nebo za bod ostření , takže jak tady řikali kolegové, vyfoť nějaké sbíhající stupnice (zebru) pod úhlem 45¤ nebo větším a porovnej to
(subjektivně)
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 30. 8. 2011 09:15

Já mám Tamron 17-50 2.8 taky (jen na Canon) a ostří taky nepřesně. Jelikož na foťáku nemam autofocus microadjustment, aby to zkorigoval, tak v případech, kdy mi na fotografiích opravdu záleží a mám možnost, fotím ze stativu přes live-view na maximální zvětšení, ostřím manuálně a (hlavně) držím celou dobu zmáčknuté tlačítko kontroly hloubky strosti, abych věděl, kde je fotografie ostrá při konkrétní cloně. Ta potvůrka tamronová je jinde ostrá pří cloně 2.8 a 5.6 (což mám nastaveno permanentně pro nejlepší kresbu).
Podle ohlasů na různých fórech je tohle dost běžný problém tohoto Tamronu (k tomu ještě prý jeho rovina ostrosti není uplně rovná - u krajů je od fotoaparátu dále :-/ To jsem ale neověřoval, takže jen předávám informaci z nějaké recenze dál.), ale není to nic výjimečného. Mně to dělá i Canon 50 1.8 (i když ne tak znatelně) ;-)
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaja.kaspar 31. 8. 2011 06:28

Díky moc za spoustu reakcí. Stáhl jsem si z netu testovací mřížku a zkusím to o víkendu vyfotit. Také se pokusím vystavit nějaké fotografie fotografované Tamronem, případně setovým 18-105 Nikonem.

Zkusím se ještě zaměřit na rozdíly v zaostrování u obou objektivů, jestli je zde nějaký znatelný rozdíl.

Obecně ale mám pocit, že můj D7000 ostří vždy malinko na jiný bod, než jaký ostřím, je ale fakt, že často po zaostření změním kompozici (tj. zaostřím na oko s zaostřovacím bodem zhruba uprostřed a poté posunu kompozici tak, aby obličej zhruba splňoval zlatý řez).

-- 31. 8. 2011 07:53 --

Poltergeist píše:no ona je to s tou ostrostí taková mánie poslední dobou, já jsem např zjistil že když dám fotky doostřit (u těch, které to podle mě nepotřebují) tak to spíš mrvim . . po vyvolání na lesklém papíře (údajně) to vypadá malinko víc ostré než na monitoru.


Doostřit kde? V fotolabu? Photoshopu?
In scientio veritas
kaja.kaspar
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 31. 8. 2011 08:41

kaja.kaspar píše:Obecně ale mám pocit, že můj D7000 ostří vždy malinko na jiný bod, než jaký ostřím, je ale fakt, že často po zaostření změním kompozici (tj. zaostřím na oko s zaostřovacím bodem zhruba uprostřed a poté posunu kompozici tak, aby obličej zhruba splňoval zlatý řez).


Jak jsem psal výše - hloubka ostrosti je hodně malá, pokud děláš point-recompose-shoot, tak se klidně stane, že pohneš foťákem od/k předmětu a pak je zaostřeno jinam. Tedy pokud možno nejdřív komponovat a pak zaostřit, D7000 má těch bodů dost, aby si člověk vybral :D Eventuelně vzít záběr o něco málo větší a kompozici pak upravit ořezem.

Další co se může dít, pokud nefotíš na AF-S, tak foťák může chtít po překomponování přeostřit.

Ale chtělo by to hodit nějaké příklady těch špatně zaostřených fotek, takhle tady jenom pustě teoretizujeme.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 31. 8. 2011 16:02

A proto říkam, ostřit na střed a oříznout. 16 mpix je víc než dost..

Nicméně pokud jsou i ostatný body v D7000 kvalitní, tak ostřit klidně na ně..

No a ty příklady "jak vypadá moje neostrá fotka", by vážně byly vhod..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lennyl 2. 9. 2011 00:47

prave preto uvazujem nahradit manualnu 50tku za AF Sigmu 50/1.4, aby som mal vacsi pocet spravne zaostrenych fotiek po style "zaostrit na miesto a prekomponovat" kedze manualne sklo mi na PK neumozuje fotit inak ako iba na stredny ostriaci bod a prekomopnovanim sa lahko pohne HO pri clone 1.7. Vyraznejsi orez robim nerad (pri 14mpx cipe) ked fotim zvycajne co najpresnejsie na cele policko presne to co ma byt v zabere..

cize pre mna je istejsie fotit s vyberom ostriaceho bodu tam kde ho chcem mat ja potom,ako si stanovim kompoziciu v hladaciku, na co mam AF 35/2.4, len niekedy to chce este nizsiu clonu..
ale radsej neratam,co som uz zaplatil za foto techniku, kedze v podstate fotim iba pre seba :)
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 9. 2011 06:54

aha na co som narazil:
10 geniálnych drobností v dnešných fotoaparátoch

10) Focus bracketing
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaja.kaspar 27. 9. 2011 12:14

Vazeni pratele,

tak jsem nafotil serii fotek s Tamronem 17-50 f2.8. Jsou foceny na jednom miste.

Fotil jsem v rezimu autofocusu, s clonou f4.5 ci 5.0 s externim bleskem Nikon SB900 v rezimu priority clony. Poridil jsem cca 60 fotografii a cca 90-95% vsech zaostrene spatne (zbytek byl viceme zaostren na obe oci, ale prikladam to spise chybe fotoaparatu :oops: ), vzdy, at jsem fotil z jakehokoliv uhlu, byly fotografie zaostrene na druhe, vzdalenejsi oko.

U kazde jednotlive fotografie bylo zaostreno vzdy na blizsi oko k objektivu. Tedy ostrici bod byl na danem oku.

Pripada mi, jako by fotoaparat zaostroval o nekolik cm "dal".

Vyber cca 9 fotek je zde (muzete si je zvetsit na plne rozliseni):

https://picasaweb.google.com/kaja.kaspar/Tamron1750F28?authuser=0&feat=directlink

Dámy a pánové, muzete mi prosim sdelit, co delam spatne, ze ani jedna fotka neni zaostrena? Dekuji za rady.
Naposledy upravil kaja.kaspar dne 27. 9. 2011 17:46, celkově upraveno 1
In scientio veritas
kaja.kaspar
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 27. 9. 2011 12:57

Kaja.Kaspar: Podle toho co píšeš není chyba ve foťáku, ale v backfocusu Tamronu. Věz jen, že mi rukama prošly tři Tamrony, jeden bez stabilizace, dva se stabilizací - model VC. A všechny tři objektivy musely pro seriózní a přesné focení navštívit Tamron servis, kde jim bylo seřízeno ostření. Doporučím Ti kontaktovat Tamron servis a poslat objektiv na seřízení.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 9. 2011 19:25

he he .. mám riešenie
ostri na koreň nosu.. respektíve na špičku ako to bude vychádzať
:)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod salwap 28. 9. 2011 10:35

Ahoj.Toto jsem fotil starým objektivem autoRikenon 55/1,8 a jsem s ním spokojený.Jinak opravdu makro objektivy jsou super.
Přílohy
IMG_8710..jpg
salwap
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod emet 28. 9. 2011 12:22

Já jsem teď zjistil, že můj Canon 550D má back fokus, takže musí do servisu. Zjistil sem to až při koupi objektivu 50/1,4. Myslel jsem si že to je objektivem, ale když jsem si nechal ukázat i jiný, tak to bylo stejné. Doporučuju vyzkoušet víc objektivů a uvidíš.
Jo a nepotřebuješ žádné obrazce. Stačí noviny nebo kniha. Zaostříš z úhlu na vybranou řádku a máš hned jasno.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 29. 9. 2011 03:59

kaja.kaspar: A z jakeho duvodu si to pomoci AF tuningu nezkalibrujes? Chyba je v D7000, me to hazi back focus u VSECH objektivu. Bohuzel nechvalne znamy CZ servis v Kodansky ti rekne, ze je to, cituji: "v norme a tolerancich vyrobce"-osobni zkusenost.
Postav fotak na stativ a vyfot neco kolmo ke snimaci, idealni je takovyhle blbinec, kde presne vidis, kam je DOF posunuta:
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaja.kaspar 29. 9. 2011 18:39

Player: Protoze nevim, jak to zkalibrovat. Ani jsem nevedel, ze je neco takoveho mozne (v domacich podminkach). Poradi-li nekdo, budu velmi vdecny.
In scientio veritas
kaja.kaspar
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 29. 9. 2011 19:17

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/z ... kadloviek/
Tu si prečítaj ako na to. Netreba kupovať ten kalibračný terč, v diskusii k článku je príspevok z 24. 01. 2011 kde je návod na domácu výrobu.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků