Jak fotit diskotéku

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JasoňL 28. 7. 2010 16:26

Ahojky všem na SuperFóru. Chtěl bych se zeptat jestli z Vás má někdo zkušenost s focením diskoték. Jak nastavit foťák (měření expozice, čas, vyvážení bílé) a blesk (jakou lamelu, měření oblasti, TTl). Jestli bleskouvou hlavou blýskat s rozptilkou či nějakým difuzérem či na bez ničeho. Moje výbava je: Canon EOS 40D, Canon EF 17-40 f4, Sigma 50 f1.4 a pro blesk jsem se ještě nerozhodl, jestli Canon SL 58 nebo Metz MB 58.
JasoňL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 7. 2010 16:48

kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 28. 7. 2010 18:46

Ahoj, fotím to samý... už jsem to tu někde psal někomu jinému...
Foťák máš dobrý, objektivy pro začátek taky... ještě přikup blesk. Na Metz v tomhle případě zapomeň (vlastní zkušenost), na plný výkon zvládá max jen 1/125, má slabé AF světlo, navíc zrovna měření TTL není jeho přednost. V tomhle případě originál na originál, takže Canon blesk...

Mám Nikon, ale prakticky je to to samé, nastavený foťák mám nějak takhle...
Manuální režim
čas: 1/30 - 1/50 (ale GOGO tanečnice třeba i 1/200)
Clona: cca 2.8 - 4 (2.8 z dálky focení davu, 4 portréty)
ISO: 800 - 1250
bodové měření expozice
vyvážení bílé: blesk nebo 5250K
Ostřící bod: středový (je křížový a rychle se s ním ostří i ve tmě, za použití světelného skla samozřejmě)
Blesk: TTL a podle potřeby nastavuju výkon do plusu, nebo do mínusu, většinou ale postačí výchozí hodnota, samozřejmě focení odrazem, hlava úplně nahoře a vytažená odrazka. To ale neplatí pro akce pod otevřeným nebem, tam se bohužel musí fotit s bleskem na přímo.
Formát souborů: jen a jedině RAW + následný postprocessing v počítači (hlavně nefotit do JPG, s fotkama se totiž následně doscela dost hodně hraje)
Postprocessing: dodatečné vyvážení bílé (pokud je ujetá bílá), korekce expozice, lokální stažení expozice (korekce přepálených míst - třeba čelo fotografovaného), úprava barev, většinou saturace +10, lidem se barevnější fotky líbí, navíc diskotéka je o barvách :-)
A při exportu nezapomenout na zostření (zmenšenin)

Toť asi vše...
Ověřená a léty odzkoušená rada: Radši mírně přeexponovávat, i za cenu lokálních přepalů, než podexponovávat... Mírně přeexponovanou fotku totiž v editoru krásně stáhneš a navíc ti "zaleze" šum, zatímco podexponovanou fotku sice vytáhneš, ale naopak ti zase vyleze hodně šum, takový fotky je lepší zahodit :-)

Pokud dodržíš cca nastavení, které jsem ti tu napsal a nasadíš světelnou Sigmu, tak budou fotky vypadat dobře :-)

Třeba takhle, to bylo odfoceno Nikonem D90 + Tamron 17-50 + SB 600: http://www.gimlet-bar.cz/fotogalerie/mojito-party/

Kamarád má navíc to samý tělo co ty, tedy Canon 40D + Canon 17-55 f2.8 + nejvýkonnější blesk od Canonu a řekl bych, že fotky má ještě lepší... viz. odkaz: http://www.rychnovinky.cz/13139-ibiza-n ... -2010.html

Takže pokud to shrnu, tělo máš super pro tohle focení, objektiv do základu taky (Sigma) akorát ti chybí blesk, tam nešetři a jdi do nejvýkonnějšího co Canon má, pokud nemáš toliko kaček, tak ti bude dostačovat asi i nižší model (tak jako mě), ale hlavně nekupuj Metz. To není blesk na tuhle těžkou disciplínu. Teď se ale začal prodávat ale i Nissin, nejvyšší model vypadá dobře a možná bude i dobrý, ale nevím, nemám zkušenost... V tomhle razím heslo na Nikon Nikon blesk a asi to bude platit i pro Canon... (Pokud bych si doma fotil vánoční stromeček s rodinou, tak samozřejmě stačí cokoliv, na takovéhle focení ale bohužel ne).
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metaljohn 28. 7. 2010 22:35

kelav: Díky za hodnotnej příspěvek, tento postup si zapamatuju, kdybych někdy fotil podobný akce. Jeden známej mi to už nabízel, sice jsem to odmítnul, ale i tak jsem se trochu nachomýtnul k samotné technice focení, abych si rozšířil obzor :)

Fotit diskotéky s interním bleskem asi nebude žádná sláva, co...:)
BMW 130i, Fabia IV, BMW Z3 2,8i (na prodej)
metaljohn
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 29. 7. 2010 07:04

na interny blesk zabudni .... aj na ten Metz okrem toho co uz napisal kelav ma pri intenzivnom pouzivani (co bude) tendenciu prehriat spalit predne sklo (sfarby sa dozlta).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Horracio 15. 8. 2010 12:56

Zdravím,
před časem jsem dostal nabídku fotit pro jeden nejmenovanej interetový magazín.Byl jsem už na pár akcích ale s výsledkem nejsem vůbec spokojený. Mám canon EOS 40D sigma 17-70 f2,8-4 a externí blesk Yongnuo YN-468
http://www.profotak.cz/www-profotak-cz/ ... -blesk-TTL
Nejvědší problém, ale nastává když fotím na výšku odrazem ze stropu viz foto.
Obličeje,či polovina fotky je přepálená :( blesk jsem měl nastavenej na TTL nic víc.Zkoušel jsem fotit va výšku i bez odrazné destičky ,s difusorem ale stále je to stejné.
Nevíte v čem dělám chybu,děkuji za jakoukoliv radu.JS


Obrázek

Obrázek
Horracio
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pufko 15. 8. 2010 13:27

Tak to máš pravdu je to velmi zlé... Pripadá mi to ako keby si mal mierne sklonenú hlavu blesku, ale vela sa dá pripísať asi aj "kvalite" blesku...
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 15. 8. 2010 14:23

Ahoj, tak zaprvé... máš blesk od nějakého noname výrobce, nikdy TTL měření nebude tak přesné jako s bleskem od Canonu... Pak, hlavu nikdy nesklánět ani trochu dopředu, všechno fotit přes odraznou destičku...

A zkontroluj na foťáku... Iso, mělo by být alespoň 800, pod 800 vůbec nejít, čas tak 1/40, clona, maximálně 4, měření expozice na střed. A... musíš stát kousíček před fotografovaným objektem. Ty ty lidi máš daleko, navíc mi přijde, že máš nízké iso, velkou clonu a blesk špatně nastavenej...

Moje fotky na výšku vypadají nějak takhle...
http://gimlet-bar.cz/foto/44/machac_warm_up_007.jpg

pravda, taky se tomu snažím vyvarovat na výšku prostě ten blesk nemá možnost blejsknout tam kam by člověk potřeboval. Zlatý Sony blesky a jejich rotace hlav :-)
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 8. 2010 16:09

Jo akorát ty Sony maj trošku problém s tim, že jejich těla maj dost forový upevnění sáněk. Neni problém to u A900/850 urvat. Akorát A700 měla kvalitní, jenže se už nevyrábí bohužel..

Jinak bych řek, že ty předchozí fotky jsou kombinace velmi mizerné kvality blesku (slabý a nízký rozsah) a ne příliš dokonalé techniky..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kozakm 15. 8. 2010 17:59

Co je za problém při blejskání na výšku?
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 15. 8. 2010 18:21

Ja teda takých fot vela nemám , ale aby mi robilo to čo je na ukážkach tak to teda určite nie... Používam Metz 48, bouncer dole ani nedávam, nejde len o zmäkčenie svetla , ale aj o lepšie rpzptýlenie...
Chcelo by to trochu postprocesu , ale to nebolo dôležitá foto, tak že len orez + zmenšené...
Horracio a to bolo fotené JPEG alebo RAW ???
Obrázek
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Horracio 15. 8. 2010 19:17

pufko píše:Ja teda takých fot vela nemám , ale aby mi robilo to čo je na ukážkach tak to teda určite nie... Používam Metz 48, bouncer dole ani nedávam, nejde len o zmäkčenie svetla , ale aj o lepšie rpzptýlenie...
Chcelo by to trochu postprocesu , ale to nebolo dôležitá foto, tak že len orez + zmenšené...
Horracio a to bolo fotené JPEG alebo RAW ???
Obrázek


Bylo to focené všechno do JPEG bez jakékoliv úpravy (ořez a podobně) nevím jesti je to opravdu tím bleskem nebo mojí nezkušeností.Směrné číslo má 33 při 35zoomu, to si myslím že to můsí stačit na cca 5m vysoky strop.
Horracio
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kelav 15. 8. 2010 19:50

Horracio: Napiš nám, jak jsi měl nastavený foťák (ISO, čas, clona, režim, režim blesku), navíc fotky, které jsi nám tu ukázal nemaji exif, nevíme prakticky nic. Takhle nemůžeme pořádně poradit :(

A jak tu psal Pufko, tohle se musí fotit jedině do RAWu a potom si s tím pohrát v nějakém editoru. Zrovna na tohle JPG je hodně špatná varianta.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Horracio 15. 8. 2010 20:07

kelav píše:Horracio: Napiš nám, jak jsi měl nastavený foťák (ISO, čas, clona, režim, režim blesku), navíc fotky, které jsi nám tu ukázal nemaji exif, nevíme prakticky nic. Takhle nemůžeme pořádně poradit :(

A jak tu psal Pufko, tohle se musí fotit jedině do RAWu a potom si s tím pohrát v nějakém editoru. Zrovna na tohle JPG je hodně špatná varianta.


Ok, ta první fotka byla focená na
čas 1/60s
clona 2.8
ISO 100

ta druhá fotka
čas 1/60s
clona 2.8
ISO 400

blesk jsem měl celou dobu v TTL režimu na první lamelu.
Horracio
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kelav 15. 8. 2010 20:28

Ach to ISO... Tyhle hodnoty si schovej na focení krajinky :-D To nemůžeš ;) 1/60 na portrét je taky docela hodně. Udržíš třeba i 1/30. Clona 2.8 se dá na dálku, na blízko moc ne, tam je lepší něco jako 3.5-4.

Mrkni na začátek tohohle vlákna, radil jsem tam jak nastavit foťák a blesk, aby byly fotky co nejlepší... Zkus to tak, neboj se vysoké citlivosti, 40D je dobrej foťák. ISO 800 zvládá bravurně. A hlavně nefoť do JPG :( To si člověk může dovolit pokud fotí něco venku za dobrýho světla.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků