ako fotit na hokejovom stadione?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kamik99 22. 11. 2012 21:16

Nediv se, že když taháš z RAWu EV nahoru, tak máš šum. Z hlediska šumu je lepší fotit na nulu nebo do lehké přeexpozice, když už si s tím hraješ v RAWu.
Fotíš na Manuál a chceš dělat korekci expozice? Nerozumím.

Světla máš na zimáku dostatek, tak nastav třeba 1/640 f2,8 a ISO 1600.
Já donedávna fotil 1.ligu s 30D a 7D v kombinaci s 70-200/2,8 a 4 a při tom mizerném osvětlení, které na 1.lize je, tak fotky byly vždy OK.
Kolega s Markem, taky ladí fotky později? to snad ne. Většinou to sporťáci nijak výrazně neupravují.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Trinec 22. 11. 2012 22:04

Děkuji za nápad, budu si hrát zítra s kombinací všeho uvedeného.
Pokud jde o tu kompenzaci expozice, já myslel že to půjde nastavit i v manualu, tedy v uživatelských nastaveních (C1-C3), ale chyba lávky. Tam to nejde ...

A pokud jde o profika, tak ten fotí komb. JPG a RAW, jpg jen lehce upraví a hned posílá po netu. Zítra s ním taky prohodím slovo, ale jak jsem psal on má kombinaci clona 4, čas 800 a ISO 2000 a je na tom dobře. Nechápu, že by to byl v tom Marku a 7D takový rozdíl.
Taky to bude rozdíl s crop faktorem, pokud to dobře chápu. On má čistou 4 clonu a já to mám 2,8x1,6=4,5, cchápu to správně?

Dík.
Synology DS 1010+DX510, 10x2TB, HYPA 300 SE, HYPA 400, VMA1-MKII, DAC Sirius, Sennheiser HD 800
Trinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 22. 11. 2012 22:15

Podle hodnot, co píšeš, tak by fotky měly být stejné z obou foťáků.
S časem se dá jít klidně i na 1/500 i když kratší je samozřejmě lepší.
ISO do 2500 jsem používal na 7D běžně a po zmenšení je to OK.
Hlavně nezesvětlovat, pak to šumí.

-- 22. 11. 2012 22:21 --

Clonu máte stejnou. Nic se nepřepočítá.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Trinec 23. 11. 2012 06:58

Chápu asi další problém, říkáš používám asi do 2500 a po zmenšení je vše v pohodě. Jenže já dělám jen výřezy, někdy to mám rovnou jak jsem to střelil na 200, ale na web k sobě to dám celé, nezmenšené. Zmenšuju jen na web fanklubu a FB (1600x800), ale možná to je velký a pak to je vidět.
To bude to, že já bych chtěl fotky jak na tisk tak na web a všichni ostatní to dělají jen pro noviny.

Ta tvá rada nezesvětlovat v editoru je ale zlatá. Budu se tím řídit, dneska to víc otevřu.
Synology DS 1010+DX510, 10x2TB, HYPA 300 SE, HYPA 400, VMA1-MKII, DAC Sirius, Sennheiser HD 800
Trinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 23. 11. 2012 07:54

Fotil jsem s 7D, 1DmkIIN a 1DmkIII, takže pokud má staršího Marka a neni to FF, tak by měl mít jeden z těhle (1DmIV za starší uplně nepovažuju) a můžu s klidem říct, že co se šumu týče, tak 7D je na tom výrazně nejlíp. Nebavim se o 1:1, ale po zmenšení na stejnou velikost. Na 1250 je šum (pokud netiskneš A3) jen problém v nastavení těla nebo postprocesu. Dělal jsem na 800-1250 A4 obálky (pes v pohybu) a žádný problém... Jinak psy v hale fotim se 7D běžně na ISO 2500 (OK ale už je samozřejmě šum znát, ale na web nebo na tisk do časopisu do 1/2 A4 neřešim), tak na 3200 (na web ok, na tisk chce větší posprocess) a teď jsem třeba fotil na ISO4000 a na web a malý fotky do časopisu taky v klidu... Radši neřeš šum, udělej světlejší a ztmav, než nahánět minimální ISO a pak vytahovat tmavý fotky. A doostřuj až v konečnym rozlišení pro konkrétní použití.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod tellinger 29. 11. 2012 19:15

Kamik, díky moc za rady, s tím šumem mě to vůbec nedocvaklo. V sobotu jdu otestovat novej objektiv SIGMA APO 70-200mm f 2.8 EX DG HSM (Macro).

Nastavení nechám na M s 1/640 f2,8 a ISO 1600
Mám nechat vypnutý i ten stabilizátor, jak tu někdo dřív radil?

Zkusím to tentokrát fotit jpg + raw a uvidím jak to půjde, mám obavy, že mi to karta moc nepobere a bude se i pomalu zapisovat, při delší sekvenci fotek.
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 29. 11. 2012 20:09

tellinger: iso 1600/3200 při stejnym čase a cloně přece nejsou stejný hodnoty ne? Naopak ty rawy měly bejt světlejší, tam bude něco špatně v konvertoru. Fotil bych jenom raw, nebo jenom jpeg, pokud si troufneš, za normálních okolností by ten vyvolanej raw měl bejt stejněj jako ten jpeg. Osobně bych zvolil jenom raw.
Naposledy upravil hoax dne 30. 11. 2012 09:19, celkově upraveno 1
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 11. 2012 22:41

Raw nebude svetlejsi pri zakladnom nastaveni LR - pouziva svoj profil Adobre Standard, ktory je tmavsi a sytejsi, ako Canon Standard... staci prepnut kalibraciu. V pripade pouzitia DPP bude rovnaky ako jpeg z fotoaparatu, no vyrazne detailnejsi (najma v tmavych castiach).
Zakladny rozdiel medzi "profikom" s vyssim ISO a amaterom, ktory foti na co najnizsie je ten, ze profik potrebuje spravnu expoziciu priamo do jpegu bez nutnosti extremnych uprav. Na hokeji si vzhladom k podmienkam mozes dovolit vyssie ISO, ako v beznom zivote (bezne dvihas ISO v tme, zatial co hokej je "svetly" sport na lade).
PS: uz starsie Canony 1D2 maju nizsi sum, ako EOS 7D....no plati to tak do ISO1600
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 30. 11. 2012 01:37

Chtěl jsem se informovat hladně na to nastavení, jestli díky lepšímu objektivu můžu nastavit jiný hodnoty. Iso určitě větší jako 1600 dávat nebudu, se starým objektivem byl šum jako prase, tak mám strach aby to nedopadlo stejně.
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 30. 11. 2012 09:50

Ondrej: Jen doplnění, s adobe standard v ACR/LR je to závislý na profilu konkrétního foťáku, u 5DII, 450D nebo D700 je adobe profil naopak světlejší. U 7D už tmavší. Možná se to tak tedy chová u novějších strojů. Ale ten profil neni mimo o tolik aby iso 3200 při stejnejch hodnotách bylo tmavší než 1600 jak je vidět na těch tellingerovo fotkách.
Tellinger: S tim rawem bych asi napřed zkusil firemní soft. A k otázce: Tak si prostě zkus různý nastavení clony, času iso a uvidíš kam až můžeš zajít. Když máš ten 2.8 objektiv tak můžeš nechat iso a čas, budeš to mít světlejší atd. To jsou ale základy, ty myslim, že znáš ne (to nemyslim špatně) Dobrá rada je jak tady radí zkušenější: Snaž se mít dobrou expozici třeba i lehce do + abys to nemusel potom vytahovat
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 30. 11. 2012 10:05

Tellinger: Hodnoty musíš nastavit podle aktuálních světelných podmínek.
Nastav si např. f2,8 ISO dle tebe použitelné, třeba těch 1600 a čas třeba těch 1/640 a udělej si foto a zkontroluj si to.
Podle výsledku koriguj. Jinak jestliže ti ISO 1600 šumělo "jako prase" se starým objektivem, tak i s novým to bude stejné.
Musíš si najít rozumný kompromis mezi časem a Isem. Dá se zajít třeba s časem i na 1/320. Uvidíš sám, jak ti to bude vycházet.
Hlavně moc nepodexponovávat.
Taky bude záležet na rovnoměrnosti osvětlení zimáku. Rohy na tom bývají hůř, než střed.
Stabilizátor vypni.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 3. 12. 2012 02:27

Zdravím,

tak posílám víkendové úlovky z našeho zimáku, měly jsme tu čest hostit akci Vodák roku 2012 a s tím spojené utkání ČR vs SK. První galerie je z této akce..

http://www.tellinger.cz/fotogalerie/vodaci2012/
Osvětlení bylo horší, cca jako na tréninku, proto jsem lehce přeexponovával, tak jak jste radili cca 0.7 až 1. Fotil jsem do rawu, tak abych si s tím mohl ještě trochu vyhrát.
Čas jsem držel kolem 1/250, iso 1600 a f 3.2

Druhá akce je z posledního kola krajské ligy
http://www.tellinger.cz/fotogalerie/11kolo/
Tentokrát jsem fotil všechno do jpg a nepřeexponovával.
Čas jsem držel kolem 1/500, iso 1600 a f 3.2
Příště bych zkusil dát f na 2.8, krapet přeexponovat, protože skoro všechny
jpg jsem musel ještě zvyšovat kontrast a trochu zesvětlovat.

Jeste jsem se chtěl poptat. Zkoušel jsem demo lightroomu 4.2 a vždycky byla fotka o něco tmavší, než když jsem si ji otevřel v photoshopu nebo obyč win nahledu? Netušite, čím by to mohlo být?
Díky za názory a rady
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 12. 2012 02:57

Ta smesice formatu je celkem peklo, podle me. Mozna bys to mohl smrncnout i nejakym panningem, takhle je to vsechno na jedno brdo a po treti fotce vim co bude dal a moc me to neba ;) Ja treba kazdou tretinu fotim jinak, jiny objektiv, jiny uhel pohledu, panning, reakce stridacky a trenera, divaci...obcas mi ta hodina na vsechno ani nestaci :D
Krom sirokace pouzivam 70-300 VR, ktery ma svetelnost bidnou, s nim mi iso lita od 3200 po 12800, nicmene obraz do tisku 30x20cm uplne cajk. Iso 1600 mam u nas na stadionu jen s tim sirokacem pri f1.8 :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 3. 12. 2012 08:01

Tellinger: Pokud to ve photoshopu otevírá camera raw plugin, měla by bejt stejná (pokud je to tedy stejná verze jak v LR tak v ACR. Verze 4.x v LR odpovídá verzi 7.x v ACR). Lightroom používá interně camera raw. A standardně oba programy otevřou raw s vlastním Adobe profilem. V Lightroomu zkus přepnout v pravym panelu pod camera calibration na profil tvýho foťáku. Mělo by to +- odpovídat náhledu. Pokud ne, tak holt u tvýho foťáku ten profil moc nesedí a pak můžeš hromadně všem fotkám zvýšit expozici třeba na +0.2. Ještě to může bejt vinětací, která se aplikuje jen na jpeg? V lightroomu je pak třeba korekci zapnout.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 3. 12. 2012 15:34

Petr Luňák: Taky jsem se snažil dost měnit místa na zimáku, jenže tam dost bojuju s osvětlěním, když fotím střídačku, tak je tam děsná tma a hrozně mi to šumí. Možná dělám nějakou chybu a budu muset ještě dost poladit nastavení. Iso mužu nastavit max na 1600, jak dám víc tak už to strašně šumí a ten novej objektiv to asi nespraví. Máš pravdu v tom, že skoro všechny fotky jsou na jedno brdo, to zkusím příště zlepšit. Fotky jsem ořezával vždy podle stejnýho formátu, tentokrát jsem to řezal různě. Celou dobu jsem fotil pouze s tele, příště zkusím i krátkej seťák, tak uvidíme. :)

Hoax: V camera raw přímo v photoshopu je to v pořádku, dělá mi to čistě jen LR. V nastavení LR jsem hledal profily, ale marně - na tu kalibraci ještě mrknu.

Nějakej tip jak na ten panning? Ještě jsem to nikdy nezkoušel. Tam bude stačit nastavit ještě kratší čas, co jsem tak rychle pročítal? Teď jsem to měl mezi cca 1/250 až 1/500
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka