ako fotit na hokejovom stadione?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Calven 3. 12. 2012 16:08

Na panning potrebuješ dlhší čas, nie kratší. Pokojne aj okolo 1/10s. Všetko závisí od toho, aké pevné ruky máš a ako túto techniku ovládaš.
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 3. 12. 2012 16:14

Jak řikam, v tomhle případě je divný, že ten raw vypadá jinak. Každopádně v LR jsou ty profily v sekci camera calibration, která je v tom panelu úprav na pravý straně úplně dole. Musíš bejt v módu Develop (klávesa D). To najdeš.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 12. 2012 18:24

U nas je na stridacce taky tma, o ochozech ani nemluve, ale tak tam nepotrebujes 1/500s zas a s f2.8 se urcite dostanes na nejake pouzitelne iso, kdyz tam das treba 1/50, ne? Ikdyz...ty to tele nemas stabilizovane asi, vid?
To je skoda, protoze stabilizaci bys uplatnil rovnez pri panningu, aby ti to stabilizovalo jen vertikalne, horizontalne sledujes hrace a pri case 1/80s pak vznikaji treba takovehle zabery:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamik99 3. 12. 2012 21:23

Myslím, že nějakej panning by měl zkoušet až zvládne základní záběry.

Hlavně kupoval sis světelnej teleobjektiv na focení ve špatných světelných podmínkách. A ty ho přicloníš, PROČ? Odcloň ho a zkrať trošku časy. Taky z té galerie nelze dobře poznat, jestli je dobře zaostřeno :-( Těžko říct, co Sonka zvládá.
Když už děláš úpravy, tak si srovnej nakloněný led, ořezy by mnohde, taky šly udělat líp. Jinak nemyslím, že by to bylo úplně špatné.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 4. 12. 2012 18:05

Dostal jsem radu od fotografa co byl přímo na zimáku, že prý při úplně nejnižší cloně většinou špatně vykresluje, proto jsem ji trochu posunul výš. Příště tam vrazím nejnižší hodnotu 2.8 a čas ještě vyladím. S iso moc možností nemám, na 800 je to všechno moc tmavé, na 1600 je to tak akorát a na 3200 je to šum.
Objektiv bohužel stabilizaci nemá.

V neděli bude další možnost focení, tak si zkusím zase jiná nastavení.
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 12. 2012 18:45

Tak pan fotograf at si to klidne cloni, ty to strilej bez obav na plnou diru, protoze vazne pochybuji o tom, ze na webovem rozliseni pozna kdokoliv rozdil, co se kresby tyce. Akorat ti to, mimo jine, zbytecne zvetsuje hloubku ostrosti, ikdyz ted teda mluvim za svuj subjektivni vkus, kde preferuju nejen u hokeje hlavni motiv co nejvice odpichnuty od pozadi.
Kdyz objektiv stabilizaci nema, tak ale fotak by ji mit mel na snimaci, nebo se pletu? Sikovna vec pak v takovych pripadech monopod.
Jinak jsem se ted dival na nejake fotky ze Sony A230 a iso1600 mi osobne prijde uplne v klidu pouzitelne, pokud odstranis jen barevny sum, tak je fotka podle meho usudku dokonce velmi dobra. Ja bych se iso1600 vubec nebal.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamik99 4. 12. 2012 22:06

Jasně odcloň ho. Neboj v rovině zaostření bude stejně jenom část obrazu.
Taky by neškodilo si udělat malý testík kresby objektivu, pro tvůj klid. Pěkně na stativ na několik různých clon....

Jinak myslím, že stabilizovaný snímač neumí stabilizovat jen jednu rovinu pro ten panning.
Kdyžtak mě opravte. Tam ten monopod poslouží výborně.
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 12. 2012 22:16

K expozicii na tvojom zimaku: z treningovych fotiek si nic nerob... pouziva sa slabunke svetlo, u nas musim obcas dat aj ISO12800 + 1/400s + f2,8...

Co sa tyka zapasu, tak clonu daj f2,8... vytiahni tiene + pridaj trocha kontrastu alebo ciernej, nech to ma stavu...
Vadi mi tam vyvazenie bielej - to je asi najzasadnejsi problem - vrchna cast fotky ide skoro vzdy do cervena, cela fotka je ladena jemne do teplejsich odtienov (na hokej mi to nepasuje). Da sa to posunut hromadne cez prechodovy filter s upravenim bielej (je to bezne svetlo na starsich zimakoch).
Dobra alternativa je pouzit automaticku bielu v LR a vybrat nieco medzi fotakom a programom...

*ehm, ak pouzivas LR :lol:
*ak chces skusit rozmazanie, tak skusaj extremnejsie casy, ako 1/50s... nevyjde kazdy pokus, no nejaky ten jeden dobry moze skutocne stat za to ;)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tellinger 10. 12. 2012 12:39

Tak jsem byl o víkendu zase něco nafotit, níže výsledek.

http://www.tellinger.cz/fotogalerie/12kolo/

V některých fotkách byl v horní části fotky červený led, tak jak psal Ondra Bobek, to jsem někde trochu zamaskoval v psd.

Zkoušel jsem znovu úpravy přes LR, jenže tam se mi všechny fotky přes atomatické vyvážení bílé zdály strašně vypálený.
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trinec 11. 12. 2012 14:30

Chlapy díky celkově za rady, já se vždycky bál, že pokud mě to ukazuje tak 1 do plusu, že to budu mít přepálený, ale světe div se, je to ok. Ve výsledku to v PS už je doupravuju a je to v pohodě.
Jen pokud fotím od ledu, tak si to přicloňuju.
Co ale mě teď sejří je to, že foťák začal blbě ostřit. Mám nějak moc odpadu, spíše řečeno skoro všechno musím dodostřovat v PS. Doma jsem si nalepil na dveře nějaký obrazec z netu a zkoušel jsem všechny objektivy, pravda je že u širokáče to bylo zaostřené dopředu. 7D má mikronastavení, tak jsme si s tím hrál, posunulo se to. Horší je, že si myslím, že to dělá jen občas, jednu fotku zaostří dobře a druhou mám jako v mlze, nedoostřenou. A nejen u té 70-200. Na ní jsem četl nějakou recenzi, že v kombinaci se 7D to na dlouhém zomu dělá takovéhle brikule, že to ostří dopředu, že je potřeba posouvat v mikronastavení. Teď je přestávka, ta budeme zkoušet až na lize, popřípadě vyrazíme do přírody.
Nemáte s tím někdo zkušennost?

Pro ilustraci link na galerku http://www.flickr.com/photos/46107900@N08/sets/

-- 11. 12. 2012 14:32 --

tellinger píše:Tak jsem byl o víkendu zase něco nafotit, níže výsledek.

http://www.tellinger.cz/fotogalerie/12kolo/

V některých fotkách byl v horní části fotky červený led, tak jak psal Ondra Bobek, to jsem někde trochu zamaskoval v psd.

Zkoušel jsem znovu úpravy přes LR, jenže tam se mi všechny fotky přes atomatické vyvážení bílé zdály strašně vypálený.



Já mám nastavenou bílou podle Kelvina, ale stejně pokud vyfotím serii, tak se trefím do červeného zablikání výbojky. Pak to v PS musím ještě ztáhnnout dolů.
Synology DS 1010+DX510, 10x2TB, HYPA 300 SE, HYPA 400, VMA1-MKII, DAC Sirius, Sennheiser HD 800
Trinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 7. 1. 2013 08:29

Na Vánoce jsem si udělal radost a pořídil si nový stroj. Jde o Sony slt a57, ostrý test příjde teď v neděli, tak jsem zvědavej co z toho poleze ;)

Tady jsem si dělal různý srovnání s d7000, než si vybral konečnej produkt, tak snad jsem si vybral dobře :)

http://dl.dropbox.com/u/25727645/srovnani.png
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tellinger 11. 1. 2013 13:53

Ještě mě napadla taková zásadní otázka, jaké používáte zaostřování? Určitě průběžné, ale co se týče oblasti? A to široká, zóna, kde mam tri svislé pruhy, potom bodová a nebo místní? A57 má taky funkci průběžného sledování objektu, tak to bych určitě nechal taky zapnuté. Dík

Ještě bych se chtěl zeptat, jak mám nastavovat vyvážení bílé? Nechat automatiku nebo to zkusit poštelovat ručně podle kelvina před zápasem? Nebude pak vadit, když změním místo focení?

Btw, co když pak změním objektiv z tele na obyč? Nebude muset nastavovat znovu?

Díky za info
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 11. 1. 2013 14:23

Ostření: já používám na Canonu ostření na střed plus tracking. Co bude nejlepší u A57 těžko říct, vyzkoušej - hokejové utkání je dostatečně dlouhé, abys zkusil víc variant.

WB: Manuální (třeba podle bílého ledu nebo listu papíru). Zářivky v různých místech stadionu se mohou trochu lišit, ale nebude to zas tak dramatické, aby bylo nutné pořád měnit WB. A stejně víc záleží na tom, do jaké fáze bliknutí se trefíš, to pak teprv uvidíš barvy a zjistíš, že ani manuální WB nepomáhá :)

Objektivy by plus mínus měly mít stejné barevné podání (alespoň pokud máš všechny od jedné značky).
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 1. 2013 14:34

Jsem na tom uplne stejne jako Martin. WB mam podle ledu, vybojky jsou fakt zlo :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 11. 1. 2013 15:39

Jinak pokud fotíš stále na stejném stadionu, tak si WB ulož do nějaké předvolby, ať to nemusíš nastavovat pořád znova.
kozakm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků