ako fotit na hokejovom stadione?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod OceanBoy 11. 1. 2013 15:56

Při fotografování hokeje je nejdůležitější předvídavost, ohebný trup, ostré oko a rychlý prst na spoušťi..

Foť do rawu a doma si WB nastav. Stejně s bílou nebudeš nikdy zcela spokojen. Přes den je jiná, večer pod žárovkou jiná. Nikdo ti ruku za minimální odchylku neutrhne :-)
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 11. 1. 2013 16:03

Šlo mi hlavně o to, abych se vyvaroval těch červených nádechů v barvě ledu + tak abych měl fotky pěkně ostré.

Několikrát jsem si to pročítal i ve Velké knize sportovní fotografie, nikde jsem ale kapitolu o s těmito dotazy nenašel. Jinak je knížka super a vždycky se k ní vracím ;)
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OceanBoy 11. 1. 2013 16:05

Jasné...

Takhle jsem třeba fotil hokej já, bílou jsem nastavil až doma.

Kód: Vybrat vše
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.428667653853924.111492.428658137188209&type=1


PS: jinak Martinovi se ta kniha moc povedla. Určitě si tam každý najde to své.
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 11. 1. 2013 17:50

tellinger píše:Několikrát jsem si to pročítal i ve Velké knize sportovní fotografie, nikde jsem ale kapitolu o s těmito dotazy nenašel.

Zrovna o WB je toho v knížce docela dost, konkrétně i na hokeji ;-)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 11. 1. 2013 20:46

Petr Luňák píše:Jsem na tom uplne stejne jako Martin. WB mam podle ledu, vybojky jsou fakt zlo :)


Vždy je v tom moment prekvapenia, akej farby výsledná fotka bude... :-) Inak samozrejme platí, že čím kratší čas, tým väčší problém s farbou svetla. Nespojité svetlo výbojiek je fakt niekedy na infarkt.
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 14. 1. 2013 13:17

Tak jsem byl o víkendu opět na hokeji, s novou mašinkou a vědomostma ;)

Posílám k náhledu fotogalerii
http://www.hokejunicov.cz/fotogalerie/3 ... hc-orlova/

Díky za každou připomínku ke zlepšení ;)
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 14. 1. 2013 13:39

Hokej bez puku je jako sex bez orgasmu
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OceanBoy 14. 1. 2013 13:52

Něco tomu chybí. Nevím jak přesně bych to uchopil, ale vyvolává to ve mě dojem, jako vy to bylo foceno z jednoho místa (což je), jedním objektivem, vše na krátký čas, jedním způsobem - plná díra a zoom a do jednoho formátu - na šířku. Chybí mi "k dokonalosti" pestrost. Můj názor
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tellinger 14. 1. 2013 14:47

Skoro všude tam ten puk mám, ale je pravda že když se na to podívám znovu, tak to vypadá všechno dost podobně. Fotil jsem jedním objektivem sigmou 70-200. Příště testnu i tamrona 28-75, docela pomalu ostří tak uvidíme.

Pohyb po stadioně mam prakticky neomezenej, místo jsem měnil dost často, podle vývoje hry. Byl jsem jak na kraji střídačky, tak uprostřed střídaček, pro lepší přehled jsem byl pak i těsně nad střídačkama. Mám tam prostor i na lavečky hned vedle střídaček a můžu se přehnout přes plexi.

Asi se budu muset naučit fotit s tím jedním okem otevřeným ;)
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod kozakm 14. 1. 2013 16:10

HC Junior Mělník vs HK Králův Dvůr (fotka se stropem haly) - hezky vidět ty různé barvy zářivek v různých fázích bliknutí :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OceanBoy 14. 1. 2013 17:42



U tebe je to hezké, máš atraktivní záběry, jen ta technika trochu zlobí. Zejména vyvážení bílé - to zlobí dost.

Jinak nevím třeba jak Martin, ale mě funguje když fotím sport taková strategie:

Třeba u hokeje fotím tak, že první třetinu se snažím obsadit lukrativní místa. Klasicky u ledu mezi střídačkama, která jsou často při hokeji o život s ostatními fotografy - limit 8 fotograf; a to se už téměř nedá fotit. Pořizuju snímky s teleobjektivem krátký čas, malá clona, snažím se zachytit gól - tady vždy funguje ostření na brankáře a AI SERVO a automatický výběr bodů. Tyhle fotky jsou nutné, ty odevzdávám redakci. Tam pro experimenty moc místa není. Když je mám nafocené a podaří se vyfotit gól při vstřelení - tak aby to každý z fotografie pochopil, je vyhráno.

Mezi třetinama fotím detaily, diváky, hokejky ... vše co mě zaujme.

Druhou třetinu stále začínám mezi střídačkama, ale vyměním objektiv za širokáč. Nastavím krátké časy a experimentuju od ledu. V průběhu třetiny odcházím a hledám zajímavá místa se zajímavými úhly pohledu. Pozor, abys nepřekážel divákům. Jednou mě za to vyvedli a nebylo to příjemný, když na tebe křičí část stadiónu jako na největšího vyvrhela. Pozor i na zakrývání reklam tělem.

Třetí třetinu klesne zásadně frekvence fotografií a přemýšlím jaký udělám fotografické pokus když jsem v hale. Čím spestřit sadu fotek. Občas v Plzni zahlídnu, že 5 - 10 minut do konce utkání je mezi střídačkami prázdno a tak se tam vracím a využívám osobního prostoru na 100 %. Začátkem února sem dám odkaz na další zápas, kde to i okomentuju konkrétnějš ;-)
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 14. 1. 2013 18:51

jj, dobrý přístup, který sice nejde použít pro všechny účely, ale rozhodně chválím
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 1. 2013 20:38

kozakm píše:HC Junior Mělník vs HK Králův Dvůr (fotka se stropem haly) - hezky vidět ty různé barvy zářivek v různých fázích bliknutí :)


Presne! ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trinec 15. 1. 2013 13:45

Přihodím taky svoje do mlýna.

1. WB nastaveno na teplotu Kelvina, buď si jí odhadnu z vyfoceného ledu nebo jí již znám. Změny v teplotě moc nejsou, jen v O2 aréně jsem zaznamenal rozdíl uprostřed a po krajích, ale stejně, člověk fotí pořád do raw, dá se to pak ručně ještě doupravit. Tedy pokud na fotky nepospícháš kvůli uzávěrce v redakci. Ke změnám nepočítám jinou teplotu kvůli blikání zářivek, to už je jak samozřejmost, že to tam budeš mít v serii jednou Ok a vícekrát červené

2. Ostření na střed a All focus, pokud fotím blizko ledu ještě nastavuji rychlost, jakou má servo reagovat v případě, že máš namáčknuto před bránu a on ti přejede u mantinelu třeba rozhodčí
Zde děkuju panu Kozákovi za krásnou knihu a rady.

3. Místo odkud a jak záleží moc na konkrétním zimáku, na tom kam tě vůbec pustí. Na svém domácím si můžeš dovolit ledacos, ale stejně divákovi nesmíš nikdy vadit ani tam.
Já během sezóny doma fotím dvě třetiny pod střechou, pak slezu k ledu, pokud se vyhraje je vždy děkovačka, to jdu na led. Pár utkání dozadu jsem začal fotit i od vchodu, má to zajímavý sklon na hráče, ne jako od střechy, tam mají krátké nohy:-)

Víc mě nenapadá.
Co ale trápí mě je šum. Fotím 7D a 70-200/2,8 bez IS, 640/3,2/1200 a děsně mě to šumí. Už jsem vyzkoušel všechny možné rady, ale pořád to není ono.

Pro ukázku
http://www.pocasinakladne.cz/photo/conv ... 312e4a5047

http://www.facebook.com/Benyhogalerie?r ... =3&theater

Díky za rady.
Synology DS 1010+DX510, 10x2TB, HYPA 300 SE, HYPA 400, VMA1-MKII, DAC Sirius, Sennheiser HD 800
Trinec
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků