Jak fotit klubové akce?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pakin 30. 9. 2009 15:04

Zdravím,

za 14 dní se chystám prvně fotit klubovou akci a byl bych rád, kdyby mi někdo, kdo s tím má už nějaké zkušenosti poradil. Fotky pujdou jen na web několika portálů, žádný tisk. Fotit budu s D90 + Nikkor 35/1.8 + SB600. Jde mi především o práci s bleskem, blejskat přímým světlem asi nebude ono .. mám tedy pořídit odrazovou destičku na hlavu blesku, nebo nějaky difuzér?

S jakým kdo fotíte nastavením podobné scény?

Díky všem za rady.
Pakin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 30. 9. 2009 22:02

Ahoj, zabývám se tím, co budeš fotit. Nedávno jsem fotil například Ranní show E2 v Pardubicích, fotky zde: http://kompletni.info/fotoreporty/ranni ... ubice/5021

Mám úplně stejnou kombinaci, tuším, že jsi sem nedávno dával dotaz na to, jaký blesk si pořídit.

V praxi takhle:
-blesk nastavený na TTL (nic víc)
-hlava v 90 stupních nahoru, odrazná destička, nebo vizitka na hlavě (koupit v drogérce gumičky, nasadit bílou vizitku za gumičky)
- objektiv (portréty z blízka fotím clonou f4, davy fotím na dálku klidně i na clonu 1,8) Někdy potřebuju osvětlit co nejvíce klub, tak nastavím na blesku manuál a blesknu na plný výkon, hodně to pomůže...

- foťák v režimu M (rychlost závěrky 1/30 - portréty, kratší dle potřeby - gogo tanečnice fotím třeba i 1/200)
ISO 800 - 1250 (zase dle potřeby)
režim ostření středový bod, měření expozice - střed, hlavně nenastavovat matrix, nebo budeš mít všechny fotky podexponovaný
ve foťáku nastavena redukce šumu na Normal

Jináč vše fotit do rawu - přepaly, vyvážení bílé, tonalita, apod. upravit a nastavit dle gusta až v editoru, export a na web s tím :-)

Pak pošli jak to dopadlo a pošli ukázky :-)

EDIT: Ještě dodám, že takovýhle akce se dají fotit do jisté míry i méně světelným sklem. Například tento fotoreport jsem nafotil Nikkorem 16-85, někdo by mohl namítnout, že to sklo je pro to absolutně nevhodný, ale dá se to... viz fotky: http://kompletni.info/fotoreporty/lecht ... ltice/5037
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 1. 10. 2009 07:34

kelav píše:hlava v 90 stupních nahoru, odrazná destička, nebo vizitka na hlavě (koupit v drogérce gumičky, nasadit bílou vizitku za gumičky)

Musim rict, ze tyhle experty na koncertech "miluju". Co takhle zopaknout si fyziku? Uhel odrazu rovna se uhlu dopadu? Kdyz blesk miri nahoru (a odrazka je tudiz svisle), tak neodrazena cast energie jde primo do stropu (a bud se odrazi zpatky na fotografa, nebo pohlti, pokud je cerny), cast (co se primo odrazi) jde sikmo nahoru a pak opet otazka jaky je strop no a konecne fakt mala cast (rozptylena) dorazi dopredu k focenemu objektu...

Takze pokud je tam nizky bily strop, tak casto neni treba vizitka, ale staci dat hlavu prislusne nasikmo. Pokud je strop vysoko a/nebo cerny (dal zmineny LMB), tak pri svisle poloze hlavy tu vizitku zlomte na 45 stupnu, at ma sanci nejake to svetlo odrazit tam, kde ho chcete (nebo hlavu na 45 a vizitku nechat rovnou, o neco vetsi ztraty, ale o neco lepsi rozptyl)...

Zrovna v utery jsem na koncertu v Lucerna music baru jednoho "experta" zazil na vlastni oci. Ta nejprofictejsi Canon vybava. Sice blesk nemel nakolmo, ale jen asi 75 stupnu (a vysunutou rovnou odrazku). Ze plytva bateriemi jeho vec... Bohuzel s oblibou fotil nastojato. Takze hudebniky to sice osvitilo (blesk je dost silny), ale vetsina energie sla primo do obliceju pobliz stojicich lidi. V seru koncertu fakt labuzo... :-(

Takze pani klubovi fotografove, zkuste si potme blysknout primo do obliceje externim bleskem nastavenym na plny vykon a treba vam dojde, proc nekteri kolemstojici protestuji a zamyslete se, kam to svetlo chcete dostat...

Omlouvam se, ze jsem se rozkecal, ale ten zazitek je jeste porad dost bezprostredni.

A jeste dodatek, napadlo ne, ze to mozna nebyla chyba, ale ze chtel mit svou oblibenou kapelu osvicenou odrazy od obliceju ostatnich divaku... Pak se mu hluboce omlouvam....
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 1. 10. 2009 08:13

E-Ryc píše:
Musim rict, ze tyhle experty na koncertech "miluju". Co takhle zopaknout si fyziku? Uhel odrazu rovna se uhlu dopadu? Kdyz blesk miri nahoru (a odrazka je tudiz svisle), tak neodrazena cast energie jde primo do stropu (a bud se odrazi zpatky na fotografa, nebo pohlti, pokud je cerny), cast (co se primo odrazi) jde sikmo nahoru a pak opet otazka jaky je strop no a konecne fakt mala cast (rozptylena) dorazi dopredu k focenemu objektu...

Takze pokud je tam nizky bily strop, tak casto neni treba vizitka, ale staci dat hlavu prislusne nasikmo. Pokud je strop vysoko a/nebo cerny (dal zmineny LMB), tak pri svisle poloze hlavy tu vizitku zlomte na 45 stupnu, at ma sanci nejake to svetlo odrazit tam, kde ho chcete (nebo hlavu na 45 a vizitku nechat rovnou, o neco vetsi ztraty, ale o neco lepsi rozptyl)...

Zrovna v utery jsem na koncertu v Lucerna music baru jednoho "experta" zazil na vlastni oci. Ta nejprofictejsi Canon vybava. Sice blesk nemel nakolmo, ale jen asi 75 stupnu (a vysunutou rovnou odrazku). Ze plytva bateriemi jeho vec... Bohuzel s oblibou fotil nastojato. Takze hudebniky to sice osvitilo (blesk je dost silny), ale vetsina energie sla primo do obliceju pobliz stojicich lidi. V seru koncertu fakt labuzo... :-(

Takze pani klubovi fotografove, zkuste si potme blysknout primo do obliceje externim bleskem nastavenym na plny vykon a treba vam dojde, proc nekteri kolemstojici protestuji a zamyslete se, kam to svetlo chcete dostat...

Tak odrazná destička tam je především pro to, aby jsi měl prosvětlený obličeje fotografovaných lidí. A teď se tu bavíme o focení na dva, tři metry, žádný cvakání přes půl sálu... Fotit bez odrazné destičky znamená mít tmavé obličeje se škaredými stíny. Tak se prostě nefotí. Natočení hlavy o určitý úhel znamená (při focení portrétu) přepálení obličejů, proto má většina zkušených fotografů při focení na blízko natočenou hlavu blesku zcela nahoru + distribuce části světla dopředu přes odraznou destičku/vizitku.

Bílý strop sem prosím vůbec netahej, kolik klubů má bílý strop? Zatím jsem zažil jen jeden, navíc, ikdyž má klub bílý strop, tak stejnak potřebuješ odraznou destičku... opět na prosvětlení stínů v obličeji.

Osobně focení s hlavou napřímo vůbec nepoužívám, důvodů je hned několik, zaprvé se ztratí atmosféra, ano vše je krásně světlé, ale... ty výsledky z toho, za druhé to generuje ostré stíny... za třetí fotka působí "ploše", bez prokreslení.
Jediný, kde fotím napřímo jsou openairy, kde prostě není dostatek světla.

Jinak fotit podium s bleskem mi přijde absolutně mimo mísu. Já fotim pódium téměř vždycky bez blesku, tak abych zachytil atmosféru, osvětlení, apod. Když už blesk použiju, tak ho hoodně stáhnu, aby jen vyplnil nějaké stinné místa.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 1. 10. 2009 08:39

O hlave naprimo jsem nic nepsal, to je zblizka samozrejme blbost... :)
Je fakt, ze vylozene portrety nefotim, ale s 45 a vizitka jsem pro bezne reportazni foto nemel problem, uznavam, ze u zpocenych lidi v klubu uz to problem byt muze...

Nicmene si trvam na tom, ze palit to kolemstojicim naplno do oci mi prijde krajne bezohledne, ale to uz je vec fotografa, jestli chce svuj ulovek za kazdou cenu...
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 10. 2009 08:51

Ja mavam blesk smerom hore, alebo na 45° s mliecnou krytkou, ktora ho este zmakcuje,..vysledok je fajn,... Pouzivam manualny rezim a blesk podla potreby - vacsinou staci automat.
Zaklad je vyssie ISO a nizke clonove cislo, aby blesk stacil vykonom, no nezabil okolite osvetlenie,....
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 1. 10. 2009 08:55

vizitka + naklonenie dohora staci, ale ked uz sa k tej fl50R dodava aj difuzor aj vizitka tak preco nepouzit oboje ;). A vacsinou davam blesk tak na -0.7EV (aby trochu zostalo aj osvetlenie prostredia)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 10. 2009 13:31

Ja bych zase dodal, ze blesk odrazem muze byt na mnohych mistech silne nezadouci.U nas napriklad maji v klubu svetle zdi a pokud bych mel fotit s bleskem odrazem, tak to totalne znici atmosferu, respektive to bude na fotce vypadat, jak kdyz maj na tanecnim parkete prave poledne:)
V takovem pripade fotim s bleskem naprimo s "cepickou", co se k SB800 dodava standardne.
Musim souhlasit s kolegou vyse, to praskani blesku na nemaly vykon kamsi do pryc jsem take zazil a z me zkusenosti to tak delaji skoro uplne vsichni, znam pouze jednoho fotografa, co foti klubove akce/plesy naprimo s nasazenym softboxem.
A perla na zaver, nas mistni fotograf pro stranky mesta foti s belskem i hokej.Ja bejt hrac, tak ho pretahnu hokejkou za tu prasecinu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 1. 10. 2009 13:55

A proč? Stadion je osvětlený, blesk nepojede na plný výkon a při té vzdálenosti, z které blejská, zbyde z blesku akorát slabé bliknutí. Zrovna na hokeji v tom nevidím nejmenší problém.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 10. 2009 14:11

Zaprve, k cemu vubec blesk, kdyz je stadion za a) osvetleny, za b)dnesni technika si poradi hrave i s horsim osvetlenim.
Paklize je to jen slabe bliknuti(coz v mnou uvedenem prikladu nebylo), tak nema ani prakticky vyznam.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 1. 10. 2009 14:32

Ne všechny stadiony jsou osvětlené jak Sazka arena, ne každý má světlené objektivy. A při vysokém ISO má i slabé bliknutí význam.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 10. 2009 15:03

Ano, to jsem videl, kdyz to nas mistni profi novinar fotil u mantinelu canonackym setakem.Takove fotky pak "stoji" rozhodne za verejnou prezentaci^_^
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 10. 2009 13:10

Pri halovom sporte blesk velmi pomoze,...napr. ja pri foteni SVK volejbalovej repre pouzivam v jednej hale ISO 3200 F2,8 a 1/500s + blesk na 1/6 vykonu - vysledok: blesk jemne zmrazy pohyby, ktore by boli bez neho viditelne rozmazane (bez blesku 1/320s) a o dost lepsie vyzera fotka co sa tyka farieb - WB je vyrazne lepsia, nez kombinacia zeleno-cerveneho osvetlenia s hnedo-zelenou podlahou....
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 17. 10. 2009 13:19

ja mam tiez podobny problem. 30.10 idem ako host na oslavu 50-tky a pred casom som si zaobstaral blesk 430-tku. a hned by som ho vyskusal.
aky tam je strop to neviem(ale najskor su tam bodove svetla na strope)
ake nastavenie pouzivate, lebo mam v tom pekny gulas. ake mam mat nastavenie uzivatelskych fukncii C.Fn-3 (auto, alebo 1/200)
prakticke skusenosti pri autom nastaveni casu v uziv. funkcii

ked som dal blesk do rezimu ETTL a na fotaku:
M,Av,Tv a P nebol nejaky vecsi problem

akonahle som dal manualny rezim blesku a plny vykon priamo tak:
M - som sice zbadal rozdiel, ale indikator expozicie bol povecsinou na hodnote -2 (ci uz bola fotka preexponova, podexponovana)
Av - pri av som mal vzdy vysledny cas 1/200 a pri zmene clony sa menil aj vykon blesku. pri prehadzovani korekcie na -2, +2 ziaden rozdiel. ale nijako som nezistil spravnu expoziciu az ked som pozrel na vyslednu fotku som zistil ci je dobra, zla.
Tv - mi blikala furt clona 32 a rozdiel pri 1/200 a 1/10 pri 800ISO nebol velky
P - pri ISO 800 mam nastaveny 1/200 a furt blika clona 32. pri akomkolvek toceni koleckom sa nic nedeje.

ako sa poziva kombinacia nastaveni blesku vs fotaku. lebo cital som ze najcastejsie je to autom blesk a man expozicia.
dakujem za rady
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 10. 2009 13:40

K tej spodnej casti dotazu: plny vykon bol zbytocne vela pri vysokom ISO - fotak sa snazil fotku stmavit vlastnymi schopnostami,...
M: manual ti ukaze expoziciu fotoaparatu podla merania expozicie (ake si nastavil?), v tomto pripade vyrazna podexpozicia + sa k tomu doratal plny vykon blesku = fotka bola ina, nez ukazoval expozimeter v hladaciku,...
Av: automatika isla na maximalny (bleskom a telom) povoleny cas (tj 1/200s) - ak chces, aby si mal casy kratsie (napr. 1/500s), tak musis zapnut synchronizaciu na rychlu zavierku na blesku (pozri manual k blesku)
Tv: fotak sa snazil stmavit fotku ako to len slo, lebo ISO 800 + tebou urceny cas (do 1/200s) + plny vykon blesku je vskutku sila....pre to daval clonove cislo tak vysoko....
P: vsetko skombinovane,...ani clona 32 a cas 1/200s nestacili ukrotit blesk,...(casto zalezi od nastaveneho merania expozicie na fotoaparate)

Do buducna: plny vykon nepouzivaj, ked ho naozaj netreba (napr. pocas dna je dobry), na oslavu je ideal meranie eTTL na blesku + Tv s casom okolo 1/60s, ISO 800 (a viac, ak si trufas), meranie expozicie vo fotaku nastavene na stred, resp. vyvazene na stred. CFN3 daj na Auto.

PS: na vykon blesku vplyvaju najviac clona a ISO. Na to, aka bude expozicia vzdialenejsieho okolia vplyva najviac cas uzavierky + clona + ISO.
Cas na blesk nema velky vplyv...
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 17. 10. 2009 13:49, celkově upraveno 5
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 17. 10. 2009 13:45

wilson: pokud budes fotit v interieru a nechces experimentovat s rozmazanymi pohyby vlivem delsi expozice a vlivu svetla v mistnosti, tak doporucuju fotit vyhradne na manualni rezim fotoaparatu a rezim blesku TTL.Nastavit si nizsi nebo nejnizsi clonu(podle objektivu a ucelu), cas by nemel prekrocit synchro cas fotoaparatu, ale zase nenastavovat zbytecne kratky, tak by to s ohledem na citlivost delalo tmava pozadi, cili odhadem napriklad 1/50s.Pokud bude blesk odrazem a mistnost neni velka, pak muze byt iso klidne nizke, pokud je mistnost vetsi a budes fotit i bleskem naprimo, pak doporucuju jit s citlivosti vyse, aby bylo naexponovane i pozadi a nebylo utopene ve tme.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 17. 10. 2009 14:06

jasne. co tak nejaky ten portert alebo sport(v hale) mam c 70-200 f4.
tiez som si myslel ze manualny rezim na fotaku a TTl na blesku.
este sa chcem opytat na to nastavenie uziv. funkcie vo fotaku. nechat nastavene auto alebo 1/200. predpokladam ze nechat auto bude lepsie a praktickejsie
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alesh.Rocker 17. 10. 2009 20:13

kámoš fotil do nedávna na AUTO, blesk na TTL 90°s kartičkou ..a fotky v poho, nikdo si na nic nestěžoval..

..tak nevim co řešíte :))
Dell E6410
Alesh.Rocker
Návštěvník

Odeslat příspěvekod flims 18. 10. 2009 16:30

Ondrej Bobek píše:Pri halovom sporte blesk velmi pomoze,...napr. ja pri foteni SVK volejbalovej repre pouzivam v jednej hale ISO 3200 F2,8 a 1/500s + blesk na 1/6 vykonu - vysledok: blesk jemne zmrazy pohyby, ktore by boli bez neho viditelne rozmazane (bez blesku 1/320s) a o dost lepsie vyzera fotka co sa tyka farieb - WB je vyrazne lepsia, nez kombinacia zeleno-cerveneho osvetlenia s hnedo-zelenou podlahou....

zdravím ťa, zaujímam sa o halové športy, volejbal hlavne, ešte nemám moc praxe z volejbalu.
napr. zoberme také PKO v BA. Nieje už ISO 3200 na 40D/50D už veľa? FOtíš zápas do RAW?
Ak sa ti dá,tak rozpíš trocha problematiku fotografovania tohto žánru(volej).
flims
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wilson 18. 10. 2009 20:04

no ja som bol fotit v hale basketbal. mam c 400d c 70-200 f4 a skusal som to s bleskom( prva skusenost )
popravde som sa bol ucit a skusat. pri ISO 1600 (je to uz na tento fotak privela) mi davalo v velkym problemom cas 1/200 aj ked skor 1/160 a menej pri f4.
blesk som mal na 60° s kartickou a ttl na + 1 EV. co sa tyka osvetlenia bolo super horsie to bolo s kvalitou fotiek kedze tam bol sum a ani ostrost (pri tych casoch) nebola idealna....
tot moja prva sksuenost s o sportom v hale
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 18. 10. 2009 20:53

wilson: co te vedlo fotit s bleskem na dalku v hale s vysokym stropem s kartickou a jeho vyklopenim vzhuru?
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 18. 10. 2009 21:05

popravde povedane neviem. skusal som rozne varianty aj s nou aj bez. ale nikdy to nebolo napriamo. strop tam nebol nejak extra vysoky. a zas neboli odo mna az tak daleko...
kludne mozes poradit, nabuduce vyskusam. ako som pisal bola to moja prva skusenost
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 18. 10. 2009 21:48

Tak ja kdyz fotim sport, tak pouze okrajove pro zabiti casu a pro zabavu.Ale vzdy bez blesku(co se indoor sportu tyce, tak jsem zatim fotil pouze hokej a karate), nebot podle me jednak blesk meni atmosferu vysledneho snimku, druhak to povazuju za neeticke vuci sportovcum.Nicmene kdyz mi ukazes, ze ma karticka pri sportu vetsi vyznam, nez foceni naprimo, budu za tuto zprostredkovanou zkusenost rad.Ja to povazuju pouze za mrhani vykonem blesku.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 18. 10. 2009 21:58

:) ja sa nehadam. ako som pisal, ja som skusal a zoznamoval som sa. co sa tyka neetickosti voci sportovcom, komentoval som to s nimi a nejako to nevnimali.
skusal som aj bez blesku, ale f4 je malo. preto som skusal bleskom, ale dik za rady...
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 19. 10. 2009 16:54

wilson: ja se taky nehadam:)F4 je moc?Ja jsem zkousel hokej i s 70-300 VR, kterej ma na konci ohniska F5,6 a jako dalo se to.Minimum bylo iso1600, spise 3200.Zkusim najit fotky, kdyztak nadhodim.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 19. 10. 2009 17:26

no u mna je 1600 uz vela. ale kupovat sa novy fotak bude mozno 2-4 roky tak si budem musiet vystacit s tym co mam.
ale aj ta hala nebola nasvietena tak ako ma, asi tak kazde druhe svetlo....
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pakin 19. 10. 2009 19:11

tak v patek jsem si byl prvne zkusit fotit klubovou akci .. fotil jsem do rawu, s bleskem jsem hodne experimentoval a snazil se ho i pretacet, kdyz jsem fotil na vysku .. na primo jsem nefotil nic. ISO jsem mel celou dobu na 800 a casy od 1/50 do 1/200 .. clona vetsinou 1.8, ale nekdy i 2.8 a mozna vic .. blesk nastavenej na TTL s korekci expozice vetsinou na -1EV a na druhou lamelu .. kazdopadne jsem zjistil, ze s tim Nikkorem 35/1.8 se da celkem slusne fotit i bez blesku a pak je perfektne zachycena atmosfera snimku :) .. kazdopadne ke konci jsem fotil uz jen bez blesku, protoze mi dosly baterky (den predtim jsem byl fotit s bleskem neco jineho a zapomnel si nabijecku v Praze .. ale jedna se fakt o posledni snimky, takze docela stesti :D )..

fotky jsou k videni napriklad tady: http://www.imperium-musicland.cz/HipHop_10_09/index.htm

kritiku vitam, at vim, co a jak zlepsit ..
Pakin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 19. 10. 2009 19:40

Místy bych se nebál zvýšit ISO (při pohybu), větší pozor na odlesky a správné zaostření..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 19. 10. 2009 21:53

Presne to, o cem byla rec...:))

Obrázek

a vysledek

Obrázek
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 20. 10. 2009 09:18

chcem sa opytat aky efekt ma odraz o strop ked je strop biely ale su nan bodove svetla. co v takom pripade ?
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 20. 10. 2009 15:03

wilson: tohle je nejlepsi si vyzkouset, uvidis sam.Pokud neni foceno na delsi cas a vysoke iso, tak se svetlo z bodovych svetelna fotce nijak neprojevi.Pokud by byl delsi cas a/nebo vyssi citlivost plus nizsi hodnota clony, tak muze mit snimek teplejsi odstin od zarovek v bodovych svetlech.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 20. 10. 2009 15:18

no nastastie budem mat tu moznost ist den predtym si to vyskusat .
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2009 16:24

zdravím ťa, zaujímam sa o halové športy, volejbal hlavne, ešte nemám moc praxe z volejbalu.
napr. zoberme také PKO v BA. Nieje už ISO 3200 na 40D/50D už veľa? FOtíš zápas do RAW?

ISO 3200 je dost vela pri fotoaparatoch strednej triedy (snad az na 7D). Problem je hlavne cas - Ideal pre volejbal je cas 1/500s a kratsi, perfektne je napr.1/1000s pri ISO 1600 ale s tym som sa este nikdy nestretol,... Ak pouzivas blesk, tak staci cas posunut o 1/3 EV (napr. namiesto 1/320s das 1/400s) + ostatne dotuknes bleskom - negativny efekt fotenia "na priamo" nie je taky viditelny (silne tiene, odlesky a pod.), no svetlo blesku staci primerane zmrazit obraz a fotka sa stava pouzitelnejsou (hlavne ma lepsie vyvazenie bielej) - fotim tak ale iba v najnutnejsich pripadoch, lebo to nie je prijemne pre mna a ani hracky sa netesia:) (hlavne na vysku sa foti zle). V BA su vacsinou lepsie nasvietene haly, tam by sa dalo dostat casom k 1/500s pri f2,8 a ISO 1600. Ideal je fotit s miernou preexpoziciou (1/3EV) a fotky stmavit na PC, sum je menej vyrazny...fotim uz iba do RAWu. Dobre fotit volejbal je hlavne o pockani si na spravny moment, no vacsina beznych fotoaparatov na nieco podobne v slusnej kvalite nestaci a objektivy F2,8 su naozaj nutne minimum,....
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod flims 20. 10. 2009 17:07

Ondrej Bobek píše:

ISO 3200 je dost vela pri fotoaparatoch strednej triedy (snad az na 7D). Problem je hlavne cas - Ideal pre volejbal je cas 1/500s a kratsi, perfektne je napr.1/1000s pri ISO 1600 ale s tym som sa este nikdy nestretol,... Ak pouzivas blesk, tak staci cas posunut o 1/3 EV (napr. namiesto 1/320s das 1/400s) + ostatne dotuknes bleskom - negativny efekt fotenia "na priamo" nie je taky viditelny (silne tiene, odlesky a pod.), no svetlo blesku staci primerane zmrazit obraz a fotka sa stava pouzitelnejsou (hlavne ma lepsie vyvazenie bielej) - fotim tak ale iba v najnutnejsich pripadoch, lebo to nie je prijemne pre mna a ani hracky sa netesia:) (hlavne na vysku sa foti zle). V BA su vacsinou lepsie nasvietene haly, tam by sa dalo dostat casom k 1/500s pri f2,8 a ISO 1600. Ideal je fotit s miernou preexpoziciou (1/3EV) a fotky stmavit na PC, sum je menej vyrazny...fotim uz iba do RAWu. Dobre fotit volejbal je hlavne o pockani si na spravny moment, no vacsina beznych fotoaparatov na nieco podobne v slusnej kvalite nestaci a objektivy F2,8 su naozaj nutne minimum,....

skúsil by som to s 50D a 70-200/2,8 IS L (+SL 580II), teda,ked sa niekde dostanem fotiť.
Ďakujem ti za rady a tipy, keby ta este nieco napadlo,tak napis.
Dá sa spoliehat na program Av, priorita clony (f2,8) a alebo to hodiť na manual.
flims
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Duroslav 20. 10. 2009 17:19

Ondrej Bobek píše:Ak pouzivas blesk, tak staci cas posunut o 1/3 EV (napr. namiesto 1/320s das 1/400s) + ostatne dotuknes bleskom - negativny efekt fotenia "na priamo" nie je taky viditelny (silne tiene, odlesky a pod.), no svetlo blesku staci primerane zmrazit obraz a fotka sa stava pouzitelnejsou (hlavne ma lepsie vyvazenie bielej)

Je tam ten efekt zmrazenia skutočne badateľný?
Podľa mňa sa o zmrazovaní pohybu bleskom dá hovoriť vtedy, keď je svetlo blesku dominantným zdrojom svetla, čo v tomto prípade nie je.
Duroslav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2009 17:25

nie je velmi vyrazny, no je to lepsie, nez bez blesku,..hlavna vyhoda je ale jednoduhsie vyvazenie bielej.
PS: v hale manual,...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 4. 11. 2009 08:48

Zdravím, chtěl bych se zeptat, v pátek jdu fotit akci s absolutně amatérskou výbavou, klub je malej, mám interní blesk na c350D a seťák bez stabilizace, tzn 18-55mm f/3,5-5,6. Zkoušel sem si doma fotky za šera, spíše tmy na iso800, a 1/160 f/3,5 s bleskem do ev-0,5 a přišlo mi to celkem koukatelný, neni to sice nic extra, ale na pár fotek by to mohlo stačit. Na blesk mám udělaný, něco jako softbox z matný folie co sem našel na flickru

mohli by jste mi poradit, jak ten foťák nastavit, abych pak polovinu fotek neměl pře/pod exponovanou?

nečekám, že to bude super report, ale potřebuju pár fotek pro kámoše co tam hraje + asi nějaký portréty z akce

za každou radu díky
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 4. 11. 2009 14:14

tx3rf: urcite bych prodlouzil cas, zbytecne moc kratky, budes mit pozadi utopene ve tme.Ja v klubu pouzivam s bleskem casy do 1/25s, nekdy i delsi.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wilson 4. 11. 2009 15:49

Ja v klubu pouzivam s bleskem casy do 1/25s, nekdy i delsi.

a mas to ostre ? ja som bol v sobotu na oslave. dal som si manual ISO 400 a pri clone f4 som mal cas 1/125 a "bojoval" som s ostrostou. (tie fotky v pohybe mohli byt aj lepsie.) nejake tie portretovky boli fajn....
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 4. 11. 2009 18:36

já to právě pod těch 1/80s neudržim v ruce, nemám objektiv se stabilizací, takže mi tam vznikaj fleky :/
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 4. 11. 2009 19:48

Kdyz se foti s bleskem, kteremu neuberete vykon podexpozici, tak muzete strilet klidne nekolik sekund, prakticky bez omezeni.Vse nasvicene bleskem bude ostre, tedy za predpokladu, ze budete fotit na sychro s druhou lamelou.
Da se s tim pak docela i blbnout, kdyz na to prijde, viz.:
Obrázek
Expozice 3s.
Obrázek
Expozice 5s.
To same plati o ohnisku, nejaka neudrzitelnost nehraje pri foceni s bleskem vubec zadnou roli.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 7. 11. 2009 13:24

nakonec sem včera kámoše fotit nešel, protože onemocněl, tzn přesouvá se to na počátek prosince :-) ale byl sem v místní hospodě, kde bylo strašně špatný světlo a se clonou 3,5 sem musel fotit na 1/4 aby to nějak vypadalo, když sem pustil blesk a dal mu EV -0,3 tak fotky vypadaly takhle:

problém je, že se mi totálně utopí pozadí, dá se to nějak zredukovat?

s bleskem - všechny fotky byly na iso800
1/160 f/3,5
Obrázek
1/160 f/5,6
Obrázek

bez blesku f/3,5 - 1/10s
Obrázek
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 7. 11. 2009 13:33

dá.. blesk + delší čas (třeba 1/15) Blesk zmrazí blízké předměty (i v pohybu) a čas dokreslí pozadí
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 7. 11. 2009 13:53

to player: na první lamelu by to šlo ale taky ne?
blesk by ti to zmrazil přesně v okamžiku kdy potřebuješ a ty čáry způsobené dlouhou expozicí by se ti vykreslili potom, takhle je to naopak ne?

opravte mě pokud se pletu, blesk nemám, takže žádný zkušenosti
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 7. 11. 2009 14:21

díky, vyzkoušim to dneska, půjdu tam asi s kámošema/kama znova, tak uvidim, co to udělá :)
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 7. 11. 2009 14:40

Z praxe... 1/15 z ruky neudržíš ani náhodou :-) Možná tak těch 18mm na dálku ano, ale potrét vůbec. Navíc, i když se Ti to povede udržet, tak se lidi maličko pohnou a budeš je mít mázlý - to nevypadá dobře. Foť cca na 1/30 - 1/50 (portréty) ISO alespoň 800, 400 je málo, to nebudeš mít nic prokreslené... a jak jsem to tu kdysi psal, nesmíš mít nastavené celoplošné měření expozice, ale středové.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 7. 11. 2009 16:31

na střed tohle fotim.. nakonec nejdu do hospy, ale na jeden "ples" ale nebudu fotit tanečníky, spíš lidi u stolu, takže podobná situace :) akorát doufám, že s lepšim světlem
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 7. 11. 2009 16:39

tx3rf píše:nakonec sem včera kámoše fotit nešel, protože onemocněl, tzn přesouvá se to na počátek prosince :-) ale byl sem v místní hospodě, kde bylo strašně špatný světlo a se clonou 3,5 sem musel fotit na 1/4 aby to nějak vypadalo, když sem pustil blesk a dal mu EV -0,3 tak fotky vypadaly takhle:

problém je, že se mi totálně utopí pozadí, dá se to nějak zredukovat?

Jiste, prodluz ezpozicni cas.Mas pro foceni statickych veci/lidi s 1/160s nejaky zvlastni duvod??

SkyHawkCZ píše:to player: na první lamelu by to šlo ale taky ne?
blesk by ti to zmrazil přesně v okamžiku kdy potřebuješ a ty čáry způsobené dlouhou expozicí by se ti vykreslili potom, takhle je to naopak ne?

opravte mě pokud se pletu, blesk nemám, takže žádný zkušenosti

Pak by ale velmi pravdepodobne ty cary byly dominantni a prekreslovaly by foceny objekt.

PS:ja fotim s bleskem na celoplosne mereni, zadny problem.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 7. 11. 2009 16:52

a da sa tá synchronizácia na druhú lamelu uzávierky nastavit aj pri internom blesku?
jedna sa o canon eos 40d

edit: aha, ja som to uz zrazu nasiel :D ja tlllk
Naposledy upravil iggi dne 7. 11. 2009 17:04, celkově upraveno 1
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 7. 11. 2009 16:56

U Nikonu ano, Canon neznam.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 7. 11. 2009 17:44

iggi našel si to tam? Na tu druhou lamelu bych to chtěl vyzkoušet, pokud to u toho interního jde
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 7. 11. 2009 17:50

hej hej nasiel, je to tam pod nastavenim interneho blesku...
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 8. 11. 2009 03:10

tak jo, všechno sem fotil na 1/50s f3,5-5,6 podle ohniska a ISO 800

Obrázek Obrázek

a nakonec, trošku komerce :D

Obrázek

ty fotky se mi nadočekávání líběj, sou pouze odšuměný, jinak žádná úprava, před systémovym bleskem difusor a v foťáku nastavená saturace o +1bod

btw: na první fotce jsem já :D
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 11. 2009 11:23

to je nestabilizovanej 18-55? Protože ta ostrost..padesátku už potom nesundáte :D
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 8. 11. 2009 11:27

tak tak, 50-tka je uplne super sklo za tu cenu :)
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 8. 11. 2009 11:33

nestabilizovanej.. na tu padesátku se chystám v průběhu prosince asi..
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 11. 2009 11:51

až na ten bokeh..
Naposledy upravil karmy dne 8. 11. 2009 12:53, celkově upraveno 2
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 8. 11. 2009 11:57

ktory objektiv za 70€ ma lepsi bokeh?
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 11. 2009 12:53

Nikoňácká 50ka se mi bokehem líbí víc.. :) Obzvlášť co se týče starších verzí
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 8. 11. 2009 13:33

tx3rf: fajn, pokud bys to chtel dovest k dokonalosti, pak jeste pred blesk dat cervenej filtr, aby se vyrovnalo vyvazeni bile(studeny zablesk vs teple zarovky).
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 11. 2009 13:48

To Player: Můžeš pls někam hodin nějakou takovouhle fotku hodit na net s plným EXIFem..? Mě pořád překrývá ten blekslej snímek ta delší expo před ním a to přidávám +1 blesku a -1 ubírám na expo. Dík
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 8. 11. 2009 16:44

player: Mám k tomu difusoru ty berevný filtry, takže až zas někde budu, tak to vyzkoušim, takhle sem jel na blind, protože sem nevěděl, v jaký místnosti vůbec budu :-) ale díky za rady
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 8. 11. 2009 17:00

karmy píše:To Player: Můžeš pls někam hodin nějakou takovouhle fotku hodit na net s plným EXIFem..? Mě pořád překrývá ten blekslej snímek ta delší expo před ním a to přidávám +1 blesku a -1 ubírám na expo. Dík

Mas namysli fotku s tim filtrem?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 11. 2009 17:17

používáš zkalibrovaný monitor, nebo jsou ty pleťovky opravdu víc červené než by měly..? btw, díky
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 8. 11. 2009 17:27

přijde mi, že je na nich hodně velká teplota barev :)
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pakin 8. 11. 2009 17:56

monitor mám zkalibrovaný, takže mohu potvrdit, že barvy jsou více teplejší ..
Pakin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 8. 11. 2009 20:30

Tak si vemte kapatko WB treba v lightroomu a kliknete u druhe fotky na "bile" trenky, pripadne nouzove u slecen na belmo oci.
Nicmene je to focene na prenastavenou teplotu, viz. exif, takze pokud se foti do rawu, tak lze teplotu vyladit snadno dle vlastnich predstav.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 11. 2009 21:14

j, souhlasím, jen jsem si nebyl jistý jestli to už je definitivní či ne
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 9. 11. 2009 06:10

Drtivá většina foťáků udělá JPG při žárovkovém osvětlení teplejší - někteří recenzenti to považují za chybu, IMHO je to ale úmysl, snaha o dodržení světelné atmosféry. Tyhle fotky jsou barevně vyrovnané, není na nich vidět dvojí druh osvětlení, když budou i přesně tepelně vyrovnané, nebude nijak znát, že jsou to fotky večerní. Nevím, jestli by se mi to líbilo, působily by na mě studeně a nepřirozeně. Chce to jen odhadnout správnou míru, jako ve všem.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod never 22. 11. 2009 21:16

Takže, teoretický zpracování bysme měli... :-D

Jaký objektiv je na tyto akce ideální? Fotím se seťákem a cítím, že to není ono ( Ale zrcadlovku vlastním jenom chvíli, takže je to možná i rukama...), fotky nejsou pořádně ostrý, ikdyž fotím s externím bleskem, tak se mi to zdá málo světelný....

Jaké objektivy byste doporučili? Je na tyto akce vhodná, třeba již výše zmiňovaná padesátka? Nebo, je lepší sáhnout po něčem jiným?

Chci si kupovat objektiv. Mám hodně nabídek na focení těchto akcí, takže bych chtěl zainvestovat do něčeho, s čím se tohle bude nejlíp fotit...

Jde mi o Vaše zkušenosti, ne o to, který objektiv má jakou světelnost apod. to si dokážu vyčíst.. :-)

Díky ;)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 22. 11. 2009 21:37

Nejradeji bych fotil jen svetelnou padesatkou co mam.Jenze je treba casto sirsiho ohniska, tudiz mam osvedceny Tamron 17-50/2.8.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 22. 11. 2009 21:40

Ahoj, fotím takhle už několik let. Vystřídal jsem spousty objektivů, nakonec jsem zakotvil u 35mm f/1,8, rychlé, extrémě světelné a výborně ostré sklo ale i "nesvětelný" Nikkor 16-85mm, pokud vím, že v klubu nebude taková tma a budu potřebovat širší ohnisko, tak beru 16-85. Rozdíl od focení s 35mm je ten, že musím nastavit ISO 1000 (s 35mm fotím do 800) a zvýšit výkon blesku v režimu TTL. Fotky jsou ale pak téměř stejně světelné, jako když fotím 35mm, platí to ale pro fotky z blízka (portréty apod.).

Jinak jsem používal na klubové akce ještě následující objektivy:

Nikkor 50mm - měkký až do clony 3,5, pak super, rychlý, ale na focení davu to není.
Sigma 18-50 - rychlé a správně ostřící sklo, hezké barvy, horší kontrast, ale nepoužitelný na f2,8, na f4 už super
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod never 24. 11. 2009 16:52

Díky za Vaše odpovědi. Upřímně, nedokáži si moc představit, že bych měl fotit klubovou akci s pevnou padesátkou, nicméně, ta je už u mě jasná, takže jako následující to teda vypadá na toho Tamrona 17-50. Teď už ho jenom spolu s tou padesátkou sehnta někde za slušnou cenu :D

Nicméně, ještě jednou díky ;)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 24. 11. 2009 17:03

Jenže za ty peníze nic lepšího než ta 50ka není.. Jinak by byla pěkná třeba Sigma 30/1,4, ale cena 11k jí oproti té padesátce vyřazuje ze hry..
karmy
Návštěvník