Jak fotit klubové akce?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pakin 30. 9. 2009 15:04

Zdravím,

za 14 dní se chystám prvně fotit klubovou akci a byl bych rád, kdyby mi někdo, kdo s tím má už nějaké zkušenosti poradil. Fotky pujdou jen na web několika portálů, žádný tisk. Fotit budu s D90 + Nikkor 35/1.8 + SB600. Jde mi především o práci s bleskem, blejskat přímým světlem asi nebude ono .. mám tedy pořídit odrazovou destičku na hlavu blesku, nebo nějaky difuzér?

S jakým kdo fotíte nastavením podobné scény?

Díky všem za rady.
Pakin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 30. 9. 2009 22:02

Ahoj, zabývám se tím, co budeš fotit. Nedávno jsem fotil například Ranní show E2 v Pardubicích, fotky zde: http://kompletni.info/fotoreporty/ranni ... ubice/5021

Mám úplně stejnou kombinaci, tuším, že jsi sem nedávno dával dotaz na to, jaký blesk si pořídit.

V praxi takhle:
-blesk nastavený na TTL (nic víc)
-hlava v 90 stupních nahoru, odrazná destička, nebo vizitka na hlavě (koupit v drogérce gumičky, nasadit bílou vizitku za gumičky)
- objektiv (portréty z blízka fotím clonou f4, davy fotím na dálku klidně i na clonu 1,8) Někdy potřebuju osvětlit co nejvíce klub, tak nastavím na blesku manuál a blesknu na plný výkon, hodně to pomůže...

- foťák v režimu M (rychlost závěrky 1/30 - portréty, kratší dle potřeby - gogo tanečnice fotím třeba i 1/200)
ISO 800 - 1250 (zase dle potřeby)
režim ostření středový bod, měření expozice - střed, hlavně nenastavovat matrix, nebo budeš mít všechny fotky podexponovaný
ve foťáku nastavena redukce šumu na Normal

Jináč vše fotit do rawu - přepaly, vyvážení bílé, tonalita, apod. upravit a nastavit dle gusta až v editoru, export a na web s tím :-)

Pak pošli jak to dopadlo a pošli ukázky :-)

EDIT: Ještě dodám, že takovýhle akce se dají fotit do jisté míry i méně světelným sklem. Například tento fotoreport jsem nafotil Nikkorem 16-85, někdo by mohl namítnout, že to sklo je pro to absolutně nevhodný, ale dá se to... viz fotky: http://kompletni.info/fotoreporty/lecht ... ltice/5037
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 1. 10. 2009 07:34

kelav píše:hlava v 90 stupních nahoru, odrazná destička, nebo vizitka na hlavě (koupit v drogérce gumičky, nasadit bílou vizitku za gumičky)


Musim rict, ze tyhle experty na koncertech "miluju". Co takhle zopaknout si fyziku? Uhel odrazu rovna se uhlu dopadu? Kdyz blesk miri nahoru (a odrazka je tudiz svisle), tak neodrazena cast energie jde primo do stropu (a bud se odrazi zpatky na fotografa, nebo pohlti, pokud je cerny), cast (co se primo odrazi) jde sikmo nahoru a pak opet otazka jaky je strop no a konecne fakt mala cast (rozptylena) dorazi dopredu k focenemu objektu...

Takze pokud je tam nizky bily strop, tak casto neni treba vizitka, ale staci dat hlavu prislusne nasikmo. Pokud je strop vysoko a/nebo cerny (dal zmineny LMB), tak pri svisle poloze hlavy tu vizitku zlomte na 45 stupnu, at ma sanci nejake to svetlo odrazit tam, kde ho chcete (nebo hlavu na 45 a vizitku nechat rovnou, o neco vetsi ztraty, ale o neco lepsi rozptyl)...

Zrovna v utery jsem na koncertu v Lucerna music baru jednoho "experta" zazil na vlastni oci. Ta nejprofictejsi Canon vybava. Sice blesk nemel nakolmo, ale jen asi 75 stupnu (a vysunutou rovnou odrazku). Ze plytva bateriemi jeho vec... Bohuzel s oblibou fotil nastojato. Takze hudebniky to sice osvitilo (blesk je dost silny), ale vetsina energie sla primo do obliceju pobliz stojicich lidi. V seru koncertu fakt labuzo... :-(

Takze pani klubovi fotografove, zkuste si potme blysknout primo do obliceje externim bleskem nastavenym na plny vykon a treba vam dojde, proc nekteri kolemstojici protestuji a zamyslete se, kam to svetlo chcete dostat...

Omlouvam se, ze jsem se rozkecal, ale ten zazitek je jeste porad dost bezprostredni.

A jeste dodatek, napadlo ne, ze to mozna nebyla chyba, ale ze chtel mit svou oblibenou kapelu osvicenou odrazy od obliceju ostatnich divaku... Pak se mu hluboce omlouvam....
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 1. 10. 2009 08:13

E-Ryc píše:
Musim rict, ze tyhle experty na koncertech "miluju". Co takhle zopaknout si fyziku? Uhel odrazu rovna se uhlu dopadu? Kdyz blesk miri nahoru (a odrazka je tudiz svisle), tak neodrazena cast energie jde primo do stropu (a bud se odrazi zpatky na fotografa, nebo pohlti, pokud je cerny), cast (co se primo odrazi) jde sikmo nahoru a pak opet otazka jaky je strop no a konecne fakt mala cast (rozptylena) dorazi dopredu k focenemu objektu...

Takze pokud je tam nizky bily strop, tak casto neni treba vizitka, ale staci dat hlavu prislusne nasikmo. Pokud je strop vysoko a/nebo cerny (dal zmineny LMB), tak pri svisle poloze hlavy tu vizitku zlomte na 45 stupnu, at ma sanci nejake to svetlo odrazit tam, kde ho chcete (nebo hlavu na 45 a vizitku nechat rovnou, o neco vetsi ztraty, ale o neco lepsi rozptyl)...

Zrovna v utery jsem na koncertu v Lucerna music baru jednoho "experta" zazil na vlastni oci. Ta nejprofictejsi Canon vybava. Sice blesk nemel nakolmo, ale jen asi 75 stupnu (a vysunutou rovnou odrazku). Ze plytva bateriemi jeho vec... Bohuzel s oblibou fotil nastojato. Takze hudebniky to sice osvitilo (blesk je dost silny), ale vetsina energie sla primo do obliceju pobliz stojicich lidi. V seru koncertu fakt labuzo... :-(

Takze pani klubovi fotografove, zkuste si potme blysknout primo do obliceje externim bleskem nastavenym na plny vykon a treba vam dojde, proc nekteri kolemstojici protestuji a zamyslete se, kam to svetlo chcete dostat...


Tak odrazná destička tam je především pro to, aby jsi měl prosvětlený obličeje fotografovaných lidí. A teď se tu bavíme o focení na dva, tři metry, žádný cvakání přes půl sálu... Fotit bez odrazné destičky znamená mít tmavé obličeje se škaredými stíny. Tak se prostě nefotí. Natočení hlavy o určitý úhel znamená (při focení portrétu) přepálení obličejů, proto má většina zkušených fotografů při focení na blízko natočenou hlavu blesku zcela nahoru + distribuce části světla dopředu přes odraznou destičku/vizitku.

Bílý strop sem prosím vůbec netahej, kolik klubů má bílý strop? Zatím jsem zažil jen jeden, navíc, ikdyž má klub bílý strop, tak stejnak potřebuješ odraznou destičku... opět na prosvětlení stínů v obličeji.

Osobně focení s hlavou napřímo vůbec nepoužívám, důvodů je hned několik, zaprvé se ztratí atmosféra, ano vše je krásně světlé, ale... ty výsledky z toho, za druhé to generuje ostré stíny... za třetí fotka působí "ploše", bez prokreslení.
Jediný, kde fotím napřímo jsou openairy, kde prostě není dostatek světla.

Jinak fotit podium s bleskem mi přijde absolutně mimo mísu. Já fotim pódium téměř vždycky bez blesku, tak abych zachytil atmosféru, osvětlení, apod. Když už blesk použiju, tak ho hoodně stáhnu, aby jen vyplnil nějaké stinné místa.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 1. 10. 2009 08:39

O hlave naprimo jsem nic nepsal, to je zblizka samozrejme blbost... :)
Je fakt, ze vylozene portrety nefotim, ale s 45 a vizitka jsem pro bezne reportazni foto nemel problem, uznavam, ze u zpocenych lidi v klubu uz to problem byt muze...

Nicmene si trvam na tom, ze palit to kolemstojicim naplno do oci mi prijde krajne bezohledne, ale to uz je vec fotografa, jestli chce svuj ulovek za kazdou cenu...
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 10. 2009 08:51

Ja mavam blesk smerom hore, alebo na 45° s mliecnou krytkou, ktora ho este zmakcuje,..vysledok je fajn,... Pouzivam manualny rezim a blesk podla potreby - vacsinou staci automat.
Zaklad je vyssie ISO a nizke clonove cislo, aby blesk stacil vykonom, no nezabil okolite osvetlenie,....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 1. 10. 2009 08:55

vizitka + naklonenie dohora staci, ale ked uz sa k tej fl50R dodava aj difuzor aj vizitka tak preco nepouzit oboje ;). A vacsinou davam blesk tak na -0.7EV (aby trochu zostalo aj osvetlenie prostredia)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 10. 2009 13:31

Ja bych zase dodal, ze blesk odrazem muze byt na mnohych mistech silne nezadouci.U nas napriklad maji v klubu svetle zdi a pokud bych mel fotit s bleskem odrazem, tak to totalne znici atmosferu, respektive to bude na fotce vypadat, jak kdyz maj na tanecnim parkete prave poledne:)
V takovem pripade fotim s bleskem naprimo s "cepickou", co se k SB800 dodava standardne.
Musim souhlasit s kolegou vyse, to praskani blesku na nemaly vykon kamsi do pryc jsem take zazil a z me zkusenosti to tak delaji skoro uplne vsichni, znam pouze jednoho fotografa, co foti klubove akce/plesy naprimo s nasazenym softboxem.
A perla na zaver, nas mistni fotograf pro stranky mesta foti s belskem i hokej.Ja bejt hrac, tak ho pretahnu hokejkou za tu prasecinu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 1. 10. 2009 13:55

A proč? Stadion je osvětlený, blesk nepojede na plný výkon a při té vzdálenosti, z které blejská, zbyde z blesku akorát slabé bliknutí. Zrovna na hokeji v tom nevidím nejmenší problém.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 10. 2009 14:11

Zaprve, k cemu vubec blesk, kdyz je stadion za a) osvetleny, za b)dnesni technika si poradi hrave i s horsim osvetlenim.
Paklize je to jen slabe bliknuti(coz v mnou uvedenem prikladu nebylo), tak nema ani prakticky vyznam.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 1. 10. 2009 14:32

Ne všechny stadiony jsou osvětlené jak Sazka arena, ne každý má světlené objektivy. A při vysokém ISO má i slabé bliknutí význam.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 10. 2009 15:03

Ano, to jsem videl, kdyz to nas mistni profi novinar fotil u mantinelu canonackym setakem.Takove fotky pak "stoji" rozhodne za verejnou prezentaci^_^
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 10. 2009 13:10

Pri halovom sporte blesk velmi pomoze,...napr. ja pri foteni SVK volejbalovej repre pouzivam v jednej hale ISO 3200 F2,8 a 1/500s + blesk na 1/6 vykonu - vysledok: blesk jemne zmrazy pohyby, ktore by boli bez neho viditelne rozmazane (bez blesku 1/320s) a o dost lepsie vyzera fotka co sa tyka farieb - WB je vyrazne lepsia, nez kombinacia zeleno-cerveneho osvetlenia s hnedo-zelenou podlahou....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wilson 17. 10. 2009 13:19

ja mam tiez podobny problem. 30.10 idem ako host na oslavu 50-tky a pred casom som si zaobstaral blesk 430-tku. a hned by som ho vyskusal.
aky tam je strop to neviem(ale najskor su tam bodove svetla na strope)
ake nastavenie pouzivate, lebo mam v tom pekny gulas. ake mam mat nastavenie uzivatelskych fukncii C.Fn-3 (auto, alebo 1/200)
prakticke skusenosti pri autom nastaveni casu v uziv. funkcii

ked som dal blesk do rezimu ETTL a na fotaku:
M,Av,Tv a P nebol nejaky vecsi problem

akonahle som dal manualny rezim blesku a plny vykon priamo tak:
M - som sice zbadal rozdiel, ale indikator expozicie bol povecsinou na hodnote -2 (ci uz bola fotka preexponova, podexponovana)
Av - pri av som mal vzdy vysledny cas 1/200 a pri zmene clony sa menil aj vykon blesku. pri prehadzovani korekcie na -2, +2 ziaden rozdiel. ale nijako som nezistil spravnu expoziciu az ked som pozrel na vyslednu fotku som zistil ci je dobra, zla.
Tv - mi blikala furt clona 32 a rozdiel pri 1/200 a 1/10 pri 800ISO nebol velky
P - pri ISO 800 mam nastaveny 1/200 a furt blika clona 32. pri akomkolvek toceni koleckom sa nic nedeje.

ako sa poziva kombinacia nastaveni blesku vs fotaku. lebo cital som ze najcastejsie je to autom blesk a man expozicia.
dakujem za rady
wilson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 10. 2009 13:40

K tej spodnej casti dotazu: plny vykon bol zbytocne vela pri vysokom ISO - fotak sa snazil fotku stmavit vlastnymi schopnostami,...
M: manual ti ukaze expoziciu fotoaparatu podla merania expozicie (ake si nastavil?), v tomto pripade vyrazna podexpozicia + sa k tomu doratal plny vykon blesku = fotka bola ina, nez ukazoval expozimeter v hladaciku,...
Av: automatika isla na maximalny (bleskom a telom) povoleny cas (tj 1/200s) - ak chces, aby si mal casy kratsie (napr. 1/500s), tak musis zapnut synchronizaciu na rychlu zavierku na blesku (pozri manual k blesku)
Tv: fotak sa snazil stmavit fotku ako to len slo, lebo ISO 800 + tebou urceny cas (do 1/200s) + plny vykon blesku je vskutku sila....pre to daval clonove cislo tak vysoko....
P: vsetko skombinovane,...ani clona 32 a cas 1/200s nestacili ukrotit blesk,...(casto zalezi od nastaveneho merania expozicie na fotoaparate)

Do buducna: plny vykon nepouzivaj, ked ho naozaj netreba (napr. pocas dna je dobry), na oslavu je ideal meranie eTTL na blesku + Tv s casom okolo 1/60s, ISO 800 (a viac, ak si trufas), meranie expozicie vo fotaku nastavene na stred, resp. vyvazene na stred. CFN3 daj na Auto.

PS: na vykon blesku vplyvaju najviac clona a ISO. Na to, aka bude expozicia vzdialenejsieho okolia vplyva najviac cas uzavierky + clona + ISO.
Cas na blesk nema velky vplyv...
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 17. 10. 2009 13:49, celkově upraveno 5
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků