Noční fotky - otevření uzávěrky

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Kudli3 13. 8. 2009 22:06

Předem bych chtěl říct, že vím že je tu téma, nebo dokonce celý článek o nočních fotkách, který jsem si přečetl, ale nenašel jsem bohužel odpověď.
Chtěl bych se zeptat, teprve nějak začínám fotit a zajímá mě, jestli můžu u obyčejného kompaktu (Panasonic LS-80) nějak v nočních fotkách otevřít expozici, aby mi z toho vyšla "rozmazanina" konkrétně něco takového:
http://www.freefoto.com/images/21/17/21 ... ht_web.jpg
Toto je samozřejmě jen příklad, ale v podstatě mi jde přesně o toto, nebo aspoň něco takového přibližně.. Vím, že třeba u fotomobilu (Samsung Innov8) jde docílit podobného výsledku, tím, že dám vyšší citlivost.. a uzávěrka se otevře tak na 2 vtěřiny.. teda jestli se nepletu. Teoreticky by to samé mělo jít i u normálního fotoapáratu nebo ne?

Předem děkuji, a omlouvám se jestli to tu někde je.
Kudli3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod voyo 13. 8. 2009 22:16

ty tam mas v manualnom mode 8 sekund. nastav ich odfot.
ak ta cesta nebude dlha tak to spravi peknu svetelnu stopu
voyo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kudli3 22. 8. 2009 00:23

Jo to je pravda, pak je musím ještě spojit ne? O:-)
Kudli3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 8. 2009 16:46

Spojit? Co spojit.. Ti vznikne prostě světelně rozmáznutá expozice.

Expozice = doba po kterou dopadá světlo na čip (či film) ve foťáku .. pokud jde o pohyblivej objekt tak se v průběhu expozice prostě objeví na více místech současně. :)

Nic netřeba spojovat, pokud nastavíš expozici na 8 sekund, tak ti z toho vyleze prostě podobná fotka..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Juanitos 24. 8. 2009 14:47

Hlavne pri tej dlhej expozícii použi statív, inak budeš mať rozmazané nielen svetlá áut.
Juanitos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 8. 2009 09:40

Pouzi cas niekolko sekund a hlavne nenastavuj vysoku citlivost! Daj najnizsiu, aku fotoaparat ponuka (napr. ISO 100), fotak daj na stativ (alebo lavicku resp. nieco pevne) a nastav samostust minimalne 2s.
vysledna fotka bude vyzerat podobne ako obrazok hore (ak sa ti zadary)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Deepr 25. 8. 2009 15:25

a clonu co nejvetsi nebo co nejmensi?
Apple iPhone 4g 32GB, Nokia E71
Apple MacBook Pro 13,3" 2.53Ghz; Toshiba Tecra S5-13D
Sony PSP black
Apple iPod Nano 4g 16GB silver
Canon EOS 40D 17-85 IS USM + Speedlite 580 EXII
TomTom GO930
Deepr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stehlikt 25. 8. 2009 20:47

co největší clonu a co nejjdelší čas;-) nějak si s tím pohraj...vždycky vyfoť a koukni na to a podle toho upravuj délku času(velikost clony);-)
čím víc máš zavřenou clonu, tak tím hezčí ti udělají venkovní lampy takové jakoby hvězdičky:-)
stehlikt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 8. 2009 22:12

Na zrkadlovke bezne pri statickych nocnych zaberoch F10-F16,..alebo aj viac, ak treba dlhy cas kvoli nejakemi efektu (auta, voda,...)
Na koncertoch zasa F1,4-2,8 ;)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 25. 8. 2009 23:57

Úplně největší clonu radši ne, obraz už pak zasahuje difrakce. Navíc si velká clona žádá dlouhé časy, což zvyšuje šum a počet hotpixelů. Já většinou používal na kompaktu v noci F4-5.6, na zrcadlovce jdu klidně na F11-16.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kudli3 28. 9. 2009 01:42

Díky za rady, tak jsem to asi pochopil, předtím jsem to nechápal jenom dotaz ještě O:-)
V té nastavení expozice mám akorát od -2 do +2 Chápu-li to dobře, tak těch +2 je 8 sekund nebo nevím :eh vyzkoušel jsem to a zdá se mi to lepší při těch -2 Ale nechápu jak na to může dopadat světlo 8 sekund, když fotka vznikne, je sice "rozmazaná" ale pak už se nic neděje.. prostě se mi na displayi objeví hotová fotka 8-S
Jinak ještě tam mám expoziční vějíř, ten znamená co? Nebo k čemu je dobrý O:-)
Díky

EDIT: tak jsem si ještě zkoušel pohrát s tím filtrem a expozicí a nakonec mi vznikly 3 fotky, každá udělá trochu ten efekt co chci :) Tak jsem se konečně někam dostal, ted si stím asi jen pohrát, ale na předchozí dotaz, budu rád když odpovíte :-P
A přidám ještě něco z pokusu a důkaz tří fotek na jedno focení z čehož ta poslední udělala požadovaný efekt nejvíc 8-D

http://img32.imageshack.us/gal.php?g=p1000905s.jpg
Kudli3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 28. 9. 2009 07:31

expoziční bracketing je funkce při níž se nafotí 3 snímky s rozdílnou expozicí po určitých krocích (obvykle +1EV, 0EV, -1EV) - tedy světlejší, normální a tmavší.

doporučuji přečíst fotoroman.cz
Naposledy upravil karmy dne 28. 9. 2009 07:32, celkově upraveno 1
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 28. 9. 2009 07:31

LS80 má manuální nastavení času?? To slyším poprvé.Maximálně má noční režim.rozsah závěrky 60s-1/2000s (15,30,60s v programu Hvězdné nebe), 20 motivových programů Nechápu o čem je řeč 8-D když u něho nejde nastavit ani clona ani čas.A je to úplný automat :hm :hm
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kudli3 28. 9. 2009 13:05

Takže co, podle toho co píše Petr1968 to na co se ptám nemá smysl? Vždyť jsem skoro dosáhl výsledku co jsem chtěl. Musím to ještě vyzkoušet někde večer na ulici, ale můžu říct, že jsem skoro tam kde jsem chtěl. Jenom mě zaráží ta doba 8 sekund co tu píšete, protože mi rozhodně nepřijde že by byla otevřena expozice 8 sekund, potom tedy to co píše Petr1968 bude pravda..
Jinak díky za odkaz na fotoroman.cz podívám se tam :)
Samozřejmě, že fotak co mám není nic moc, mám ho více méně jen na akce a na zaznamenání nějakých věci, ale když už ho mám, tak mě zajímá jestli s tím mohu něco udělat. Chtěl bych si pořídit LX3, ale zatím tolik peněz nemám.
Kudli3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 9. 2009 13:24

Petr1968 píše:LS80 má manuální nastavení času?? To slyším poprvé.Maximálně má noční režim.rozsah závěrky 60s-1/2000s (15,30,60s v programu Hvězdné nebe), 20 motivových programů Nechápu o čem je řeč 8-D když u něho nejde nastavit ani clona ani čas.A je to úplný automat :hm :hm

k comu manualne nastavenia, ked mas rezim nocna obloha .. tak ju proste pouzijes aj na "nocnu cestu" a je to

A ked sa ti neda nastavit cas .. tak len zmen korekciu EV (to ako pises sa ti da) .. ked chces svetlejsi zaber tak do plusu, inak do minusu (ale na nocne fot radsej do plusu)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Další stránka