Fotíte se stativem, či bez stativu?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Daveit 5. 7. 2009 16:59

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli když jdete někam fotit, zda si berete automaticky stativ nebo ne? Já zatím žádný nemám a když vyrazím na foto "túru" tak žádný logicky nemám a jde to docela znát, fotky nejsou 100% ostré. I když dám krátkou závěrku, není to nikdy 100%, nebo téměř nikdy. Možná je to také objektivem - seťákem Nikon 18-55. Máte tedy stativ vždy automaticky s sebou?
Daveit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 5. 7. 2009 17:11

stativ nemám... neostré to je spíš kvůli objektivu
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 5. 7. 2009 17:19

Ja stativ pouzivam vyjimecne.Jeho pouziti je dane vicemene tim co fotis.Napriklad reporter a krajinkar jsou pristupem dosti odlisne fotodiscipliny;)
Stativ mam vylozene spis jen na nocni foto, ani tu krajinku jsem s nim co se pamatuju nikdy nefotil.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zuzkys 5. 7. 2009 20:02

Já používám stativ jen na noční snímky, jinak se dá říct, že skoro vůbec.
zuzkys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stehlikt 5. 7. 2009 20:27

někdy je stativ opravdu dobrý...hlavně samozhřejmě na noční snímky,ale taky je to super do přírody...v klidu si srovnáte horizont a můžete použít například u vody delší čas:-)
stehlikt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vasekk 5. 7. 2009 20:28

Stativ používám podle toho, jestli jdu cíleně fotit nebo jen na výlet. Pokud jdu na "fotovýlet", pak ho sebou beru vždy a většinou jej použiju, pokud jde o výlet tak sebou beru jen část výbavy bez stativu.
Co se týče použití, tak makro a některé krajinky si bez stativu nedokážu představit.
vasekk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maciakba 7. 7. 2009 22:12

stativ na prirodu, myslim ze celkom dobra vec, pri mensom osvetleni, vacsiej clone kvoli vycsej Ho ktoru si krajinka vyuzije... ale ako tak rozmyslam ohniska na krajinky su velmi male, ale krajinkary aj tak stativy pouzivaju najma sa im lepsie pracuje s filtrami, inak ja zatial len nocne fotky a experimenty
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 7. 7. 2009 22:46

maciakba píše:... ale ako tak rozmyslam ohniska na krajinky su velmi male,

To je omyl, že krajiny sa fotia iba krátkymi ohniskami. Za určitých podmienok sa uplatnia dlhé ohniská. A tam sú statívy k nezaplateniu. Statív používam tam kde mi vychádzajú dlhé časy, kde potrebujem dlhšie časy, alebo väčšiu HO, kde je málo svetla. A že je nosenie statívu nepohodlné? Tu už ide o to do akej miery je kto do fotografie zapálený. Platí jedno Murphyho pravidlo: keď máš statív s najväčšou pravdepodobnosťou ho nepoužiješ, ale keď zostane v aute, tak ti chýba už pri prvej fotke.
Ja statív používam tak ako napísal vasekk.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maciakba 8. 7. 2009 08:14

golem no to mi hovor, nechcelo sa mi ho minule trepat a just som ho potreboval, teraz uz mam nastiaste batoh s upevnenim tak sup tam aj stativ a nie je problem tych par kilo clovek unesie
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 8. 7. 2009 08:26

To záleží na tom, co chce člověk fotit. V mém případě stativ beru výjimečně, a to když dopředu vím, že ho budu potřebovat - večerní/noční/infra fotografie, focení statických věcí v slabém osvětlení apod. Na portréty či běžné focení na fotovycházce (detaily, krajinka) si stativ neberu.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 8. 7. 2009 08:44

moje první použití stativu (a taky poslední) když jsem letos fotil ohňostroje... a to byl vypůjčenej
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 8. 7. 2009 15:07

když můžu, beru ho s sebou, i do ciziny. Raději jej tahat zbytečně než jej nemít pro jedinečný záběr
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod krtenek 11. 7. 2009 14:59

Stativ beru jedině když jdu houbařit - houby jsou často v šeru.
krtenek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 7. 2009 22:29

stativ pro nocni foto a dlouhe casy celkove; pro macro(ale to zas chce makro sanky) nebo na stativ dam blesk; kdyz si hraju s filtrama; kdyz chci co mozna nejostrejsi fotky(kvuli zamezeni chveni rukou, ktere jde videt i pri casech 1/1000pri jakemkoliv ohnisku). Mam na muj vkus dostatecne stabilni stativ(Manfrotto 055),ale kdybych ho mel karbonovy=lehky, tak bych ho nosil skoro porad,cili zas az tak nevidim vyhazovani penez za lehky ale bytelny uhlikovy stativ.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xfanx 18. 8. 2009 08:04

Zatím stativ nemám, ale z článku po internetu atd. lze vyčíst i z řad profesionálů, že stativ je jedna ze základních věcí do fotovýbavy pokud to člověk s focením myslí alespoň trošičku vážně. Já už ho objednal a určitě ho budu brát téměř všude krom focení rally kde je nepraktický. http://www.xfanx.osoba.cz/
xfanx
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků