Přechodový filtr - typické využití.

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Merdži 19. 5. 2009 15:13

Když změříš maticově scénu s oblohou, automatika (nebo poloautomatika) ti to zprůměruje a popředí budeš mít tmavší a oblohu světlejší. Když změříš expozici jen na popředí, budeš ho mít správně exponované, oblohu musíš právě doladit tím filtrem, myslím, že to je logické.
Zkusím najít, v kterém Digifotu byl poměrně obsáhlý článek o používání přechodových filtrů (snad ho ještě najdu).
Merdži
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hazma 19. 5. 2009 16:58

Samozřejmě, že kdo se zaměřuje na focení krajiny a používá filtry COKIN, bude postupovat stejně jako Kelav a Merdži.Moje odpověď byla ale na používání šroubovacich kulatých přechodových filtrů, jak se ptal Dave.Takový filr má u sebe fotograf většinou jen jeden a nemůže si tudíž vybírat, jakou sílu použije jako u COKIN.Je to taková (nouzovka) pro některé fotografy, jak zmírnit přepal oblohy. U těchto filtrů je přechod pevně daný, většinou v jedné třetině od horního okraje.Proto je u těchto filtrů nejsnažší změřit v manuálním nastavení bodově popředí, které je pod přechodem,(při členitějším i na 3 místech a nastavit průměr).
Nikon D90+18/105VR+70/300VR+Metz 58AF-1
hazma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hazma 19. 5. 2009 17:15

Ještě k poznámce-co mám D90, moc filtry nepoužívám-, mám ji taky, ale D-Lighting je něco za něco, je to jak napsal Irmo. V tmavých plochách se zvyšuje šum.
Nikon D90+18/105VR+70/300VR+Metz 58AF-1
hazma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Merdži 19. 5. 2009 17:21

Jo sorry, neuvědomil jsem si, že jsi mluvil o kruhových filtrech. Ale i tady by se měla správně měřit expozice, jak jsem popsal. Tvůj postup může být také vhodný, já to ale nezkoušel.
Jinak obsáhlejší článek o exponometrii s přechodovými filtry byl ve PHOTO life č. 6/2007, o obroučkových filtrech v č. 67/2008, další se dá samozřejmě sehnat na internetu.
Merdži
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vokurkka 23. 8. 2011 21:49

Dobrý den, nedávvno jso si koupilapřechodov filr a chtěla bych se zeptat,jak docílím toho, aby ztmaveá část byla na hoře, když při ostření se otáčí?
vokurkka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod golem2 23. 8. 2011 22:58

a: Podržíš počas zaostrovania filter v želanej polohe.
b: Zaostríš a nastavíš filter.
Možnosť b je možno šetrnejšia voči motorčeku.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revell 24. 8. 2011 14:59

jinak doplnim, do budoucna se treba divat po objektivech, kterym se netoci predni clen :-)
revell
Návštěvník

Předchozí stránka