Jak fotiť lietadlá

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 8. 9. 2008 18:54

Zdravím.
Nedávno som bol na CIAF 2008 s foťákom v ruke (Sony DSLR - A200 + 28-80) a skúšal som niečo nafotiť. Slnko bolo vysoko a oproti divákom. Neviem či to bola chyba (tuším že áno), ale použil som polarizačný filter, aby nebola obloha taká presvetlená. Najviac ma však na fotkách sklamala tmavosť lietadiel. Bolo to protisvetlom, polarizákom, objektívom, alebo mnou že som nastavil zlé parametre (mal som prepnuté na P)?
Vďaka za info.

Obrázek
hal_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gekoncik 8. 9. 2008 19:35

Ja bych toto s polarizacnim filtrem nefotil.. Letadla letaji celkem rychle a než si stihneš nastavit polarizak, aby se ti ztmavila obloha tak může být uplně někde jinde kde efekt filtru už není tak viditelný.

Možná je to hovadina, ale mám zkušenost že když fotim s polarizákem portét (s bleskem i bez blesku) obličej se strašně tmavý.
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 8. 9. 2008 19:36

Korekce EV +2? 8-D
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gekoncik 8. 9. 2008 19:48

Přepaly.. Každopádně u toho letadla by to šlo.. Ale jednodužší by bylo sundat filter :)
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotohans 8. 9. 2008 20:01

V tomto případě je na vině jednoznačně protisvětlo, to letadlo bude černé vždycky, je mnohonásobně tmavší než okolní obloha.

Schválně si pročti nějakou diskuzi o focení na CIAF, jsou jich na netu stovky a všichni fotografové chodí z druhé strany za plot. Koukni třeba sem, je tam i spousta fotek:
http://forum.grafika.cz/read.php?42,2728737,page=2

Polarizák je v tomto případě naprosto k ničemu, neboť proti slunci nemá žádný polarizační účinek a funguje jen jako ND filtr (šedý neutrální) :-)

Obrázek

Každopádně 80mm je zatraceně krátké ohnisko na letadýlka.

Tohle je cvaknuto podobnou mašinkou - A100 + velmi levný tele Tamron AF 70-300mm F/4-5.6
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hal_sk 8. 9. 2008 20:09

Takže tak. Druhý krát teda so slnkom v chrbte a bez CPL.
A uvedomujem si že mám nevhodný objektív. Hentá moja fotka je výrez jak hovado. To fórum na grafika.cz si prezrem.
Vďaka za ozrejmenie.
hal_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rudi86 8. 9. 2008 20:13

taky s tim souhlasim, chce to po slunci a kdyz ne tak aspon tu korekci expozice...

ale jedno mi reknete? proc jsou vsechny tydle letiste staveny proti slunci, jak brno, tak plasy, praha atd. :-/

přístí rok jdu na pole :D ty fotky na na tom vláknu jsou fakt bomba 8-)
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 8. 9. 2008 20:25

rudi86 píše:taky s tim souhlasim, chce to po slunci a kdyz ne tak aspon tu korekci expozice...

ale jedno mi reknete? proc jsou vsechny tydle letiste staveny proti slunci, jak brno, tak plasy, praha atd. :-/

Proti slunci stavěný nejsou. Přistávací dráhy se většinou staví ve směru východ-západ. Důvod je na snadě, v Evropě převládají během roku západní větry (od Atlantiku) a letadla startují v drtivé většině proti větru. Proto mají dráhy tyhle směry. Stojánky a pojížděčky (tam, kde stojí většinou lidi při airshows) se staví zpravidla na sever od dráhy. Tak nám z toho vyplívá v poledne pěknej šajn do objektivů.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rudi86 9. 9. 2008 07:46

Stojánky a pojížděčky (tam, kde stojí většinou lidi při airshows) se staví zpravidla na sever od dráhy. Tak nám z toho vyplívá v poledne pěknej šajn do objektivů.

Netahej mi hned za slovo :D , myslel jsem to po fotografické stránce jako "platící" a to je to co mi nejvíc se**, že se fotí proti slunci..:grr: proč to neplácnou na jižní stranu...
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 2. 10. 2008 13:21

hal_sk : pomohlo by aj meranie expozície na stred, lietadlo by bolo detailnejšie, lenže tým by aj obloha získala svetlejšiu farbu. A, samozrejme, pri fotení sa musíš tým stredom trafiť priamo na lietadlo.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 3. 10. 2008 18:07

To Kelav: Východ - Západ bude z jiného důvodu - aby se dalo hned odstartovat na ty proradné imperialisty. :-)

To TA: A dokážeš si představit zároveň měřit expozici expozimetrem a ještě nastavovat foťák, zoomovat a hledat hledáčkem letící letadlo? To by zvládla snad jen 6tiruká bohyně Khalí. ;-)

Ale je fakt, že je to od nich nepěkné, stavět tribuny proti Oskarovi. Bez potřebné techniky a praxe by nám ostatním měli vracet aspoň půlku vstupného..... Příští rok půjdu radši fotit sraz fanoušků Karla Maye do našeho Westernového městečka.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotohans 3. 10. 2008 18:46

monikash píše:To TA: A dokážeš si představit zároveň měřit expozici expozimetrem a ještě nastavovat foťák, zoomovat a hledat hledáčkem letící letadlo? To by zvládla snad jen 6tiruká bohyně Khalí. ;-)

Heeeh??? :hm a ty snad fotíš nějak jinak, to je snad normální ne? Tedy chápal bych tu poznámku s expozimetrem pokud fotíš na film, ale jinak tyhle činnosti s digitálem děláme snad při každé fotce ne? Tedy pokud zrovna nenastavím manuální režim s pevným nastavením clony a času ;-)
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 5. 10. 2008 08:26

To se mi vybavilo z dětství,jak otec vždycky vytáhl takovou divnou krabičku, podíval se na čárečku a to pak nastavil na flexaretě. Myslela jsem si, že se zrcadlovkami fotíte stejně. ;-)
Snažím se fotit s UZkovým Kodakem v plně manuálním režimu, ale než všechno nastavím aby z toho nevylezla černá fotka :-( , tak je většinou letadlo moc daleko. Takže jedinou možností mám právě nastavení na režim S.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 9. 10. 2008 13:26

samozrejme, expozíciu nám zmeria digitál sám :) Záleží na tom, ako je lietadlo vysoko - predsa len, ak letí v bežnej letovej výške ( čo je už priveľa ) alebo len vzlieta, resp. pristáva ), nejde rýchlosťou, aby sa nedalo odfotiť. Úplne iné to je pri leteckom dni, keď preletí pár metrov nad divákmi a človek ani nestihne zapnúť foťák - vtedy si treba dopredu manuálne všetko nastaviť a potom ho už len cvaknúť pri prelete.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník