Absolutně neumím fotit s kompaktem v noci - dá se nebo ne?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ka.cz 8. 9. 2008 06:01

Ahoj všem zde na fóru,
na začátku bych ráda řekla, že co se focení týče, jsem naprostý uživatel-amatér - vezmu malej foťák, zapnu, bliknu... Nemám ani talent, takže od sebe žádné výsledky ani neočekávám. Mám foťák Olympus Mju 790SW (je to taková malá vodotěsná a odolnější potvora, kterou jse kupovala hlavně pro to, že ho sebou často vozím na kole a snoowboardu, parametry jsem moc nezkoumala a protože tomu vážně moc nerozumím, ani bych nic nepoznala). Ve dne jsem s ním naprosto spokojená, co vyfotím, tak docela pohoda, problém je však focenív noci. Cokoliv vnoci vyfotím na ten automatickej režim s bleskem, není na té fotce v podstatě poznat nic, jen je plná jakýchsi částeček (jak kdybych vyfotila prach). Když o samé vyfotím bez blesku, není vidět samozřejmě vůbec nic. Když použiju Noční režim z těch přednastavených, trvá snad půl minuty, než se fotka vyfotí a pak je tam stejně rozmazaná změť. Tak jsem se chtěla poradit, jestli se s takovýma malýma mrchama dá vůbec v noci fotit, popř. jak na to. Díky moc všem. Katka
Ka.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 8. 9. 2008 06:21

I některé velké potvory udělají zrnité nebo černé snímky. :twisted:
V noci se musí nastavit delší časy závěrky, takže je potřeba foťák o něco zapřít - nejlépe o stativ. ;-) Také to někdy chce přídavný blesk a pohrát si v manuálním režimu s nastavením. A to u těchto automatů nejde.
Z malých potvůrek třeba chválili v recenzích Kodak Z885, ale zase fotí hůř v jiných podmínkách.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ka.cz 8. 9. 2008 07:43

Aha, takže to tak prostě u takových malých foťáků je? V sobotu jsem třeba byla na takové akci ve westernovým městečku a kolem 22 hodiny tam bylo představení, a ať jsem se snažila jak jsem chtěla, tak na těch fotkách prostě buď nebylo nic vidět nebo ten prach, no prostě hrůza. Ale všichni kolem mě měli taky takový potvory malý jak já (řekla bych že někteří i horší, myslím že ten Olympus není zas až tak hroznej foťák mezi kompaktama) a fotili jak o život, tak jsem si říkala, jestli jsem blázen já nebo jestli oni tam taky mají na těch fotkách houby a jen cvakají a cvakají, ale bylo mi blbý se jít podívat :D
Ka.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 8. 9. 2008 08:02

Ve Westernu tady v Boskovicích na srazu Karla Maye?
Taky jim z toho lezly "šumáci". A jestli se focené objekty hýbaly, tak měli i rozmazané šumáky? Většina automatů má rozsah blesku 3-5 m, takže pokud nestáli přímo u vystupujících tak měli snímky podobné (ne)kvality.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ka.cz 8. 9. 2008 08:09

Jo, jo, tam ;-) Tak to jo, tak to potom nechápu, proč někdo hodinu fotí jak blázen, když pak na těch fotkách nic není vidět... Tak aspoň vím, že to je nejen rukama, ale i foťákem :-D Díky za pomoc, aspoň vím, že s nekvalitním nádobíčkem se o to příště nemusím ani snažit.
Ka.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 9. 2008 08:38

Velmi casto som videl ludi na festakoch fotit s bleskom .. takze nie si jedina...
Treba si uvedomit, ze s bleskom je expozicna doba len 1/60 sekundy a ze blesk dosiahne len par metrov (cim mensi fotak, tym zvycajne menej) .. dokonca cim vacsi zoom, tym kratsie.
Aj to, ze v noci s bleskom na takychto akciach fotis len prach je kruta pravda...

Teda ako prve sa treba naucit vypnut blesk ;-)

Dalsia "typicka" chyba je "nocny rezim". Nie je to "fotenie nocnych akcii", ale "nocnej scenerie". To je rozdiel, ktory si treba uvedomit.

Na mojom Casio EX-V8 je pri kazdom "best shot" mode popis (velmi dobra funkcia).
Pri "Nocenej scene" je:
mala rychlost zaverky, zaostreni na nekonecno, udrzte fotoaparat v klidu.

Treba teda pouzit rezim "vyssia citlivost":
umoznuje fotografovani bez blesku, dokonce i pri slabsim osvetleni
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 9. 2008 09:06

monikash píše:Taky jim z toho lezly "šumáci". A jestli se focené objekty hýbaly, tak měli i rozmazané šumáky?

Rozmaznana zrkadlovkou so stabilizaciou?

BFU, ktory maju malicky kompakt bez stabilizacie riesia sum az ako poslednu vec ..

Ked som este mal BenQ a zacinal s fotenim, tak "v rezime stabilizacie obrazu" mi nastavilo cas na 1/200 sekundy a "odpovedajuce" ISO. A fakt, tie zabery, aj ked tmave (ani ISO 1250 nestacilo), boli neporovnatelne lepsie ako cela rozmazana scena na ISO 100 s 1s expoziciou...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotohans 8. 9. 2008 17:38

Lidi, lidi motáte tu několik věcí dohromady a tvrdíte nesmysly.

1 - vyfocený prach
Je naprosto jedno zda fotíš v noci, nebo v poledne, tento program vzniká nasvícením zrnek prachu v ovzduší bleskem. Problém vzniká při malé vzdálenosti blesku od osy objektivu kdy světlo odražené od zrnka prachu jde kolmo na snímač a na fotce vznikne rozzářený bílý kruh. V prašném prostředí je tedy nutné tuto vzdálenost zvětšit (proč myslíte, že u zrcadlovek jsou přídavné blesky tak vysoké), nebo použít externí blesk ( u kompaktu většinou neřešitelné). Proto v prachu blesk NEPOUŽÍVAT.

2- focení noční statické scény
Zde uděláš dobrou fotku i s kompaktem, ale NUTNOU podmínkou je stativ, několikavteřinovou expozici neudržíš v ruce se žádnou stabilizací ani omylem. Dá se řešit i pořádným zapřením foťáčku třeba o strom, nebo položením ho na nějakou zídku. I zde je vhodné fotit raději bez blesku, delší čas dá scéně hloubku.

3- noční dynamická (pohyblivá) scéna
Vzhledem k tomu, že je nutné použít krátké časy, aby nebyli pohybující se lidé rozmazaní, je v tomto případě naopak nutné použít blesk (nebo brutálně zvýšit ISO, což ovšem vede k radikálnímu zvýšení šumu a většinou u kompaktů i k automatické aktivaci funkce vyhlazování, které ze zašuměné fotky udělá mazanici bez šumu ale i bez detailů). Stablizace ti zde také moc neřeší, neboť potřebuješ dosáhnout krátkých časů, odhaduji že se jednalo o nějakou ukázku bitky či westernu takže cca minimálně tak 1/125, které stejně udržíš z ruky.

Tedy zpět k uvedené scéně:
- venkovní scéna bez pořádného osvětlení takže tma jak v pr...
- pohybující se lidé ( a možná i koně :-) )
- předpokládám oblaka zvířeného prachu z hlíny

- Je tedy nutné pro zachycení pohybu aby fotky nebyly rozmazané použít krátký čas. K tomu aby bylo možné tento krátký čas nastavit je nutné dostatečné osvětlení, tedy blesk. Interní blesk ve foťáku nelze použít z důvodu prachu (viz.výše)

- Tedy řešením by bylo maximálně zvýšit ISO, i za cenu brutálního šumu, jít co nejblíže a mít dostatečně nasvícenou scénu.

- Vybrala jsi si fotograficky velmi komplikovanou situaci i pro daleko vybavenější fotoaparáty. V v případě, že scéna není dostatečně osvětlena je jediné řešení s kompaktem NEFOTIT a jen se kochat.
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tazz1 9. 9. 2008 08:02

Z toho si nic nedělej, byl jsem na Shakespearovských slavnostech (tma v hledišti a občas silněji osvětlené jeviště), byl tam kolega s Canonem s půlmetrovým objektivem, ale stejně z výsledku nebyl nijak nadšen. Je to spíše o zkušenosti, umět zvládnout do detailu právě ten svůj foťák štěstí na vhodnou příležitost a kvalitě náčiní až teprve pak. Mám kompakt FujiFilm S6500fd, tedy jeden z nej kompaktů a byl jsem na tom podobně. Některé fotky se mu podařilo cvaknout lepší jak mě (neporovnatelně), některé zase mě. Myslím, že právě obtížnost focené scény dost snížila rozdíl mezi mým "šumítkem" a jeho 3-4 krát dražším nádobíčkem :-)
mobil Huawei P30 Pro, tablet Huawei Mediapad M5 8,4 WiFi
Tazz1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 9. 2008 13:32

Ehm, rozdiel medzi sumitkom a DSLR sa prejavy najviac prave pri extremnej scene, samozrejme, ak sa uzivatel zrkadla vyzna vo foteni a nastavovani svojho aparatu a ma potrebne sklo s dobrou svetelnostou (co asi mal),.... K dotazu: odporucam iba co najvyssiu nastavitelnu citlivost aby si mala vobec nieco na fotkach /ak je nieco take na tvojom fotaku, tak zapni el. stabilizator obrazu, ktory citlivost zvysuje/,...stativ je na pohyblivu scenu nanic, rovnako aj blesk, ktory ti roby problemy s prachom,....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mart22 9. 9. 2008 16:12

řekla bych že někteří i horší, myslím že ten Olympus není zas až tak hroznej foťák mezi kompaktama)


Tak toto je velmi odvážné tvrzení. To je parodie? Na to jsem se tákle zasmál: háh ha
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asutro 10. 9. 2008 11:18

Autorovi (-ke :) ) povodneho dotazu by som odporucil nastudovat aspon zakladne zaklady :) fotografovania, co sa tyka technickej stranky - clona vs cas vs citlivost... + citlivost vs sum.

Fotografia za zhorsenych svetelnych podmienok /bez blesku/ patri k tym narocnejsim, a ak vyjde dobra fotka tak to je dielom velkej nahody - ak to robi clovek, ktory vobec nema uz spominane znalosti... V takomto pripade nepomoze ani zrkadlovka za kopec penazi... O:-)
Asutro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 10. 9. 2008 11:38

A všimli jste si? Dostali jsme se do upoutávky na hlavní stránce. I když člověk by pod tím titulkem spíš hledal článek nebo aspoň seznam fotoaparátů vhodných na snímky pořizované v noci.
Nehraje tu taky roli co nejnižší hodnota F nebo f u optiky jednotlivých kompaktů? Přece čím větší díra, tím víc světla jde na snímaš. A když mi fotoaparát nastaví F na 8, tak zákonitě musí vyjít černá nebo skoro černá fotka.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 9. 2008 12:45

je tam otaznik .. co na clanok nevyzera .. no aj tak sa to da pochopit 2 sposobmi
- aky je najvhodnejsi kompakt na fotenie nocnych scen (podla mna nie az taka zaujimava otazka aby sa dostala na hlavnu stranku)
- ked uz daky kompakt mam, da sa s nim vobec fotit v noci?

A to uz je omnoho zaujimavejsia tema, no kedze uz existuje diskusia tak uz je neskoro napisat clanok ;-)

A odpoved: da sa .. vsetko sa da .. aspon s relativne uspokojivymi vysledkami .. len sa treba vyvarovat chyb (blesk, zoom, pohyby), zvolit co najvhodnejsie nastavenie a vystihnut spravny okamih.
Hlavne to nezavrhnut hned na zaciatku a skusat.

kompakty navysuju (ak vobec) F asi len pri expozicnych casoch mensich ako 1/300 sekundy (co v noci nehrozi), takze s tym by som sa netrapil...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 9. 2008 13:17

Este zopar zasad:
- vsimni si max expozicny cas v danom programe/automatike
(ak je priliz maly, tak budu zabery cierne => ak sa optimalny neda nastavit, tak sa to prosto neda .. no zvycajne ak sa neda, tak to len nevies...)
- ak mas digitanu/dualnu stabilizaciu, tiez sa moze max cas znizit
(u mna na 1/8 sekundy .. co je v noci niekedy naozaj malo)
- skus zistit co ti robia aj ine "programy"
(moze sa hodit aj na ine ucely ako podla nazvu na prvy pohlad vyzera)
- neboj sa ani vyssieho ISO nastavenia
- podid co najblizsie, aby nebolo treba zoomovat
(aj preto sa profesionali "prechadzaju" po hladisku)
- kludne zniz rozlisenie

Hlavne si treba uvedomit, ze fotenie v noci je o kompromisoch. Da sa cosi odfotit aj mobilom (no .. mozno nie kazdym)...
No ked uz si budes ista ze to nepojde v takej kvalite ako ti bude stacit (no to musis poznat fotak odpredu aj odzadu), tak sa zbytocne netrap a v noci nefot, alebo si kup nieco lepsie. Alebo nahraj video...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků