fotenie s rezimmi

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vlados3 9. 7. 2008 17:46

zdravim chcem sa opytat ze ci mam pri zhorsenej viditelnosti fotit rezimom ASR alebo nocnym rezimom... aky je medzi tym rozdiel? oba rezimi mi tu fotku akokeby zosvetliatrocha ale neviem ekdy mam jeden a kedy druhy pouzivat alebo to je jedno?
vlados3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 9. 7. 2008 21:06

nočný režim znamená, že foťák nastaví dlhšiu expozíciu - teda dopadá svetlo dlhšie na snímač, a preto je fotka svetlejšia
ASR je akýsi typ stabilizácie, kedy foťák vyfotí 2 snímky ( alebo viac? ) a tie následne spojí do výslednej snímky
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlados3 10. 7. 2008 08:18

nooo to je ono asr mi tam taku ruku ukaze a potom mozem aj trocha pohnut a obraz je ostry nie je rozmazany.je sice taky svetlejsi ako pri nocnom rezime a 2x cvaka optika to asi naozaj robi potom 2 fotky a spaja do jednej.no a to by som chcel vediet ze napriklad keby som na koncerte alebo na ulici pod lampou tak akym rezimom mam fotit aby bola najlepsia fotka?
vlados3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 11. 7. 2008 12:23

stabilizátor nie je všemocný a už vôbec nie taký, ktorý nie je optický - hardvérový.
o tom, ako fotiť v noci tu nájdeš viacero diskusií a aj na stánkach typu fotoroman.cz alebo fotografovani.cz nájdeš rôzne postupy. Predpokladám, že statív používať nebudeš, takže aby nebola fotka rozmazaná, to chce čo krátky čas a vysokú citlivosť - avšak čím je vyššia citlivosť, tým je viac šumu.
Ak máš možnosť manuálneho nastavenia času, tak sa skús s tým pohrať, ak nie, to je horšie potom a musíš sa spoľahnúť na nejaký nočný scénický režim.
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlados3 11. 7. 2008 13:59

heh mam tu ako scenu ohnostroj... to je jediny rezim na noc v scenach... a potom ten nocny rezim na fotenie v noci ale to nie je medzi scenami ten mam na kruzku kde sa prepinaju moznosti ci automatika manual a tak... som cital nejake diskusie tu na fotenie v noci aleee tito ludia co to pisali a co fotia v noci tak oni maju iso aj nad 400 no ja mam iba do 400 cizee nie je to nic moc uzavierka ta sa mi da nastavit max na 1500 ale kedze je tam tak by som jej dal co najmenej ale chcem fotit napriklad nejaky koncert tak ktovie ci by mi ten fotak nieco zastihol so svetlom ako takym a bez rozmazania... hmmm :oops:
vlados3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 17. 7. 2008 13:40

v noci s časom 1/1500 s zastihneš akurát čiernu tmu ( a nielen v noci ). Vôbec nevadí, že to nie je na voliči medzi scenickými režimami, hlavne, že to foťák dokáže, nie?
Skús si niekedy postaviť foťák na statív alebo len tak ho položiť a urob fotky s rovnakou citlivosťou v tme s rôznymi časmi - napr. 2 s, 1 s, 1/2 s, 1/5 s, 1/10 s... - a uvidíš, čo vôbec uvidíš na jednotlivých fotkách ;-)
Live long and prosper!

TA
Návštěvník