Synchronizace blesku

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fabikp 26. 9. 2022 07:41

Zdravím všechny, mám OLYMPUS OMD-EM5 II, který nemá skutečný interní blesk,( ale jako by měl, protože se dodává s malým systémovým bleskem, který se nasazuje na sáňky nahoře). Synchronizační čas je 1/250s. Zajímalo by mě, jestli někdo neví o nějaké fintě, jak donutit foťák se zapnutým bleskem k použití i kratšího času. (Uvědomuji si případné tmavé pruhy na výsledné fotce). Díky za případnou odpověď, Pavel
fabikp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bosonozka 26. 9. 2022 08:23

Jdou i kratší časy blesku, pokud blesk podporuje HSS - konkrétní nastavení je pak dle typu fotoaparátu/blesku (případně odpalovače, pokud je blesk mimo sáňky fotoaparátu). Jen je nutné počítač s tím, že blesk s použitím HSS ztrácí výkon.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fabikp 26. 9. 2022 08:28

Dík za reakci, ale tento foťák ani blesk vysokorychlostní synchronizaci neumí, proto se ptám, jestli neexistuje nějaká "finta" jak to obejít.
fabikp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod houghs 26. 9. 2022 15:24

Jedině ND filtr. Ten na plnou díru prodlouží expozici. Tak by mohla 1/250 stačit. Ale nemusí stačit malý blesk, tady možná bude potřeba větší výkon.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fabikp 26. 9. 2022 15:36

Houghs, nevím, kdo z nás to špatně chápe, ale já potřebuju expozici zkrátit ne prodloužit.
fabikp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod houghs 27. 9. 2022 15:55

Ale nenapsal jsi za jakým účelem. Dá se to řešit jen pro situaci, kdy potřebuješ odclonit objektiv a čas 1/250 vychází dlouhý, tj. v případech kdy chceš portrétní fotku za jasného dne na plnou díru a bleskem chceš prosvětlit stíny. Ale bohužel to není možné řešit takto v situacích, kdy opravdu potřebuješ krátký čas například kvůli pohybové neostrosti. Tady jiné řešení než HSS, které podporuje jak foťák tak blesk, není.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fabikp 27. 9. 2022 16:05

Jo, už to chápu, díky, no tak nic :-( , skutečně jsem to chtěl kvůli pohybové neostrosti.
fabikp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marixyr 27. 9. 2022 17:25

Ještě se dá použít blesk jako jediný zdroj světla, záblesk je kratší, než synchronizační čas. Pokud by blesk "svítil" např. 1/1000 s a bylo by to pořád dlouhé, tak snížením výkonu blesku se snižuje i čas záblesku. Jde to vyzkoušet např. na větráku (teda alespoň doufám), nastavit čas delší než synchronizační, třebas 1/30, je to ve tmě, takže na čase nezáleží. A postupně snižovat výkon blesku a v souladu s tím otevírat clonu nebo zvyšovat citlivost. Pokud nastavíte čas delší, třebas 2 s, jde blýskat i ručně bez připojení blesku k foťáku, pokud teda blesk umí na odpalovací tlačítko respektovat snížené hodnoty výkonu.
Je výhodné použít silný blesk, přeci jen snižování výkonu je pak jednodušší, než u slabého. Fotí se tak třebas propíchnutí balonku s vodou, průstřel jabka apod.
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 27. 9. 2022 20:04

Tímto řešením se synchronizační čas blesku bohužel obejít nedá. Ten určuje nejkratší čas, při němž závěrka stále ještě odkrývá celé políčko snímače. Problém není na straně blesku, ale fotoaparátu, takže při kratším čase než je synchronizační čas bude bleskem osvícena jen část políčka. A protože trvání záblesku je 1/1000 a kratší (v závislosti na výkonu), tak je lhostejno jaký výkon blesku bude použít, prostě se při kratším čase nepodaří osvítit políčko celé.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marixyr 27. 9. 2022 21:46

Ano, jenže navrhuji podstatně delší čas, třebas tu 1/30 nebo půl sekundy, je to jedno (je tma), hlavně, že závěrka je zcela otevřená. Pak blýsknout se sníženým výkonem blesku, takže záblesk bude trvat jen 1/2000 s. Bude-li tma a blesk jediným zdrojem světla, je to podobné, jako kdyby se fotilo na tu 1/2000 s. Pokud tma není, tak se to použít nedá, to je jasné.
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fabikp 28. 9. 2022 04:34

Marixyr, taky děkuji za odpověď, ale bohužel tma není. Asi je to fakt neřešitelné, to by se muselo asi změnit v softwaru foťáku.
fabikp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kirtap 28. 9. 2022 23:06

Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fabikp 29. 9. 2022 06:15

Zatím se mně nepodařilo vypátrat podrobnosti, ale všude se píše, že HSS musí umět nejen blesk, ale i foťák (což neumí). A i když by byl blesk ovládaný na dálku rádiovou řídící jednotkou, tak ta zřejmě musí být nasazená na sáňkách foťáku, takže on by asi poznal, že chci blesknout a kratší čas by nedovolil nastavit.
Jinak ale je to pro mě stejně nepoužitelné, protože mám foťák zavřený v podvodním vodotěsném pouzdře kam se nic jiného než originální blesk nevejde. Ale i tak děkuju za odpověď.
Asi se budu muset s tímto zádrhelem smířit i když se nemůžu zbavit lehce frustrujícího pocitu z toho, že se nedá jednoduše vyřešit taková prkotina jako nastavení kratšího času.
fabikp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ferdin 18. 10. 2022 16:35

Pochopil jsem , že ti jde o čas kratší než 1/250 kvůli snížení pohybové neostrosti. Není mi úplně jasné zda myslíš pohybovou neostrost pozadí nebo předmětu osvětleného bleskem.
Myslím, že jediné použitelné řešení je vysoce výkonný blesk (jak na předmět tak na pozadí-čili soustava blesků), které budou nastaveny na zlomek svého max. výkonu. V takovém případě bude záblesk výrazně kratší než u malého blesku na plný výkon. A současně se i při nastavené 1/125 zmrazí pohyb na pozadí. Asi to v tvém případě potopit se se slušně vybaveným atelierem.... :-)
Ferdin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fabikp 19. 10. 2022 05:40

Ferdin, díky, slušně vybavený atelier mám :-) , ale ten výkonnější blesk se stejně spouští zábleskem interního blesku, takže tím se ten problém s kratším časem nevyřeší...
fabikp
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků