Nikon D5600 a HDR

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Temp7 22. 9. 2021 14:30

Zdravím diskutující,

potřeboval bych vyjasnit funkci HDR u Nikonu D5600.

Mám problém HDR na foťáku vůbec nastavit, návod jsem četl. Volba HDR prostě není aktivní, nezjistil jsem proč.

Výjimečně aktivní je, snad to souvisí se seriovým snímáním nebo focením do JPEG+RAW.

V takovém případě se ale HDR chová dost záhadně. Vypadá to, že bych měl držet spoušt a foták naseká sériové snímky. V návodu píšou, že jenom 2. Jenomže on jich seká milion, dokud nepustím spoušť.

Takže otázka první zní, jak nastavit HDR při focení do JPEG.

Otázka druhá zní, jak nastavit HDR při focení do RAW. Chápu, že složit si to budu muset až v počítači.

Otázka třetí, jestli vůbec udělám HDR, pokud mám nastaveno focení do JPEG+RAW.

A poslední otázka, jestli nějak nastavím, aby bylo HDR z více, než dvou snímků.

Díky.
Temp7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 22. 9. 2021 15:35

Na HDR z foťáku bych se vykašlal, není možnost ovlivnit jak foťák HDR složí a výsledkem je pouze JPEG. Ve velké části případů ani není potřeba skládat RAW z více expozicí, stačí tzv. "falešné HDR". Což znamená v RAW konvertoru zatáhnout za 3 posuvníky (stíny, světla, zřetelnost) a HDR efekt je na světě.

Při focení do RAWu se HDR nastavit nedá, akorát Pentax to myslím umí. RAW HDR z více expozic se fotí pomocí expozičního bracketingu, kde si můžu nastavit počet snímků a ty se pak složí v počítači. Se správným SW složení proběhne automaticky a pak už si to jen člověk doladí pomocí posuvníků.

Na blogu to mám popsáno mnohem detailněji, včetně obrázků - https://www.flor.cz/blog/hdr-efekt-na-fotky/
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Temp7 22. 9. 2021 16:48

Diky za perfektni odpoved. Podival jsem se i na navod, ktery mas na webu a hlavne na fotky.

Ty jsou opravdu dechberouci. Technicky budou asi dokonale, ale nejsem profik. Ale dokonala je urcite atmosfera. Az jsem z toho smutny, protoze jde o nektera mista, ktera jsem nedavno navstivil mimo jine i s fotakem, ale ted vidim, ze jsem je vlastne nenavstivil. :-(

Zaroven je to taky velká inspirace.

Projdu si tvoje stranky dukladneji, stoji za to. A treba se tam doctu, odkud si fotil nektere fotky, protoze podle me se na ty mista neda bezne dostat.
Temp7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod houghs 22. 9. 2021 19:43

HDR ve foťáku je taková vlastnost foťáků, která se dobře prezentuje v marketingových materiálech, ale v praxi je lépe se tomu vyhnout. HDR na jpg snímku přímo z foťáku je nevalné kvality, tu fotku je potřeba přece jen vyladit v PP.

Skládat HDR z bracketingových expozic je sice správný postup, ale je to přece jen náročnější a také takto skládaná fotka se přece jen dost liší od původní scény. Řekl bych že zkušenější fotografové od tohoto ustupují. Zásadní potíž s HDR je ta, že tato technika namísto aby vyjasnila stíny a opravila světla, tak vyrobí takovou fotku, kde DR zásadně změní a často vypadá nereálně. Prostě příliš tmavá obloha na to aby krajina pod ní byla takto osvětlená. Někdy to vypadá tak jakoby na planetu Zemi svítily dvě slunce. Zkušené oko pozná okamžitě podvod.

HDR z jedné RAW expozice má přece jen výhodu, že tato technika je přece jen méně pracná - nefotím tři snímky ale jeden a opravy stínů a světel přes posuvníky nebo křivky jsou přece jen šetrnější. Ale to je dnes tak běžný a automatický postup v PP, že to už ani nějakou speciální technikou nelze nazvat.

Pokud ty oplakávané fotky jsou v RAW, není nad čím truchlit. Dají se upravit v PP. Pokud jsou v JPG tak je to takové poučení do budoucna, že krajiny se do JPG nikdy nefotí.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 22. 9. 2021 19:51

Temp7: Díky! Atmosféra je pro mě hodně důležitá, občas ji teda doháním postprocesem. Rád objevuji nová (málo známá) místa, přijde mi to jako důležitá součást focení. Když jsem byl pět dní v Berlíně, tak jsem našel hodně fotogenické lokace, o kterých nevěděla ani kamarádka, která tam dva roky žila :).

-- 22. 9. 2021 21:02 --

houghs: záleží jak to skládáš. Lightroom resp. Camera RAW na to má dokonalý automatický nástroj, který vezme x RAWů a udělá z nich nový RAW (DNG), který má dynamický rozsah složený z těch vstupních RAWů. K žádné úpravě přitom nedochází, nový HDR RAW má akorát daleko větší DR. Tento RAW lze následně upravit pomocí stejných posuvníků jako běžný RAW. Tohle skládání je nezbytné když nestačí DR foťáku, případně chci maximální obazovou kvalitu bez šumu ve stínech.

Dokonce je možné z těchto HDR RAWů složit panorama a vysledkem je zase DNG RAW. Nedávno jsem takhle skádal panorama Karlových Varů, výhodou je maximální obrazová kvalita.

Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 22. 9. 2021 20:34

Uznávám, že z jedné fotky toto vyrobit nelze. Je to hezké, ale pro mé oči už trošku za hranou, prostě mě něco říká, že takové slunce nemůže tu ulici takto osvítit. Jasně že takové fotky jsou populární, většině lidí se líbí, včetně mé dcery, která všude na cestách si kupuje pohledy a preferuje ty s výraznými barvami, kontrastem a HDR efektem.

Používám C NX-D nebo NX Studio a tam HDR funkce není. Takže přiznávám, že na to nemám ani prostředky.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 22. 9. 2021 21:08

Jo, je to vytuněné, nahoře je "digitální" přechoďák, tak už jen proto to neodpovídá úplně realitě. Je to vždycky o nějakém kompromisu, aby to dobře vypadalo a přitom ty úpravy nebyly příliš. To má každý trochu jinde.

Přijde mi, že v cestovatelských skupinách na FB přišel extrémní HDR efekt zas do módy. Jsou tam k vidění fotky, na kterých je tonalita oblohy podobná tonalitě štěrku vespod fotky.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 9. 2021 21:26

Jen to tuň, myslím, že to nepřeháníš
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Temp7 23. 9. 2021 07:07

Pro mě není příliš důležité, jestli je fotka reálná. Stejně jako obraz malíře nemusí zachycovat realitu. Fotograf to prostě tak vidí a jen technika to není schopna zachytit. Tak je třeba jí pomoct PP.
Temp7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 9. 2021 07:31

Jo, tohle je ten složitý svět umění :-)

Taky se radši podívám na zajímavé HDR, než na popisnou fotku v pravé poledne s komentářem - takhle to tam bylo ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 23. 9. 2021 16:32

Houghs: Ono to HDR samo o sobě nevede k nereálným výsledkům a často je právě HDR mnohem blíže k tomu, jak scénu vnímá lidské oko, pokud se bavíme o hodně dynamických scénách. Všechno je až o samotném tone mappingu, kde pokud to přepisknes, můžeš tu tonalitu skoro otočit.

Já používám stejnou techniku jako Flor, v Lightroomu je HDR jenom prostředek k více datum pro vyvolání.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 23. 9. 2021 18:11

No právě jde o ten tone mapping. Podle mého vkusu u naprosté většiny fotek v exteriéru mě vystačí jeden RAW a lokálními úpravami - u CNX-D a NX S - jsou to kontrolní body, podobně jako kdysi u starého CNX2. Jasně přes HDR je výsledek kvalitnější. Jenže daleko pracnější a neumím si představit kolik fotek bych musel udělat namísto současných 2-3 tisíc.

Nicméně jsou situace, kdy jeden RAW opravdu nestačí a agresivní HDR technika přinese velkou službu. To jsou typické fotky z kostelů, které jsou tmavé a mají vysoká vitrážová okna kterými proniká obrovské množství světla. Je skoro nemožné vyrobit snímek okna bez přepalů a dostatečně exponovaný interiér kostela. I v exteriéru to je možné bez obav použít pokud to nejsou široké záběry.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 23. 9. 2021 19:10

Je potřeba na to mít SW, to je celé. Na mém PC (Ryzen 2600) trvá vytvoření HDR RAWu (3 expozice) nějakých 25 sekund a je to plně automatický proces. Dál to upravuju posuvníky jako každý jiný RAW, žádný speciální tone mapping. Samozřejmě nefotím na HDR kdejakou fotku, ale především ty, kdy je v záběru slunce s mraky kolem, případně nějaký ten interiér se světlem z venku.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků