Zamyšlení ohledně prodeje digitální podoby fotografie

Diskuze o výstavách a fotoakcích, pozvánky, doporučení, nejlepší weby

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pota 20. 2. 2013 21:02

Zdravím clonovou a závěrkovou komunitu :).

Řešíme nyní takovou zajímavou věc, kdy u nás jeden člověk poptává pár fotek ke koupi. Tyto fotografie chce použít na výrobu různých svatebních knih apod., tzn. fotografie by byly defacto použité k dalšímu prodeji jakožto součást výrobku.
Nikdy jsme neměli poptávku fotky v digitální podobně. Prodáváme je na papíře/plátně a tam máme v podstatě jasno v tom, za kolik to prodáváme. Jenže zde narážíme na to, že fotka může být jakkoli použita. Přemýšleli jsme o dvou možnostech nacenění:
1) Cena vůči ks použití. Jinak řečeno by byla fotografie defacto pronajmuta a za každé použití by nám bylo zaplaceno např. 50-100kč (střílím od boku). Jenže jak prokážeme, že ta fotka byla xkrát použítá, když není žádná databáze prodeje onoho poptávajícího.
2) Pevná a vyšší částka, za kterou bude fotografie předána se všemi právy na použití. Cena by tedy byla od 1000kč/ks.

Jak by jste se k tomu postavili Vy?
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lucky-x 24. 2. 2013 20:59

Já mám zkušenost jenom ze strany kupujícího. Kde mi autor tu fotku poskytl v plném rozlišení (JPEG) s tím že cena odpovídala kvalitě fotografie. Byla to jedna cena = prodej fotografie pro jakékoli použití. Více méně mi na mi prodal všechna autorská práva nebo jak to říct.
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 25. 2. 2013 11:34

Autorská práva se myslím prodat nedají, spíše šlo o možnost libovolně s fotkou nakládat.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 2. 2013 13:07

Cena by tedy byla od 1000kč/ks. :D To by jsi si chtěl dobře mastit kapsu :D
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník